Neděle , 24. 11. 2024

Emílie

Jak na domácí fermentované limonády? S tibi krystaly se dá kouzlit

Znáte tibi krystaly, nebo jste o nich ještě nikdy neslyšeli? Přitom je to hit posledních let. Jsou tělu prospěšné a tudíž zdravé a ještě se z nich dá vyrobit třeba domácí cider. Objevte kouzlo tibi limonády!
tibi
Tibi krystaly jsou malá kolonie zdraví prospěšných kultur.

12. 09. 2022

Co jsou tibi kristaly?

Tibi krystaly jsou malá bílá zrnka, která v sobě ukrývají zdraví prospěšné bakterie jako lactobacillus nebo streptococcus a také kvasinky. Jsou dost podobné tibetské houbě. Tibi se živí cukrem a sladkým ovocem. Fermentací z nich vyrobíte perlivý nápoj, který je u nás i ve světě známý jako vodní kefír. Je neskutečně osvěžující a také zdravý. Příznivě ovlivňuje naši střevní mikroflóru. Ke všemu se dá využít jako základ pro výrobu rostlinného kefíru, případně cideru.

Jak na to?

Máte chuť si vodní kefír vyrobit také? V tom případě čtěte dál.

Na přípravu nápoje budete potřebovat:

  • tibi krystaly
  • skleněnou uzavíratelnou láhev
  • řepný cukr
  • filtrovanou nebo odstátou vodu
  • sušené ovoce – nesířené!
  • plastové nebo dřevěné nádobí
tibi
Vodní kefír seženete jednoduše a pak se můžete pustit do experimentů.

Držte se poměru, že na 100 gramů krystalů budete potřebovat přibližně jeden litr vody. Až budete ale láhev krystaly plnit, nezapomeňte, že hodně rychle rostou a množí se.

Postupujte následovně:

  1. Do litru převařené nebo odstáté kohoutkové vody rozmíchejte tři polévkové lžíce cukru a také pár kousků sušeného ovoce. Můžete použít například rozinky, švestky, datle nebo fíky či například mandarinky. Tak dodáte nápoji ovocnou a výraznější chuť. Nikdy však do nápoje nepřidávejte chemicky ošetřené ovoce, které všechny tělu prospěšné bakterie zahubí.
  2. Tibi krystaly propláchněte v plastovém sítku a přidejte je do vody. Víčko nádoby zakryjte utěrkou nebo kapesníkem a přes hrdlo přetáhněte gumičku. Nechte nápoj zhruba čtyři dny fermentovat. Proces kvašení ale hodně závisí na teplotě, kterou doma máte, poměru krystalů a sladidla. Proto můžete celý proces o jeden den zkrátit nebo například o dva dny prodloužit.

Čím déle budete nápoj fermentovat, tím více bude obsahovat také alkoholu. Ve výsledku by měl být nápoj lehce perlivý a kyselejší. Také si ho můžete podle chuti dosladit nebo naopak naředit vodou. Nápoj bude ještě chutnější, když do něj vymačkáte trochu citrónové šťávy, čerstvé bylinky nebo šťávu z vašeho oblíbeného ovoce.

K TÉMATU  Návod na nákup hnědého uhlí: Jak najít nejlepší ceny a kvalitu

Sekundární fermentace

Případně můžete nápoj dále fermentovat takzvaně sekundárně. Druhý ferment už probíhá bez přístupu vzduchu, nejlépe ve sklenici nebo láhvi s patentovým uzávěrem, PET lahve na dlouhodobé užívání nejsou to pravé. K vodnímu kefíru přidejte ještě jednu až dvě lžičky cukru. Toto množství platí pro půl litrovou láhev.

tibi
Na druhou fermentaci můžete použít různé ovoce. Nebojte se experimentovat.

Z nápoje přecedíte tibíky (můžete rovnou zadělat na novou limonádu) a přidáte do něj tentokrát už čerstvé ovoce, bylinky, zázvor, ovocnou šťávu…). A opět nechte lahev stát na suchém a stinném místě zhruba dva až tři dny. Nezapomeňte každý den pravidelně povolovat uzávěr a vždy upustit trochu plynu. Ať nemusíte malovat kuchyň.

Mandlový nápoj

Jak jsme zmínili již na začátku, můžete si z tibi krystalů připravit i mandlový kefír. Smíchejte tibi krystaly s cukrem a opět nechte fermentovat alespoň dva až tři dny. Pokud máte chuť například na mandlový kefír, pak postupujte následovně:

  1. Mandle namočte na půl dne do vody, oloupejte je, propláchněte a vhoďte do mixéru.
  2. Zalijte je vodním kefírem a rozmixujte (na 100 g suchých mandlí spotřebujete přibližně půl litru vodního kefíru).
  3. Nápoj přeceďte přes jemné plátýnko a přelijte do sterilizované uzavíratelné nádoby.
  4. Opět nechte kefír fermentovat, tentokrát jen 24 hodin při pokojové teplotě.

Výsledný kefír bude nejspíš cuckovatý, ale nebojte. Stačí ho jen v lahvi protřepat. Skladovat ho můžete v lednici až 1 týden.

Zdravá malinkovka

Kdo by nemiloval malinovku, že? Jenže většina těch, které se prodávají v supermarketech nebo podávají v restauracích, jsou neuvěřitelné sladké a jejich prospěšnost na naše zdraví je velmi diskutabilní. Spíš po ní ztloustnete, než aby vám skutečně k něčemu byla. Na druhou stranu si asi nikdo nedává malinovku, aby byl zdravý. Zkuste si ale připravit kefírovou malinovku, a ta už zdravá rozhodně je.

K TÉMATU  Geneticky modifikované potraviny: Je třeba bát se jejich konzumace?

Budete potřebovat:

  • 50 g tibi krystalů
  • 1 l  vody
  • 120 g třtinového cukru
  • 1 citrón
  • 2 sušené fíky
  • 1 lžíci sušených malin
  • 1 lžíci mražených malin
  • 1 lžíci čerstvých malin
  • A navrch ještě přidáme 1 čajovou lžičku sušených ibiškových květů

Postup:

  1. V litru vody si opět rozpusťte cukr a přidejte šťávu z půlky citrónu.
  2. Tekutinou přelijte tibi krystaly, přidejte sušené fíky a nádobu uzavřete.
  3. Nechte ji stát na kuchyňské lince přibližně jeden den.
  4. Nápoj přeceďte a přelijte ho do jiné sterilizované nádoby. Přidejte do něj maliny a ibišek. Nyní nechte nápoj fermentovat dvanáct hodin
  5. Následně ho opět přeceďte, vraťte tekutinu do lahve a zase ji nechte dvanáct hodin fermentovat, tentokrát ale v lednici. Tak se vám vytvoří bublinky.

S konzumací vodního kefíru však není nutné to nijak přehánět. Aby byl skutečně zdraví prospěšný, vypijte zhruba 2 dcl každý den. Jste-li na něj již zvyklí, pak můžete klidně zkonzumovat dvojnásobné množství.

Ještě váháte?

Stále ještě váháte nad tím, proč byste měli vodní kefír vyzkoušet i vy? Pak vám přinášíme kompletní seznam všech jeho účinků, které na lidský organismus má:

  • Posiluje imunitu
  • Posiluje kosti
  • Snižuje projevy alergií
  • Léčí kožní problémy
  • Funguje jako prevence proti některým typům rakoviny
  • Podporuje správné trávení
  • Léčí laktózovou intoleranci
  • Podporuje hubnutí

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Co je to ta kombucha? Houba rozhodně ne. Čím ještě překvapí?

Čaje jako brána k rituálům i zahnání žízně. Vyznáte se v nich?

Zdroje článku:
www.vegmania.cz, www.jaktak.cz, www.jidlo.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Chcete-li jít s dobou, pořiďte si do vašeho šatníku alespoň jednu stylovou dámskou mikinu. Pokud netušíte, jaké kousky budou v letošní sezóně in, nemusíte zoufat. My vám to totiž na následujících řádcích rádi prozradíme. Proto se pojďte inspirovat společně s námi. Máme pro vás nejrůznější tipy na trendy kousky a dokonce vám prozradíme, jak je vkusně zakomponovat do letošního outfitu
Ačkoli bychom to měli dělat všichni, opravdu není pravidlem, že se v každé domácnosti třídí odpad. Pokud si neosvojíme tyto správné návyky, může se stát, že často budeme vyhazovat odpadky tam, kam prostě nepatří. Ještě horší varianta je ta, že netřídíme vůbec (hanba!). Přitom je to naprosto jednoduchá disciplína. Nejtěžší je pouze začít. Do lehkého začátku vám poradíme, jak na to, abyste přispěli k lepšímu životnímu prostředí.
Hnědé uhlí, známé pro své využití v domácích a průmyslových kotlích, je pro mnohé z nás klíčem k útulnému a teplému domovu během chladných měsíců. A výběr správného paliva je důležitý nejen pro váš rodinný rozpočet, ale i pro celkovou efektivitu vytápění a ochranu životního prostředí.
Poslechněte si deset hlasů z britské verze talentové show The Voice 2019, které naprosto uchvátily diváky a šokovaly porotu. To je zpěv!
Léto je v plném proudu a častuje nás nevyzpytatelným počasím. Vyzrajte na něj s limonádami plnými ovoce. Horké dny si žádají osvěžení a během těch deštivých zase potřebujete vitaminy, abyste předešli nachlazením. Přinášíme proto tipy na limonády z exotického ovoce, které zahrnují jak osvědčené klasiky, tak netradiční kombinace. Nejenomže vám budou chutnat, ale zároveň vás – alespoň pomyslně – přenesou tropického ráje.
Od letošního roku existuje státní podpora bydlení pro mladé do 36 let a částky, které lze získat při velmi nízkém úročení, nejsou zanedbatelné. A již 25 let pomáhá v pořízení bydlení také stavební spoření, které je díky dlouhodobě zaručeným nízkým úrokovým sazbám sázkou na jistotu.
Je tu! První článek, první krůček k cestě za posunem, učením se, přeměnou zaběhlých vzorců. Z upřímné zpovědi jedné odvážné ženy se dozvíte, proč za mnou přišla, kam se chce pomocí koučinku Emočních rovnic posunout i proč si vybrala právě mě. Bude to naše společná jízda - na rok, rok a půl. A vy budete u toho a nahlédnete tak do způsobu mé práce z první řady. Vaše Marcela Hlaváčková.
Nechat děti samotné doma během prázdnin může být velkým krokem jak pro rodiče, tak pro děti. Je důležité se zamyslet nad tím, kdy je vhodné děti nechat samotné a jak zajistit jejich bezpečnost. Otevřená komunikace, zajištění bezpečnosti domova a pravidelné kontroly jsou klíčové. Plánujte jejich aktivity a připravte je na různé situace, které by mohly nastat. Dodržováním těchto kroků můžete zajistit, že vaše děti budou během prázdnin v bezpečí a vy budete mít klidnou mysl.
Vzhledem k tomu, že čas už sledujeme spíše na chytrých telefonech, hodinky se stávají hlavně módním doplňkem. Díky tomu, že je nabízeno mnoho různých designů, můžete si je zcela přizpůsobit svému stylu. Ovšem ženský šatník mnohdy bývá rozmanitý, takže může být složité vybrat k oděvu ty pravé hodinky. Tyto tipy vám však pomohou s výběrem a jejich nošením.
Přirozené světlo nesmí v interiéru chybět, ale má ho být tak akorát. Někdy se však sluníčko zblázní a nezbývá, než ho vrátit do patřičných mezí. Slouží k tomu stínící technika, která má navíc dekorační funkci. Typickými zástupci interiérového stínění jsou vnitřní rolety a žaluzie. Ale co když se vám okoukaly nebo jen toužíte po designové lahůdce? Pak se vám budou líbit rolety typu den a noc. .
Ačkoli bychom to měli dělat všichni, opravdu není pravidlem, že se v každé domácnosti třídí odpad. Pokud si neosvojíme tyto správné návyky, může se stát, že často budeme vyhazovat odpadky tam, kam prostě nepatří. Ještě horší varianta je ta, že netřídíme vůbec (hanba!). Přitom je to naprosto jednoduchá disciplína. Nejtěžší je pouze začít. Do lehkého začátku vám poradíme, jak na to, abyste přispěli k lepšímu životnímu prostředí.

Výběr článků

Představte si pracovní týden, který vám dává více volného času a zároveň zvyšuje vaši produktivitu. Flexibilní pracovní doba a čtyřdenní pracovní týden nejsou jen futuristické koncepty, ale realita, kterou si stále více firem a zaměstnanců osvojuje. Jaké jsou jejich skutečné výhody a jak mohou pozitivně ovlivnit váš život?
Je tu léto a společně s ním také naše snaha zhubnout. Mnoho žen před příchodem plavkové sezony začne držet dietu s vidinou ztracených kilogramů. Co když ale během diety zažíváte nepříjemné pocity na zvracení? Co stojí za nevolností, plynatostí či nervozitou během naší snahy zhubnout?
Trápí vás otlačené prsty nebo puchýř na patě, když strávíte večer v lodičkách? Potí se vám v botě chodidla? Tyhle vychytávky vám poradí, jak na to. I ponožky se dají chytře schovat do jakékoli obuvi. Ale využít se dají i úplně jinak. Inspirujte se jednoduchými nápady, které ušetří vaše chodidla!

Nepřehlédněte

Koncem listopadu dorazí na pulty knihkupectví výpravná obrazová monografie Žít – Karel Svoboda. Spletité osudy slavného skladatele v ní jedinečným způsobem zpracoval jeho syn Petr Svoboda, který své vzpomínky doprovodil i desítkami unikátních fotografií. Mnohé z těchto snímků jsou publikovány vůbec poprvé. Kromě Petra Svobody zavzpomíná v knize na geniálního, i když svérázného umělce plejáda dalších osobností, jejichž vtipné, láskyplné, ale i nostalgické historky obraz Karla Svobody dokonale dotvářejí.
I nastávající maminky se chtějí líbit. Stejně jako u běžné módy musí být i těhotenské oblečení zároveň komfortní a praktické, a to po celou dobu těhotenství. Kde a jak ale takové oděvy vlastně vybrat?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek