Čtvrtek , 03. 04. 2025

Richard

Únor je správný čas na semínka. Jste-li vášniví zahrádkáři, pusťte se do setí! Poradíme, jak začít, aby sklizeň byla bohatá

Vidět kvést nebo rodit rostlinku, kterou jsme si vypěstovali ze semínka, je čistá radost každého zahrádkáře. Celá řada zelenin i květin se musí vysévat včas, protože mají dlouhou vegetační dobu. Tak abyste stihly sezónu, je nutné se setím začít již nyní v únoru!
Vypěstovat rostlinu ze semínka je radost!
zdroj: 123RF.com

15. 02. 2019

Pořiďte kvalitní semínka

Důležité je použít kvalitní osivo. Pokud budete mít sáček doma třeba deset let, semínka nevyklíčí. Klíčivost si uchovávají pouze několik let, některá pět, některá jen dva roky. Řiďte se proto údaji na sáčku, nebo si klíčivost vyzkoušejte sami. Na savý papír, který navlhčíte vodou,  dejte 10-20 semínek, přikryjte sklem nebo folií a udržujte vlhké. Do dvou týdnů by semínka měla vyklíčit.

Ulehčete si práci a použijte výsevní misky a sadbovače

Semínka vysévejte do výsevních misek, které by měly mít odtokové otvory. Když vyklíčí, přesazuje se do sadbovače. Jejich výhodou je, že jsou vyráběny z tenkého plastu, a můžete si je na míru zastřihnout podle potřeby prostoru, kde rostliny předpěstováváte. Máte také jistotu, že se vám nepřekříží kořínky rostlin a nedojde k jejich přetrhání při přesazování.

Kvalitní výsevní substrát je základem!

Zemina pro výsev semínek by měla zadržovat vodu, postupně ji odevzdávat rostlinám a přebytečnou nechat odtéct. Novým kořenům musí poskytnout dobré růstové podmínky,  zůstat kyprá a částečně by měla vyrovnávat i extrémní kolísání vlhkosti a teplot. Jestliže nejste opravdu zdatnými zahradníky, abyste si zeminu připravili sami, nakupte ve speciální prodejně zahradnický substrát pro výsevy, množení a řízkování.

Hloubka výsevu, vláha a teplota

Aby semínka vyklíčila, musí se vysít do správné hloubky. Obecné pravidlo říká, že hloubka by se měla rovnat čtyřnásobku jejich velikosti. Do výsevní misky umístěte substrát. Povrch přitlačte pomocí prkénka tak, aby se vytvořila rovná plocha. Řídce vysejte semínka a jemně zahrňte. Lépe je vysít vždy o něco více semen, než kolik rostlin budete potřebovat. Výsevní misku zakryjte folií, sklem nebo víkem, a umístěte na světlo. Rostliny nechte klíčit při teplotě 20 – 30 oC. Ideálním místem je topení pod oknem, orientovaným na jih. Pokud máte sazenic více, vyplatí se přisvítit zářivkou s denním spektrem.

K TÉMATU  5 pokojovek, které fungují jako efektivní čističky vzduchu

Po jaké době přesadit?

Jakmile se objeví dva děložní lístky, sundejte kryt a dopřejte rostlinám maximální světlo, aby rostly pomalu a nevytáhly se. Jakmile dosáhnou výšky 2 cm, přepikýrujte je do sadbovačů, kde porostou až do té doby, než je přesadíte na záhon nebo do skleníku.

Předpěstovat si můžete zeleninu i balkonové květiny

Ze zeleniny se předpěstovávají papriky, rajčata, rané odrůdy salátu, kedlubny, květák, okurky, pórek, lilek a celer. Z květin to jsou například pelargónie, které lze vysévat už od prosince, s begóniemi se začíná v lednu. Zasít můžete lobelky, verbenu, netýkavky, hledíky, gazánie či afrikány.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Skalka je ta část zahrady, se kterou si vyhrajete nejvíc. Tento prvek zahradní architektury napodobuje přirozenou skalní kompozici. Je na vás, kolik prostoru skalce dáte a jak velké kameny zvolíte. Stejně tak, jaké rostliny nebo přímo stromky zde zasadíte. Udělejte si ji podle svého!
Mnohé druhy zeleniny a ovoce v minulosti rozhodně nevypadaly a nechutnaly tak jako dnes. Lidé si je vyšlechtili k obrazu svému. Otázkou je, jestli je to na škodu, nebo k užitku. Seznamte se s těmi nejznámějšími vyšlechtěnými druhy plodů, které dříve byly úplně jiné.
Syndrom vyhoření ohrožuje lidskou práci a psychiku již po dlouhou dobu, v posledních letech však postihuje čím dál tím více lidí. Člověk neočekává, že by to potkalo zrovna jeho, tento psychický problém však může postihnout každého z nás. Syndromem vyhoření jsem si prošla, po zdlouhavé snaze se mi podařilo z něj vzpamatovat, a dokonce mě to v životě posunulo dál.
Zvládání rodinného života může být výzvou, ale s několika jednoduchými a efektivními tipy můžete vytvořit harmonii a organizaci ve svém domově. V našem článku "Tipy na organizaci rodinného života" vám přinášíme osvědčené strategie a triky, jak lépe spravovat čas, úkoly a komunikaci ve vaší rodině. Od plánování rodinných aktivit po efektivní rozdělování domácích povinností – objevte praktické rady, které vám pomohou vytvořit klidný a organizovaný rodinný život. Dejte nám šanci vám přinést jednoduchost do každodenního chaosu!
Milujete pohyb při hudbě? Dobře děláte! Nedávno bylo vědecky prokázáno, že právě dynamická hudba má na celkový výsledek cvičení velmi pozitivní vliv. Při domácím cvičení, ve fitku i v bazénu je proto skvělé se zaposlouchat do hudby. Co se s vaším organismem bude dít?
S blížící se plavkovou sezónou začíná mnoho z nás přemýšlet o tom, jak své tělo dostat zpátky do formy. Někdy tak neodoláme a zkoušíme různé zázračné diety, které slibují rychlý úbytek váhy.
První česká superstar se odehrála roku 2004 … Ano, počítáte správně, je tomu už neuvěřitelných 17 let! A my máme stále v živé paměti některé z finalistů této obrazovky neopouštějící soutěže. Pamatujete si je všechny? A jak se dnes asi mají? Změnila je Superstar na celý život, nebo se spíše vrátili do zajetých kolejí? Posuďte sami.
Ať už jsou ve špenátovém salátu, restované nebo v omeletě, houby jsou chutnou pochoutkou nabitou živinami. Obsahují selen a ergothionein, což jsou silné antioxidanty. Také zde najdeme vitamíny skupiny B. Ačkoli jsou bílé potraviny často považovány za chudé na živiny, houby jsou výjimkou. Obsahují mnoho minerálů, jako je selen, draslík, měď, železo a fosfor, které se v potravinách rostlinného původu často nenacházejí. Ačkoliv se mezi sebou liší, všechny houby se mohou pochlubit působivým nutričním profilem. Níže si představíme 7 důvodů, proč by měly houby být pravidelnou součástí jídelníčku.
Firemní večírky, svatby, narozeninové oslavy nebo rande. Vybrat správné oblečení pro tu kterou příležitost, je samo o sobě dost obtížné.
Na Vánoce máme každý své oblíbené zvyky a dekorace. Existuje nepřeberné množství možností, jak vyzdobit vánoční interiér. Který nápad se vám líbí nejvíc?
Období Vánoc je časem klidu a pohody, to však neplatí pro oslavy na Silvestra. Vedle zábavy, velkého množství alkoholu a hudby vás nejspíš neminou ani petardy, ohňostroje a rachejtle. Ale tato zábavní pyrotechnika s sebou nese mnohá nebezpečí úrazu, kterým je dobré se vyvarovat. Připravte se na komplikace a buďte nachystaní zasáhnout ve chvíli, kdy dojde k úrazu.

Výběr článků

Tolik krásných věcí může člověk vyrobit úplně sám. Kreativní DIY nápady vám napoví, jak je to snadné. Zaručeně najdete něco, co budete chtít i u vás doma! Perfektní nástěnné hodiny, jaké nemá nikdo jiný, dřevěný dekor přímo na zdi, pohodlné zahradní posezení z palet a další vychytávky. Co se vám líbí nejvíc?
Kamení v obývacím pokoji nevyjde nejlevněji, ale svojí práci v interiéru udělá i dekorativní obložení stěn. Sádrokartonové desky dokonale kopírují nejrůznější povrchy, ale kromě upraveného dřeva se dá využít i dřevo z palet. A výsledek vypadá výborně! Na výběr jsou nejrůznější vzhledy a materiály.
Krásný podzim, který nás čeká, přímo láká na výlety do přírody. Stromy začnou hrát všemi barvami, a tak pokud není venku zrovna lijavec, stačí se teple obléknout a hned můžete vyrazit. Ať už sami, v páru nebo s rodinou, podzimní přírodu si zamilujete.

Nepřehlédněte

Stres je nevyhnutelnou součástí života a je nesmírně důležité naučit se jej ovládat. Pokud se mu nedokážeme bránit, může způsobit vážné problémy fyzického i psychického rázu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek