Čtvrtek , 28. 11. 2024

René

Šum v uších nemusí znamenat jen tinnitus. Často se jedná relativně o banalitu

Když vám píská v uších, pravděpodobně první, co uděláte, je, že začnete takzvaně googlit. Jenže to není nejlepší nápad. Dozvíte se totiž to, co vědět rozhodně nechcete. Máte tinnitus. A to buď na nějaký čas, nebo na celý život. Jenže ne vždy je to pravda.
v uších
Pískání, zvonění a šum v uších nemusí hned znamenat to nejhorší.

04. 04. 2023

Pomohou vám obyčejné kapky

Když vám hučí nebo píská v uších, automaticky to nemusí znamenat, že máte tinnitus. Může to mít úplně jiný důvod. Ten naprosto nejbanálnější. Jste nastydlí, což se u vás nejspíš neprojevilo rýmou, ale právě hučením v uších. Pokud to tak skutečně je, pomohou vám obyčejné kapky nebo sprej do uší, který ucho nejenom dezinfikuje a zbaví případného zánětu, ale také vám pomůže zbavit se ušního mazu. Problém by měl během jednoho týdne ustoupit.

Čistíte si uši správně?

Hučení v uších může být i důsledkem špatného čištění uší. Jste zvyklí používat vatové tyčinky? Možná příčina je na světě. Ušní tyčinky nejsou k čištění uší vůbec vhodné, a to z jednoho prostého důvodu – místo toho, abyste se ušního mazu a dalších nečistot zbavovali, zatlačujete ho dovnitř ucha. A maz se za nějakou dobu nahromadí a začne v uších dělat neplechu. Proto si raději pořiďte k čištění uší ušní svíčky anebo ušní sprej, který uvolňuje aktivní kyslík, čímž způsobí odloučení ušního mazu od kůže zevního zvukovodu. Abyste tvorbě ušního mazu efektivně předešli, měli byste ušní kapky dávkovat jednou až dvakrát do týdne.

Možná vám jen ucho zalehlo

Další příčinou hučení nebo pískání v uchu či uších může být to, že vám ucho zalehlo. Proto si zkuste zívnout, případně se nadechněte, zacpěte si nos a pak pomalu do nosu vydechujte. Pokud to nepomůže, opakujte tuto metodu zase za deset nebo patnáct minut.

nachlazení
Nejste zrovna náhodou nachlazení?

Pozor si dejte hlavně na vodu

Je možné, že vám ucho zalehlo poté, co jste se sprchovali nebo koupali. Normálně voda v uchu nezůstává, ale máte-li ucho nebo obě uši plné mazu, pak stačí málo, zvukovod se stane mnohem užším než obvykle a voda z něj tak sama neodteče. Co dělat s tímto problémem? Většinou postačí, když počkáte do rána. Problém by měl sám od sebe zmizet.

K TÉMATU  Online kurz: Věci co se vyplatí vědět a znát, než se do něj vrhnete 

V některých případech může voda v uchu i bolet. V tomto případě zkuste vodu z ucha takzvaně vyklepat co nejdříve. Zkuste s nakloněnou hlavou poskakovat, případně si vypomozte látkovým kapesníkem. Pomůže vám i vatová tyčinka, ale nesmíte si ji zavádět do ucha příliš hluboko. Tak si zaděláváte na zánět. Stává se vám často, že vám voda v uších po koupání zůstává? Pak dbejte na prevenci:

  • Před každým sprchováním nebo koupáním si uši pořádně vyčistěte.
  • Po koupání ihned vytřeste vodu z uší ven.
  • Chodíte-li do bazénu, nebo jste zrovna u moře, nakapejte si do každého ucha trochu lihu, abyste zvukovod zklidnili.

Jestliže bolest ucha nebo hučení v uších po koupání neustává, pak si co nejdříve zajděte k lékaři, jinak zavdáte příčinu pro vznik velmi bolestivého zánětu zevního zvukovodu.

Nepříjemný, ale léčitelný

V neposlední řadě se může jednat o zánět středního ucha. Obvykle se projevuje praskáním v uchu, mnohem citlivějším vnímáním vlastního hlasu, zvýšenou teplotou, pocitem zalehlých uší, šuměním nebo hučením. Někdy se projevuje i výtokem z dutiny ušní. Ale nebojte, je léčitelný a nezůstane vám natrvalo.

Léčit ho můžete obkladem. Ručník nebo utěrku, případně kapesník, si namočíte do ledové vody, látku vyždímáte a přiložíte na ucho. Mokrý obklad následně překryjete suchým kusem látky a převážete. Chlad tiší bolest. Někdy ale nepomůže. Pak můžete zkusit do uší vložit stroužek česneku, který působí protizánětlivě.

uši
Dohání vás zvuky v uších k šílenství?

V tom případě si zajděte na ušní. Lékař vám pravděpodobně předepíše antibiotika a doporučí běžně užívané léky tišící bolest, tedy takové, které obsahují Ibuprofen nebo Paracetamol. Zánět se v některých případech léčí i propíchnutím bubínku. Jde sice o zákrok velmi nepříjemný, ale na druhou stranu vám pomůže téměř okamžitě.

A poslední případ, kdy vám může začít hučet v uších, je nadměrný stres, psychická a fyzická zátěž. V tom případě si naordinujte klid a ticho.

K TÉMATU  Svatební oznámení: Jak na něj krok za krokem

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Tinnitus jako zhouba naší moderní a uspěchané doby?

Pohřeb jako smutná událost, která se nezanedbává. Co zařídit?

Zdroje článku:
www.benu.cz, zdravi.euro.cz, www.asklepion.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Určitě jste to v rodině zažili. Stačí obyčejné Člověče, nezlob se! Vaše figurka je shodou náhod v domečku dřív a už dítě hází kostkou, kácí figurky, bourá hrací plán a křičí, že zase prohrálo! Měli jste ho raději nechat vyhrát? Prohra je součástí života. Nechte ho někdy prohrát a projít si smutkem, který následuje.
S příchodem sychravých a deštivých dnů nemusíte mít obavy, že se budete doma nudit. O zábavu se vám postará Netflix, který má ve své nabídce dokumenty, co vás chytnou za srdce.
Vždycky se myslelo, že nevěra je smutnou vizitkou kolabující vášně a vyhaslé intimity ve vztahu. Jenže pozor, do jiné postele může zadaného poslat i to, že je závislý na příjmech svého partnera, nebo že jeho věk končí číslem devět!
Deodorant nebo antiperspirant? To je oč tu běží! Zejména v létě, kdy se potíme víc, než v jiných ročních obdobích saháme po pomocnících, jež umí s potem bojovat (minimálně bojovat s jeho zápachem). Těmito pomocníky jsou myšleny zmiňované antiperspiranty a deodoranty, mezi nimiž je velký rozdíl, který si lidé bohužel neuvědomují či neumí ho definovat. Vesměs se však sáhne vždy po deodorantu, který navíc používáme špatně. Jak správně deodorant používat?
A je to tady zase! S blížící se menstruací se pleť mnoha z nás změní v pastvu roztodivných kožních problémů, za nimiž stojí změna hladiny hormonů. A i když jsme si pubertou a kožními problémy prošly už dávno, hormonální akné umí potrápit v jakémkoliv věku.
Chlupaté mazlíčky si pořizujeme, aby nám dělali radost. Pro tahle malá roztomilá koťátka je všechno kolem hra. Podívejte se, jak se seznamují s okolním světem.
Jestliže jste právě absolvovala a teprve začínáte uvažovat o hledání zaměstnání, je nejvyšší čas. Možná jste si naplánovala poslední prázdniny s tím, že začnete hledat práci až v září. Ale to už může být pozdě. Některé pozice si rozeberou ti rychlejší. Počítejte totiž s tím, že proces hledání práce a nástupu do zaměstnání může trvat i několik měsíců.
Je možné, že v běžném ortodoxním vztahu se necítíte příliš šťastní, i když vám tam nic nechybí. Možná by vám více vyhovoval otevřený vztah. Co to obnáší? Jaké jsou benefity? Jste vůbec typ pro otevřený vztah? Je mnoho věcí, které je předtím třeba brát v úvahu.
Život není pokaždé procházka růžovým sadem a občas nastávají situace, do kterých se nikdo z nás nehrne. Hádka nebo nepříjemné životní situace, do kterých se dostaneme se sourozenci, pak obzvláště bolí.
Za sny - tak se jmenuje nová audiokniha, kterou načetl zpěvák Richard Krajčo společně se svou manželkou - autorkou knihy, režisérkou a scenáristkou - Karin Krajčo Babinskou. Čtyřy a půl hodiny poslechu bude stát za to. Proč zná knihu zpěvák nazpaměť a jak souvisí s jeho písní Zůstaň se mnou?
Mléko a mléčné produkty nepochybně patří mezi přírodní složky kosmetiky. Není se čemu divit, už sama královna Kleopatra využívala mléko – zejména to oslí – pro svou krásu. Dnešní kosmetické produkty obsahují mléko jak kozí, tak oslí, ovčí nebo také syrovátku, tvaroh či jogurt. Víte, jaké blahodárné účinky mají mléčné produkty pro pleť?

Výběr článků

Obyčejný dřevěný žebřík se může doma proměnit v krásný doplněk interiéru a praktickou polici nebo odkládací prostor. I moderní styl si může dovolit nějaký ten rustikální prvek. A pokud se vám starý žebřík se svojí patinou nehodí, můžete využít policové žebříky, které jsou aktuálně trendem.
Koronavirus nezmizel. Spíše naopak, čísla nakažených opět rostou. Ve velkém se šíří rýma a přibývá nachlazených. K tomu všemu klepe na dveře pozimní vlna chřipky. Je tak nejvyšší čas posílit svou obranyschopnost. Během letošního podzimu bude čelit pořádnému náporu. Chcete-li zůstat fit, pak nezapomínejte na vitaminy a minerály. Pomoc najdete také v přírodě.
Půdní prostory nemusí sloužit jen k uskladnění harampádí. V půdní vestavbě může vzniknout vysněný podkrovní byt, který vám bude každý závidět. Hlavními charakteristikami jsou samosebou šikmé stropy, přiznané dřevěné trámy a zvláštní osobité kouzlo, jaké klasické byty nemají.

Nepřehlédněte

Stoly plné jídla a mnoho výjimečných receptů, které se připravují zejména o Vánocích, jen jednou za rok. Jak zvládnout chutě v případě, že držíte dietu? Nenechte se zlákat těžkým jídlem, abyste v novém roce hříchu nelitovala. Díky těmto tipům si užijete Vánoce a zároveň se po nich budete cítit svěže a fit.
Grill párty, ale i tradiční české opékání se těší stále větší popularitě! Není tak divu, že se mění i zvyklosti ohledně vybavení letních teras či pergol. V současné době zde už nenajdete jen pohodlné posezení pro rodinu a přátele, ale i další kusy praktického nábytku, které poskytují cenný úložný prostor na věci, které je vhodné mít při trávení volného času venku po ruce.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek