Úterý , 26. 11. 2024

Artur

Těhotenská cukrovka. Co vás všechno může potkat?

Zdroj:123rf.com

16. 10. 2017

Těhotenská cukrovka se nejčastěji objevuje po 20. týdnu těhotenství a upravuje se po porodu. Se svými 2-15% výskytu patří k nejčastějším onemocněním v těhotenství. Zpravidla se vyskytuje u žen, které mají cukrovku v rodinné anamnéze (zejména v rodině matky), u obézních maminek či žen starších 35 let. Nejedná se o závažné onemocnění, ale nelze je ani podceňovat s ohledem na možný vznik diabetické poruchy u narozeného dítěte. Pacientky jsou většínou léčeny pouze dietou s nižším obsahem cukrů. Tam, kde dieta nestačí, je třeba zahájit podávání inzulínu, který se po porodu obvykle vysazuje. Součástí léčby by měl být i těhotenský tělocvik.

Mohou za to hormony

Vznik této nemoci úzce souvisí s působením hormonů, dědičnými dispozicemi a nadváhou. Podle statistik se ze tří čtvrtin případů situace po porodu upraví, existuje ovšem zvýšené riziko rozvoje diabetu II. typu ve vyšším věku. Na základě různých vyšetření bylo zjištěno, že asi 50% žen s těhotenskou cukrovkou onemocní do 10 let na diabetes mellitus.

Ženám, které měly těhotenskou cukrovku, se doporučuje mírná diabetická dieta i mimo těhotenství. Je však třeba celou problematiku prodiskutovat s ošetřujícím lékařem a s příslušným diabetologem.

Rizika pro dítě a matku

Rizika pro plod jsou vyšší v případě, že se cukrovka objeví už na samém začátku těhotenství. Navíc nemusí být vždy okamžitě diagnostikována, protože porucha látkové výměny již nastala a těhotná žena necítí žádné subjektivní potíže. Pokud by nemoc nebyla kompenzována, hrozí vývojové vady – narozené děti mívají poruchy s adaptací, nemají dokonale vyzrálou plicní tkáň, upadají do hypoglykemie a mívají méně vápníku. Tomu však lze docela dobře předejít. Maminky docházejí pravidelně do diabetologické poradny a sleduje se u nich hodnota glykemie před a po jídle.

Cukr v krvi matky se pupeční šňůrou dostává do krevního oběhu dítěte a to má pak stejně jako jeho matka zvýšenou hladinu cukru v krvi. Přirozenou reakcí organismu je, že již funkční slinivka břišní u dítěte začíná produkovat větší množství inzulínu a právě zvýšená hladina inzulínu a cukru v krvi může být příčinou dalších komplikací.

K TÉMATU  Manuál kojení: které potraviny zlepšují produkci mléka? A jak je správně načasovat, abyste vy i miminko dostali to nejlepší?

Ročně se objeví mezi těhotnými kolem 300 pacientek, které mají těhotenskou cukrovku a asi 30-50 z nich si musí píchat inzulín. Kontroly jsou nezbytné a maminky by je neměly podceňovat. Postupujícím těhotenstvím se totiž tolerance k cukru zhoršuje.

Mamince se ale doporučuje ve zdravé životosprávě pokračovat i po porodu, protože u ní existuje dispozice k cukrovce II. typu a stejně tak by měla ke zdravé životosprávě vést i své děti. Zjistilo se totiž, že děti matek, které v těhotenství trpěly cukrovkou, mívají asi v 5% sklon k cukrovce.

Jak žít s těhotenskou cukrovkou?

Nález těhotenské cukrovky samozřejmě neznamená, že celý zbytek těhotenství stráví maminka o chlebu a vodě – denně by však neměla zkonzumovat více než 250 gramů sacharidů (v případě těžší cukrovky pouhých 175 g).

Je třeba:

  • jíst pravidelně, častěji a menší množství
  • sledovat zpočátku váhu jednotlivých potravin a jejich energetickou hodnotu
  • vylučovat ze stravy lehce vstřebatelné sacharidy jako je glukóza, sacharóza a maltóza
  • konzumovat sacharidy ve formě mléka, pečiva (tmavého), těstovin, rýže, zeleniny a ovoce
  • omezit tuky a konzumovat méně tučné bílkoviny, přestože nemají téměř žádné sacharidy
  • snížit příjem cholesterolu a omezit solení

Dopoledne se nedoporučuje jíst mléčné výrobky, protože byla zjištěna stoupající glykemická křivka. Je třeba dbát opatrnosti u ovoce, které je sice zdravé a má hodně vitaminů, ale obsahuje také větší množství sacharidů. Vitamíny je možno přirozeně nahradit konzumací zeleniny. Pro plnou kontrolu nad vaším stavem se doporučuje přísné omezení výrobků s velkým obsahem nasycených tuků a mastných kyselin.

  • Jezte dostatek ovoce, zeleniny a celozrnného pečiva (ale važte porce a nepřekračujte jejich denní počet)
  • Jezte ryby, drůbež bez kůže a pouze libové maso namísto tučného
  • Pijte pouze nízkotučné mléčné produkty
  • Sýry jezte do maximálně 30 % tuku v sušině, ideální je kupovat 20%
  • Vejce byste měla jíst maximálně dvě za týden – bílky je možné jíst bez omezení
  • Při cukrovce je důležité hodně pít, protože při ní dochází k vyšším ztrátám vody v ledvinách. Hlídat pitný režim bude tedy nezbytností. Neměla byste vypít méně než 2 litry denně – kromě toho snížíte vznik infekcí močových cest.
K TÉMATU  Dojemné setkání psa s páníčkem vás vezme za srdce

Kdo je k těhotenské cukrovce náchylnější?

Počet maminek, které těhotenskou cukrovkou trpí, je mnohem vyšší než dříve – zvláště proto, že cukrovka samotná je v populaci mnohem častější. Za její hlavní přičiny se pokládá nedostatek pohybu, obezita a stres. Těhotenská cukrovka je častější u těch maminek, které již v rodinné anamnéze cukrovku mají, ale neznamená to automaticky, že se u nich v těhotenství objeví také. Spíše než nemoci, stresy, léky a anamnéza hrají pro vznik těhotenské cukrovky hormonální změny, kterými si každá těhotná prochází. Například u starších rodiček je častější.

Problematičtější je těhotenství pro matku, která již cukrovkou (I. nebo II. typu) trpěla před otěhotněním. Mateřství je však dnes reálné i pro tento typ žen. Podmínkou je však respektování řady doporučení.

Rozhodnou-li se manželé, že budou mít dítě, je třeba těhotenství cíleně připravovat s předstihem. Již před početím totiž musí žena kompenzovat cukrovku a péče o těhotnou pak spočívá v přísné kontrole. Pokud vše maminka dodržuje, nemusí se čekání na miminko příliš obávat.

Komu riziko hrozí?

  • ženy nad 25 let
  • těhotné ženy s nadváhou
  • ženy s cukrovkou v rodině
  • ženy, které již porodily příliš velké nebo postižené děti
  • ženy s těhotenskou cukrovkou v předešlém těhotenství

Následky

Co hrozí matce?

  • infekce močových cest a zánět ledvin
  • vysoký krevní tlak v těhotenství
  • zvýšené množství plodové vody
  • nutnost operativního porodu

Co hrozí dítěti?

  • makrosomie – nadměrný růst
  • poruchy dýchání
  • hypoglykemie po porodu, neboť zaniká zdroj cukru od matky
Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Stále ještě pracujete na svém novoročním předsevzetí a usilujete o shození posledních vánočních kilogramů? Pak patříte mezi posledních pár statečných. Většina to už dávno vzdala, tudíž už nyní si můžete pogratulovat. Vy se však místo gratulací ptáte sami sebe, jak poslední povánoční kilogramy shodit. Těch posledních pár kilo jde totiž dolů opravdu stěží.
Zima se blíží nezastavitelnou rychlostí a s ní pro mnohé i nějaké to tradiční zimní kilo navíc. Kombinace efektivnějšího ukládání tuků, svátků a večírků (pokud lockdown dá) a té únavné tmy, jsou dovede být pro postavu naprostá katastrofa. Co s tím?
Vlastnoručně vyrobený módní doplněk? Praktická háčkovaná kabelka vypadá šmrncovně a až jí opatříte zapínáním a crossbody popruhem, nikdo vám neuvěří, že je to vaše práce!
Probouzíte se každé ráno s pocitem, že nadcházející den nebude stát za nic? Nemáte sílu na běžné denní činnosti, natož na práci či vaše koníčky? Pak je třeba s tím něco dělat. Ne nadarmo se říká, že ráno dělá den.
O spodním prádle se zrovna moc nemluví, a to hlavně z toho důvodu, že se jedná o něco opravdu intimního, ale přitom tak běžného. Také proto jsou fakta o spodním prádle tak trochu zapovězena – ale věřte, že i v tomto případě se můžete zasmát a podivovat, jakou proměnou spodní prádlo prošlo za tu dlouhou řadu let od jeho vynalezení.
Termín mamahotel se používá hlavně pro syny, kteří bydlí u svých matek či rodičů dlouho, samostatně vydělávají, nicméně na vedení domácnosti se příliš nepodílejí. Ale i mladé slečny mohou svým dlouhodobým bydlením s rodiči plnit definice mamahotelu. Kdy je ten správný čas dětem naznačit, že se mají stěhovat a mamahotel končí? A naopak, není příliš brzy, když chtějí odejít ve 20?
Možná je to uspěchanou dobou, možná jsme jen citlivější na určité podněty. V každém případě je pravdou, že čím dál víc přibývá lidí trpících úzkostí bez ohledu na věk či pohlaví. Právě z toho důvodu se prakticky neustále objevují různé způsoby, které mají příznaky úzkosti o něco zmírnit. Asi tak jako novinka v podání šperků proti úzkosti, které se v posledních měsících staly trendem. Vážně ale fungují? To zkusíme rozlousknout.
Podle statistik nejen u nás, ale i v Evropě, žije každé desáté dítě v nové rodině, kde je pouze jeden rodič jejich vlastní. Často tam žijí s nevlastními sourozenci, nebo se s nimi setkávají v rámci různých programů a dohod rozvedených rodičů o víkendech, prázdninách či svátcích. Společné soužití takové rodiny není zpočátku vůbec jednoduché.
Asi máte taky zažité, že utěrky by se neměly prát v pračce. Namísto toho je pravděpodobně vyvařujete. Tahle metoda má ale jeden zásadní háček. Vyvařování není k utěrkám zrovna dvakrát šetrné. Jsou po něm sice opravdu čisté, ale postupně vám řídnou, a vy tak musíte kupovat stále nové a nové kousky. Naštěstí existuje mnohem šetrnější alternativa.
Kdo by neměl rád léto! Nejkrásnější roční období má jen několik málo vad na kráse. Tou asi největší je dotěrný hmyz. Ať už jde o všudypřítomné komáry, které nám doslova a do písmene sají krev, nenápadná, leč nebezpečná klíšťata, nebo o nenechavé mravence. Právě s mravenci se řada Čechů od pozdního jara potýká. Slovy klasika, ty potvory se vám dostanou všude. Naštěstí s nimi můžete bojovat přírodními prostředky.
Dvě dimenze jednoho problému - najít si manžela a správně se o něj postarat - patřily k těm nejzásadnějším tématům, které před 70 lety řešily magazíny a žurnály určené ženám. Inspiraci z nich můžete načerpat i dnes, ale jen na vlastní nebezpečí.
Určitě jste to v rodině zažili. Stačí obyčejné Člověče, nezlob se! Vaše figurka je shodou náhod v domečku dřív a už dítě hází kostkou, kácí figurky, bourá hrací plán a křičí, že zase prohrálo! Měli jste ho raději nechat vyhrát? Prohra je součástí života. Nechte ho někdy prohrát a projít si smutkem, který následuje.

Výběr článků

Vánoční přání potěší každého. Proč si neudělat vlastní? Nedá to mnoho práce, a přesto způsobí velkou radost. Překvapí i potěší vaše okolí a vaše snaha i výsledek zase vás. Podívejte se na video a pusťte se do vystřihování a lepení. Bude vás to bavit!
Pohyb v těhotenství nepřispívá pouze k udržování optimální hmotnosti maminky. Mnohem důležitějším faktem je to, že jde o významný faktor pro udržení celkové tělesné kondice, dále podporuje srdeční funkci, zachovává pružnost cév a navíc je důležitý pro zachování správného držení těla.
Adventní věnce se dají koupit, ale opravdovou hodnotu má váš vlastnoruční výrobek. Inspirujte se úchvatnými nápady naoriginální adventní věnce z rozličných materiálů a vyzdobte jídelní stůl na letošní svátky nějakým novým kouskem.

Nepřehlédněte

Ženy i muži často mateřská znaménka podceňují, ale to se nevyplácí. Nikdy nemůžete vědět, jestli v sobě náhodou neskrývají strašáka v podobě rakoviny. Proto si nechávejte znaménka nejenom pravidelně kontrolovat, ale také se o ně správně starejte.
Zázrak moderní kosmetiky nebo prastará síla přírodních kamenů? Odhalte spolu s námi účinky malého kosmetického pomocníka jménem roller, kterého si zamilujete už po prvním použití.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek