Každý zvládáme životní situace jinak, předně tedy ty s negativními dopady. Někdo se popere s jakoukoliv emoční ztrátou či vypjatým momentem bez velkých těžkostí, zatímco jinému se zhroutí celý svět. Ale tento článek pojednává především o lásce. Syndrom zlomeného srdce není výmysl, je to vědecky podložený fakt. Láska opravdu bolí.
Spouštěče takotsubo
Stavy absolutní beznaděje bez jakékoliv lepší vyhlídky či světla na konci tunelu jsou nesmírně psychicky náročné a současně představují nebezpečné dopady na lidské zdraví. Klasickým vyvolávačem syndromu je rozchod nebo nešťastná láska. Někomu ho může spustit i hádka či fyzické napadení nebo autonehoda, která nemusí být nutně naše vlastní. Stačí být svědkem. Ztráta zaměstnání je naneštěstí také silný faktor.
Ovšem zcela nejzávažnějším a též velmi častým spouštěčem je smrt blízké osoby. Zármutek ze ztráty dokáže vyvolat extrémní stres, který jde zcela mimo naši kontrolu. Velice zajímavým faktem je, že syndrom zlomeného srdce může způsobit i zcela opačná událost v podobě absolutní radosti. Může se jednat například o výhru v loterii. Nebo jím může být na první pohled obyčejná žádost o ruku. A co takové překvapení při oslavách? Šok, který může mít velmi nedozírné následky.
Zajímavost: Syndrom zlomeného srdce postihuje více ženské pohlaví a jeho starší ročníky, nejvíce nad 55 let.
Jak takotsubo rozpoznat?
Takotsubo syndrom (TTS) se dá velmi těžko popsat, přestože je často mylně považován za infarkt. V obou případech je však nutná okamžitá péče zdravotníků.
Po nešťastné situaci na srdce zaútočí stresové hormony, předně adrenalin, a ty pak zeslabí srdeční sval v levé srdeční komoře. Věnčité tepny se následně zúží a krev přestane proudit tak, jak má. Člověk poté pociťuje silnou bolest na hrudi, těžce se mu dýchá a má pocity na omdlení, které i často následují.
Syndrom zlomeného srdce versus infarkt
Stejné příznaky předchází i infarktu myokardu. Jeden rozdíl ale mezi sebou tyto nemilé záležitosti mají. Po infarktu následuje uzavírání koronárních cév, které má bohužel trvalé následky, protože jsou srdeční tepny zablokovány. Pokud se syndrom včas rozpozná a lékaři ho řeší, k trvalým následkům u pacienta dojít nemusí.
Pacient by po svěření do patřičné péče měl být do tří týdnů opět zdráv a v pořádku. Bohužel byly zaznamenané případy, kdy došlo k dalším komplikacím, jako například doprovodná arytmie. Jsou ale i případy, kdy u pacientů nastala smrt.
Příznaky TTS
Tělo nám dává signály, že je něco špatně, a my bychom měli jednat. Řadí se mezi ně již zmíněná dušnost, a to i když jsme aktuálně zklidnění nebo v noci na lůžku. Zaznamenáte-li nemožnost v noci dýchat a nutnost se posadit, je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc.
Stěhující se otoky – další příznak. Určité části těla lidem začnou otékat, například nohy, kotníky. A tyto otoky se začnou přemisťovat. Opět důvod, proč jít ihned k lékaři.
Pokud přijdete včas, můžete si zachránit život a ušetřit spoustu dalších nepříjemných komplikací, které se dotýkají i vašich blízkých a celé kolečko syndromu zlomeného srdce se může nechtěně roztočit.
Léčba takotsubo kardiomyopatie
Kardiolog vám udělá EKG a rozpozná stavy, co se tváří jako infarkt. EKG ale syndrom nedokáže potvrdit, proto se ještě doplňuje vyšetřením zvaným koronarografie. Tam se již dají pozorovat změny, které nastaly na levé komoře.
Prevence před ”zlomeným srdcem”
Syndrom se může opakovat. Výjimečně, ale není to nikterak vyloučené. Lékaři proto rizikovým osobám preventivně předepisují léky, které jim pomohou nezvladatelné situace lépe vstřebávat a útoky hormonu na srdce odrážet.
Nikdo z nás bohužel nedokáže předvídat, jak bude tělo na zcela nečekanou a smutnou událost reagovat.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
7 způsobů, jak se po rozchodu vrátit zpět do života
Pohřeb jako smutná událost, která se nezanedbává. Co zařídit?