Čtvrtek , 10. 07. 2025

Libuše a Amálie

Těhotenská cukrovka. Co vás všechno může potkat?

Zdroj:123rf.com

16. 10. 2017

Těhotenská cukrovka se nejčastěji objevuje po 20. týdnu těhotenství a upravuje se po porodu. Se svými 2-15% výskytu patří k nejčastějším onemocněním v těhotenství. Zpravidla se vyskytuje u žen, které mají cukrovku v rodinné anamnéze (zejména v rodině matky), u obézních maminek či žen starších 35 let. Nejedná se o závažné onemocnění, ale nelze je ani podceňovat s ohledem na možný vznik diabetické poruchy u narozeného dítěte. Pacientky jsou většínou léčeny pouze dietou s nižším obsahem cukrů. Tam, kde dieta nestačí, je třeba zahájit podávání inzulínu, který se po porodu obvykle vysazuje. Součástí léčby by měl být i těhotenský tělocvik.

Mohou za to hormony

Vznik této nemoci úzce souvisí s působením hormonů, dědičnými dispozicemi a nadváhou. Podle statistik se ze tří čtvrtin případů situace po porodu upraví, existuje ovšem zvýšené riziko rozvoje diabetu II. typu ve vyšším věku. Na základě různých vyšetření bylo zjištěno, že asi 50% žen s těhotenskou cukrovkou onemocní do 10 let na diabetes mellitus.

Ženám, které měly těhotenskou cukrovku, se doporučuje mírná diabetická dieta i mimo těhotenství. Je však třeba celou problematiku prodiskutovat s ošetřujícím lékařem a s příslušným diabetologem.

Rizika pro dítě a matku

Rizika pro plod jsou vyšší v případě, že se cukrovka objeví už na samém začátku těhotenství. Navíc nemusí být vždy okamžitě diagnostikována, protože porucha látkové výměny již nastala a těhotná žena necítí žádné subjektivní potíže. Pokud by nemoc nebyla kompenzována, hrozí vývojové vady – narozené děti mívají poruchy s adaptací, nemají dokonale vyzrálou plicní tkáň, upadají do hypoglykemie a mívají méně vápníku. Tomu však lze docela dobře předejít. Maminky docházejí pravidelně do diabetologické poradny a sleduje se u nich hodnota glykemie před a po jídle.

Cukr v krvi matky se pupeční šňůrou dostává do krevního oběhu dítěte a to má pak stejně jako jeho matka zvýšenou hladinu cukru v krvi. Přirozenou reakcí organismu je, že již funkční slinivka břišní u dítěte začíná produkovat větší množství inzulínu a právě zvýšená hladina inzulínu a cukru v krvi může být příčinou dalších komplikací.

K TÉMATU  Jak poznat vadu řeči u dítěte a co s tím?

Ročně se objeví mezi těhotnými kolem 300 pacientek, které mají těhotenskou cukrovku a asi 30-50 z nich si musí píchat inzulín. Kontroly jsou nezbytné a maminky by je neměly podceňovat. Postupujícím těhotenstvím se totiž tolerance k cukru zhoršuje.

Mamince se ale doporučuje ve zdravé životosprávě pokračovat i po porodu, protože u ní existuje dispozice k cukrovce II. typu a stejně tak by měla ke zdravé životosprávě vést i své děti. Zjistilo se totiž, že děti matek, které v těhotenství trpěly cukrovkou, mívají asi v 5% sklon k cukrovce.

Jak žít s těhotenskou cukrovkou?

Nález těhotenské cukrovky samozřejmě neznamená, že celý zbytek těhotenství stráví maminka o chlebu a vodě – denně by však neměla zkonzumovat více než 250 gramů sacharidů (v případě těžší cukrovky pouhých 175 g).

Je třeba:

  • jíst pravidelně, častěji a menší množství
  • sledovat zpočátku váhu jednotlivých potravin a jejich energetickou hodnotu
  • vylučovat ze stravy lehce vstřebatelné sacharidy jako je glukóza, sacharóza a maltóza
  • konzumovat sacharidy ve formě mléka, pečiva (tmavého), těstovin, rýže, zeleniny a ovoce
  • omezit tuky a konzumovat méně tučné bílkoviny, přestože nemají téměř žádné sacharidy
  • snížit příjem cholesterolu a omezit solení

Dopoledne se nedoporučuje jíst mléčné výrobky, protože byla zjištěna stoupající glykemická křivka. Je třeba dbát opatrnosti u ovoce, které je sice zdravé a má hodně vitaminů, ale obsahuje také větší množství sacharidů. Vitamíny je možno přirozeně nahradit konzumací zeleniny. Pro plnou kontrolu nad vaším stavem se doporučuje přísné omezení výrobků s velkým obsahem nasycených tuků a mastných kyselin.

  • Jezte dostatek ovoce, zeleniny a celozrnného pečiva (ale važte porce a nepřekračujte jejich denní počet)
  • Jezte ryby, drůbež bez kůže a pouze libové maso namísto tučného
  • Pijte pouze nízkotučné mléčné produkty
  • Sýry jezte do maximálně 30 % tuku v sušině, ideální je kupovat 20%
  • Vejce byste měla jíst maximálně dvě za týden – bílky je možné jíst bez omezení
  • Při cukrovce je důležité hodně pít, protože při ní dochází k vyšším ztrátám vody v ledvinách. Hlídat pitný režim bude tedy nezbytností. Neměla byste vypít méně než 2 litry denně – kromě toho snížíte vznik infekcí močových cest.
K TÉMATU  Met Gala 2025: Rihanna oznámila těhotenství a móda vzdala hold černošské identitě

Kdo je k těhotenské cukrovce náchylnější?

Počet maminek, které těhotenskou cukrovkou trpí, je mnohem vyšší než dříve – zvláště proto, že cukrovka samotná je v populaci mnohem častější. Za její hlavní přičiny se pokládá nedostatek pohybu, obezita a stres. Těhotenská cukrovka je častější u těch maminek, které již v rodinné anamnéze cukrovku mají, ale neznamená to automaticky, že se u nich v těhotenství objeví také. Spíše než nemoci, stresy, léky a anamnéza hrají pro vznik těhotenské cukrovky hormonální změny, kterými si každá těhotná prochází. Například u starších rodiček je častější.

Problematičtější je těhotenství pro matku, která již cukrovkou (I. nebo II. typu) trpěla před otěhotněním. Mateřství je však dnes reálné i pro tento typ žen. Podmínkou je však respektování řady doporučení.

Rozhodnou-li se manželé, že budou mít dítě, je třeba těhotenství cíleně připravovat s předstihem. Již před početím totiž musí žena kompenzovat cukrovku a péče o těhotnou pak spočívá v přísné kontrole. Pokud vše maminka dodržuje, nemusí se čekání na miminko příliš obávat.

Komu riziko hrozí?

  • ženy nad 25 let
  • těhotné ženy s nadváhou
  • ženy s cukrovkou v rodině
  • ženy, které již porodily příliš velké nebo postižené děti
  • ženy s těhotenskou cukrovkou v předešlém těhotenství

Následky

Co hrozí matce?

  • infekce močových cest a zánět ledvin
  • vysoký krevní tlak v těhotenství
  • zvýšené množství plodové vody
  • nutnost operativního porodu

Co hrozí dítěti?

  • makrosomie – nadměrný růst
  • poruchy dýchání
  • hypoglykemie po porodu, neboť zaniká zdroj cukru od matky
Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Horská túra nelze srovnávat s běžnou procházkou okolo domu. Při horské túře strávíte chůzí klidně celý den a často se nejedná o odpočinkový výkon ani z hlediska náročnosti trasy. Když se rozhodnete zdolat nějaký vrchol, případně jiný vysoko položený cíl, polovinu cesty stoupáte nahoru a druhou polovinu zase musíte brzdit z kopce, až vás z toho bolí kolena a prsty na nohou.
Každý rok 5. prosince vstupuje do českých domácností trojice postav – Mikuláš, čert a anděl. Svátek svatého Mikuláše, inspirovaný legendou o jeho štědrosti, má dlouhou tradici, kterou si většina z nás spojuje s dětstvím. Ale zatímco Mikuláš a anděl přinášejí nadílku a pochvaly, čert zůstává postavou, která děsí. Je ale dnes opravdu nutné děti strašit představou pekla, aby „byly hodné“? Nebo je čas se na tuto tradici podívat jinak?
Co vás čeká tento pracovní týden? Čemu se raději vyhnout a co můžete očekávat? Některý den je vhodný na péči o vaše zdraví, jiný zase pro vypuštění vašich emocí. Horoskop krásy a duševního zdraví pro vás připravila astroložka Naďa Šmídová.
Inspirace nikdy není dost, což platí nejen v případě, kdy sestavujeme nové outfity, ale i tehdy, kdy chceme zazářit s neodolatelným lookem. A protože sociální sítě byly a vždy budou nekonečným zdrojem nápadů, vybrali jsme pro vás ty nejlepší zahraniční beauty blogerky, které prostě nesmíte přehlédnout. Mrkněte na ně!
Chystáte se na dovolenou, ale ještě nemáte úplně rozmyšleno, kam vyrazíte? V tom případě se nechte inspirovat těmi nejoblíbenějšími destinacemi pro letošní rok.
Sychravé počasí střídá prosluněné dny. Ráno vycházíme ven téměř v mrazu, odpoledne šplhají teploty ke dvaceti stupňům. Právě toto období patří k těm, kdy se nachlazení nejspíš nevyhneme. Pokud ale znáte triky našich babiček na posílení imunity a přírodní léčbu rýmy a kašle, ničeho se obávat nemusíte.
Drtivá většina z nás si nedovede představit své ráno bez hrnku pořádně silného kafe. Pokud do této skupiny patříte, jistě víte, že je důležité, jak si tu první kávu dne připravíte. Přece se neodbudete jen tak nějakou kávou. Objevte tu, která vám chutná nejvíce. Hlavní otázka tedy zní – mletá, nebo zrnková káva? Jaký je v nich vůbec rozdíl?
Otevřete dveře k zdravějšímu životnímu stylu. Dnes přinášíme vám praktické rady a osvědčené tipy, které vám pomohou iniciovat a udržet zdravé návyky. Od malých každodenních změn po postupný proces adaptace, čeká na vás průvodce, jak integrovat zdravější rozhodnutí do svého každodenního života. Jste připraveni na cestu k celkovému zlepšení svého životního stylu? Pojďte do toho snámi a objevte radostné stránky zdravějšího já.
Od pradávna je člověk zvyklý žít ve společenství. Pokud z něj odešel, tak většinou jen z donucení. Dnes naopak mnoho lidí tvrdí, že je jim dobře samotným. Singl jsou prostě v módě. Ale co když onemocníte, potřebujete hlídat děti nebo potřebují pomoc starší rodiče? Přejíždět nebo bydlet společně? Je lepší, když žije více generací pohromadě, nebo každá zvlášť?
Je to tady! Společnost Warner Media oznámila, že hrdinové oblíbeného sitcomu z devadesátek se již v květnu objeví na stanici HBO Max. Co o comebacku legendárních Přátel víme, jak se k němu samotní aktéři vyjádřili, a jak se k tomu postavili tvůrci? Nový projekt je na spadnutí!
Vlastnímu dýchání obvykle nevěnujeme pozornost. Pravdou však je, že bez něj by naše tělo fungovalo jen několik minut, a že jeho kvalita v mnoha ohledech ovlivňuje naše zdraví i celkové rozpoložení.
Čím můžete v jakémkoli věku svoje dítě zaručeně otrávit Když budete opakovat tyhle nejhorší rodičovské hlášky. Některé z nich jste určitě slyšely od svých rodičů a nesnášely jste je v dětství a mládí také. Zkuste se jich vyvarovat. I když vás to bude občas stát úsilí a ústa na zámek.

Výběr článků

Sluníčko začíná mít pomalu sílu, dny už jsou pořádně dlouhé a ve vás se začíná probouzet letní nálada? Nebojte se ji podpořit barvami, které pustíte do svého botníku. A jednoznačnou trefou jsou pro tuto sezónu bílé balerínky!
S výskytem a rychlým šířením koronaviru po celém světě jsme byli bohužel dohnáni k různým opatřením, aby se nákaze zabránilo. Jedním z nich je karanténa.
Léto už ne, ale zima ještě ne. První podzimní chlad vyžadují trochu teplejší oblečení. Přechodná bunda je nejlepší volbou. Dámská verze by měla být lehká, chodit se ke všemu a zajistit teplo. Jak vybrat ten nejlepší model?

Nepřehlédněte

Podzimní víkendy jsou ideální příležitostí, jak si dopřát domácí wellness a hýčkat svou pleť i tělo. Připravte se na chladnější dny a vyzkoušejte naše relaxační rituály, které vám pomohou načerpat energii, zklidnit mysl a dodat pleti hydrataci a svěžest.
Současná doba není zcela jednoduchá. A právě veškeré dění kolem nás, každodenní starosti i povinnosti, do toho sem tam nějaký klacík pod nohy, přispívají k tomu, že naše psychická i fyzická odolnost trochu ztrácejí na síle. Jak se co nejvíce zocelit a nabrat tu správnou odolnost v každém směru? Právě na to se nyní podíváme.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek