Pokud jste variantu plovoucí podlahy zvolily i vy, pojďme se podívat, jak ji udržovat.
Výhody plovoucí podlahy
Vše o plovoucích podlahách si můžete snadno zjistit, přesto bychom chtěly na úvod zrekapitulovat jejich přednosti i slabiny.
Mezi jejich nesporné výhody patří fakt, že můžete vybírat z velkého množství materiálů i motivů. Samy se tak rozhodnete, zda chcete svůj domov zútulnit vinylovou, laminátovou, dřevěnou nebo třeba dýhovanou. Jejich montáž je snadná, rychlá a pořizovací cena vás nezruinuje.
Plovoucí podlahy jsou opatřeny speciální vrstvou, která zaručuje akustickou izolaci. Navíc se vyznačují vysokou odolností a dlouhou životností. Pokud tedy vsadíte na kvalitní podlahu, bude s vámi klidně desítky let. Většina plovoucích podlah vyžaduje snadnou údržbu.
S jednoduchou montáží je spojena i snadná demontáž. Využití plovoucích podlah je široké, kromě domovů se používají i v komerčních objektech.
Nevýhody plovoucí podlahy
Nutno říct, že plovoucí podlaha nemá téměř žádné nevýhody. Dejte si ale pozor na velké výkyvy teplot a ve vlhkém prostředí se jí raději vyhněte. Plovoucí podlahy se s vlhkými místnostmi neslučují, takové prostředí jim zkrátka nedělá dobře.
Pokud své rozhodnutí měnit nechcete, pořiďte si plovoučku se speciálně upraveným složením, která si s vlhkostí poradí. Tyto typy jsou proti vodě odolné.
Jak pečovat o plovoucí podlahu
Jak již bylo řečeno, údržba tohoto typu podlahy není nijak náročná. Dodržte pár základních pravidel a uvidíte, že se z ní budete moct těšit dlouhé roky.
Pravidelnost
Zkuste si nastavit ve svém uklízení určitou pravidelnost. Nemusí to být každý den, ale bylo by vhodné, kdyby často docházelo alespoň k zametání nebo vysávání. Na podlaze totiž mohou být nenápadné drobné nečistoty jako kamínky nebo písek, které by ji mohly poškrábat. A to nechceme.
Pozor na vlhko
Už jsme si řekly, že se plovoučka s vodou příliš nepřátelí. Proto její použití při úklidu nepřehánějte a držte se pravidla, že všeho moc škodí. Konkrétně v tomto případě to platí dvojnásob.
Spoje mezi jednotlivými díly těchto podlah totiž nejsou pevné, a pokud se do nich bude pravidelně dostávat voda, podlaha se zvlní. K vytírání si můžete pořídit speciální mop z mikrovlákna, určitě ale postačí i obyčejný hadr. Jen ho před použitím dobře vymáchejte.
Čisticí prostředky na podlahy
Nablýskaná podlaha ohromí každou návštěvu. S pomocí čisticích prostředků není tak těžké jí dosáhnout. Prodávají se přípravky s leštidlem přímo určené k údržbě plovoucích podlah. Ale pokud si na to nepotrpíte, obyčejnou vodou s malým množstvím saponátu nic nezkazíte. Někdo také používá na čištění plovoucí podlahy ocet.
Vyhněte se koupi čisticích prostředků s bělidly, oleji a rozpouštědly. Nepoužívejte ani leštidla s obsahem brusných částic, které mohou mít za následek ošklivé poškrábání podlahy.
Co s rýhami?
Kromě invaze kamínků a použití nevhodného přípravku mohou nadělat neplechu i věci, bez kterých se doma neobejdete. Nohy nábytku a kancelářské židle mohou také poničit jinak hezkou plovoucí podlahu. Poničení se vyhnete, pokud jim pořídíte měkké podložky a kusy nábytku nebudete zbytečně šoupat.
Pokud se vám nepodařilo poškrábání předejít, nezoufejte. Podlaha už sice nebude jako nová, ale rýhy můžete do jisté míry skrýt. Na trhu se nabízí celá řada retušovacích fixů, které se pro povrchové úpravy používají. V případě hlubokých „ran“ můžete zkusit tavné vosky.
Pokud se na množství škrábanců už nemůžete dívat, asi vám nezbyde nic jiného, než kousek podlahy vyměnit.