Středa , 23. 07. 2025

Libor

8 tipů jak zvýšit svou psychickou i fyzickou odolnost

Současná doba není zcela jednoduchá. A právě veškeré dění kolem nás, každodenní starosti i povinnosti, do toho sem tam nějaký klacík pod nohy, přispívají k tomu, že naše psychická i fyzická odolnost trochu ztrácejí na síle. Jak se co nejvíce zocelit a nabrat tu správnou odolnost v každém směru? Právě na to se nyní podíváme.
odolnost
Meditace a dechová cvičení mají blahodárný vliv na zdraví a psychickou pohodu. (foto: 123rf.com)

04. 01. 2022

04. 01. 2022

Stane se to občas snad každému z nás. Někdy míváme období, kdy bychom zdolali i tu nejvyšší horu světa. Ale občas jsou chvíle kdy zjišťujeme, jak je naše psychická i fyzická odolnost křehká. Najednou začneme pociťovat, že něco třeba neseme o něco hůře. Složitěji se dostáváme z určitých situací. Trápí nás něco, nad čím bychom za běžných okolností mávli rukou. Život občas není jednoduchý, ovšem lidská snaha a vynalézavost dokáže i v tomto ohledu značné divy. V zásadě to není něco, s čím bychom si nedokázali poradit. Jak ale znovu nastartovat sám sebe, zlepšit svou duševní i fyzickou kondici a opětovně získat vnitřní i vnější sílu?

Kvalitní a pestrá strava

Opakování je matkou moudrosti, proto i ve věci zvýšení odolnosti je vhodné připomenout, jak důležitá je pro náš život kvalitní a hodnotná strava. Dokáže s námi totiž úplně divy. Pokud ve svém jídelníčku dáte dostatečný prostor všem látkám, které tělo potřebuje a nezapomenete ani na vitamíny a minerály, jste na cestě k úspěchu. Se stravou bohatou na všechny nezbytné látky jde všechno lépe. Tělo dostane to, co po psychické i fyzické stránce opravdu potřebuje.

Pravidelný pohyb

To samé platí také v případě pohybu, který je balzámem na tělo i duši a zvyšuje naši odolnost. Pravidelným pohybem logicky zvyšujeme svou tělesnou kondici, ale prospíváme také psychice, které dopřáváme všechny pozitivní hormony dobré nálady a štěstí. A pokud na to chceme jít opravdu od lesa, není nic lepšího než vsadit na cvičení, které je pro celkovou harmonii těla jako stvořené. Příkladem je třeba klasická jóga. Ještě důležitější je ale vybrat si něco, co vás opravdu naplňuje a baví tak, že bude každý pohyb doslova radostí. A nezáleží na tom, zda to bude třeba běh nebo trénink ve fitku.

K TÉMATU  Zdravé jen za určitých podmínek. Na jaká hubnoucí jídla si musíte dát pozor?

Dechová cvičení

Ve smyslu zvýšení kondice ale není od věci zapojit se i trochu jiným způsobem. Zkuste dechová cvičení, které vám sice břišní svaly nenaženou, ale zato vám pomůžou uvolnit tělo i mysl. Dokáží zahnat řadu zdravotních obtíží a zvýšit vaši psychickou odolnost. Vědomé dýchání se v posledních letech stává velmi populární a nutno podotknout, že oprávněně.

Meditace na nácvik dýchání. (zdroj: youtube.com/vzorec pro život)

Meditace 

V dnešním uspěchaném světě, kdy pomalu převažují starosti nad radostmi, je občas až nemožné najít si chvilku pro sebe. Okamžik, kdy dokážeme zastavit své tělo, zklidnit myšlenky, jen tak dýchat, načerpávat vnitřní sílu a vědomě věnovat pozornost jen sobě. Žít teď a tady. Meditace má na naše tělo opravdu ohromný vliv, a to zejména pokud si zvolíme správnou techniku i rituál. Každodenní meditace (alespoň po dobu 20 minut) dokáže s naším tělem zázraky. Dokáže nám do života předat určitý nadhled a umožňuje nám pracovat s myšlenkami tak, aby neměly nepříznivý vliv na naše tělo.

Saunování a otužování

Ať už otužování pojmete tak, že si zvolíte saunu, anebo se vrhnete do ledové Vltavy, věřte, že pravidelné otužování má pro tělo i mysl blahodárný vliv. Jedná se o starou metodu, která zlepšuje kondici a příznivě podporuje autonomní nervový systém. Díky pravidelnému otužování budete mít lepší kontrolu nad svým tělem. Získáte větší odolnost proti onemocněním, podpoříte imunitu a výrazně prospějete také duši. Celkově se totiž zklidníte a najednou zjistíte, že i lépe zvládáte stresové situace. To samé platí také v případě sauny, která má ještě další příjemný benefit – dopřává příjemnou relaxaci, která je pro život také podstatná.

Práce se sebou

Z hlediska zvyšování psychické i fyzické odolnosti je na místě začít pracovat i více sám se sebou. Je vhodné zaměřit se na své myšlenky a umět se oprostit od určitých věcí, které vás zatěžují. Začít si uvědomovat konkrétní problémy a hledat v sobě řešení. Práce se sebou přináší řadu výhod. Je to pak určitá forma sebepoznání a možnost najít cestu, jak se umět poprat s mnoha věcmi. Díky tomu podpoříte svou psychiku, která se stane mnohem odolnější. Zároveň zlepšíte kondici i svému tělu, protože jak víme, některé fyzické potíže bývají dost často způsobené právě oslabenou psychikou.

K TÉMATU  Jak mírnit příznaky covid-19? A čeho se při léčbě vyvarovat?

Pomoc přírody

Pokud chcete zvýšit svou psychickou i fyzickou odolnost, někdy se vyplatí sáhnout také k přírodě, která nabízí téměř neomezené možnosti z hlediska působení na naše zdraví. Záleží už pak jen na vás, jakou cestou se vydáte. Zda budete zkoušet klasické bylinky, využijete sílu tradiční čínské medicíny nebo půjdete ve stopách homeopatie. U přírody je velká výhoda, že zpravidla nabízí řešení téměř pro každý problém. Jak ale vybrat pro sebe to správné? Buďto můžete vyzkoušet návštěvu odborníka, anebo proniknout do tajů bylinek a hledat pro sebe přesně ty pomocníky, které zrovna potřebujete.

Motivační knihy

Snad téměř v každém knihkupectví můžete narazit na spoustu motivačních knížek, které v sobě ukrývají snadné návody, jak si poradit s kdejakým problémem. A také psychická i fyzická odolnost nejsou výjimkou. Zkuste si proto najít nějakého zajímavého autora a nové myšlenky, poznatky a nápady čerpat z poutavých knih, které budou mít na vaší celkovou odolnost úžasný vliv.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Solné koupele prospívají našemu zdraví i kráse

Jógové pozice pro zdraví: 7 cviků, které protáhnou i potěší

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Žádné léto se neobejde bez pokrývky hlavy, otázkou ale je, co tento rok nosit? Podle módní stylistky Holly Katz: „Není v létě nic módnějšího, než si chránit obličej před sluncem."
Přemýšlíte, co dělat během volného odpoledne, kdy je venku nevlídno a v televizi nejde nic, co by vás dvakrát bavilo? Je načase si sednout nad oblíbenou knížkou a s čajem v ruce se pořádně začíst do děje.
Každou sezónu objevíme trend, který zužitkujeme také v dalším roce. Pojďme se proto podívat, co z trendů letošního léta oblečeme také příští rok.
Léto láká k vodě, na grilovačky a párty s přáteli, ale pracovní povinnosti nepočítají s prázdninami. Jak tedy zůstat produktivní i během horkých měsíců, kdy byste nejraději trávili čas venku? Tento článek vám přináší praktické rady a tipy, jak efektivně plánovat čas, udržet si příjemné pracovní prostředí a zvládnout pracovní úkoly s lehkostí i během letních dní.
Pojem alternativní bydlení nemusí znamenat nepohodlí a nečistotu. Hlavní je mít k dispozici pozemek, a skutečně příjemný domov se pak dá vytvořit v přepravním kontejneru, lesní chalupě nebo mobilheimu. Záleží na způsobu provedení. Tyhle ukázky vás přesvědčí, že alespoň jako letní chalupu je co závidět. I v malém prostoru se dají vykouzlit divy. Nevěříte?
Název této léčivé metody přímo zavání jemnými vůněmi, které vás ovanou hned, jakmile se a takovou aromaterapii vydáte. Poslední dobou e mezi lidmi tato nenásilná cesta harmonizace vlastního těla i duše stále populárnější.
Jak docílit toho, abyste měla vlasy nejen lesklé a pevné, ale také zdravé a odolné? Buď si můžete koupit vlasovou masku v drogerii, anebo si připravit vlastní, která vašim vlasům dodá všechny potřebné živiny a za mnohem nižší cenu.
Když se narodí zdravé miminko, které najednou zemře, jde vždy o nesmírnou tragédii nejen pro rodiče, ale pro celou rodinu. Za náhlou a neočekávanou smrtí miminka může být strašák všech rodičů označovaný jako syndrom náhlého úmrtí kojence. Existují nějaká opatření, která pomáhají výskyt tohoto syndromu snížit? Otázka, která zajímá každou nastávají maminku.
Mšice jsou jedním z nejnebezpečnějších a nejškodlivějších druhů hmyzu. Jednak zabíjejí naše milé rostliny, ale i vůbec myšlenka, že máme v domácnosti parazita, není vůbec líbivá. Pokud se něco takového tedy stane, jak s tím bojovat? Co proti mšicím obecně platí a jak se jejich nastěhování do našeho domu vyhnout?
Na první pohled působí jako silná žena s nezaměnitelným hlasem, která má svou kariéru pevně v rukou. Ale za tím vším se skrývá mnohem víc. Nový dokumentární film „Anna K“, který dnes večer odvysílá Česká televize na programu ČT1 ve 21:20, nabízí jedinečný a hluboce osobní vhled do života jedné z nejoblíbenějších českých zpěvaček.
Docílit toho, aby záhony nebo okenní parapety zely všemi barvami i během zimy, je poněkud složité. Tedy, to si alespoň zahrádkáři a pěstitelé pokojových rostlin myslí. Ve skutečnosti však existují druhy rostlin, které lze pěstovat i během zimy a které dokonce i v chladných ročních obdobích pučí do všech barev duhy. A jednou z nich je brambořík.
Od pradávna je člověk zvyklý žít ve společenství. Pokud z něj odešel, tak většinou jen z donucení. Dnes naopak mnoho lidí tvrdí, že je jim dobře samotným. Singl jsou prostě v módě. Ale co když onemocníte, potřebujete hlídat děti nebo potřebují pomoc starší rodiče? Přejíždět nebo bydlet společně? Je lepší, když žije více generací pohromadě, nebo každá zvlášť?

Výběr článků

Kdy začít a na co si dát pozor, aby z vašeho dítěte vyrostl člověk, který nemá zbytečnou vadu řeči?
Správné sezení na záchodě je stejně důležité, jako například sezení u pracovního stolu s počítačem. I když je vyprazdňování naprosto přirozený jev, většina z nás ho provádí špatně. Představíme vám ty největší chyby, kterých se na toaletě při vykonávání potřeby dopouští každý z nás. O jaké se jedná?

Nepřehlédněte

Okenní parapety nemusí zét prázdnotou, i když teploty padají k nule. Stačí, když si vysadíte rostliny, jež jsou pro podzim typické a kterým podzim dokonce prospívá. Jednou takovou podzimní květinou je vřes, který se hravě popere i s prvními zimními mrazíky. Jelikož ho lze koupit v bílé i růžové barvě, bude hezky zdobit jinak pochmurné a smutné okenní parapety.  
Během pandemie začali lidé trávit o 30 procent více volného času u mobilů a počítačů. Aktuálně to jsou čtyři hodiny a dvanáct minut denně u smartphonu a další čtyři hodiny před monitorem. Tato 'nálož' má své důsledky. Čekárny očních lékařů praskají ve všech. Nechcete-li se k pacientům přidat, neignorujte varovné signály. Naučte se potížím předcházet a řešte je.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek