Středa , 23. 04. 2025

Evžénie

Školka není odkladiště dětí, kde se vychovávají, když na ně nemáme čas! Školka má jinou úlohu, ale dnešní rodiče si to nemyslí!

Rychle dojet do mateřské školky, odložit dítě paní učitelce a už abychom byli v práci. Rodiče dnes často spoléhají na to, že paní učitelka ve školce (škole) se už nějak postará o to, co je třeba. Před výchovou ale neutečeme, a ani se nezbavíme odpovědnosti z ní vyplývající. Pro dítě je největší autorita rodič. Ve školce se navíc dítě má učit jiné věci, než to, co jako rodiče doma zanedbáváme.
školka
Zdroj: 123RF.com

Děti jsou nepopsaná tabule

Děti jsou jako nepopsaná tabule, na kterou poprvé píší rodiče, rodina a samozřejmě i mateřská škola. Stejně jako být rodičem, i práce paní učitelky vyžaduje zodpovědnost, která je rodiči bohužel často brána na lehkou váhu. Každý pohled, každé gesto, každé slovo či věta se do dítěte může nenávratně zapsat, a ponese si ji do celého života. Určitě je proto důležitý nejen výběr mateřské školky, kde se dítě bude cítit dobře, ale také zájem nás rodičů o program dítěte a zpětná vazba ze školky, abychom mohli nadále rozvíjet to, co se dítě za dobu naší nepřítomnosti naučilo.

Děti potřebují nás, ne tablet!

Školka slouží jinému účelu, než se většina rodičů domnívá. Někdo to bere tak, že jde o místo, kde si dítě pohraje, zatímco jsme v práci. Jindy zase klademe nárok na personál, aby dítě naučil za nás všechno, co my sami nezvládneme, protože nemáme čas, nebo vůli. Je třeba říci, že školský řád má svá pravidla, a tak tím, že se za dítětem zavřou dveře, rozhodně nezačíná den plný svobodného hraní, stejně jako den, kdy se dítě učí to, co jsme ho nezvládli naučit my rodiče. Děti dnes ve školce běžně zůstávají i deset a půl hodiny. Jako rodiče to nemyslíme pochopitelně zle. Chceme dětem dopřát vše, co považujeme každý z nás za důležité a dobré, a tak je třeba na to vydělat. Je otázkou, zda by nějaký ten čas, který věnujeme práci a vydělávání peněz, bychom neměli raději věnovat našim potomkům. Potřebují to určitě více, než nový tablet, telefon nebo nejnovější značkové oblečení.

Denní program je ve školce danný

Denní program má svá danná pravidla. Tedy alespoň ve státní školce. „Denní program je přesně daný, dopodrobna propracovaný, každá minuta má své opodstatnění. Plány připravujeme my, paní učitelky, ve svém volném čase (několik hodin měsíčně), aby vše bylo hravou, ale zároveň vzdělávací formou s přihlédnutím k věku dětí ve třídě. Program musí obsahovat jazykovou, výtvarnou, hudební, pracovní, sluchovou a zrakovou část. Důležitá je také zpětná vazba od dětí, stejně jako od učitele samotného,“ popisuje Barbora Zíbarová, učitelka mateřské školky.

K TÉMATU  Dítě po maturitě. Jak dlouho máte jako rodič vyživovací povinnost

Naše dítě je Bůh!

„Rodiče často chtějí slyšet pouze to, zda dítě bylo šikovné a hodné, nic moc dalšího je nezajímá nebo nezbývá čas,“ potvrzuje z praxe paní učitelka. A také ne vždy se díky tomu společné rozloučení nese v pozitivním duchu. „Ráda bych apelovala na rodiče, že pokud dítě něco nezvládá, není to rozhodně důvod k nátlaku. Může činnosti procvičovat i doma a zdokonalovat se, tříbit si zájmy, procvičovat svou vůli a být motivováno jít i přes nezdar k cíli,“ radí paní učitelka.

Bylo by tedy určitě úžasné, kdybychom my jako rodiče více spolupracovali. Ovšem v praxi tomu tak není. Je jasné, že své potomky milujeme nade vše. Ale domnívat se, že naše dítě je nejlepší a světě a brát si jakékoli poznatky od paní učitelky osobně, protože nám nerezonují s obrazem, který o svém dítěti máme, není ten správný přístup. Dochází pak zbytečně k vyhroceným situacím mezi námi rodiči a personálem školky, a přitom tato situace vůbec nic neřeší. Jde přece stále o naše dítě, pro které chceme to nejlepší. 

Problémy v komunikaci

Tím jsme automaticky narazili na problémy v komunikaci. „Z pozice učitelky v mateřské škole vnímám v dnešní době dva velké problémy v komunikaci s rodiči. Prvním je fakt, že rodiče nemají na své děti mnoho času. Vzít děti do přírody, na chalupu, do lesa, vyprávět jim, co vše v lese roste a žije? Prožívat s nimi první kontakt s přírodou? Udržet je týden bez tabletu a sednout si s nimi ke kostičkám a stavět? Vysvětlovat? Motivovat? Číst pohádku a rozvíjet dětskou slovní zásobu? To dnes vídám jen v malém počtu rodin,“ popisuje učitelka. Samozřejmě chápe fakt, že jsou rodiče zadlužení hypotékami a chtějí zajistit rodinu po finanční stránce. Na každou rodinu je tak kladen velký tlak. Na druhou stranu si tento tlak na sebe vytváříme sami tím, že následujeme trendy a vzorce dnešní doby, a tím se navíc vystavujeme obrovskému stresu, který nám rozhodně zdravotně nijak nepřilepší.

K TÉMATU  Miminka a svět barev: jaké mají rády nejvíce? Jak vnímají malé děti barvy?

Spolupráce rodičů se školkou

Problémem číslo dva je špatná spolupráce rodičů se školkou. „Řada rodičů nebere v potaz, že by měli se svým malým dítětem doma cokoli procvičovat už v době, kdy dítě chodí do mateřské školky, měli by to dělat i tak, kdyby byli s dětmi doma,“ dodává odbornice.

Znamená to, nespoléhat se na školku, že si platíme za to, že naše dítě se tam všechno naučí. Pro dítě jsme největší autoritou my, rodiče. Je více než důležité jít našim dětem příkladem a tímto způsobem je i učit základním hygienickým návykům, základním společenským návykům (pozdravit, poděkovat, poprosit), samostatnému oblékání se a určité samostatnosti, která dnešním dětem opravdu chybí. Dítě se neučí tím, co říkáme, ale co děláme. Paní učitelka, ačkoli se snaží dítě tyto věci také učit, nemůže rodiče plnohodnotně nahradit. Spolupráce mezi oběma stranami je tedy opravdu důležitá. Bohužel paní učitelky často rodiče spíše suplují, ačkoli by měly mít na starosti pouze úlohu vzdělávací. Dalším „neduhem doby“ je, že ve školce má učitelka na starosti dětí více, než tomu bylo dříve. A tak i z tohoto důvodu nemůže vše, co my rodiče necháváme ladem, napravit. 

Co říci závěrem? Školka rozhodně není odkladištěm dětí. Je to pomoc pro nás rodiče. Měli bychom se na chvíli proto zastavit a uvědomit si, že naše ratolest je dítětem jen jednou. A ve svém ranném věku se učí vše podstatné pro život. Všechny vzorce, které mu v tomto období předáme, převezme a bude se s nimi potýkat celý život. Pozitivní i negativní. Tato zodpovědnost leží především na našich bedrech. A tak se ptejme, zajímejme a hlavně buďme s našimi dětmi!

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Leoš Mareš v rámci akce DobroDen opět prokázal svou štědrost a dobrou vůli k pomoci. Tato dobročinná akce, kterou moderátor zahájil v roce 2015, spočívá v tom, že Leoš Mareš přispěje jednou korunou na charitu za každého svého sledujícího na sociální síti Instagram.
Rakovina prsu je nejčastější nádorové onemocnění u žen. Přitom velká část Češek podceňuje nezbytnou prevenci, která by případný zárodek včas odhalila. Nepodceňujte své zdraví a seznamte se s následujícími znaky, které mohou rakovinu prsu odhalit.
Člověku to nedá, aby si toho nevšiml – je to tu už od začátku října, kdy se v obchodech objevuje první vánoční výzdoba, prohnaně proložená figurkami Mikulášů, čertů a andělů. V trafice se začínají objevovat svépomocné kuchařské časopisy, ze kterých se na člověka smějí pusinky, úly a kuličky, a než se nadějeme, máme tady plný frontální útok na peněženku a první signální soustavu. A co uděláme?
Vy ani váš partner nepijete alkohol? Žili jste spolu ještě před svatbou? Váš vztah asi nevydrží. A to i přes to, že jste si před oltářem slibovali lásku a věrnost. V pozoru by měli být i tací, kteří mají odloučené rodiče. Prý je potká stejný osud!
V historii člověka se mobbing a bossing vyskytoval vždy. Jde o pocit ohroženosti, díky kterému musíme novou osobu zastrašit. Mohla by nám totiž vzít naše pozice, být lepší, než my. Tak je třeba jí tak znepříjemnit práci, aby to pokud možno vzdala sama. Nejste zdaleka sama, pokud jste podobný přístup zažila. Lze se mobbingu bránit?
Vánoce mají jedinečnou atmosféru, kterou miluje snad každý. Zdokonalte ji podle vašeho vkusu! Vánoční dekorace promění váš domov v kouzelnou pohádku. Zkuste to letos trochu jinak!
Andělé 2024 rozdali ceny nejlepším hudebníkům uplynulého roku, ale velkou pozornost si zasloužily i módní kreace na červeném koberci. Kdo zazářil nejen na pódiu, ale i ve stylových outfitech?
Co říkají hvězdy na týden od 7. do 13. dubna 2025? Horoskop pro všechna znamení odhalí, kde čekají příležitosti, na co si dát pozor a jak nejlépe využít aktuální energii planet.
Svatba se plánuje od začátku do konce. Právě tohle ale přímo volá o to, aby něco nevyšlo podle představ. Někdy je to neškodný trapas, jindy nepříjemný pád. Typickým příkladem je házení kytice nevěsty!
Jaro s sebou nenese jen hromadu sluníčka, ale především alergie, které nepatří k tomu nejmilejšímu. Když všechno kolem nás začne kvést, ve vzduchu se rázem začne vznášet větší množství pylu, což vede k alergickým reakcím. Pojďme si prozradit, co na sennou rýmu a další projevy alergie zaručeně zabírá.
Můžete si nastavit také vyhřívání na chatě nebo chalupě a nikdy se vám tak už nestane, že přijedete do nepříjemné zimy. Zároveň v době nepřítomnosti můžete ušetřit náklady na topení.
Přijde vám, že doma máte věčný nepořádek, i když uklízíte celý den? Pak někde zřejmě děláte chybu. Nemusíte se každý den ztrhat, abyste měla doma alespoň zdánlivě uklizeno. Stačí jen znát ty správné vychytávky.

Výběr článků

Ještě v botníku nemáte bílé tenisky? Pak byste tuhle chybu měly rychle napravit. Tenisky se totiž hodí ke všemu – k sukni, džínům a třeba i k šatům. Podívejte se, jak můžete tenisky kombinovat.
Bulvární plátky v posledních měsících plní články, které se věnují vztahu Agáty Hanychové a Jaromíra Soukupa což je v tomto spojení opravdový bizár. Kdybyste se s někým vsadili, že tihle dva skončí spolu, každý by si klepal na čelo. Na druhou stranu, je to tak šílená dvojice, až jsou si možná vlastně souzeni.
To, co mnozí dávno tušili, se 1. října 2019 stalo realitou. V 80 letech zemřela pěvecká legenda a české národní bohatství Karel Gott. V anketách Zlatý slavík a Český slavík získal celkem 42 ocenění, nicméně ne všechno se mu v životě povedlo. Proč byl terčem pomluv i vtipů?

Nepřehlédněte

Z ničeho nic srdce bije na poplach, žaludek se sevře a vy se cítíte svým partnerem či partnerkou zrazeni. Ano, to je žárlivost, která je v nízké míře naprosto přirozená.
Dýně už k podzimu prostě patří. Možná zastáváte názor, že máme tradiční Dušičky a Halloween k nám nepatří, to ale nic nemění na tom, že lze z dýně vytvořit krásné dekorace. A to nejen domů, ale i ven na zahradu. Možná najdete inspiraci i vy.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek