Každá z nás to známe. Dnes a denně řešíme práci nebo se staráme o menší či větší děti. Do toho se nevyhneme domácím povinnostem, a tak bychom mohli pokračovat donekonečna. Je toho zkrátka až nad hlavu. Vyšetřit si alespoň malinkatou chvilku jen sama pro sebe, je téměř nemožné. A když už se přece jen poštěstí, jediné, co nás coby totálně vyšťavené ženy motivuje mnohem víc, je usadit se pohodlně do gauče, vychutnat si horkou čokoládu a zkrátka nedělat nic. Samy ale moc dobře víme, že právě tohle nás z hlediska vysněné postavy opravdu nespasí. Co nám však spásu slibuje, to jsou extrémně krátká cvičení.
Uvědomujeme si, že pro získání hezčích křivek a udržení stávající váhy, je pohyb nutností. Jenže právě tohle dost často bývá začarovaný kruh, kterému se jednoduše nelze divit. Možná právě proto nás ty krátké workouty a výzvy vábí mnohem víc a víc. Ušetří spoustu času a přitom slibují pěkné výsledky. Ovšem, mají tu moc?
Ujasněte si, co od cvičení očekáváte
Než se pustíte do hledání krátkého cvičení, které vám během pár minut dá do těla, ujasněte si svůj záměr. Chcete zhubnout nějaké to kilo? Zpevnit postavu? Nebo je vaším přáním aktivovat veškeré svaly, aby se zvýšila síla a fyzická zdatnost? Tento krok nepodceňujte, má svůj význam. Každé z krátkých cvičení totiž působí zcela jinak. A pokud skutečně chcete dosáhnout vysněného cíle, je nutné vybrat si cvičení s kýženým efektem.
Statická nebo dynamická cvičení?
Z hlediska krátkých cvičení si můžete vybrat třeba izometrické výzvy. Jejich síla spočívá ve statických cvicích, které podporují svaly v každé oblasti. V takovou chvíli pak přímo nedochází ke spalování tuků jako v případě aerobních cviků. Vše je totiž zaměřeno na aktivaci a posílení svalů a jako bonus – získání síly. Oproti tomu existují i dynamická cvičení. Ta jsou primárně určená nejen k aktivaci a posílení svalů, ale především pro spalování tuků. Většina cvičení, ačkoli jsou skutečně v řádu několika minut, navíc mají tu výhodu, že vaše tělo spaluje tuky i několik hodin poté.
Jak krátká cvičení fungují?
Teď už ale k jádru pudla. Mají vůbec ultra krátká cvičení slibovaný efekt? To se totiž na oko vylučuje s všeobecným tvrzením, že cvičení začíná na tělo působit až po nějakých dvaceti minutách aktivity. Veškeré tyto výzvy a jednotlivé workouty jsou však smysluplně navrženy tak, abyste i během krátké doby vydala ze své energie co nejvíc. Prakticky vzato se mezi jednotlivými úkony nevyskytuje žádný odpočinek a pokud ano, tak pouze v rámci několika málo sekund. Během krátkých cvičení zkrátka vaše tělo jede na plný výkon, bez žádných úlev a přestávek.
Veškeré kouzlo tedy tkví v samotném složení a načasování cviků. Zatímco při běhání tělu chvilku trvá, než začne efektivně pálit tukové zásoby, díky vysoké dynamice a rychlému startu metabolismu se během krátkých cvičení dočkáte spalování už klidně v prvních pěti minutách. Ukážeme si to na příkladu. Porovnejte si poklidný běh na louce s velmi rychlým dobíháním autobusu. V takovou chvíli se totiž tělo aktivuje mnohem rychleji, než kdybyste běžela pohodovým tempem. Pokud se však pro krátká cvičení rozhodnete, pamatujte, že se jim skutečně musíte věnovat pravidelně. Ideálně každý den.
Pro úspěch je důležitá technika
Ano, do jisté míry tu jde i o rychlost (a to zejména během střídání jednotlivých setů), dynamiku, ale také o kvalitu provedení. Aby krátká cvičení byla pro váš organismus a potažmo celou postavu skutečně efektivní, je důležité abyste prováděla jednotlivé cviky precizně. Špatně prováděné cviky totiž mohou mít zcela opačný efekt. Navíc u nich rovněž stoupá riziko, že přetížíte určitou část těla, nedej bože si způsobíte zranění. Techniku proto v žádném případě nepodceňujte. Tím spíš, když si dáte do těla jen pár minut denně.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Žádná snídaně, sacharidy. Nejčastější mýty o hubnutí, které pletou hlavu