Sobota , 23. 11. 2024

Klement

Jak dostat tělo opět do formy po užívání antibiotik?

Někdy je to prostě nutné. Tělo přemůžou bakterie a jinak než s pomocí antibiotik se s nimi nezvládnete vypořádat. Předepsaná antibiotika původce nemoci obvykle spolehlivě zničí, ale v našem těle napáchají další škody. Po jejich užívání je tedy třeba myslet i na to, jak tělo dostat zpět do předchozí formy.
užívání antibiotik
Užívání antibiotik tělo vyčerpá. (foto: 123RF)

16. 07. 2021

Nepříjemné následky užívání antibiotik

Některé bakterie jsou pro naše tělo prospěšné. Antibiotika ale při svém působení ničí vše. Zničí nám tedy třeba důležitou střevní mikroflóru – bakterie žijící v trávicím traktu, které nám pomáhají vstřebávat z potravy vitamíny a podporují pohyb střev. Po užívání antibiotik v těle snadno dochází k přemnožení kvasinek, které způsobují zánětlivá onemocnění. Zároveň je celkově oslabená obranyschopnost těla.   

Hýčkejte se

Už při samotném braní antibiotik myslete na své tělo a dopřejte mu potřebnou podporu. Může se u vás objevit nevolnost, zvracení, průjem a vyšší únava. Dejte si tedy oddych, zalezte si do postele, neřešte práci ani nic dalšího. Odložte vše, co jen jde. Zároveň myslete na to, co dalšího do svého těla dostanete. Samozřejmostí by mělo být vynechání alkoholu a výrazné omezení pití kávy. Mléčné výrobky jezte až po dvouhodinovém odstupu od antibiotik.

Podpořte své tělo

Zároveň s vyzvednutím antibiotik v lékárně si zakupte rovnou i probiotika. Ta podpoří střevní mikroflóru a měla by zmírnit nepříjemné vedlejší účinky antibiotik. Celkově také podpoří imunitu a pomohou tělu lépe se s následky léčby vypořádat. Do stravy zařaďte po užívání antibiotik pravidelně kefíry, jogurty nebo třeba kysané zelí, které má také pozitivní vliv na trávení.

Myslete i na pitný režim. Základem by měla být voda a bylinkové čaje. V tuto dobu se vám může hodit ostropestřec, heřmánek, kopřiva nebo kořen lopuchu. Detoxikační účinky mají i listy a květy vojtěšky. Čaj z ní však užívejte jen několik dní, není vhodný na dlouhodobé pití.

Nespěchejte na sebe

Nevěřte mylné představě, že jakmile antibiotika doberete, ze dne na den se vrátíte ke všem svým předchozím aktivitám. Rozhodně není vhodné se ráno probrat, vyrazit do práce, vyřídit vše potřebné, dojít si zacvičit, připravit večeři a vše tak nějak v poklusu vydržet až do večera. K předchozímu režimu se vracejte postupně.

K TÉMATU  Medvědí česnek aneb tipy, jak jej zpracovat. Využijte naplno dary, které nám dává tato první jarní bylina

Během prvního týdne si navykněte jen na to nejnutnější. Až pak se vracejte ke cvičení a dalším náročnějším aktivitám. Pokud byste na sebe spěchali, mohla by vás brzo opět oslabit další nemoc.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak se bránit proti chřipce? Překonejte onemocnění co nejrychleji a bez antibiotik!

Jak zvládnout letní problémy močových cest bez antibiotik?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Každý kolem vás se chlubí, jak jejich dítě ve dvou letech švitoří první slůvka? Nebojte se, rozhodně nebudete čekat tak dlouho! Naučte se techniku, jak své dítě rozmluvit a již ve věku 9 měsíců mít človíčka, kterému rozumíte první slůvka.
Podzimní období přináší chladnější dny, kdy se naše tělo přirozeně touží po něčem teplém, výživném a plném chutí. A co může být lepšího než polévka, která nejen zasytí, ale také zahřeje? V české kuchyni mají polévky dlouhou a bohatou tradici, a jejich obliba sahá hluboko do historie. Podzimní polévky jsou navíc ideálním způsobem, jak využít sezónní suroviny, jako jsou brambory, dýně, zelí nebo houby. Připravili jsme pro vás výběr deseti nejlepších polévek, které nejen že zahřejí, ale také připomenou tradiční chutě české kuchyně. V článku se také zaměříme na historii jednotlivých polévek a zajímavosti o jejich původu.
Domácí mazlíčci jsou zkrátka nekonečným zdrojem zábavy. Umí nás pořádně naštvat, ale svou roztomilostí to vždy vyváží. Psi, kočky, ale dokonce opice nebo veverka, ti všichni vás pobaví svými lumpárnami ve videu. Podívejte se na zvířátka v akci!
Ve věku 77 let zemřela česká herečka a sexsymbol šedesátých let Hana Brejchová, sestra známé herečky Jany Brejchové. Její nezapomenutelný výkon ve filmu "Lásky jedné plavovlásky" ji trvale zapsal do paměti diváků.
Modrý oceán a nekonečná pláž. Radost pohledět? Nejen to! Tahle atmosféra působí preventivně proti celé řadě nemocí. Také vás okamžitě nabije energií a navodí šťastné emoce. Ovšem i na hubnutí má příznivý vliv!
Také si spolu vaši domácí mazlíčci dobře rozumí? Podívejte se, jak si kočky a psi hrají s ptačími kamarády všeho druhu, jako jsou papoušci, kuřátka, slepice nebo kachny. Zvířátka umí být opravdu rozpustilá!
Krabičkové diety jsou hitem dneška. Když chtějí lidé zhubnout, automaticky vyhledávají nutričního specialistu a žádají ho o vytvoření krabiček, které lidem nedovolí jíst nic jiného. Ovšem i když jsou krabičky často vychvalované, pravdou je, že mají i své nevýhody.
Kapelu Maxim Trubulenc zasáhla nečekaná a hluboká ztráta. Ve věku 53 let náhle zemřel Daniel Vali, dlouholetý člen a obličej kapely. Jeho náhlý odchod způsobil vlnu zděšení a smutku mezi členy kapely i veřejností. Na sociálních sítích kapely se objevila fotka s datem úmrtí a později i dojemný snímek zpěváka, na který reagovali fanoušci četnými vyjádřeními soustrasti a vzpomínkami na jeho talent a osobnost.
Občas se to stane každému. Protáhneme se ze strnulé pozice a v tu ránu uslyšíme křupnutí. Nevábný zvuk, po kterém zpravidla pocítíme příliv úlevy. Co když ale takový zvuk slyšíme o něco častěji, několikrát za den, a stává se z něj železná pravidelnost? Je to problém, nebo můžete být v klidu? Pojďme tomu přijít na kloub.
Nový školní rok 2024/2025 je za dveřmi a přináší nejen nové výzvy pro děti, ale také pro rodiče a učitele. Tento článek vám přináší tipy, jak do nového školního roku vykročit s motivací a jak zlepšit komunikaci mezi školou a rodiči.
Když je sex opravdu dobrý, často si přejeme, aby nikdy neskončil. Jindy se ale nemůžeme dočkat, až bude po všem. Nabízí se otázka, jak dlouho by mělo trvat milování? U každého může být tahle představa o ideální délce sexu trochu jiná...

Výběr článků

Moje mladší sestra byla vždycky jiná než já. Dostávalo se jí větší pozornosti, protože máma ji měla s druhým manželem, a pro něj ona byla princezna – a já jen přítěž. Musím uznat, že jsem na ni občas žárlila, ona byla tou rozmazlovanou a já jsem musela všechno dělat za ni.
Říká se: „S chlapem špatně, ale bez něj ještě hůř.“ Tohle rčení nezní pro nás, ženy, tedy vůbec optimisticky! Skoro to vypadá, že ať tak nebo tak, máme to úderem plnoletosti prostě spočítaný, jen s tím chlapem bude ta hrůza zvaná život jaksi snesitelnější. V posledních letech si však stále více žen po rozchodu či rozvodu raději zvolí život o samotě. A navzdory tomuto rčení jen kvetou. Proč tomu tak je? Že by přece jen život bez chlapa skýtal také nějaké výhody? Samozřejmě! Tady jsou.
Tipů a triků, jak správně cvičit, najdete všude dost. K dosažení výsledků je ale potřeba nechybovat v tom, co děláte pak. Kdy se najíst, kolik a čeho? Máte i další otázky? My známe odpovědi!

Nepřehlédněte

Užíváte antikoncepční pilulky? Hodně často ponocujete a na fyzickou aktivitu vás moc neužije? Pak se nesmíte divit, že vaše libido poněkud stávkuje. Co s tím vším má společného náchylnost ke stresu?
Ovdověla jsem velice brzy, bylo mi dvaačtyřicet, když můj manžel zemřel na infarkt a od té doby jsem zůstala sama. Abych svůj život nějak vyplnila, hodně jsem se upnula na dceru, která byla ráda. Vždyť jí alespoň měl kdo pomáhat s jejími třemi dětmi, na které neměla čas, protože chtěla budovat kariéru.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek