Pátek , 04. 04. 2025

Ivana

Spotřeba vody v Česku: kolik aktuálně činí a jak s ní šetřit?

Všechno zdražuje - nechtěný, ale bohužel reálný fakt. Vedle potravin se zvyšuje cena za elektřinu, plyn a samozřejmě za vodu, což jsou základní potřeby každého z nás. Abychom dokázali ušetřit po této stránce, spotřeba vody v domácnosti by nás měla zajímat. Kolik aktuálně průměrně činí, kam mizí a jak snížit výdaje s ní spojené? 
spotřeba vody
Jaká je spotřeba vody v Česku podle aktuálních statistik? (Foto: 123RF)

08. 11. 2021

Z posledních statistik vyplývá, že Česká republika je doslova závislá na dodávce vody. Srážky totiž nejsou zrovna to, z čeho bychom se radovali dnes a denně, a to bohužel na doplnění spodních vod zkrátka nestačí. A jelikož musíme s podzemní vodou šetřit, vyplatí se užívat i tu srážkovou čili to je jeden ze způsobů, jak s vodou ušetřit. Tím ale samozřejmě nekončíme. 

Jaká je průměrná spotřeba v Česku? 

Než zmíníme další tipy a doporučení, jak šetřit s vodou, stojí za zmínku průměrná spotřeba vody u nás. Česká republika, i když se to možná na první pohled nezdá, patří k nejúspornějším státům Evropy. Nejméně hospodárná je Velká Británie, kde se s důležitou tekutinou zrovna dvakrát nešetří.  

Pokud však zůstaneme v tuzemsku, řekneme, že průměrná denní spotřeba vody rovná se stovce litrů na osobu. Zhruba pět až deset litrů slouží pro naše přežití, zbytek se “protočí” v koupelně či jinde v domácnosti.  

Kam mizí voda? 

Ze statistik a průzkumů vyplývá, že až sedmatřicet procent vody se ztrácí při sprchování se (respektive při koupání obecně). Pětadvacet procent vody spláchneme a dvanáct procent spotřebují domácí spotřebiče jménem pračky.  

Jisté úspory můžete dosáhnout už ve chvíli, kdy si pořídíte úsporné spotřebiče. Kupříkladu běžná toaleta při jednom spláchnutí spotřebuje kolem deseti litrů vody, moderní s takzvaným dvojitým splachováním maximálně šest litrů. A to je v konečném důsledku opravdu velký rozdíl.  

Myčka nebo mytí nádobí ve dřezu? 

V souvislosti s tímto lze uvést na pravou míru jeden dlouho sváděný boj, který vede myčka a dřez. Mezi lidmi je dlouho zajeté tvrzení, že myčka je úspornějším řešením než umývání nádobí ve dřezu. Nabízí se otázka, zdali je to opravdu pravda či nikoliv.  

Hlavní rozdíl tkví v umývání nádobí pod tekoucí vodou či ve dřezu s vodou napuštěnou. Pokud oplachujete nádobí pod tekoucí vodou, může vás to stát až dvacet litrů vody během krátké chvíle. A když takto budete omývat nádobí několikrát denně, rázem se spotřeba může vyšplhat až na sedmdesát, ne-li více litrů denně. Což není zrovna přijatelné a ekologické, nemyslíte? 

K TÉMATU  Zahradní fontány pro oživení vaší zahrady. Zurčení vodního pramene je příjemné jako pohlazení

V porovnání s tím myčka spotřebuje na jeden mycí cyklus pouze deset až patnáct litrů vody. I když ji pustíte dvakrát během dne, stále se jedná o lepší alternativu. 

Tipy, jak šetřit vodou 

Pořízení zmiňovaného domácího spotřebiče však není jediný způsob, jak ušetřit vodou. Možností je daleko více. Osvojte si další tipy, díky kterým se váš rodinný rozpočet doslova nezapotí. 

  • Raději se sprchujte, než koupejte ve vaně (vana v porovnání se sprchou spotřebuje až o čtyři sta litrů vody za týden více). 
  • Pokud nejste majitelem myčky, myjte nádobí v napuštěném dřezu, a ne pod tekoucí vodou. Vyvarujete se tím velké spotřebě. 
  • Kontrolujte vodovodní těsnění a pravidelně ho vyměňujte. Člověk si neuvědomuje, kolik vody proteče zbůhdarma odpadem jenom v podobě kapek z nekvalitních kohoutků.  
  • Nenechávejte puštěnou vodu, pokud se holíte nebo si čistíte zuby. Opět mluvíme o protečených desítkách litrů, za které budete platit.  
  • Když se pustíte do uklízení, mějte po ruce kýbl s vodou a hadr si tedy nechoďte několikrát máchat pod pramen tekoucí vody.  
  • Investujte do úsporných řešení, jako jsou úsporné sprchové hlavice, pákové baterie nebo takzvané perlátory, které jsou opět úsporností samotnou. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak v domácnosti šetřit vodou? Aneb ušetřete peníze i přírodu

Jak efektivně vyčistit myčku a pračku? Poradíme vám

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Jestliže jste sama ve třiceti, není na tom dnes nic divného. Pokud zůstáváte stále sama a je vám čtyřicet či padesát, začínáte vypadat podezřele. Dlouholeté představy jsou, že je single typicky mladý muž nebo mladá žena, kteří si užívají života, cestují nebo dělají kariéru. Je ale tohle tvrzení pravdivé?
Zdraví snad každý z nás zařadí na pomyslné příčce důležitosti na první místo. Preventivní návštěvy lékařů by měl mít každý v kalendáři a pokud ne, tak si je tam rychle napište.
V oblasti zahradničení je pořád co objevovat, a to i tehdy, pokud máte vše už v malíku. Jestli ale tu a tam prahnete po něčem, co jste doposud nevyzkoušeli, a lákají vás nejrůznější novinky, pak vás právě tenhle článek doslova nadchne. Ten totiž věnujeme speciální popínavce, která bohatě produkuje chutnou zeleninu a nese trošku záhadné jméno ačokča. 
Vánoce mají jedinečnou atmosféru, kterou miluje snad každý. Zdokonalte ji podle vašeho vkusu! Vánoční dekorace promění váš domov v kouzelnou pohádku. Zkuste to letos trochu jinak!
Letos se očekává, že začnou padat ceny nemovitostí. Důvodem je právě panující koronavirová krize, která dostane řadu lidí na finanční dno. Jelikož se propad cen nemovitostí předpokládá, lidé zjišťují své možnosti týkající se hypotéky.
Bydlíte ve vlastním domě a přemýšlíte, jak do budoucna co nejvíce uspořit na energiích? Krátkodobým řešením je samozřejmě snížení její spotřeby. Ale není řešením udržitelným. Jediný krok do budoucnosti, který má v této oblasti smysl, je zajistit si zdroje vlastní. I stát už to ví, a tak poskytuje dotace na energetickou samostatnost nebo alespoň snížení energetické náročnosti bydlení
Úklid šatníku je skvělou příležitostí k vyřazení nenošených a nepadnoucích kousků. Vyhazování oblečení není nikdy snadné, nicméně může to být zvláštně osvobozující zkušenost. Jak ale na to? Více v článku.
Avokádo se řadí mezi superpotraviny – a to rozhodně právem, je totiž plné zdraví prospěšných benefitů. Stalo se základem mnoha profesionálních kuchyní, jelikož je prakticky univerzální ingrediencí při vaření a je součástí vyvážené stravy. Jaké jsou jeho zdravotní výhody a jak si připravit tu nejlepší avokádovou pomazánku?
Pandemie koronaviru přesunula učebnu – a kancelář – v dohledné budoucnosti do online režimu, což znamená, že vaše děti potřebují mnohem více pozornosti a vašeho času. Karanténa je docela náročná na zábavu dětí, ale sedět pořád u tabletu není způsob, jak trávit tento čas doma.
Přírodní prvky v interiéru jsou trendem, který vás může inspirovat. Neopracované dřevo v kombinaci s moderním nábytkem vypadá skvěle. Bříza je jedinečná svojí barvou, a tak jako jiné dřevo, které není opracované, podléhá pomalu zkáze. Je proto potřeba mít k dispozici mladý kmen, který je nutné patřičně vysušit. Povrch se pak natře tixotropním lakem, který břízu v podstatě obalí a uzavře. Na co všechno ji můžete použít?
Narodilo se vám miminko v zimě? A víte, kolik vrstev mu oblékat, aby mu nebylo příliš zima nebo naopak vedro? A kdy s ním můžete ven? Odpovíme vám na sedm nejdůležitějších otázek.

Výběr článků

V dnešním světě, který se neustále mění a vyvíjí, se mění i role rodičů a způsoby, jakými vychovávají své potomky. Článek "Moderní rodičovství a výchova dětí" se zaměřuje na aktuální trendy a přístupy v oblasti péče o děti. Od respektování individuality a podporování kreativity po využívání moderních technologií – objevte, jak se rodičovství adaptuje na nové výzvy a jak můžete vytvořit harmonický vztah s vašimi dětmi v dnešním rychle se měnícím světě.
Agorafobie postihuje dvakrát častěji ženy než muže. Typická doba, kdy se u pacientů příznaky agorafobie projeví, je mezi 25 až 35 lety. Obecně známá je tato porucha jako strach z veřejných a otevřených prostor.
Na Vánoce zařizujete kromě dárků ještě dekorace. Inspirujte se jednoduchými nápady. V hlavní roli jsou svíčky, světýlka a nějaký přírodní materiál.

Nepřehlédněte

Tohle svému dítěti dělat nebudu! Takhle moje dítě rozhodně vychované nebude! To si nebude moct dovolit! To jsou časté věty, které člověk vypustí z úst ještě před tím, než se rodičem vůbec stane. Jenže když nastane okamžik a narodí se mu dítě, rázem ke všemu má trochu jiný postoj.
Začít žít zdravěji - cíl, který si stanovila celá spousta z nás po zjištění, že jsme během doby covidové v průměru přibrali sedm kilogramů. Do svého jídelníčku proto přidáváme vícero zeleniny, hodně ovoce, naopak omezujeme sladkosti a snažíme se vyhnout se smaženému. Když už olej, tak pouze ten olivový, který je mnohými nutričními specialisty schválený. Mimochodem, věděli jste, že by se měl pít na lačný žaludek?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek