Vypěstovat si vlastní úrodu navíc není obvykle nic složitého, a pokud si pořídíte skleník, budete to mít ještě jednodušší. Jaké jsou výhody zahradních skleníků, a který zvolit?
Výhody zahradních skleníků
Především je vaše úroda chráněná, také se jí jistě bude dařit lépe než venku na záhonku. Ve skleníku si můžete vypěstovat opravdu cokoliv, a to zejména proto, že se nemusíte ohlížet na podmínky venku. Bude se v něm dařit i exotickým a teplomilným plodinám, nerozhodí vás přízemní mrazíky, deště, ale ani silný vítr nebo krupobití.
Cokoliv co si budete chtít vypěstovat, bude ve skleníku jako doma v pokojíčku. Pokud třeba se zahradničením teprve začínáte, je to obrovská výhoda. Samozřejmě záleží na tom, jaký skleník zvolíte. Ale v takových, kde je velmi dobré těsnění, můžete i přitápět, takže je možné pěstovat některé plodiny celoročně.
Skleník ze skla, nebo z polykarbonátu?
Jedná se o nenáročnou stavbou, můžete si vybrat již hotový, který na zahradu jen postavíte. Nebo si postavte vlastní podle vašich požadavků. Dnes existují i firmy, co vám ho postaví na míru a nebude to trvat déle než pár týdnů. Jako první si ale musíte rozmyslet, z jakého materiálu vlastně skleník chcete. Na výběr máte sklo, nebo moderní polykarbonát. Oba materiály mají své specifické výhody. Na trhu je možné najít i takové, které jsou zhotovené z obou těchto materiálů.
U skla si dávejte pozor, je rozdíl v tom, zda je skleník vyrobený z obyčejného skla, nebo z odolnějšího tvrzeného skla. Obyčejné sklo nevydrží tolik co sklo tvrzené, které je z bezpečnostního hlediska mnohem výhodnější. Tvrzené sklo odolá i krupobití a jiným vlivům počasí. Navíc pokud se opravdu poškodí, nepořeže vás. Kvalitní a pevné skleníky ze skla mají velmi dlouhou životnost a hodí se na zahradu i v případě, že máte malé děti, které pobíhají a hrají si venku v jednom kuse. Průhlednost skla pak zaručuje hezčí estetický dojem. Ke všemu sklo chrání obsah před nebezpečným a agresivním UV zářením.
Polykarbonát má ale také své klady. Přesvědčí vás i jeho pořizovací cena, navíc jde o moderní materiál, který je lehký, velmi odolný a s dlouhou životností. Nemusíte se u něj bát, že se rozbije či popraská jako sklo. Polykarbonátové desky, ze kterých se skleníky staví, mají navíc na sobě ochrannou UV folii, takže i v tomto případě bude úroda chráněná před UV zářením dokonale.
Kam skleník postavit
Na skleník si na zahradě samozřejmě musíte vyčlenit prostor. Pokud nemáte místa nazbyt nevadí, je možné ho přistavit i k boční straně domu. Vždy ale pamatujte na jedno velmi důležité pravidlo. Musí být vždy z jedné strany nestíněný a měla by to být jeho jižní strana. I s tímto počítejte, když se budete rozmýšlet, kam jej postavíte.
Pak už jen záleží na velikosti. Určitě můžete mít jen maličký, do něhož se vám vejde menší úroda, několik málo druhů plodin. Pokud ale máte více prostoru, můžete si pořídit větší, ve kterém už toho vypěstujete mnohem více.
Záleží na tom, co máte v plánu pěstovat, a samozřejmě i na prostoru, který máte k dispozici. Pokud se ale chystáte na pěstování náročnějších nebo i exotických plodin, počítejte s tím, že budete potřebovat navíc poličky. Měl by tak být dostatečně vysoký.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Dokonalá zahrada. Nejlepší tipy, jak ji uzpůsobit tak, aby se propojila s vaší myslí a nitrem!