Čtvrtek , 03. 07. 2025

Radomír

Tipy a triky pro pořádnou úrodu rajčat

Není nic lepšího, než vlastnoručně vypěstovaná zelenina. Bez všech možných chemických hnojiv, pesticidů, insekticidů a bůhvíjaké další chemie. Ale v našich klimatických podmínkách není takové pěstování nic jednoduchého. Zejména v případě, že se stejně jako letos zima poněkud protáhne a i v nížinách sněží ještě v dubnu. Proto pro vás máme tipy a triky, které oceníte při pěstování rajčat.
tipy pro úrodu rajčat
Jak na bohatší úrodu. (zdroj foto: youi.cz)

09. 06. 2021

Začněte u sazeniček

Tipy pro úrodu rajčat začínají péčí. Ta začíná už u semínka. Ale protože se rajčata většinou pěstují ze sazenic, začneme až jejich přesazováním. Sazenicím se bude dařit lépe, pokud k jejich kořenům přidáte trochu popela ze dřeva. Popel pak můžete přisypat i na povrch zeminy, ve které rajčata pěstujete. Jednotlivé sazenice by měly být nejméně 60 cm od sebe.

Zatímco s hnojením rajčat počkejte než se na rostlinkách začnou objevovat první květy, se zaléváním neotálejte. Důležitý je zejména první týden po přesazení, protože se rozvíjí kořenový systém sazenic. Po uplynutí sedmi až deseti dní pak zalévání omezte, příliš mnoho vláhy totiž podpoří růst rostlin, ale na úkor počtu květů, a tedy i rajčat.

Tipy pro úrodu rajčat: když se sazenice uchytí

Pokud pěstujete rajčata kvůli plodům a ne na okrasu, odstraňujte všechny vedlejší výhonky, které na nich vyraší. Růst nechte jen dva hlavní stonky. Tím zajistíte, že bude mít rostlinka dost síly na to, aby na ní vyrostla krásné a šťavnaté plody. Kromě vedlejších stonků pravidelně odstřihávejte i zvadlé listy, případně listy, na kterých objevíte známky napadení různými nemocemi či škůdci.

Dostatečně velké rozestupy, které jsme zmínili výše, by měly mimo jiné zajistit, že se škůdci nedostanou z jedné rostliny na druhou, pokud je včas odhalíte a napadená rajčata řádně ošetříte.

Když rajčata začnou kvést, zalévejte jen jejich kořeny, nikoli listy. A rostlinkami jednou za čas zatřeste, podpoříte tak proces opylení. Ve chvíli, kdy vykouknou první květy, začněte s přihnojováním, použijte nejlépe hnojivo určené přímo pro rajčata. S hnojením to nepřehánějte, obvykle stačí asi o třetinu nižší dávky, než jaké uvádí výrobce hnojiva.

K TÉMATU  Paraván v interiéru plní praktickou i dekorativní funkci. Oddělte prostor doma a udělejte si soukromí!

Kolem poloviny července odstřihněte všechny výhonky, na kterých nejsou květy, aby rostlinky neplýtvaly živinami. A krátce předtím, než dozrají první rajčata, odstřihněte také listy, které se dotýkají zeminy. Při dodržení těchto doporučení se vám urodí šťavnatá a krásná rajčata.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak pěstovat rajčata? S výsadbou na jaře neotálejte

Toto přírodní hnojivo je pro rajčata lepší než jakákoliv kupovaná chemie

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Rodinné tradice mají nezastupitelný význam pro posílení vztahů a udržování rodinné identity. Jsou to pilíře, které spojují generace, vytvářejí pocit sounáležitosti a pomáhají budovat nezapomenutelné vzpomínky. Ať už se jedná o tradiční svátky, nebo malé každodenní rituály, rodinné tradice přinášejí stabilitu a pocit bezpečí, který je v dnešní době více než potřebný. V tomto článku se dozvíte, proč byste měli rodinné tradice udržovat živé a jak mohou obohatit váš každodenní život.
Na letošní zimu se opět vyrojila spousta krásného oblečení pro ženy. Hlavním heslem je různorodost. Frčí lesklé, kovové barvy, černá – bílá, žlutá, růžová a samozřejmě i různé barevné kombinace. Kožešinové límce jsou stále módní, ale měly by být vždy odnímatelné.
Polycystický ovariální syndrom, neboli PCOS, je strašákem pro ženy v reprodukčním věku. Otěhotnět s tímto onemocněním přirozenou cestou je často nad síly ženy samotné i lékařů. Problém je, že příčina, proč onemocnění vzniká, není dosud úplně jasná. A tak naprosté vyléčení není možné.
Zima už mnohé začíná deprimovat, proto se snaží vnést si první střípky jara alespoň k sobě do šatníků. Svetry tak stále zůstávají v popředí, ale pomalu začínají být vytěsňování kousky nejmódnějších stylů přicházejícího teplejšího ročního období. Víte, co se bude nosit?
Léky nejsou jenom ty, které prodávají v lékárně. Které jsou plné chemie. Je tu ještě možnost přírodní léčby.
Každý jsme tím místem prošli. Někdo bez ztráty kytičky dal své zkoušky na poprvé, jiný se trápil a ani po několika pokusech mu řidičák nedali. Pojďte se podívat na přehled zábavných kousků z autoškoly. Třeba i vaše auto při té vzpomínce zaskáče radostí - co vy a autoškola?
Chcete-li vaší ratolesti pořídit pohodlné a zároveň vysoce módní boty, zkuste se porozhlédnout po dětských teniskách. Na následujících řádcích vám prozradíme, podle jakých kritérií vybírat tenisky pro chlapce, abychom nešláply vedle. Čtěte a nechte se inspirovat s námi!
A. G. house v Sondriu stvořil architekt Rocco Borromini. Moderní dům stojí na úpatí Alp na okraji údolí Valtellina a nabízí panoramatický výhled do všech světových stran. Stavba vznikla jako spojení původní stodoly s novostavbou, a drží se hlavní myšlenky, kterou je čistý a vzdušný prostor. Ten je charakterizovaný střídáním masivního dřeva a bílých stěn. Dominantní jsou velká panoramatická okna a použití tradičních materiálů, které korespondují s místní alpskou architekturou.
Přestože venku ještě dominují letní teploty, podzim už klepe na dveře a s ním přichází i nové módní trendy, které promění váš šatník. Letošní sezóna podzim/zima 2024 slibuje fascinující kombinace barev, textur a střihů, které přinášejí eleganci, ale i pohodlí. Ať už se chystáte na večírek, pracovní schůzku nebo procházku v parku, zde najdete tipy na klíčové trendy, které budou tuto sezónu vládnout.
Problémy se zády jsou v dnešní době civilizačním onemocněním, se kterým se setkává snad každý druhý z nás. A zatímco některé jsou vrozené a získané třeba vlivem skoliózy či hyperkyfózy a dalších latinských názvosloví, jiné jsou způsobené nezdravými návyky, které každý den (mnohdy nevědomky) opakujeme. A právě takové zlozvyky ke zhoršení a ještě větším potížím jenom přispívají. Co nám nejvíce kazí záda?
V nejhorším případě úmrtí, v „nejlepším“ trvalé následky. Očkování v naší republice bylo zavedeno v letech 1946–1985. Úmrtnost u většiny nemocí klesla o 90-99,9 %. Přesto se i u nás vracejí na scénu nemoci, které jsme znali už jen z literatury: spalničky, dávivý neboli černý kašel, příušnice nebo zarděnky. Jak se jim bránit?
Média jsou plná zpráv o koronaviru. Přitom v naší zemi není toto nebezpečí tak akutní jako docela obyčejná chřipka, které letos podlehlo už 23 osob. Proočkovanost na chřipku je u nás pouze 5 % a průměrně na ni zemře v Česku 1500 osob ročně. Proočkovanost se ale snižuje i u ostatních nemocí. Tento stav má na svědomí mnoho nesmyslných mýtů a fám o očkování. Jak je to doopravdy?

Výběr článků

Tento DIY návod ukáže, jak jednoduché je vyrobit vlastní dámské psaníčko. Jako základ postačí kus kůže/umělé kůže, případně starší batoh nebo kabelka. Pak už potřebujeme jen nůžky, tavnou pistoli a nějaký kus tkaniny na vnitřek psaníčka. Výsledek překvapí!
Celulitidu má řada žen. Dokonce možná existujte víc těch, které ji mají než těch, které mají to štěstí a celulitidou obdařeny nejsou. A stejně jako trápí ženy, tak ani muži leckdy celulitidě neuniknou. A proto si nyní připomeneme největší a nejčastější mýty, které o celulitidě kolují a připojíme pár rad, jak se jí zbavit.
Že byste rády přes zimu něco dělaly, ale chodit do posilovny vás nebaví? Stejně jako my vyzkoušejte formu cvičení, která je v kurzu. Kruhový trénink zpevní tělo zábavnou formou.

Nepřehlédněte

Animované filmy mají právě teď v kinech žně. Sázkou na jistotu je bezesporu Toy Story 4: Příběh hraček, který sklízí samou chválu. Pro nejmenší jsou tu Angry Birds ve filmu 2, oživlý svět stavebnice přináší Playmobil ve filmu a čerstvým přírůstkem je zvířecí animák Psí kusy. Napovíme, na co s dětmi nebo celou rodinou vyrazit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek