Pondělí , 14. 07. 2025

Karolína

Štědrovečerní večeře. Jaké vánoční dobroty si dopřávají lidé na jednotlivých kontinentech?

Štědrovečerní večeře u nás už není jen kapr a bramborový salát, přestože tato kombinace dominuje. Češi stále více experimentují. Pokud letos chcete také změnu, nechte se inspirovat tradicemi z jiných zemí světa.
Štědrovečerní večeře. Jaké vánoční dobroty si dopřávají lidé kolem světa?
zdroj: 123RF.com

23. 12. 2019

Štědrovečerní večeře v Evropě

V nedalekém Polsku se štědrovečerní večeře skládá z dvanácti chodů, které symbolizují počet měsíců v roce i počet apoštolů. Patří sem přitom různé předkrmy a polévky, např. boršč, ryby, plněný krocan a rozličné dezerty. Vánoční kapr a bramborový salát se konzumuje třeba v Německu, ale u našich západních sousedů je oblíbená i klobása nebo pečené husa.

V některých evropských zemích se na Vánoce jako hlavní chod tradičně konzumuje nadívaný krocan, což platí především pro Velkou Británii a Francii. Ve skandinávských státech se pochopitelně konzumují ryby, ale vánoční tabule bývá daleko pestřejší. Ve Švédsku se tradičně mlsá již od oběda ze slavnostního bufetového stolu, kterému říkají julbord.

Vánoce v Severní a Jižní Americe v evropské tradici

Ve Spojených státech amerických žijí nejrůznější etnika, která se mnohdy dost odlišují kulturními tradicemi. Za nejběžnější vánoční pokrm je považován nadívaný krocan s bramborou kaší a brusinkovou omáčkou. To samé platí i pro většinu Kanady, a to především pro anglicky mluvící část. V Severní Americe je přitom naprostou klasikou i puding jako dezert.

Jihoamerické země mají silnou křesťanskou tradici, takže jsou zde Vánoce důležitým svátkem, často s karnevalovou atmosférou. V mnohých zemí jako např. v Peru se na Štědrý večer konzumuje také nadívaný krocan. Jenže třeba v takové Brazílii, která mluví portugalsky, si bohatší obyvatelé dopřávají nadívaného páva, i když v samotném Portugalsku se na Štědrý večer jí především ryba s bramborami.

Štědrovečerním večeře v asijských zemích?

V Asii křesťanství příliš nedominuje. Jedinou většinově křesťanskou zemí jsou Filipíny, kde se na Štědrý den servíruje hrnek lepivé rýže symbolizující soudržnost, a to často v bambusu s kokosovým a třtinovým cukrem. Vánoční večeře v anglické nebo americké tradici, tedy krocan s nádivkou a brusinkovou omáčkou, je poměrně běžná v Singapuru, v indickém městě Bombaj nebo státě Goa. Vánoce se přitom v posledních letech začínají neoficiálně slavit také v Číně.

K TÉMATU  Jak správně používat deodorant? Mnoho lidí v tom chybuje

V Africe se na Vánoce mísí různé tradice

Afrika je velmi pestrým kontinentem, a to i z hlediska tradic. V takovém Egyptě je tradičním vánočním pokrmem Fata, tedy chléb, rýže, česnek a vařené maso. V turistických rezortech se ovšem servírují typické západní pokrmy. V dalších zemích Afriky se na Štědrý den mísí místní tradice s tradicemi zemí, které zde dříve uplatňovaly koloniální nadvládu. Součástí štědrovečerní večeře je proto v Ghaně tradiční francouzská piškotová roláda Bûche de Noël, v Namibii zase německá klobása a bramborový salát.

Austrálie přechází ke zdravějším Vánocům

Austrálie je dokladem celosvětového příklonu ke zdravějšímu životnímu stylu, a to i během Vánoc. V dřívějších dobách si zdejší obyvatelé dopřávali nadívaného krocana, jak velela západní tradice. V současné době se ale zvyky začínají měnit. Štědrovečerní tabule se totiž skládá spíše z ryb, mořských plodů a lehčích těstovinových salátů. Najdeme zde ale ještě jeden podstatný rozdíl. Na Vánoce je totiž v Austrálii velké horko, takže mnoho lidí večeří např. v parcích. To má něco do sebe, i když u nás si tohle pojetí štědrovečerní večeře představíme jen stěží.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Vlastnímu dýchání obvykle nevěnujeme pozornost. Pravdou však je, že bez něj by naše tělo fungovalo jen několik minut, a že jeho kvalita v mnoha ohledech ovlivňuje naše zdraví i celkové rozpoložení.
Dejte si pozor na krmení pejsků "od stolu". Poradíme vám, které potraviny určitě nesmíte dát svému čtyřnohému mazlíčkovi.
Cílem lymfodrenáže je zlepšit kvalitu lymfatického oběhu, popřípadě odčerpat přebytečnou lymfu z podkoží zpět do oběhu. Postup je nutno znát a bezpodmínečně respektovat, a tak patří jen do rukou zkušených odborníků. Nesmí způsobit žádné bolestivé pocity, nepoužívají se při ní žádné emulze ani oleje.
Domácí pracovna je prostor, který byste měli dostatečně oddělit od zbytku domova. Pokud se pracovna rozlézá po bytě, ztrácí se hranice mezi prací a odpočinkem a kvalitně nesplňuje ani jedno. Inspirujte se pěknými pracovnami, a třeba dostanete nápad, jak zařídit tu svou.
Mí rodiče jsou spolu už přes dvacet let. Vždycky jsem si myslela, že je nikdy nic nerozdělí, ale pak jsem přišla na to, že není všechno tak růžové. Nechtěla jsem se nikdy do jejich věcí plést, ale když jsme zjistila, co táta mámě provádí, rozhodla jsem se říci pravdu o tom, co vím. Táta mě ale zastavil a uplácí mě. Cítím se hrozně, ale na druhou stranu se mi to líbí.
Dopravní nehody opravdu nejsou tou nejčastější příčinou smrti, i když to z televizních reportáží často tak vypadá. Jsou až na pátém místě žebříčku nejčastějších příčin úmrtí u nás. Jaký důvod smrti obsadil první příčku?
Ještě se stydíte za nedokonalosti svého těla? S pocity, které vás dlouho sužovaly, se můžete vesele rozloučit! Trend body positivity je zde! Frčí modelky kyprých tvarů, dvoubarevné kůže, ženy s příběhem.
Křečové žíly trápí obrovskou část populace a každý chceme mít o nich co nejdříve pokoj. Jak s nimi ale zatočit, když se někdy může zdá, že nám prostě nechtějí dát pokoj? Léčit je musíte nejen zavedenými lidovými prostředky, ale je třeba k tomu dodržovat i další pravidla. Tělo je složitý organismus a vše je provázáno. Proto zároveň s léčbou dodržujte správný pohyb, jídlo i odpočinek. Jak na to vám poradíme v článku.
V posledním roce je u nás velmi populární, proto jste o něm nejspíš už slyšela. Ale co skutečně CBD umí, to možná ještě nevíte. Až ale konopný olej poznáte, věřte, že ho budete chtít také vyzkoušet.
Účes je něco, co může udělat každou ženu krásnou a přitažlivou. Kromě barvy, stylu a také stylingu hraje roli i délka vlasů. Že musí být pouze dlouhé? Rozhodně ne.
Dámská liga si pro vás ve spolupráci se značkou GLISS připravila speciální soutěž o balíček různých druhů dámských vlasových masek GLISS! O jaké produkty se jedná a co musíte udělat pro výhru? Přečtěte si článek níže, ve kterém naleznete odpovědi na tyto otázky.
Domácí mazlíčci jsou zkrátka nekonečným zdrojem zábavy. Umí nás pořádně naštvat, ale svou roztomilostí to vždy vyváží. Psi, kočky, ale dokonce opice nebo veverka, ti všichni vás pobaví svými lumpárnami ve videu. Podívejte se na zvířátka v akci!

Výběr článků

Stres je nevyhnutelnou součástí života a je nesmírně důležité naučit se jej ovládat. Pokud se mu nedokážeme bránit, může způsobit vážné problémy fyzického i psychického rázu.
Jaro je období nových začátků, a to nejen v přírodě, ale i v našem těle. Po zimních měsících plných těžkých jídel a minimálního pohybu je ideální čas dopřát si jarní detoxikaci. Tento článek přináší 10 tipů, které pomohou obnovit energii, podpořit imunitní systém a naladit se na zdravější životní styl.
Říká se: „S chlapem špatně, ale bez něj ještě hůř.“ Tohle rčení nezní pro nás, ženy, tedy vůbec optimisticky! Skoro to vypadá, že ať tak nebo tak, máme to úderem plnoletosti prostě spočítaný, jen s tím chlapem bude ta hrůza zvaná život jaksi snesitelnější. V posledních letech si však stále více žen po rozchodu či rozvodu raději zvolí život o samotě. A navzdory tomuto rčení jen kvetou. Proč tomu tak je? Že by přece jen život bez chlapa skýtal také nějaké výhody? Samozřejmě! Tady jsou.

Nepřehlédněte

Přírodní kosmetika je vyrobena výhradně z přírodních ingrediencí – živočišného, rostlinného nebo minerálního původu přísně stanoveným postupem. Je založena na vysoké koncentraci rostlinných či bylinných olejů a extraktů a má své nesporné benefity. Jak přírodní kosmetiku vybrat? Inspirujte se našimi 6 tipy!
Při putování lesy a přírodou narazíte na celou spoustu bylinek a rostlin. Na co však narazíte pouze při podobném putování Afrikou je takzvaný čertův dráp neboli harpagofyt či také ďáblův spár nebo čertovo kopyto. Přesně tak se říká rostlině, která je mnohými označována za zázrak přírody.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek