Čtvrtek , 28. 11. 2024

René

Pravda o zpracování zeleniny. Je nejzdravější syrová? Platí to jen o některých druzích! Která zelenina je lepší uvařit?

Jak často nemáte chuť v mrazivých dnech na salát, a přesto si ho dáte. Přece musíte pamatovat na své zdraví a zkonzumovat každý den tu správnou dávku zeleniny. Bude vám ale vaše tělo vděčné, když ho budete v zimě zásobovat syrovou zeleninou? V jakých případech je zpracování zeleniny vhodnější?
Kdy je zpracování zeleniny ještě vhodnější pro vaše zdraví?
zdroj: 123RF.com

28. 01. 2019

Podle odborníků vám tělo odpoví spíše sníženou imunitou, která může vést k různým typům chřipkových onemocnění. Navíc, látky obsažené v některé zelenině se více rozvinou teprve po tepelné úpravě. Takže nebojte se a zeleninu vařte, duste, pečte.

Italští vědci i čínská medicína přinesli zajímavé zjištění

Již před více než deseti lety proběhl na univerzitě v Parmě výzkum zabývající se maximální využitelností živin ze zeleniny. Vědci zjistili, že vaření ve vodě a páře udržuje obsah antioxidantů v zelenině stejně vysoký, jako v zelenině syrové. U brokolice dokonce vaření v páře zvýšilo obsah rostlinných sloučenin, které mají protirakovinné účinky. V čínské medicíně se učí, že jídlo má na náš organismus termický efekt. Takže když je zima, měli bychom tělo spíše zahřívat. Pokud budeme v chladném počasí konzumovat chladné potraviny a tekutiny, budeme spotřebovávat více energie na to, abychom se zahřáli, a tudíž si budeme oslabovat imunitní systém. A to platí i pro zeleninu. V létě si dosyta dopřejte listové saláty, nebo saláty z čerstvých okurek, paprik, rajčat a další sezónní zeleniny. V zimě se zaměřte na jinou zeleninu, a nebo tu svou oblíbenou využijte jiným způsobem.

Salát a okurku syrovou, mrkev a brokolici jako teplou přílohu

Mnoho druhů zeleniny využije vaše tělo více, když je tepelně upravíte. Nejen že je stravitelnější, ale také dojde k uvolnění některých vitaminů a antioxidantů, například lykopenu, který chrání lidské buňky, tkáně a orgány. Lykopen obsahují například rajčata a papriky a po uvaření je až pětkrát využitelnější, než v syrovém stavu. Lepší tepelně upravená je také prakticky veškerá kořenová zelenina, mrkev, zelí, brokolice, cibule, špenát nebo červená řepa, která je přímo elixírem zdraví.

Vařená, dušená, grilovaná

Úprava zeleniny by měla být šetrná, aby vám na talíři neskončila rozvařená hmota. Nejlepší je vaření v páře, krátké podušení, pečení, restování nebo grilování. Nebojte se využívat zmrazenou zeleninu. Někteří mají tendenci považovat ji za náhražku čerstvé, ovšem když je zmrazená okamžitě po sklizni až na -18 °C, zůstane jí její typická chuť a dostatek vitaminu C. U některých druhů navíc získáváte jen čistou zeleninu bez odpadu. To platí například pro brokolici či květák, kde košťál, který z čerstvého plodu odstraníte, často tvoří i třetinu obsahu.

K TÉMATU  Vegetariánské recepty z jednoho hrnce. Příprava bezmasých pokrmů může být snazší než si myslíte

Fermentovaná zelenina je v zimě ideálním doplňkem

Jestliže budete mít chuť na něco syrového, dejte přednost tzv. pickles, neboli kysané, či fermentované zelenině. V poslední době je velmi populární například korejské kimči, ovšem bohatou zásobárnou vitaminu C a dalších prospěšných látek je obyčejné kysané zelí.

 

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Špatný odhad, spěch anebo úplně nová sůl, to jsou důvody, kdy nejčastěji přesolíme jídlo a ruku na srdce, stalo se nám to asi všem. Než vyhodíte jídlo do koše přečtěte si těchto našich 5 rad, jak pokrm zachránit.
Tento týdenní horoskop přináší mnoho zajímavých změn. V pondělí nás čeká akční den plný nových nápadů, zatímco úterý a středa budou ideální pro plánování a praktická řešení. Čtvrtek může přinést pocit nejistoty, pátek se zaměří na rodinné otázky a víkend s novoluním nás povede k důležitým rozhodnutím a novým začátkům.
Mléko a mléčné produkty nepochybně patří mezi přírodní složky kosmetiky. Není se čemu divit, už sama královna Kleopatra využívala mléko – zejména to oslí – pro svou krásu. Dnešní kosmetické produkty obsahují mléko jak kozí, tak oslí, ovčí nebo také syrovátku, tvaroh či jogurt. Víte, jaké blahodárné účinky mají mléčné produkty pro pleť?
Doby, kdy existovala pouze dvě pohlaví, muž a žena, jsou dávno pryč. Fyzicky se lidé rodí stejní, ale psychicky se mění. S tím jsou také spojené nároky na to, aby si člověk mohl vybrat takové pohlaví, jaké mu je nejbližší. Znáte všechna pohlaví? Jejich výčet vás možná překvapí. Nevěříte? Přesvědčte se sami.
Včerejší program Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary (MFFKV) nabídl pestrou škálu událostí včetně besed, setkání s filmovými tvůrci a premiér soutěžních snímků. Fanoušci se mohli těšit na setkání s režiséry, speciální talk show a koncerty. Úterý patřilo také významným filmovým osobnostem a pestrému doprovodnému programu, který obohatil kulturní zážitek návštěvníků festivalu.
Náš domov je prostor, kde bychom se měly cítit bezpečně. Je to místo, kde čerpáme psychickou pohodu a energii na další dny. Jak jste na tom vy? To vám prozradí náš numeroskop.
Slyšeli jste již někdy pojem hypermobilita? Hypermobilitou mnohem častěji trpí ženy než muži a jde o nadměrnou pohyblivost, která se týká zejména kloubů. Při pohybu pak dochází k uvolnění kloubů nad hranici normální fyziologické meze. Jak vlastně vzniká a jak se s ní dá žít v běžném životě? Existuje nějaká léčba?
Když se narodí zdravé miminko, které najednou zemře, jde vždy o nesmírnou tragédii nejen pro rodiče, ale pro celou rodinu. Za náhlou a neočekávanou smrtí miminka může být strašák všech rodičů označovaný jako syndrom náhlého úmrtí kojence. Existují nějaká opatření, která pomáhají výskyt tohoto syndromu snížit? Otázka, která zajímá každou nastávají maminku.
Podzim přináší nádherné barvy a chladnější počasí, ale také může ovlivnit naši psychiku a fyzické zdraví. Přečtěte si, jak se s těmito změnami vyrovnat a užít si toto kouzelné období naplno.
V průběhu roku 2019 bylo obyvateli Česka uzavřeno 54 870 sňatků. To je o 2303 sňatků více, než v minulém roce. Znamená to, že pro lidi začíná být obřad důležitější, než život na psí knížku? Má to i své praktické dopady.
Bolest při pohlavním styku, bolestivá menstruace a problémy s početím. To všechno se může skrývat pod diagnózou endometriózy. Endometrióza je gynekologické onemocnění, které postihuje řadu žen především v plodném věku.

Výběr článků

Docílit toho, aby záhony nebo okenní parapety zely všemi barvami i během zimy, je poněkud složité. Tedy, to si alespoň zahrádkáři a pěstitelé pokojových rostlin myslí. Ve skutečnosti však existují druhy rostlin, které lze pěstovat i během zimy a které dokonce i v chladných ročních obdobích pučí do všech barev duhy. A jednou z nich je brambořík.
Trápí vás posledních několik kilogramů, které chcete ještě do léta zhubnout? Pak je načase požádat o pomoc bylinky. Právě ty jsou zelenými pomocníky, kteří při hubnutí zaručeně pomůžou. Otázkou zůstává, jaké konkrétní bylinky podporují hubnutí a ze kterých si tedy udělat čaj?
Není žádným tajemstvím, že poslední roky jsou pro každého z nás náročné, což se podepsalo jak na zdraví fyzickém a psychickém, tak i na partnerských vztazích. Mnoho párů prožilo „křest ohněm“, některým vztah vydržel, jiným ne. Dopady pandemie se nevyhnuly ani hereckým hvězdám.

Nepřehlédněte

I když se to mnohým bude zdát nepravděpodobné, melouny lze pěstovat prakticky kdekoliv. Poslední dobou se najdou dokonce i ti, kteří tuto šťavnatou typicky letní pochoutku pěstují na balkóně či na terase v květináčích a jiných nádobách. Chcete-li si svůj vlastní meloun vypěstovat, je nejvyšší čas vyrazit pro sazenice. A máte-li opravdu malý balkón, zkuste meloun pepino gold.
Léto je ideálním obdobím pro děti, aby si užily volný čas, poznaly nové přátele a naučily se nové dovednosti. Pro mnoho rodičů, zejména matek, je však výběr správného letního tábora nebo aktivity výzvou. Tento článek vám nabídne užitečné tipy na letní tábory a aktivity, které nejenže zabaví vaše děti, ale také podpoří jejich rozvoj a zájmy.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek