Pátek , 25. 07. 2025

Jakub

Osm hodin spánku denně. Proč je to tak moc důležité?

Jaká je optimální délka spánku? Všechny vědecké výzkumy, které byly uskutečněné v posledních několika letech, se shodují na tom, že tím jediným správným počtem je osm hodin. Proč? Protože jedině díky osmihodinovému spánku může naše tělo fungovat tak, jak má.
spánku
Chcete být v pohodě? Spěte osm hodin. (foto: 123RF)

16. 02. 2022

Stres, úzkosti, vyčerpání, neduživost…. známe to všechny. Marně si dlouhé měsíce či snad roky lámete hlavu nad tím, proč máte neustále špatnou náladu? Pak nejspíš praktikujete méně než osm hodin spánku denně.

Nepodceňujte sílu melatoninu

Během spánku se v našem těle tvoří takzvaný melatonin neboli spánkový hormon. Podotýkáme, že jde o velmi důležitý hormon, který příznivě působí na hormonální funkce organismu a také je významným antioxidantem, který nás chrání před stresem.

Kdo si však myslí, že si melatonin vytvoří během odpoledního šlofíka, toho nejspíš zklameme. Melatonin se vytváří za tmy, nejvíce se ho tvoří kolem půlnoci a jeho činnost trvá až do svítání. Když tedy v noci naspíte jen pět hodin a pak tři hodiny podřimujete přes den, není vám to nic platné. Ztracené hodiny spánku už nenaženete.

Lepší pamatovák

Co dalšího osm hodin spánku dokáže? Především také zlepšit paměť. Potřebujete-li se cokoliv naučit, ideální je, když budete chodit pravidelně spát každý den ve stejnou hodinu a ve stejnou hodinu také budete vstávat. Během osmihodinového spánku dokáže váš mozek nové informace dostatečně vstřebat a uložit si je na pozdější dobu. Tím se vám zlepší i dlouhodobá paměť. Pokud u vás ale zkouškové období probíhá tak, že se učíte do tří do rána a v deset ráno začínáte znovu, pak raději počítejte s tím, že za týden si nebudete pamatovat ani polovinu. Čím déle a lépe spíte, tím víc si toho zapamatujete za mnohem kratší dobu.

Ochrana před Alzheimerovou chorobou

Imunita. To je možná to, co vás v dnešním pandemickém světě zajímá ze všeho nejvíc. Denně zobete všechny možné vitamíny, cvičíte, jíte zdravě, hlídáte si dostatečný příjem ovoce a zeleniny a vůbec, ani na malou chvíli vás nenapadlo, že tou nejdůležitější prevencí před všemi nemocemi je právě spánek? Ano, tak tomu skutečně je. Spánek nás ovšem nechrání jenom před virovým onemocněním, ale například také před Alzheimerem či dalšími vážnými onemocněními. Kvalitní a dlouhý spánek chrání náš mozek i srdce.

spánek
Jen spánek v noci má ten pravý smysl. (foto: 123RF)

Chcete shodit pár kilogramu? Spěte

Snažíte se zhubnout? A jak toho chcete docílit? Cvičením? Omezením jídla? Zdravou stravou? Než začnete uvažovat nad tím, že vynecháte sladká a tučná jídla, zaměřte se spíš na to, kolik toho denně naspíte. Žádná dieta, byť zázračnější, vám dlouhodobě nepomůže, pokud nebudete spát alespoň osm hodin denně. Spánek je totiž nejlepší, nejefektivnější metodou, jak zhubnout. Když toho naspíte méně, nastává spánková deprivace, při níž budete mít chuť na nezdravá jídla, budete mít hlad i ve chvíli, kdy byste normálně hlad neměli a tím pádem toho i víc sníte. Zatímco po osmi hodinách spánku vás nenapadne večer vyplenit lednici. Ovšem tedy za předpokladu, že jíte pravidelně během celého dne.

K TÉMATU  Dovolená na Maledivách: Co vše potřebujete vědět, než se vypravíte do ráje

Strašák, který nebolí

Cukrovka. To je jeden z největších strašáků, který dnes na světě existuje. Cukrovka může rovněž potkat každého z nás, ale pravidelným spánkem riziko onemocnění cukrovkou minimalizujete. Málo spánku ovlivňuje hodnoty glukózy v těle. Samozřejmě to platí v případě, že si dopřáváte málo spánku po většinu svého života. Když pár nocí špatně spíte nebo toho příliš nenaspíte kvůli cestování, nic tak strašného se neděje a neznamená to, že hned onemocníte cukrovou. Ale pár let krátkého a nekvalitního spánku už s vámi může zamávat dost radikálně.

Ale existuje ještě jeden vážný problém. Příliš mnoho spánku naopak značí, že je s vaším tělem něco v nepořádku. Spíte-li větší část svého života déle než osm hodin a pořád jste unavená, klidně byste prospala celý den, naopak si zvyšujete riziko vzniku kardiovaskulárních chorob.

Co dalšího byste měli vědět?

Je toho dost, ale alespoň si připomeneme ty nejčastější chyby, které během dne děláme, a co náš spánek činní nekvalitním. Především je tu kofein. Pokud si v devět večer dáte poslední kávu a o půlnoci půjdete spát, vaše tělo nebude na spánek připravené. Kofeinem v něm vzbuzujete dojem, že potřebujete být bdělí. A když přece jen usnete, tělo je stále v pohotovosti, proto si neodpočine ani tehdy, naspíte-li skutečně doporučovaných osm hodin. To samé platí pro alkohol.

Také bychom před spaním neměli jíst nic těžkého, tedy špatně stravitelného. Organismus pak během spánku pracuje na plné obrátky, místo toho, aby odpočíval. V neposlední řadě je dvě hodiny před spaním vynechat televizi nebo počítač. Modré světlo, které moderní technologie vyzařují, také činí náš spánek nekvalitním, i když to možná ráno po probuzení necítíte. Naopak jste rádi, jak jste se krásně vyspali. Váš organismus si ale myslí něco jiného a nenápadně vám jeden nekvalitní spánek za druhým sčítá a za pár let vám vystaví účet.  Vážně to chcete riskovat?

K TÉMATU  Vyzkoušejte lákavé a zároveň zdravé smoothie

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

4 tipy pro váš klidnější spánek, pokud partner chrápe

Kvalitní spánek jako předpoklad pevného zdraví? Dopomůžou vám k němu i rolety

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Večer plný hvězd a filmové magie, tak lze popsat 81. udílení Zlatých glóbů. Nolanův životopisný snímek "Oppenheimer" zazářil s pěti oceněními, včetně nejlepšího dramatu a režie. Oproti tomu fenomén "Barbie" se stal středem pozornosti v nové kategorii spojující uměleckou kvalitu s komerčním úspěchem. Jaký byl průběh večera, kdo zaznamenal vítězství a jak reforma ovlivnila samotnou podstatu těchto prestižních filmových ocenění? To vše a mnohem víc v našem stručném přehledu ze Zlatých glóbů 2023.
Udržet svou mysl i tělo zdravé je v dnešní době trochu těžké, nemyslíte? Ze všech stran se na nás valí negativní zprávy a vybudovat si napříč jim celkovou psychickou a fyzickou pohodu může být ošemetné.
Letadlem, autem, autobusem nebo třeba vlakem? To je jedna z otázek, kterou si pokládáme v okamžiku, kdy se chystáme do dovolenkového ráje. Pokud však hodláte vyrazit do populárních destinací, kam se dostanete vzduchem i po souši, povíme vám, proč je právě auto ideální volba.
Od letošního roku existuje státní podpora bydlení pro mladé do 36 let a částky, které lze získat při velmi nízkém úročení, nejsou zanedbatelné. A již 25 let pomáhá v pořízení bydlení také stavební spoření, které je díky dlouhodobě zaručeným nízkým úrokovým sazbám sázkou na jistotu.
Chlapík se promění v ženu poté, co si u výdeje zavazadel na letišti otevře svůj kufr. Zřejmě má opravdu na spěch, protože na nic nečeká a začne se svlékat přímo v hale. Ostatní lidé kolem nevěřícně koukají! Tohle se může stát jen v Las Vegas.
Samozřejmě že ji zvládnete. Cesta do Santiaga de Compostela má mnoho podob. Můžete si zvolit dlouhou a strastiplnou cestu, nebo raději půjdete kratší úseky a hezky pěkně po upravených cestičkách. Všechno se počítá. Každý krok se počítá.
Když Karel Gott zemřel, byla to doslova národní tragédie. Mnoho lidí ukázalo velkou vlnu solidarity, která spočívala jak ve velkém množství vzkazů, které dostávala manželka Ivana.
Léto doslova svádí k procházce do lesa, která má na naše tělo pozitivní vliv. Nejen, že jsme na čerstvém vzduchu, ale také jsme prakticky bez signálu čili si odpočineme od tíhy sociálních sítí a dalších hrozeb internetového světa. Navíc si můžeme nasbírat i naši večeři – stačí se poohlédnout po houbách. Které z nich mají pozitivní vliv na zdraví?
Mileniálové jsou prý rozmazlená generace, která nemá ráda závazky, zato má vysoké ambice. Veškerý volný čas tráví na mobilu a vyhýbají se sexu. Jak je na tom, ale předchozí generace X? Mají si co vyčítat?
Lidé dávají na první dojem. Pokud není zrovna dobrý, automaticky člověka přesouvají do škatulky - s ním se bavit nechci. Velkou měrou se na dobrém prvním dojmu podílí i náš úsměv. Pokud jsou zuby plné kazů, druhého to spíše jenom odpudí. Ano, stáváme se možná trochu povrchními, ale většinou za zkaženými zuby stojí nedostatečná dentální hygiena a to o člověku něco naznačuje.

Výběr článků

Konečně jsme s kamarády vyrazili oslavit to, že nemusíme sedět zavření doma a otevřeli se hospody. Vydali jsme se na párty a zábava nebrala konce. Pití teklo proudem. Bohužel se mi pak stalo něco, na co v životě nezapomenu, i když si to prakticky nepamatuju. Až s pomocí přátel jsem nakonec zjistila, co všechno se tu noc dělo.
Všichni milujeme vůni vypraného ložního prádla. Ulehnout do převlečené postele a nechat si něco pěkného zdát - to je v našich očích ideální odměna za náročný den. Jak často ale u vás doma převlékáte postel? Většina lidí to bohužel dělá špatně a následně se o své lůžko (často nevědomky) dělí se stovkami bakterií. To už není tak lákavá představa, viďte?
Tento pracovní týden si dejte pozor zejména na nemoci, které poletují vzduchem, a také na všechny ty, kteří nehrají fér a mažou vám med kolem pusy. Tentokrát je snadno odhalíte! Horoskop krásy a duševního zdraví přináší astroložka Naďa Šmídová.

Nepřehlédněte

Letošní podzimní móda je opravdu pestrá a barevná. Vedou úplety, pláštěnky, kožené kabáty, umělé kožešiny, svetry, šaty a sukně, včetně asymetrických.
Hodně lidí si chce užívat neustále krásného a teplého počasí venku. To bohužel není v naší zemi možné. V zimě, na podzim i během léta přijdou ošklivé dny. Musíte proto vědět, jak si zpříjemnit volný čas doma, když nemůžete kvůli počasí jít ven. Poradíme vám, jak si snadno zlepšit život a udělat si z domova nádherné a pohodlné místo.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek