Pátek , 04. 04. 2025

Ivana

Co všechno budete potřebovat, když začnete s rovnátky?

Krásný a rovný úsměv dokáže otevírat srdce i dveře, proto je v současné době téměř nezbytností. Cesta k němu vede přes rovnátka, která vám budou dělat společnost po dobu několika měsíců nebo dokonce let. Je potřeba se během té doby o zuby a ústní hygienu obecně správně starat. Pojďte se podívat, co všechno budete potřebovat.
rovnátka
Rovnátka jako efektivní řešení pro dokonalý úsvěv!

Při nošení rovnátek je velice důležité o zuby správně pečovat. V opačném případě byste totiž na konci léčby sice měli zuby rovné, ale je možné, že by vás potkaly problémy, jako jsou zubní kazy, pigmentové skvrny na zubech nebo dokonce záněty dásní.

Pomůcky pro čištění zubů s rovnátky

Existují pomůcky, bez kterých se během nošení rovnátek neobejdete. Díky nim udržíte své zuby čisté a některé z nich vám tuto dobu dokáží zpříjemnit.

Samozřejmostí je klasický kartáček

Klasický zubní kartáček byste měli používat bez ohledu na to, jestli nosíte rovnátka nebo ne. Nicméně pokud začnete nosit fixní rovnátka, je klasický kartáček vhodnější než elektrický kartáček. Je to proto, aby nedocházelo k podráždění dásní a poškození zámečků. Kartáček by měl být měkký. Zaměřit byste se měli při čištění zejména na čištění všech částí zubů i vnitřní plošky zubů, které však bývají často opomíjeny.

Jednosvazkový kartáček

Další pomůckou, která by neměla chybět je tzv. solo (jednosvazkový) kartáček, který slouží ke snadnějšímu čištění hůře dostupných prostorů. Lépe se s ním dostanete k čištění samotných zámečků a jejich okolí i prostoru pod obloukem, pružinami atd. Tento kartáček se používá bez pasty, takže ho můžete používat kdekoliv a kdykoliv.

Neměl by chybět ani mezizubní kartáček

Mezizubní kartáček má trochu matoucí název, na první pohled by se mohlo zdát, že je určený k čištění mezizubních prostor, jenomže kromě toho je skvělý i k čištění prostorů pod drátky fixních aparátů.

Tablety či roztok na detekci zubního plaku

Jak pečlivě jste zuby vyčistili, zjistíte pomocí speciální tablety či roztoků sloužících k detekci zubního plaku. Rozkousnete tabletu, která zabarví místa, kde plak zůstal, poznáte tak, na která místa byste se z hlediska čištění měli ještě zaměřit. Když není zubní plak dostatečně odstraněn, na zubech mohou vznikat bílé skvrny, počínající zubní kazy či záněty dásní.

K TÉMATU  Co o vás prozradí poloha při spánku? Budete se divit

Ústní sprcha

Dalším užitečnou pomůckou pro vás může být ústní sprcha, díky které si sami můžete vypláchnout všechna místa v ústní dutině, a to i včetně těch špatně dostupných. Udržíte tak své zuby i dásně v naprosté čistotě.

Dobrým doplňkem jsou i čistící krystaly/tablety

Čistící tablety oceníte v případě, že nosíte snímací rovnátka. Tablety totiž slouží k řádnému vyčištění snímacích rovnátek. Tabletu či krystal přidáte do sklenice s vodou a do tohoto roztoku vložíte rovnátka. 

Pro perfektní výsledek můžete přidat i lžičku jedlé sody. Tím zajistíte, že rovnátka budou opravdu čistá.

Další příslušenství pro rovnátka

Chrániče rovnátek

Chrániče rovnátek se hodí především jako ochrana při kontaktních sportech, abyste si o zámečky či drátky neporanili ret nebo dásně.

Vosk na rovnátka

Někdy může při nošení klasických kovových rovnátek docházet k odření a otlakům úst. Vyřešit se tento problém dá pomocí vosku, který chrání vaše rty, dásně i tváře. Vosk přilepíte na aparát v místech, ve kterých dochází k dráždění a před čištěním zubů se sundává.

Pouzdro na rovnátka

Při nošení sundavacích rovnátek nebo alignerů se nezbytnou součástí vaší výbavy stane pouzdro. V případě potřeby do něj rovnátka vložíte a zabráníte tak jejich ztrátě nebo poničení.

Žvýkací válečky

Tuhle specialitku oceníte při nošení snímacích rovnátek. V případě, že dlaha úplně nedoléhá na zuby, je potřeba použít žvýkací válečky, jelikož nedostatečně dolehlé dlahy nebudou správně fungovat. Dlahy se nasadí a na několika místech se poté zakousne do žvýkacího válečku.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Mezi námi jsou tací, které bolí hlava jednou nebo dvakrát za rok. Pak existují lidé, kteří se potýkají s bolestmi hlavy téměř pravidelně. A některé z nás postihuje ubíjející migréna, kvůli které jsou dočasně vyloučení ze společenského života. Ale víte, co dělat, když na bolest hlavy ani migrénu nic nefunguje?
Dejte stopku plýtvání a buďte v kuchyni maximálně praktičtí. Co tím máme na mysli? Třeba to, že přestanete vyhazovat potraviny, které vůbec vyhazovat nemusíte.
Je běžné, že má dnes téměř každá domácnost vlastní tiskárnu. Platí ale také, že na tisk dokumentů do školy, do práce nebo vstupenek do divadla opravdu nepotřebujete nějakou zvlášť kvalitní tiskárnu a bezchybný tisk. Vyplatí se proto kupovat levné neoriginální tonery nebo je to hazard s životností vaší tiskárny?
Tetování je stále módní záležitostí. Citáty, postavy z komiksů nebo vzory květin mohou být vašemu srdci blízké, zaměstnavatel pro ně ale pochopení mít nemusí. Při hledání nového zaměstnání tak může být tetování na viditelném místě překážkou pro přijetí. Kde bude nejspíš vadit a kde naopak ne?
Že je to nemožné? Není, vážně ne. Běhat můžete i ráda bez toho, aniž byste cítila sebemenší odpor k teniskám, běžeckému úboru nebo k rannímu vstávání a potu. Nic z toho totiž běh obsahovat nemusí. Jen možná máte o běhání zkreslené představy.
Důvodem, proč máte svou zahrádku, je to, abyste mohli jíst zdravě. Proto je třeba vyhnout se chemii i v souvislosti s hnojením.
Finále první řady show Bachelor Česko přineslo napětí i emoce. Předplatitelé na platformě Voyo ho sledovali již ve středu večer, zatímco diváci televize Nova si museli počkat do čtvrtka. Na romantickém ostrově Rhodos v Řecku se Jan Solfronk rozhodoval mezi dvěma finalistkami. Zvítězila u něj modelka a lektorka Mary, nebo si jeho srdce získala studentka Sabina?
V ČR jsou děti povinně očkovány proti devíti nemocem. Povinnost vysvětluje ministerstvo zdravotnictví ochranou zdraví celé společnosti. Roste ale počet rodičů, kteří děti očkovat nenechávají nebo ho odkládají do vyššího věku, protože je považují za nebezpečné. Závažné nežádoucí účinky ale nejsou prokázány.
Nakupování v second handech má své výhody. Předně jsou zde nízké ceny a značkové oblečení, které byste si jinak možná nemohli dovolit. Také na jednotlivých kouscích oblečení nenajdete chemikálie, jež se drží hlavně na tom nově koupeném.
Mít dostatek kvalitního spánku je nesmírně důležité. Díky tomu se vaše tělo cítí lépe a mozek správně funguje. Mnoho z nás má ale s usínáním problém. A nejenom s usínáním, ale i s udržením kvalitního spánku po celou noc. Pokud spíme špatně, negativně to ovlivňuje možnost učení, snižuje kapacitu paměti, máme špatnou náladu a naše emoce jsou negativní. Co tedy pomáhá k lepšímu spánku?
Syndrom vyhoření ohrožuje lidskou práci a psychiku již po dlouhou dobu, v posledních letech však postihuje čím dál tím více lidí. Člověk neočekává, že by to potkalo zrovna jeho, tento psychický problém však může postihnout každého z nás. Syndromem vyhoření jsem si prošla, po zdlouhavé snaze se mi podařilo z něj vzpamatovat, a dokonce mě to v životě posunulo dál.
Rodičovská či mateřská dovolená bývají jedny z nejosamocenějších období, a to paradoxně i přesto, že žena či otec v podstatě nikdy sami ve skutečnosti nejsou.

Výběr článků

Sehnat v obchodě kvalitní antibakteriální čistič, to je v posledních týdnech až nadlidský úkol. A pokud už seženete, tak je daný produkt astronomicky drahý. Co s tím? Poradíme vám.
Konečně přišla rodinná dovolená. Očekáváte, že si odpočinete od všech starostí. Chcete si přece pořádně užít zasloužené volno! Těšíte se, že si budete užívat, jenže všechno může dopadnout jinak. Jak se nepohádat na dovolené? A jak se po dovolené nerozejít?

Nepřehlédněte

Mikrovlnná trouba je skvělý pomocník v každé domácnosti, ale i v kuchyňkách v zaměstnání. Novější modely dokonce odbourávají tradiční neduhy mikrovlnek, které při ohřívání polévky ohřály jen talíř nebo misku a část pokrmu, zatímco ve středu zůstala úplně studená část. A s trochou cviku v nich ohřejete i knedlíky nebo maso tak, aby jídlo chutnalo jako čerstvě uvaření. Přesto existují potraviny, které do mikrovlnky prostě nepatří. Po ohřátí mohou být dokonce zdraví škodlivé.
Podzim je tady a s ním přichází chladnější dny, barevná příroda a tajemné svátky jako Dušičky a Halloween. Dny se zkracují, příroda se mění, a my cítíme pomalé uklidnění tohoto magického období

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek