Pondělí , 14. 07. 2025

Karolína

Proč se nám neustále mastí vlasy? Na vině může být časté umývání

Máte problém s neustále se mastícími vlasy? Vadí vám, že vlasy nevydrží fresh po dobu delší než dvou dnů? Možná děláte několik chyb, kvůli kterým se vlasy mastí až abnormálně. Nemyjete je příliš často?
proč se mastí vlasy
Mastné vlasy trápí řadu žen. (zdroj foto: www.123rf.com)

04. 01. 2021

Vlasy jsou pýchou ženy, o tom není pochyb. A ostatně nejen žen – bujnou kšticí se pyšní i pánové. Velkým problémem však bývá často se mastící vlasy. Ti, kteří tento problém mají, se ptají, proč se mastí vlasy? Co je příčinou, co je tomu na vině? Možná za to může několik chyb, kterých se v péči o vlasy dopouštíme.  

Až příliš časté mytí 

Věděli jste, že příliš časté mytí vlasům škodí, než prospívá? Většina lidí si vlasy umývá prakticky denně, a to proto, aby se předešlo jejich mastnotě. Jenže paradoxně každodenní umývání vlasů k jejich mastnotě vede. Vlasy totiž při každodenním umývání produkují více mazu, než je přirozené.  

Důvodem toho je podráždění mazových žláz, které jsou tím pádem donuceny k větší aktivitě. Pokud máte stále tendenci si vlasy mýt denně, snažte se nebýt tak agresivní a jemně šampon do vlasů aplikujte. Vyhněte se především masírování nebo drbání, to mazové žlázy jen donucuje k nadprůměrné činnosti.  

Až příliš mnoho kondicionéru 

Nejeden kadeřník by vám řekl, že kondicionéry jsou zkrátka potřebné. Zatímco šampon smývá z vlasů nečistoty a mastnotu, kondicionér jim dodává zdravý a svěže vypadající vzhled. Při používání kondicionéru bychom měli být opatrní. Ani s tímto vlasovým produktem by se to rozhodně nemělo přehánět, protože i on může vést ke zvýšené produkci mazových žláz. 

Při používání kondicionéru myslete na jednu věc, a sice na správné nanášení. Nikdy ho nenanášejte přímo ke kořínkům, vždycky tak pět centimetrů od pokožky hlavy. A samozřejmě i v tomto případě platí stejně jako u šamponu, že ho musíte opravdu důkladně vymýt vodou.  

Až příliš časté česání – i to je odpověď na otázku „proč se mastí vlasy“

Věděli jste, že i příliš časté česání vlasům zrovna neprospívá, ale naopak jim spíše škodí? Opět tu mluvíme o zbytečném podráždění mazových žláz. Hřebínkem je většinou podráždíme, což vede k větší produkci mazu. Vlasy po častém česání ztrácí svůj lesk a jsou spíše splihlé, nakonec viditelně mastné.  

K TÉMATU  Přírodní maska na vlasy pro kvalitní péči

V souvislosti s česáním se můžete dopouštět ještě jedné věci, a sice že se češete se špinavým hřebenem. Hřeben může být zaneřáděn od stylingových produktů nebo od prachu či jiných nečistot, které pak pár tahy přesunete do vlasů. 

Až příliš nekvalitní vlasové produkty 

Nemluvíme v tomto případě jenom o šamponech nebo kondicionérech, ale mluvíme obecně o vlasových produktech čili i o gelech, tužidlech nebo fixačních sprejích na vlasy. Některé, zejména tedy ty nekvalitní, mají tendenci ucpávat mazové žlázy, což opět vede k jejich větší produktivitě. Zejména mluvíme o produktech s velkým obsahem silikonů nebo s vysokým pH.  

Běžně jsou tyto produkty propagované jako ty, které navrací vlasům dávno ztracený lesk nebo které zbavují suchosti.  

Až příliš časté sahání do vlasů 

Za nadměrně mastícími se vlasy může stát i časté sahání si do vlasů. V tomto případě je to podobné jako u pleti – i té vadí to, když se jí až příliš často dotýkáme prsty. Vlasy jsou na tom opravdu stejně.  

Pamatujte na to, že kdykoli si do vlasů sáhnete prsty, mastnota z prstů se dostává do vlasů. Jen málokdo si ale uvědomuje, jak moc si do vlasů sahá, respektive jak často. Bývá to většinou venku na večírku, rande nebo na schůzce s přáteli.

Také si často saháme do vlasů večer, když trávíme čas s partnerem. Nebo právě partner je ten, kdo vlasy ženě mastí tím, že si s nimi neustále pohrává nebo je hladí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT 

Nemáte čas na kadeřnici? Vlasy si můžete ostříhat doma! Máme pro vás snadný trik, jak na to!

Jednoduché vychytávky pro vaše vlasy. Jak být vždy rychle připravena pro každou příležitost

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Dnes jsme si již navykli komunikovat běžně přes internet, dozvídat se o kamarádech na sociálních sítích, každý den rozeslat několik e-mailů. Stejně tak jako nám však toto umožňuje velmi efektivně pracovat a být neustále ve spojení, mohou nás právě tyto technologie na druhé straně výrazně ohrožovat.
Retro aerobik, trikot zaříznutý víc než šaty na ples, song o kuřeti s rejží a k tomu slavnostní večírek, který připomínal domácí party pro nejbližší – přesně tak vypadá nový videoklip Báry Mottlové. Lehkost, humor a vizuální nadsázka se spojily v projekt, který si nehraje na velké umění, ale trefuje se přesně tam, kam míří: do břicha, kde právě trávíte rýži s kuřetem.
Jak zvýraznit rty, když zrovna nemáte po ruce rtěnku? Čím obohatit lak na nehty? K čemu je dobrý citron? Vyzkoušejte nápadité vychytávky pro vaší krásu.
V první řadě je dobré si říct, že v malém množství rozhodně neuškodí pivo ani víno. Dokonce má obojí pro náš organismus velmi pozitivní účinky. Čemu tedy dáte přednost vy?
Když se v neděli dopoledne rozezněly varhany v bazilice svaté Ludmily na pražském náměstí Míru, bylo jasné, že půjde o výjimečné setkání. Nešlo o klasickou mši, ale o vzpomínku na zpěvačku Annu Julii Slováčkovou, která před několika dny podlehla vážné nemoci. Do kostela přišli nejen ti, kdo ji znali osobně, ale i ti, kterým byla blízká svou hudbou a otevřeností, s níž procházela těžkým životním obdobím.
Celulitidu má řada žen. Dokonce možná existujte víc těch, které ji mají než těch, které mají to štěstí a celulitidou obdařeny nejsou. A stejně jako trápí ženy, tak ani muži leckdy celulitidě neuniknou. A proto si nyní připomeneme největší a nejčastější mýty, které o celulitidě kolují a připojíme pár rad, jak se jí zbavit.
I přímotopy jdou s dobou. Ta si žádá úsporné a efektivní přístroje, které nebude třeba schovávat do skříní, ale naopak vystavovat na obdiv členům domácnosti i návštěvám.
K dostání nejsou jenom pomeranče nebo grapefruity, ale také pomela, která se nejvíce prodávají právě na sklonku roku. V této době jsou také nejlevnější, i proto možná sídlí na stole nejednoho člověka.
Pro většinu lidí je ve vztahu nejdůležitější důvěra. Co se ale stane, když dojde k jejímu narušení? To se může stát nejrůznějšími drobnými způsoby – ale může vztah znovu vzkvétat po něčem tak závažném, jako je nevěra?
Sourozenecké vztahy jsou jedním z nejkomplexnějších pout v rodině. I když začínají sdílením dětského pokoje nebo hraček, postupně se vyvíjejí a čelí různým výzvám. Od soupeření o pozornost rodičů až po konflikty v dospělosti – dynamika mezi sourozenci bývá napínavá, ale zároveň nabízí obrovský potenciál pro vzájemnou podporu a lásku. Jak se vztahy mezi sourozenci mění v průběhu let a co dělat, aby se nezvrhly v trvalé konflikty?

Výběr článků

Bohužel to vypadá, že roušky hned tak neodložíme. Budou s námi minimálně celou zimu a nezbývá než doufat, že s příchodem jarního sluníčka koronavirus oslabí. I pak však asi budou povinné ve vnitřních prostorách, nebo třeba v hromadné dopravě. Cena jednorázové roušky není nijak závratná, ale když máte čtyřčlennou rodinu, v peněžence už to poznáte. Roušky si však naštěstí můžete ušít také doma. A nepotřebujete k tomu ani šicí stroj. V našem dnešním článku prozradíme, jak na to.
Modrý koník, jeden z nejpopulárnějších portálů pro ženy a matky v České republice a leader ve své kategorii na Slovensku a Viber, jedna z předních komunikačních aplikací, spojili síly, aby uživatelkám nabídly nové možnosti komunikace.
Je sobota dopoledne, venku prší, zrušil se vám program a vy nevíte, co s volným dnem. Přesně pro takové situace jsme pro vás sepsali tento článek. Najdete v něm pár tipů na to, jak strávit den smysluplně a bez výčitek.

Nepřehlédněte

Rozvod, rozchod nebo jen neustálá smůla na chlapy – důvodů, proč jste i ve čtyřiceti letech stále sama může být vícero. Ženy se však nechtějí snu o šťastném životě vzdávat, vždyť jim na světě zbývá ještě mnoho let. A tak se ptají na jedno – jak a kde najít chlapa po 40?
Lidé zranění při pádu na zamrzlém či zasněženém chodníku musí o odškodnění bojovat dlouho, v 67 procentech déle než rok. Až ve třech čtvrtinách případů totiž obce a technické služby odmítají za zranění přijmout odpovědnost. Konečné odškodnění se přitom může vyšplhat na statisíce, průměr je 287 tisíc korun. Podle zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích zodpovídá za náhradu škody, která vznikla při neprůchodnosti chodníku, město či obec. Jak se zachovat, když se vám to stane?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek