Čtvrtek , 28. 11. 2024

René

Seboroická dermatitida: Poskládejte si správný jídelníček

Také vás postihlo toto nepříjemné kožní onemocnění? Pak máte pravděpodobně problém sestavit si takový jídelníček, který by vám kožní potíže neprohluboval, ale naopak vám pomohl problémy zmírnit. Řešení ale existuje. Poznejte potraviny, které vám skutečně pomohou, i ty, které vám mohou ošklivě ublížit.
seboroická dermatitida
Seboroická dermatitida se projevuje suchou kůži ve vlasech či obočí.

16. 11. 2022

Seboroická dermatitida je neinfekční onemocnění kůže, které obvykle bývá chronické. Tuto poruchu kůže je možné zmírnit, ale nikoliv vyléčit, proto obvykle pacienty trápí až do konce života.

Tento verdikt jste určitě slyšet nechtěli. Pokud nechcete být doživotně závislí na drahých mastičkách a šamponech, které stejně řeší jenom estetickou stránku věci, měli byste zvážit úpravu svého jídelníčku. Seborea je v každém případě nepříjemné onemocnění, ale dá se zkrotit.

Důležité jsou hlavně vitamíny

Velký podíl na tom, jak se seboroická dermatitida projevuje, je skladba vašeho jídelníčku. Pokud tedy trpíte tímto kožním onemocněním, pak si hlídejte, co jíte.

Ze všeho nejdůležitější je, abyste přijímali vyváženou stavu bohatou na vitamíny. Ve vašem jídelníčku by proto neměl chybět například vitamin A.

seborea
Seborea je velmi nepříjemné kožní onemocnění.
  • Vitamin A najdete v živočišných produktech, například v játrech či mléčných produktech (se kterými byste to ale neměli přehánět, k tomu se ještě dostaneme), ale také v zelenině a ovoci, především v rajčatech, mrkvi, špenátu nebo meruňkách. Dále je dobré zařadit do jídelníčku vejce a máslo.
  • Dále je důležitý vitamin C. Na vitamin C je bohatý šípek, rakytník, limetka, citrón, pomeranč a grapefruit. Vitamin C najdete i v bramborách, rajčatech, paprikách, papáje, jahodách, v květáku, špenátu, kiwi či brusinkách.
  • V neposlední řadě zařaďte do jídelníčku vitamin E. A v čem ho najdete? Hlavně v oříšcích, sóje, mléku, v rostlinných olejích a zejména v avokádu.
  • Důležitou úlohu hrají i omega 3 a 6 mastné kyseliny, proto je důležitá i pravidelná konzumace ryb a rostlinných olejů, například řepkového a olivového.

Pokud vás trápí seborea, zaměřit byste se měli především na potraviny s protizánětlivými účinky. Dbejte pomocí probiotik či fermentovaných potravin na zdraví svých střev. Dále jsou výborné zelené potraviny jako chlorella, mladý ječmen nebo spirulina.

spirulina
Zelené potraviny jsou skvělý doplněk stravy, který napomáhá překyselenému organismu.

S mléčnými výrobky to nepřehánějte

Pokud jíte všechno s rozumem a nic nepřeháníte, pak by měl ekzém po takovém jídelníčku ustoupit. Na druhou stranu ale není dobré jíst každý den sýry nebo pít plnotučné mléko. Stačí, když obojí do jídelníčku zařadíte jen jednou nebo dvakrát týdně v přiměřeném množství a když už mléčné výrobky, preferujte ty zakysané.

K TÉMATU  Lupy nebo seborea? Rady, jak jednotlivé nemoci od sebe rozeznat

Dieta pro pacienty postižené seboroickou dermatitidou by měla být bohatá nejenom na vitaminy, ale také na železo, zinek a esenciální mastné kyseliny. Vyvážená kombinace těchto složek stravy zajistí správné metabolické reakce. A navíc je vždycky lepší kupovat potraviny v bio kvalitě.

Co do vašeho jídelníčku nepatří?

  • Zejména se vyhněte takzvaným saturovaným tukům a rychle absorbujícím cukrům, tedy mléčné čokoládě, sušenkám, koláčům a jiným sladkostem s prázdnými kaloriemi.
  • Škodlivá je ale i strava bohatá převážně na tuky, například smažená jídla, případně jídla příliš kořeněná nebo přesolená.
  • Vyhýbejte se i kupovaným polotovarům, které taktéž obsahují spoustu soli a cukrů.
  • Zároveň omezte konzumaci bílé mouky. Zapomeňte na bílý chléb nebo rohlíky. Obojí nahraďte celozrnným pečivem.
  • Jako přílohu volte místo klasické bílé rýže rýži natural nebo hnědou, pohanku, jáhly či luštěniny.

Zapomeňte i na jakýkoliv alkohol, včetně piva a vína, a kouření (sem spadají i elektronické cigarety a vapování). Někteří odborníci se ovšem shodují v tom, že kožní problémy způsobuje i nadměrné pití kávy a to jak slazené, tak i té černé bez ničeho.

Dbejte na pravidelnost

Také vezměte na vědomí, že byste se měli stravovat pravidelně. Neměli byste v žádném případě vynechávat snídani. Naopak večeři volte lehčí, žádná hutnější jídla na noc nejezte. Váš organismus tím trpí, špatně takové jídlo stravuje a tím se vám může zhoršit i kožní problém.

A poslední rada na závěr – každé jídlo, respektive každá porce by měla z poloviny obsahovat čerstvou, případně tepelně zpracovanou zeleninu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Dermatoložka radí: Jak se vyhnout kožním problémům a jak se chránit před mykózou při koupání!

Mít teď větší hlad neznamená něco špatného. Je třeba jen zvolit jiný druh stravy! Vyměňte letní jídelníček za podzimní. Proč a jak?

Zdroje článku:
www.ducray.com, www.seboroicka-dermatitida-lecba.cz, www.priznaky.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Pocení je zcela běžný jev. A zatímco během zimy mu nevěnujeme prakticky žádnou pozornost, v létě o ni doslova žádá. Zejména v parných horkých dnech nám jeho pach umí znepříjemnit nejeden výlet nebo cestování vlakem či městskou hromadnou dopravou. Věděli jste ale, že pocením vylučujeme veledůležité minerály z těla? 
Letošní první úplněk je tady! Začínáme ve znamení Lva, kde zdánlivě nepřekonatelné osobní ego pohlcuje vše ostatní! V této fázi se setkáváme s napětím mezi individuálním nárůstem a kolektivní solidaritou, což vyvolává otázky ohledně toho, zda naše osobní pocity nepřinášejí nečekané otřesy k druhým! Nezapomeňte, že úplněk ovlivňuje jak dny před úplňkem, tak dny po úplňku.
Bohužel to vypadá, že roušky hned tak neodložíme. Budou s námi minimálně celou zimu a nezbývá než doufat, že s příchodem jarního sluníčka koronavirus oslabí. I pak však asi budou povinné ve vnitřních prostorách, nebo třeba v hromadné dopravě. Cena jednorázové roušky není nijak závratná, ale když máte čtyřčlennou rodinu, v peněžence už to poznáte. Roušky si však naštěstí můžete ušít také doma. A nepotřebujete k tomu ani šicí stroj. V našem dnešním článku prozradíme, jak na to.
Podzim je obdobím, kdy se mění nejenom barvy listů, ale i módní kousky v našich skříních – sandály v botnících pak střídají kozačky nebo kožené polobotky. Pokud ještě váháte, zda byste měli investovat do nového páru kožených bot, prozradíme vám, proč této koupě nebudete litovat.
Kadeřník Samuel Ryde má netradiční zálibu. Fotí momentky každý den ve stejný čas a to už deset let. Co ho motivovalo k jeho neobvyklému koníčku a jaký v něm vidí význam? Přečtěte si víc!
Nevzhledné vypouklé bříško, potíže s trávením a jiné problémy mohou být příčinou rozestupu břišních svalů. Mylnou představou jsou také klasické obyčejné cviky, které by měly s diastázou pomoct. Co diastáza přesně znamená a co na ni zaručeně zabírá?
Je možné, že jste o chitosanu ještě nikdy neslyšeli, a není se přitom čemu divit. Poměrně nový hit v péči o zdraví okouzlil davy lidí po celém světě. Tento doplněk stravy slibuje, že učiní takové změny v organismu, že se po jeho užívání téměř nepoznáte. V čem tedy chitosan učaroval těm, kteří ho používají?
Make-up kdekoliv. Tyhle kosmetické vychytávky poradí, jak vytvořit vlastní rozjasňovač, čím nahradit pudr nebo udělat rychlé kontury obočí.
Děti zoo milují. Některá zvířata jsou pěkně chytrá a chtějí si hrát, a pak se stane, že naše potomky pěkně vystraší. Tučňáci, lvi, tygři, oblíbené zvědavé žirafy nebo velbloudi, ale i medvědi nebo bobr, dorážející přes sklo. Tyhle legrační situace vás pobaví!
Pokud hledáte ideální místo pro víkendový únik do přírody, Česká republika nabízí nepřeberné množství nádherných lokalit. Od majestátních hor Krkonoš po malebné rybníky Jižních Čech, každé místo má své kouzlo. Prozkoumejte s námi ty nejkrásnější kouty naší země, kde si odpočinete od každodenního shonu a načerpáte novou energii. Pojďte objevit skryté poklady české přírody!
Prostě jste to přehnala se sluníčkem. Samozřejmě neplánovaně. Voda šplouchala a vy jste usnula na lehátku a teď je vaše pleť totálně zrudlá a spálená. Jak jí pomoci? Jestliže nemáte po ruce speciální poopalovací péči, zkuste domácí zdroje.
Susan Buckner, americká herečka známá svým výkonem ve filmu "Pomáda" z roku 1978, zemřela minulý týden ve věku 72 let. Rodina herečky oznámila, že Buckner zemřela ve čtvrtek 2. května v Miami, obklopena svými blízkými. Příčina jejího úmrtí nebyla zveřejněna.

Výběr článků

Není nevěra jako nevěra? Už to tak vypadá. Zatímco někdo se kvůli takovému pochybení bičuje celé měsíce, jiný si v pocitu, že své polovičce nasadil parohy výkladní skříně, doslova libuje. Holt každý to má jinak!
Blíží se narozeniny vašeho partnera a vy usilovně přemýšlíte o tom, co byste mu pořídila? Určitě ho chcete příjemně překvapit a ráda byste vsadila na maximálně praktický dárek, který využije. Kombinace těchto dvou aspektů ovšem není vůbec jednoduchá. Ne vždy se musíte zaručeně zavděčit. Právě proto pro vás máme hned několik tipů, jež se vám mohou hodit. zaměříme se právě na onen zmiňovaný praktický aspekt, jež je z hlediska dlouhodobého využití dárku velmi důležitý.
Dnes už většina z nás fotí mobilem. Někomu to jde dobře, jinému méně. Přestože je paměť telefonu skoro nekonečná, nač pořizovat nekvalitní a zbytečné obrázky? Máme pro vás pár základních rad a pravidel, jak fotit tak, aby byl výsledek top!

Nepřehlédněte

Najednou zasvítí sluníčko do oken, venku rozkvetou keře a hned vám svět připadá mnohem veselejší. Jaro už je tady, a to nejen teplotami venku. Velikonoce jsou za necelý měsíc, a tak je ten správný čas vnést jarní náladu také do vašeho domova.
Meghan Markle, Vévodkyně ze Sussexu, si během svého partnerství a manželství s princem Harrym dokázala znepřátelit řadu příznivců královské rodiny. Čím je kontroverzní Američanka proti sobě poštvala?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek