Sobota , 23. 11. 2024

Klement

Rodičovský příspěvek čeká navýšení a proti neplatičům alimentů je ve hře zálohované výživné. Víme, co to bude znamenat v praxi

Rodičovský příspěvek čeká navýšení o 80 tisíc korun, nebude se ale vztahovat na každého. Stát chce zavést také zálohované výživné, které má pomoci rodičům samoživitelům a zefektivnit boj s neplatiči alimentů. Na koho se změny vztahují a od kdy by měly platit?
Rodičovský příspěvek a zálohované výživné ochrání děti i samoživitele
zdroj: 123RF.com

11. 10. 2019

11. 10. 2019

Zvýšení rodičovského příspěvku se bude projednávat v poslanecké sněmovně 16. října 2019. Jedná se už o třetí čtení tohoto návrhu, takže pokud se nic nezmění, budou se moci rodiče těšit na vyšší příspěvek. Ten ale nebude náležet všem, kteří pobírají rodičovskou. Podle návrhu se týká všech rodičů, kteří budou pobírat tento příspěvek k 1. lednu 2020. Tento krok je tak mezi rodiči vítaný, ale zároveň kritizovaný kvůli faktu, že se nevztahuje na starší děti.

Rozhoduje datum i čas narození

Není snad nikdo, kdo by vyšší rodičovský příspěvek neuvítal. Kritici této změny poukazují na to, že pokud se dítě narodí před půlnocí na přelomu roku 2019 a 2020, jeho rodiče na vyšší příspěvek nedosáhnou. Striktně stanovené datum tak skutečně znamená, že dítě narozené o minuty dříve bude mít celkově o 80 tisíc korun vyšší příspěvek, než to, které se narodí o pár minut později.

Kolik lidí pobírá aktuálně rodičovský příspěvek?

Údaje ministerstva práce ukazují, že rodičovský příspěvek pobírá v současné době přes 160 tisíc rodičů dětí ve věku do tří let. Dalších 46 tisíc lidí má příspěvky rozvržené do dvou let dítěte a 5 tisíc lidí čerpá vše během prvního roku. Aktuálně také 65 tisíc lidí využívá rodičovskou do čtyř let věku dítěte.

Zálohované výživné má pomoci samoživitelům

Součástí tohoto čtení v poslanecké sněmovně je také zálohované výživné, které má za úkol lépe ochránit děti neplatičů alimentů. Pokud by se zákon schválil, začal by platit od roku 2021. Základní požadavek ministerstva práce je, aby stát posílal měsíčně dětem neplatičů 15 až 25 % oficiálně uznané průměrné mzdy.

Neplatičům hrozí exekuce

Od roku 2020 by se pak neplatičům alimentů měla začít omezovat svoboda. Tento návrh dostalo za úkol zpracovat ministerstvo spravedlnosti, které se snaží prosadit zákon o zálohovaném výživném. Ten znamená v praxi to, že jakmile rodič dítěte dvakrát za sebou nezaplatí příslušné alimenty, rodič vychovávající dítě může podat návrh na exekuci. Poté bude moci na úřadu práce zažádat o zálohované výživné. Stát by pak vyplatil plnou výši alimentů. Peníze od neplatiče bude následně vymáhat stát, a to v kompetenci ministerstva spravedlnosti.

K TÉMATU  Jak vybrat vánoční dárky pro každého člena rodiny?

Podmínkou je, že rodiče, kteří dva měsíce neobdrželi výživné za dva měsíce, musí začít tento dluh sami vymáhat, a to soudně nebo exekučně. Návrh také počítá s tím, že dítě řádně navštěvuje školku nebo základní školu a splňuje pravidla povinné školní docházky. Dávky, které by vyplatil úřad práce, by sám vymáhal po neplatiči.

Stát v případě zavedení počítá se ztrátou

Ve hře je ale také stanovení minimální výše výživného nebo vykonávání obecně prospěšných prací pro neplatiče alimentů. Tato opatření by měla vypomoci s vymahatelností výživného. Během prvního roku by mohly výdaje na vyplacení výživného až 900 milionů korun, stát by přitom mohl vymoci zpět jen asi desetinu této sumy. Pro zajímavost, toto opatření znamená přijmout 150 úředníků, kteří si uříznou odhadem 110 milionů za jeden rok, a zřízení informačního systému, který stát vyčíslil na 38 milionů korun a jeho roční provoz pak na dalších 12 milionů korun.

Co vy na to? Jaké máte s alimenty zkušenosti?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Dnes se připravte pomáhat, když to bude třeba. Budete za to odměněni! Co dalšího radí na pátek asrotroložka Naďa Šmídová?
Kauza brutálního týrání malého jezevčíka, na kterou na sociálních sítích upozornila podnikatelka Erika Eliášová, vyvolala v České republice obrovskou vlnu rozhořčení. Případ odhalil nejen neuvěřitelnou krutost páru, který psa utýral, ale také poukázal na slabost zákonů týkajících se ochrany zvířat. Sociální sítě hrály klíčovou roli v šíření tohoto příběhu, který znovu otevřel diskuzi o potřebě tvrdších trestů pro pachatele těchto nelidských činů.
Za málo peněz hodně muziky? Tak nějak by se dala okomentovat situace kolem vajec. Už jste někdy slyšely o tom, že svými schopnostmi strčí do kapsy mnohé kosmetické produkty? Návod, jak s nimi naložit, máte přímo tady!
Hot jóga není bikram jóga. Mezi těmito jógovými praktikami je několik rozdílů, mnohé ale naopak mají společné. Proč hot či bikram jógu zkusit? Důvodů máte mnoho.
Dopřáváte si klasického turka? Mnoho z nás nedá dopustit na silnou kávu. Jakmile ji ale dopijeme, kávovou sedlinu, která zůstane na dně, bez milosti vyhodíme. To je ovšem škoda, protože lidově nazývaný lógr může u vás doma najít další využití.
Již půl roku se potýkáme s rouškami v různých prostorách. Zatímco někdo v roušce musí trávit jen nezbytný čas například při nákupu, pro jiné se tato povinnost vztahuje na celou pracovní dobu. Pleť pod vlivem vlhka, tepla a nedostatku vzduchu logicky velmi trpí. Objevil se nový problém – jmenuje se maskné. Jak předejít jeho vzniku a jak s ním bojovat, když už se objeví? Poradíme vám.
S příchodem chladnějšího ročního období se pulty supermarketů začínají plnit exotickými druhy ovoce. A vedle tradičního kaki, pomela a dalších podobných vynikajících kousků, nám svou střapatou hlavičku ukazuje také ananas. Věděli jste, že se jedná o spalovač tuků? Zejména po svátcích by proto neměl chybět ve vašem jídelníčku.
Mnozí z nás opalování velmi podceňují, přitom jde o jednu z nejrizikovějších kratochvílí, která nám může zničit zdraví. Co všechno byste měli vědět o opalování, než si lehnete na lehátko a začnete se v žáru poledního slunce opalovat?
Ne každému se poštěstí mít velký dům se zahradou. Pokud si chcete dopřát tu samou idylku v prostředí vašeho domova, máme pro vás úžasnou inspiraci. Poradíme vám, jak proměnit balkón nebo terasu v dokonalé místo pro váš odpočinek.
Osvěžovače vzduchu jsou dnes součástí prakticky každé domácnosti. Vyrobte si je sami, budou mít příznivý vliv na vaši náladu i zdraví.
Život nám někdy nachystá skutečně těžko předvídatelné situace. Pojďte se s námi pobavit příběhy, o které se s námi podělily naše čtenářky. Humorné situace, ve kterých uvidíte pány tvorstva jako skutečně velká nemehla. Člověk se někdy těm lesbičkám opravdu nediví, když natrefí na toto…
Podzim je obdobím, kdy se mění nejenom barvy listů, ale i módní kousky v našich skříních – sandály v botnících pak střídají kozačky nebo kožené polobotky. Pokud ještě váháte, zda byste měli investovat do nového páru kožených bot, prozradíme vám, proč této koupě nebudete litovat.

Výběr článků

Měsíček lékařský je letnička, která dorůstá právě teď až do půlmetrové výšky. Sbírá se od poloviny června do konce srpna nebo počátku září a je to všestranná léčivá bylina. Využijte jejích účinků i vy a přidejte ji do domácí lékárničky nebo své kosmetické výbavy.
Simona Postlerová, oblíbená česká herečka, zemřela ve věku 59 let, jak potvrdil deník Blesk. Známá byla především z filmů jako "Tancuj, Matyldo" a "Probudím se včera" a z televizních seriálů "Docent", "Krejzovi" a "Vyprávěj".

Nepřehlédněte

Agorafobie postihuje dvakrát častěji ženy než muže. Typická doba, kdy se u pacientů příznaky agorafobie projeví, je mezi 25 až 35 lety. Obecně známá je tato porucha jako strach z veřejných a otevřených prostor.
Kdo by nemiloval nakládané kyselé okurky. Jsou výborné k masitému pokrmu, nebo jen tak, když máme chuť. Legendární „kvašáky“ se zkrátka těší velké oblibě. Pokud ale chcete mít ve špajzu dostatečné zásoby zavařených okurek na zimu, je zapotřebí mít dobrou úrodu

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek