Pondělí , 25. 11. 2024

Kateřina

Solné koupele prospívají našemu zdraví i kráse

Sůl možná není až tak zdravá na talíři, ale jako kosmetický přípravek dokáže hotové zázraky. Účinky mořské vody známe snad všechny, ale nemusíme hned jezdit k moři, abychom si mohly dopřát všechny blahodárné účinky soli.
solné koupele
Solné koupele pro maximální relax i pro zdraví. (foto: 123RF)

17. 11. 2021

Existuje několik druhů solí, které můžete do solné koupele použít. Seznámíme vás alespoň s třemi nejznámějšími:

Epsomská sůl (hořčíková sůl)

V medicíně se často epsomská sůl ze síranu hořečnatého používá díky projímavým účinkům, v horké lázni vám dokáže navodit pocit štěstí a pohody a také omlazuje. Kromě toho má antibakteriální účinky a uvolňuje svaly, například při svalové horečce; epsomskou sůl si nemohou vynachválit ani pacienti léčící se s nervovým ústrojím

Jste často ve stresu? I v tomto vám epsomská sůl pomůže, dodá vám hořčík a uklidní rozjitřené nervy. Ke všemu dokáže zvýšit produkci serotoninu neboli hormonu štěstí.

Himalájská sůl

Je z velké části tvořena chloridem sodným, proto je považována za sůl stolní. Růžovou barvu himalájské soli dodávají nečistoty železa. Proč se ale himalájská sůl nazývá himalájskou? Protože doly, kde se těží, se nachází tři sta kilometrů od pohoří Himaláje. A co všechno sůl dokáže? Obnovuje pružnost pokožky, má silný detoxikační účinek a také z našeho těla vyplavuje škodlivé toxiny. Taktéž posiluje náš imunitní systém a odvádí z těla přebytečnou tekutinu. Trápí vás křeče nebo bolavé svaly a klouby? Není nic lepšího než horká koupel v himalájské soli.

Sůl z Mrtvého moře

V žádném jiném moři na světě se nenachází tak silná koncentrace minerálních látek jako právě v Mrtvém moři. Draslíku a hořčíku je sůl z Mrtvého moře plná. Díky tomu uvolňuje svaly a povzbuzuje správnou funkci nervové tkáně, kromě toho také podporuje činnost srdce, a pokud si s ní budete například vyplachovat ústa, posílí vám zuby i dásně.

Ne vždycky ale na trhu seženete pod označením sůl z Mrtvého moře skutečně sůl z Mrtvého moře. Abyste měla jistotu, že jde o pravdou sůl, nechte si k ní vystavit průvodní listinu obsahující místo těžby. To by samozřejmě mělo být v Jordánsku nebo Izraeli.

K TÉMATU  Mastná pleť. Pomohou vám esenciální oleje! Které jsou vhodné a nezklamou vás?

Krymská koupelová sůl

Obsahuje zejména chlorid sodný, následně také brom, vápník, jód nebo hořčík. Používá se nejenom v kuchyni, ale také v kosmetice a medicíně, neboť mnohé výzkumy ukázaly, jak moc je krymská sůl našemu organismu prospěšná. Koupel s krymskou solí pomáhá zmírňovat problémy spojené s artritidou a pohybovými problémy, s onemocněními srdce nebo hormonálními poruchami.

Také účinně zbavuje stresu a depresí nebo únavy. Trpíte dýchacími obtížemi? I v tomto případě si dopřejte krymskou koupelovou sůl. Jako ženy jistě oceníte i fakt, že posiluje nehty, vlasové kořínky a odstraňuje celulitidu.

Jak si připravíte solnou koupel?

Ze všeho nejdříve si pozorně přečtete příbalový leták ke koupelovým solím. Pokud byste to přehnali a dali si do koupele soli víc než je doporučováno, nemuseli byste se vyhnout vedlejším účinkům.

Teplota vody v koupeli by neměla přesáhnout třicet osm stupňů Celsia. Zároveň by měla trvat maximálně patnáct až dvacet minut. Koupel si pro větší účinek dopřávejte jednou až dvakrát týdně po dobu alespoň třech měsíců. Následně si můžete udělat dva až tři měsíce pauzu a v koupelích zase pokračovat.

Často se do koupelí přidávají také éterické oleje, ale ne pro každou ženu jsou vhodné, protože mohou způsobovat alergie. Doporučované množství bývá zhruba pět až deset kapek do každé koupele. Oblíbené jsou vonné esence například levandulové, borovicové, citrónové nebo například esenciální olej z rozmarýnu.

Kdy byste se solnou koupel rozhodně dopřávat neměla?

  • pokud od posledního jídla uplynula méně než jedna hodina
  • neměla byste před koupelí konzumovat alkohol
  • po jakékoliv operaci (absolvování solných koupelí raději konzultujte se svým ošetřujícím lékařem)
  • při menstruaci
  • během těhotenství
  • jestliže se léčíte s bronchiálním astmatem, dnou, onemocněním ledvin nebo epilepsií
K TÉMATU  Přírodní domácí kosmetika: vyrobte si ji v pohodlí domova

Rovněž si dávejte pozor v případě, že trpíte různými druhy alergií. I v tomto případě je nutné konzultovat solné koupele s lékařem.

Sůl kůži nevysušuje, je to jen mýtus

Bojíte se, že vám sůl vysuší kůži? Nemusíte, protože jde o jeden z největších mýtů, které po internetu kolují. Sůl rozhodně nevysušuje, ačkoliv můžete mít takový dojem, neboť vás může po solné koupeli stejně jako při koupání v moři kůže svědit a pálit. To je ale způsobeno tím, že krystaly soli ulpívají na kůži a na jemných chloupkách.

Stačí se ale jen osprchovat vodou a nepříjemný pocit hned zaženete. Aby byl solný efekt na vaši pokožku co největší, nepoužívejte po koupeli žádné tělové krémy, balzámy ani oleje.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nejlepší přírodní oleje, které jsou elixírem pro krásu

Mýty o kráse: 10 největších z nich, kterým stále věříme

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Všechny to známe. Kolikrát něco řekneme a přitom si myslíme úplně něco jiného. Často především v komunikaci s našimi drahými polovičkami nebo nejlepšími kamarádkami nemůžeme říct to, co doopravdy chceme, protože by to působilo, že jsme chladnokrevné, věčně nespokojené, arogantní nebo vypočítavé potvory.
Chcete být trendy i na podzim, tak musíte mít odstín vlasů medový. Tato barva nejenže rozzáří vaše vlasy, ale také perfektně ladí s atmosférou sklonku roku. Zahalte se do medové!
Teploty se konečně začínají zvedat a léto se nezadržitelně blíží. Pokud si letos budete chtít užít koupání, pak nejspíš budete muset do řeky, rybníku či vodní nádrže. Jenže jejich čistota a mnohdy také studená voda vám mohou následně přivodit nepříjemné patálie. Zvláště jste-li náchylní k tzv. letním problémům, měli byste udělat vše pro to, abyste se jim vyhnuli. Soutěžte tak s námi o balíček doplňků stravy Naturevia, který vám v tom pomůže.
Vyzdobit interiér nejrůznějšími dekoracemi s vánoční tematikou je jedna věc, ale druhá je mít v domě trochu života. I když se o to postarají většinou děti, můžou mít na živosti v domě podíl i pokojové rostliny. Během kouzelných svátků na konci roku však sázejte na takové, které vánoční atmosféru v příbytku umocní.
Kmenové buňky jsou v kosmetickém oboru často skloňovaným pojmem posledních let. Jedná se pouze o přeceňované složky kosmetiky nebo jsou kmenové buňky skutečně zázračnou ingrediencí, která nám pomůže ke krásnější pokožce?
Kolotoč v práci, cestou domů nákup a možná i vyzvednout děti ze školky. Musíte tohle zvládnout sama? Kdo pomůže vám? Jak rozdělit práci v rodině, abyste si ulevila a zároveň se ostatní aktivně přičinili? S drobnými pracemi mohou pomáhat už i děti od tří let. A dokonce je to dobře, když pomohou.
Trávíte-li pracovní dobu z velké části přikováni k monitoru či displeji mobilu, může to mít negativní vliv na váš zrak. Zvláště pokud i volný čas vyplňujete sledováním sociálních sítí, surfováním po internetu nebo sledováním televize, vaše oči příliš často ostří na blízkou vzdálenost, což pro ně není přirozené. Může to vést k různým komplikacím od svědění a podráždění očí přes rozmazané vidění až po akomodační křeč. Na otázky odpovídá MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha.
Tchynin jazyk je oblíbenou pokojovou rostlinou hlavně z důvodu nenáročnosti a jednoduchého pěstování. Podívejte se blíže na tuto rostlinu, která vašemu interiéru dodá styl i mnoho dalších pozitivních superlativ.
Podzim je obdobím, kdy se mění nejenom barvy listů, ale i módní kousky v našich skříních – sandály v botnících pak střídají kozačky nebo kožené polobotky. Pokud ještě váháte, zda byste měli investovat do nového páru kožených bot, prozradíme vám, proč této koupě nebudete litovat.
V životě se můžeme setkat s celou spoustou onemocnění. Zatímco nad některými jenom mávneme rukou, jiné nás mohou výrazně poznamenat do konce života. A zatímco některé nám jsou moc dobře známé, nad jinými visí jeden obrovský otazník. Přesně takovou nemocí je i Bechtěrevova nemoc či také Bechtěrevova choroba.

Výběr článků

Zvládání rodinného života může být výzvou, ale s několika jednoduchými a efektivními tipy můžete vytvořit harmonii a organizaci ve svém domově. V našem článku "Tipy na organizaci rodinného života" vám přinášíme osvědčené strategie a triky, jak lépe spravovat čas, úkoly a komunikaci ve vaší rodině. Od plánování rodinných aktivit po efektivní rozdělování domácích povinností – objevte praktické rady, které vám pomohou vytvořit klidný a organizovaný rodinný život. Dejte nám šanci vám přinést jednoduchost do každodenního chaosu!
Nový rok přináší mnohá předsevzetí. Mezi ně jistě patří i zdravější životní styl a redukce váhy. Jak ale vyčistit tělo správným způsobem po vánočním hodování?
Závěť má podle platného občanského zákoníku větší moc, než dědictví ze zákona. Tak můžete určit, komu připadne konkrétní majetek. Pokud žijete v druhém či třetím manželství, či dokonce jen v partnerství, můžete mít dostatek důvodů, proč svůj majetek tímto způsobem rozdělit. Závěť rozhodně nepodceňujte.

Nepřehlédněte

Vždy když potkáme muže, který se nám líbí, bojíme se, že uděláme nebo řekneme něco, čím ho naštveme nebo alespoň nepříjemně překvapíme... Má to tak většina z nás a je to přirozené. Navíc spousta mužů v počátcích vztahu nedává svou nelibost nebo naštvání najevo, ale to neznamená, že k vám nic negativního nemohou pocítit. Mohou, jen si to nechávají pro sebe.
Děti - je s nimi radost i starost. Úsměv na rtech vám ulpívá vždy v okamžiku, kdy řeknou nějaké moudro, které se zapíše do vaší paměti. Vrásky naopak na čele přibývají ve chvíli, kdy se objeví další zlozvyk, který budete muset pracně odbourávat. Pojďme si prozradit nejčastější dětské zlozvyky, které někdy až trhají žíly nejednomu rodiči.  

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek