Čtvrtek , 21. 11. 2024

Albert

Spalničky, dávivý kašel, příušnice. Vypadalo to, že jsou definitivně pryč, ale vrací se zpět. Máme se bát?

V nejhorším případě úmrtí, v „nejlepším“ trvalé následky. Očkování v naší republice bylo zavedeno v letech 1946–1985. Úmrtnost u většiny nemocí klesla o 90-99,9 %. Přesto se i u nás vracejí na scénu nemoci, které jsme znali už jen z literatury: spalničky, dávivý neboli černý kašel, příušnice nebo zarděnky. Jak se jim bránit?
Nemoci jako spalničky nebo dávivý kašel jsou kvůli podceňování očkování zpět
zdroj: 123RF.com

26. 03. 2019

Pravidelné očkování víc chrání, než ubližuje. Nezanedbávejte ho!

Míra proočkovanosti klesá. I když se pravidelné očkování dětí řídí vyhláškou č. 537/2006 Sb. o očkování proti infekčním nemocem, ne všichni rodiče se tím řídí. Zatímco chudé země bojují s nedostatkem vakcín, vyspělé země s dezinformacemi o škodlivosti očkování. Například že způsobuje autismus. Ačkoli tyto informace lékaři v mnoha zemích světa již dávno vyvrátili, „zaručené“ zprávy se šíří dál. A ubližují současné populaci dětí, ale i dospělých, kteří tyto nemoci v dětství neprodělali, nebo je očkování dostatečně nechrání.

Hexavakcína je běžná a není třeba se jí bát

Hexavakcína je očkování proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli, virové hepatitidě B, Haemophilus influenzae b a dětské obrně. Provádí se třemi základními a jednou posilující dávkou od 9. týdne (resp. 3. měsíce) věku. Hexa – tedy proti šesti nemocem. A právě to některým matkám vadí, protože se domnívají, že do dítěte vpíchne lékař sérum s šesti viry a malé dětské tělíčko se s tím musí prát. Jenže dokážete si představit, že by lékař místo toho píchl vaše dítě šestkrát, pokaždé v jiném termínu, a ještě šestkrát přeočkoval? To by zřejmě bylo pro malého človíčka podstatně více stresující.

Další dvě kombinované vakcíny a ochrana je úplná

Základní očkování proti zarděnkám, spalničkám a příušnicím se provádí mezi 13. – 18. měsícem po narození dítěte a přeočkování ve věku od 5. do 6. roku dítěte. Poslední, třetí, kombinovaná vakcína, je proti záškrtu, tetanu a dávivému kašli, a provádí se v 5. až 6. roce věku. Přeočkování se pak provádí po 10 až 11 letech.

Spalničky vedou, je jsou tu i další infekce

V roce 2018 bylo v Evropě zaznamenáno více než 82 000 výskytů spalniček, což bylo asi 3 x více, než v roce 2017, a 15 x více, než v roce 2016. Až 61 % vyžadovalo nemocniční léčbu. V letošním roce může nákaza zasáhnout v naší zemi až tisíc lidí, odhaduje Roman Prymula, náměstek ministra zdravotnictví pro zdravotní péči a předseda České vakcinologické společnosti J. E. Purkyně.

K TÉMATU  Jak mírnit příznaky covid-19? A čeho se při léčbě vyvarovat?

Podle dalších odborníků je i tento odhad spíše optimistický vzhledem k tomu, jak rychle počet nakažených narůstá. Do začátku března v Česku onemocnělo 261 lidí, takže za celý rok jich může být více než tisíc. Následky si mohou nést celý život. Nepodceňujte proto žádnou teplotu, kašel či rýmu. I z „běžného“ nachlazení se může vyvinout nebezpečná nemoc.

Bez očkování riskujete zdraví

Ochrana je proto důležitá. Odborníci doporučují požádat při preventivní prohlídce o testy na protilátky. Pokud je možné, že jste s nemocí přišly do styku, nebo pracujete na rizikovém pracovišti, nechte si otestovat protilátky okamžitě. Doporučení směřují ke všem, kteří tyto nemoci v dětství neprodělali a jsou chráněni pouze očkováním. Je to především populace ve věku od 30 do 50 let, protože hladina protilátek v těle se mohla snížit. Pokud zjistíte nízkou hladinu protilátek, neváhejte a nechte se znovu očkovat.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

I malé dítko dokáže zařídit pořádné trapasy. Přesvědčte se sama!
Následujete každoroční trendy předních designérů z Česka i celého světa? Pak se letos budete divit. Stříbrné barvě totiž odzvonilo. Co ji nahradí?
Každý kolem vás se chlubí, jak jejich dítě ve dvou letech švitoří první slůvka? Nebojte se, rozhodně nebudete čekat tak dlouho! Naučte se techniku, jak své dítě rozmluvit a již ve věku 9 měsíců mít človíčka, kterému rozumíte první slůvka.
Podzim už je tady a vy pomalu měníte i svůj šatník. Jaké budou podzimní trendy 2023 a co si na sebe obléknout? Inspirujte se našimi tipy.
Proč zrovna deset tisíc kroků a proč byste měla výzvu vzít za svou i vy? Důvodů je hned několik a všechny vám budou jedině ku prospěchu.
Připravte se na příval roztomilosti. Rozpustilé kočičky si hrají, mazlí se a dovádějí, a vyvolají úsměv na tváři i u sebevětšího mrzouta. Proto milujeme domácí mazlíčky.
Léto je v plném proudu a častuje nás nevyzpytatelným počasím. Vyzrajte na něj s limonádami plnými ovoce. Horké dny si žádají osvěžení a během těch deštivých zase potřebujete vitaminy, abyste předešli nachlazením. Přinášíme proto tipy na limonády z exotického ovoce, které zahrnují jak osvědčené klasiky, tak netradiční kombinace. Nejenomže vám budou chutnat, ale zároveň vás – alespoň pomyslně – přenesou tropického ráje.
Mezi nejznámější ženy Ruska se rozhodně řadí kosmonautka, první žena ve Vesmíru. Valentina Těreškovová má zajímavý životní příběh a dodnes se dokonce politicky angažuje ve své milované zemi. Podívejte se na její zajímavý život i současnost.
Nové album Petera Nagye PIANKO, které právě přichází na trh, by se také dalo nazvat Hity a balady v akustickém podání. Obsahuje totiž třináct písní oblíbeného slovenského skladatele, textaře a zpěváka v akustických verzích. Co na něm najdete a co ještě Peter chystá? To se dozvíte z našeho rozhovoru.
Všude, kam se podíváme, vidíme nejrůznější způsoby stravování. Mezi ně samozřejmě patří krátkodobé diety jako takové, ale stejně tak trvalé formy, které už představují určitý životní styl. A právě mezi ně nepochybně patří stravování podle ročních období. V čem spočívá a má vůbec smysl?
Že ocet se hodí tak akorát do salátu a tím to hasne? Ale jděte. Zbaví vás škytavky a bradavice. Také odpudí otravné komáry, kteří vás nenechají na pokoji. Dá se s ním i žehlit, což vám ušetří spoustu času!
Luxusní sídlo v australské provincii Victoria pochází už z 80. let. Armadale House prošel kompletní rekonstrukcí a je z něj moderní rezidence snů.

Výběr článků

Jak to vypadá, když v nákupním centru usedne za veřejné piano člověk a začne hrát? Tentokrát je to ale profesionální hudebník Henri Herbert, který za klávesami vypaluje skladbu Boogie Woogie Piano. Na svou dokonalou hru přirozeně kolemjdoucí upoutá!
Čisté spáry mezi dlaždicemi, lesknoucí se podlahy, prádlo zbavené i odolných skvrn nebo zářivé a voňavé koberce? I tohle všechno vám bez problému zařídí esenciální oleje. Které konkrétní vám usnadní práci?
V sobotu si dopřejte nějakou aktivitu a pohyb, v neděli potom relaxujte. Co dalšího se objeví o víkendu? Horoskop krásy a duševního zdraví pro vás připravila astroložka Naďa Šmídová.

Nepřehlédněte

Rostlinné kmenové buňky patří mezi nejnovější objevy se skvělým potenciálem řešit běžné problémy spojené se stárnutím pokožky. Jejich vývoj se dere kupředu až vzrušujícím tempem a na rozdíl od živočišných kmenových buněk neexistuje ani žádný etický či právní argument proti jejich použití v kosmetice. Už na první pohled slibují naprosto neodolatelné výsledky. Mohou ale rostlinné kmenové buňky z ovoce, květů či jiné vegetace udržet krásu a mladí každé pleti? Pojďme se do tohoto tématu ponořit a zjistit to.
Pesimisté vám řeknou, že zvládat puberťáka je opravdu otřesné, a dá se jenom v co největším klidu vyčkávat, až toto náročné období přejde. Na straně druhé si můžete vyslechnut tvrzení, že právě v pubertě se z vašeho dítka stává dospělák a sklízíte plody toho, co jste v něm zaseli. Někdy se doslechnete, že pokud se dítěti adekvátně věnujete v předchozích letech, žádná puberta s ním vlastně necloumá. Ať už vnímáte situaci jakkoliv, pokud vás článek upoutal, zřejmě u vás v rodině nastávají změny spjaté právě s výchovou puberťáka.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek