Třídění odpadů už většina Čechů přijala za své. Dle údajů, které byly zveřejněny za rok 2020, odpad třídí téměř tři čtvrtiny obyvatel, konkrétně 73 %. S běžnými odpady, jako jsou plastové, papírové či kovové obaly nebo sklo, si poradíme hravě a přesně víme, kam s nimi. Některé odpady nám ale můžou občas zamotat hlavu. Podívejme se na třídění takových, které by mezi ně mohly patřit.
FE, 40 a trojúhelník se šipkami
Tento recyklační symbol najdete na kovových obalech. Nejčastěji na různých konzervách od potravin, třeba od sardinek, rajčatového protlaku nebo paštiky. Trojúhelník ze šipek společně se zkratkou FE označuje, že se jedná o obal obsahující železo, a nepatří tedy do směsného odpadu. Proč? Primárně z toho důvodu, aby se neplýtvalo cennými surovinami. Vhodíte-li kovový obal do směsného odpadu, znemožníte jeho recyklaci, což by byla velká škoda. Recyklace železných obalů může ušetřit až 75 % energie, 40 % vody a 90 % primárních zdrojů. Před vytříděním do příslušné nádoby označené většinou šedou samolepkou s nápisem KOVY z nich ale nezapomeňte odstranit zbytky potravin – ideálně je vytřete ubrouskem nebo lehce vypláchněte vodou.
PAP a trojúhelník se šipkami
Tuto písmennou zkratku najdete společně s recyklačním symbolem na papírových obalech. Patří tedy vytřídit do modrého kontejneru. Díky tomu, že je tam vhodíte, zachráníte ročně jen v naší republice více než 2 miliony stromů, které nebudou muset být pokáceny. Vytříděný papír je totiž možno recyklovat až 7x. Ale pozor! Do kontejneru nepatří mokrý, mastný ani jinak znečištěný papír.
Trojúhelník se šipkami a C/PAP/ALU 84
Nápojový karton. Přesně ten se ukrývá pod tímto recyklačním symbolem. Označení písmenem C nám říká, že se jedná o kombinovaný obal složený z PAP, tedy papíru, a ALU neboli hliníku. Papíru obsahuje většinou přibližně 75 %, zbytek tvoří hliník a u aseptických nápojových kartonů také často polyethylen. Tento obal se používá k uchovávání trvanlivých potravin a následně patří do kontejneru označeného oranžovou samolepkou. Při jeho recyklaci se získává kvalitní papír, ale slouží také k výrobě izolačních a stavebních desek či k výrobě nábytku.
Trojúhelník se šipkami, GL a 71
Toto označení najdete na skleněných obalech, třeba na láhvi od olivového oleje. Zde platí pravidlo, že láhve není nutné důkladně vymývat a nevadí ani uzávěr či papírová etiketa – s těmi si umí moderní recyklační technologie hravě poradit a od skla je oddělit.
Jen 90 metrů…
Tak vidíte, hlavolamy nebyly nakonec vůbec složité. A jelikož to máte k nejbližším kontejnerům průměrně pouhých 90 metrů, tak už vám nic nebrání v tom, abyste odpad třídili.