Sobota , 19. 04. 2025

Rostislav

Proč příliš péče pokojovkám škodí aneb jak zahubit rostliny láskou

Koupili jste si nové pokojovky a zaléváte je jako diví, aby vám rostly jako z vody? Pak si dejte pozor na to, abyste je nepřelili. Zatímco rostlina se zanedbanou zálivkou se dá ještě zachránit, po přelití dochází k uhnívání kořenů a tím i k úhynu samotné rostliny. Je spousta důvodů, proč přehnaná péče pokojovkám škodí.
pokojovkám škodí
Víme, že své kytičky milujete, ale milujte je s mírou.

13. 10. 2022

Suchý povrch substrátu ne vždy značí, že rostlina potřebuje vodu

Příliš vody pokojovkám škodí, to už tedy víme. Jenže jak poznáte, že je rostlina přelitá? Někdy to není vůbec jednoduché. Ke všemu, když máte rostlinu umístěnou ve vysokém květináči a na půdu, do níž je zasazená, nevidíte. Pak se snadno může stát, že rostlina chřadne, listy žloutnou, a vy nevíte, co s tím. Dokonce se může stát, že na svrchní část půdy sáhnete a ta je vyschlá. Přece není možné, aby byla přelitá. Možné to ale skutečně je.

Než každou rostlinu zalijete, nestačí jen osahat vrchní část půdy. Správně byste měli strčit prst alespoň jeden až jeden a půl centimetru do substrátu. Je-li půda proschlá i v této části, pak rostlina potřebuje zalít, pokud je vlhká, pak zalévat nepotřebuje.

Ještě nemusí být nic ztraceno

Rostlina chřadne tím, že kořeny napadla hniloba. A toho už se většinou nezbavíte ani přesazením rostliny. Přesto můžete zkusit ji zachránit.

Nejprve vylijte z květináče přebytečnou vodu a pak rostlinu umístěte na teplejší místo a také tam, kde je dostatek slunečního světla a kde můžete zajistit dostatečné proudění vzduchu. Tak se voda ze substrátu odpaří poměrně rychle. Zároveň ale neumisťujte rostlinky do průvanu ani na radiátor.

Drenážní vrstva je základ každého úspěšného pěstování

Jakmile vám začnou žloutnout listy, je nutné rostlinu přesadit.

  1. Vyndejte ji z květináče a z kořenů odstraňte promáčenou zeminu.
  2. Nechte rostlinu přes noc v teple oschnout, aby kořeny nezačaly uhnívat. Pokud ale rostlinu ze substrátu vyndáte a kořeny již plesniví, nejlepší bude si pořídit rostlinu novou.
  3. Druhý den rostlinu umístěte do nového, propustného substrátu a na dno dejte drenážní vrstvu, ideálně keramzit. Květináč ovšem musí mít i dostatečný odtok vody. Jestliže nemáte jiný květináč než ten, v kterém byla rostlina původně, pak ho musíte pořádně vymýt a nechat proschnout.

Co rostlina, to jiný způsob zalévání

Bojíte se, že rostlinu znovu přelijete? Pak k zalévání použijte spíše rozprašovač. Každá rostlina ale potřebuje jiný typ zálivky. Sukulenty si například libují spíše v suchu než ve vlhku. Naopak jiné rostliny by měly mít substrát spíše vlhký než suchý. Nejlepší je kupovat si rostliny od malých pěstitelů, kteří vám zároveň poradí, jak je správně zalévat, kdy je přesazovat nebo jak je množit.

K TÉMATU  Zimní zahrada je celoroční místo k relaxaci. Zima vám už nezabrání splynout se zelení na vaší zahradě! Jakou si vybrat?
zálivka
U zalévání platí spíš pravidlo, že méně je více.

Co dělat, když jedete na dovolenou?

Prodloužený víkend pokojovky přežijí bez jakýchkoliv problémů. Ale co když jedete na dovolenou na jeden či dva týdny? Samozřejmě můžete poprosit sousedku, aby vám chodila květiny zalévat, ale pak se může klidně stát, že je přelije, aby jim jakože dopřála, a až se vrátíte domů, zachráníte sotva jednu. Raději se proto spoléhejte jenom sami na sebe.

Před odjezdem na dovolenou je nejlepší nechat rostliny takzvaně vyhladovět. Čím více živin v substrátu rostliny mají, tím rychleji rostou. Vy ale před odjezdem na dovolenou potřebujete docílit přesného opaku. Ve vašem vlastním zájmu je, aby rostliny během vaší dovolené rostly co nejpomaleji. Tak jim bude stačit i méně zálivky. Rostliny ani nehnojte. Pokud přihnojení potřebují, pak s tím raději počkejte až po návratu.

Rostlinky dejte do koupelny nebo do ložnice

V den odjezdu rostliny zalijte o něco více, než je obvykle zaléváte. Ale ne zase tolik, aby jim hrozilo uhnití. Odjíždíte-li jen na týden, pak jim jinou péči věnovat nemusíte.

interiér
Chcete mít domov plný květin? Pak si dávejte pozor na to, co pokojovkám škodí.

V případě, že odjíždíte na čtrnáct dní, pak doma zatemněte, tedy zatáhněte žaluzie nebo závěsy, případně rostliny umístěte tak, aby na ně nedopadalo přímé sluneční světlo. Dále byste je měli umístit do chládku, a ne tam, kde může být v letních měsících třeba i třicet stupňů. A myslete i na dostatečnou vlhkost. Nejideálnější místností pro přechodné bydliště květin je například koupelna bez okna. Pokojovky klidně umístěte do vany, do níž napustíte trochu vody. Případně můžete rostlinu zasazenou v obalu s odtokem zabalit do vlhkých hadrů. Také můžete květiny přechovávat v místnosti, jež je orientována na sever nebo východ.

Pořiďte si samozavlažovací truhlík

U již vzrostlých rostlin můžete substrát pokrýt lehce navlhčeným novinovým papírem. Případně si můžete pořídit takzvané samozavlažovací truhlíky, které mají zásobník s vodou. Odtud si ji rostliny přitahují pomocí svých kořenů. Voda se k nim dostane prostřednictvím zavlažovacích knotů nebo vzlínajícími dutinami.  Na českém trhu je seženete za pár set korun, ale mohou vám prokázat skutečně velkou službu.

K TÉMATU  Kandolhu Island je ráj. Modrý průzračný oceán, bílé písčité pláže a žádná přistávací dráha

Existují samozavlažovací květináče kulaté i hranaté, vysoké i nízké, květináče do interiérů i exteriérů. Některé mají i pojízdná kolečka pro snadnější manipulaci. Do zásobníku doléváte vodu jednou za tři dny, záleží na jeho objemu.

Život vám usnadní i chytré aplikace do mobilního telefonu

Přemýšlíte nad tím, jak zlepšit svým rostlinám život a zároveň si chcete zjednodušit péči o rostliny? V tom případě si do svého chytrého mobilního telefonu nainstalujte aplikaci, která vám pomůže v tom, aby se u vás rostlinkám dařilo co nejlépe. Skvělou aplikací je například Planta, která vám poradí se vším, co se pokojových rostlin týká. Samozřejmě v angličtině. Zároveň vás upozorní na to, kdy rostliny zalévat, mlžit, hnojit nebo přesazovat. A také si do aplikace můžete zaznamenávat, jak vaše rostlinka roste. Je však dostupná pouze pro systémy iOS.

sukuletn
Třeba takové sukulenty vyžadují zálivku jen minimálně.

Za vyzkoušení stojí i aplikace PictureThis, která je zdarma. Pomůže vám například odhalit, jestli je daná rostlina, kterou doma máte, nebo kterou si chcete pořídit, bezpečná pro děti nebo vaše domácí mazlíčky. Také identifikuje nemocnou rostlinu a zároveň vám poradí, jak dát rostlinu rychle do pořádku. PictureThis je aplikace, která má více než 30 milionů uživatelů. Je dostupná na zařízení iOS a Android. I v tomto případě vás aplikace provede veškerou péčí o rostlinku. Upozorní vás, když je třeba rostlinu zalít, kdy je nutné ji pohnojit a kdy třeba přesadit. Můžete se spojit i s dalšími uživateli a vyměňovat si své postřehy a získávat nové tipy pro pěstování pokojovek. Je možné přidávat fotky a procházet i další profily milovníků pokojovek.

Populární českou aplikací je Neleň pro zeleň, kterou ocení jak pěstitelé pokojovek, tak i zahrádkáři. Pomáhá vám rozpoznávat různé rostliny, poradí vám, jak je pěstovat, množit a rovněž poskytuje mnoho dalších užitečných informací.

Nebojte se pěstovat vlastní pokojovky. Zvládne to úplně každý, vždy si ale musíte o rostlinkách zjistit, jakou péči potřebují. Bezhlavé zalévání ještě nikdy žádné pokojovce neprospělo.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Přírodní hnojiva: Víte, čím vším můžete nakrmit pokojovky?

6 nenáročných pokojovek, které zvládnou péči i těch nejhorších pěstitelů

Zdroje článku:
www.living.cz, www.tchiboblog.cz, www.dumazahrada.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Správné řízení energie může být klíčem k dosažení osobního i profesního úspěchu. Tento článek vás provede zásadami energy managementu, které vám pomohou efektivně využívat vaši energii, zvyšovat produktivitu a udržet si duševní i tělesné zdraví. Naučíte se, jak rozpoznat momenty, kdy je vaše energie na vrcholu, a jak je využít pro vaše nejdůležitější činnosti, zatímco se zároveň naučíte, jak doplňovat své zásoby energie pro udržitelný výkon bez vyhoření.
Ve velkých městech je denně potkáváte. Mají kasičky, často prodávají drobné předměty, klíčenky, plyšáky, odznaky. A žádají vás o příspěvek na invalidní vozík pro malou holčičku, nemocné pejsky, nevyléčitelné děti a mnoho dalšího. Jak si ověřit, že opravdu přispíváme tam, kde je to potřeba?
Březnový úplněk v Panně bude mít mimořádně silný dopad, a to nejen kvůli zatmění Měsíce. Čas velkých změn, očisty a silných emocí je tady! Která znamení ho pocítí nejvíc? Jak se připravit na jeho vliv a jak využít jeho energii ve svůj prospěch? Čtěte dál a zjistěte, co vás čeká!
Od 20. června do 22. července prochází Slunce znamením Raka, což přináší období plné emocí a citlivosti. Rak, vodní znamení spojené se soucitem a péčí, symbolizuje hlubokou potřebu bezpečí a ochrany. Tento čas je ideální pro práci na překonání strachů a nezištnou pomoc druhým. Přečtěte si, jak využít energie tohoto období k osobnímu růstu a zlepšení vztahů ve svém okolí.
Pohlavní nemoci – pro mnohé tabu, pro jiné něco tak intimního. Je chybou se domnívat, že vás některá z těchto velmi choulostivých onemocnění nemůže postihnout. Mnohé se totiž nepřenáší jen při pohlavním styku nebo nechráněným sexem. Jejich příčiny mohou být i jiné. Pojďme se seznámit s těmi nejčastějšími.
Hromnice jsou svátkem plným tradic, pranostik a symboliky. Tento den označuje přechod mezi zimou a jarem a dodnes si zachovává své místo v kulturních zvyklostech. Ať už jde o zapalování hromničních svící, konzumaci palačinek nebo lidové pranostiky, Hromnice jsou fascinujícím odrazem historie a přírody. Jaké zvyky s nimi souvisejí a co nám tento den napoví o příchodu jara?
Když je hezky, chcete se posadit ven na zahrádku. K obědu o víkendu, s návštěvou nebo na večerní grilování, krytý přístřešek je skvělá věc. Můžete v něm i jen tak lenošit, číst knížku nebo trávit čas s rodinou. Zahradní altány mohou mít mnoho podob, a dají se koupit jako skládačka nebo postavit přímo na míru. Prohlédněte si galerii.
Nosíme je snad všichni, ale jenom málokdo z nás si uvědomuje, že mohou být skutečně nebezpečná a trvale poškodit naše zdraví. Jen skutečně kvalitní sluchátka toto riziko snižují na minimum, ale co všechno způsobují ta obyčejná?
Ekologie se v současné době klade na první místo. Svůj podíl na tom má zjištění, že stojíme za rychle se oteplující planetou nebo že naším přičiněním mořští živočichové nežijí tak dlouho, jak by mohli, neboť se zamotají do plastových odpadků. Kromě toho, že se spustila řada kampaní bojujících proti plastům a proti nadměrné konzumaci masa, dostaly se také do popředí přírodní úklidové prostředky. Jinými slovy jsme se opět navrátily do minulosti.
Účes je něco, co může udělat každou ženu krásnou a přitažlivou. Kromě barvy, stylu a také stylingu hraje roli i délka vlasů. Že musí být pouze dlouhé? Rozhodně ne.
Váš přítel má z předchozího vztahu dítě a vy se obáváte, zda novou situaci všichni obstojně zvládnete? Máme pro vás několik tipů, se kterými se na celou situaci můžete podívat z té lepší stránky. Co dodržet, aby to fungovalo?

Výběr článků

Kdo by dnes neznal zlatý devadesátkový hit jménem ledvinky. Během devadesátých let se jednalo o velice stylový kousek, který se nejčastěji kombinoval s batikovanými tričky a zvonovými kalhoty, případně se stejnými kalhotami a halenkou se zvonovými rukávy. Když se však ledvinky najednou stáhly z trhu, mnohé ženy to sice oplakaly, ale nakonec se se skutečností smířily - ledvinky už zkrátka nejsou v módě. Jejich žhavé kousky byly odhozeny do koše nebo zapadly hluboko do skříně. Jenže to je škoda. Každý módní trend totiž jednou ožije a ledvinky opravdu nejsou výjimkou.
Mezi poruchy příjmu potravy rozhodně nepatří jenom bulimie nebo anorexie. O nemoci zvané orthorexia nervosa jste možná ještě neslyšeli. Jde o skutečnou posedlost zdravým stravováním. Co všechno s sebou tato nemoc přináší?
Sen o pohádkové výhře se stal skutečností. Hráč na Slovensku v neděli proměnil neobvyklou sázku v životní jackpot – v loterii Loto vyhrál neuvěřitelných 3,56 milionu eur, tedy téměř 89 milionů korun. A přestože sázel „jen“ za 1 716,50 eura (přes 42 tisíc korun), jeho risk se víc než vyplatil.

Nepřehlédněte

Běhouny zažívají renesanci. Přispěla k tomu móda na provázkové, plošně tkaně koberce. Plní dekorativní i praktickou funkci - v kuchyni, v předsíni, na terase. Koberce jsou však mnohem širší kategorií výrobků. V současné době je možné zakoupit jak tradiční pogumované metrážové koberce do předsíně, tak elegantní koberce do stylové pracovny nebo obývacího pokoje. Zde je přehled udržitelných a estetických modelů.
Minimalismus v letním šatníku se stává stále populárnější volbou mezi ženami, které hledají jednoduchost a praktičnost v módě. Tento styl umožňuje snadno kombinovat jednotlivé kousky oblečení, což šetří čas i peníze. Navíc minimalismus přispívá k udržitelnosti, což je téma, které stále více rezonuje s moderními spotřebitelkami.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek