Sobota , 19. 04. 2025

Rostislav

Co nám pokojové rostliny říkají, když…

Znáte to, s velkou radostí si domů přinesete novou rostlinu, která vypadá báječně, jenže po pár měsících si všimnete jistých vad na kráse. Některé se projeví dokonce okamžitě, jen co kytka překročila práh vašeho domu. Ať už jsou to žluté nebo svěšené listy, každým takovým náznakem se nám rostlina snaží říct, že jí něco chybí, nebo přebývá.
rostliny
Pokojové rostliny s námi mluví.

08. 11. 2022

Pokojové rostliny s námi mluví. Nepoužívají klasickou verbální komunikaci, ale jasná znamení, kterými nám chtějí něco říct. Občas marně. Pokud tomu nerozumíme, postupně zemřou anebo mají přinejmenším vady na kráse. Vy si pak myslíte, že jste nejhorší pěstitel pod sluncem a sen o domácí džungli vzdáte. Nebo neustále kupujete nové a nové kytky. Ale nic z toho není nutné, když se naučíte rozumět jejich řeči.

Svěšené listy

Svěšené listy jsou nejčastější příčinou zcela vyschlé půdy, kdy v ní není ani kapka vody, kterou by si listy nasály. Taková rostlina vypadá doslova smutně. Proč? Nemá vodu. Proto ji okamžitě zalijte, můžete ji dokonce na několik minut ponořit do kbelíku s vodou a po vytažení z ní nechte vodu pořádně odkapat.

Hnědé špičky listů

Hnědé špičky listů značí zpravidla buď nedostatečnou, nebo nadměrnou zálivku. Ačkoliv své rostliny zaléváte pravidelně, může se stát, že je zaléváte málo. Nenechte se zmást mokrým povrchem půdy, pod kterým se může nacházet kořenový bal naprosto suchý. Důležitou vláhu rostlině zajistíte okamžitým ponořením do kbelíku s vodou na pár minut. Pak už stačí množství zálivky hlídat.

Naopak v případě nadměrné zálivky dochází ke změně pH půdy, což je pro rostlinu nevyhovující. V této situaci je nutné rostlinu přesadit do nové půdy. Rostlina, která se neustále ”topí”, také nebude prospívat a brzy vám uhnije.

lopatkovec
Každá rostlina má své potřeby na vodu, světlo a teplotu.

Žloutnutí listů

Příčinu hledejte s největší pravděpodobností v zálivce – buď má rostlina hodně vody, nebo málo. Každopádně se zamyslete nad tím, jak často rostlinku zaléváte a zkuste to změnit. Na vině ale může být i teplota – nestojí květináč hned u radiátoru? Není v průvanu a chladu?

Žluté listy v každém případě odstraňte, ať rostlina neplýtvá energií na jejich vyživování.

K TÉMATU  Pokojové rostliny, které váš byt nabijí pozitivní energií

Černé listy, které postupně opadají

Věděli jste, že i rostliny se mohou v zimě nachladit? A právě nachlazení značí černající listí, které postupně opadává. Rostlina se jednoduše nachladila, což podpořila příliš velká zálivka při nízké teplotě. Ideálně rostlinu přesuňte na teplejší místo, dejte pozor na průvan. Je také dobré na nějaký čas omezit zálivku, stačí ji jen pokropit vodou z rozprašovače.

Listy opadaly

I v tomto případě může za padání listů nadměrná zálivka, která mění pH půdy na kyselé. Zkuste rostlinu okamžitě přesadit, ovšem jestli se vzpamatuje, není jisté.

zálivka
Dopřáváte rostlinám hodně vody? Většinou je to na škodu.

Bledé listy, hnědé okraje

Sluneční světlo je sice pro správný růst rostlin důležité a nezbytné, ovšem některé rostliny přímé slunce rády nemají. Rostliny se také dostávají do šoku po zimním období, kdy tmu střídá více světla. Na sluneční světlo si musí zvyknout postupně.

Pomalý růst

Jestliže vám přijde, že se růst rostliny zastavil, příčinou je pouze půda bez potřebných živin. Je zpravidla prorostlá kořenovým systémem, který už nemá z čeho brát. Je na čase rostlinu přesadit do většího a nezapomínejte (mimo zimu) hnojit. Nejlepší doba na přesazování je na jaře.

Žádné květy

Tvorba květů závisí na dvou faktorech, a to na stáří rostliny, nebo na hnojení. Pokud je rostlina příliš mladá, vyčkejte, květy se brzy objeví. V druhém případě jste rostlinu zřejmě přehnojili, přijala větší množství dusíku, než je zdrávo. Poohlédněte se po hnojivu s fosforem, právě fosfor tvorbu květů podporuje.

rostliny
Když rostlinám porozumíte, odvděčí se vám svojí krásou. Navíc jsou to perfektní čističky vzduchu.

Bílá půda a narezlé hrudky

Jakmile se objeví na povrchu půdy v květináči bílý povlak, je to známka přílišné zásaditosti půdy, jejíž příčinou je zalévání příliš tvrdou vodou. Nezbyde vám nic jiného než rostlinu přesadit do nového substrátu. Pro zálivku používejte buď dešťovou, odstátou nebo převařenou vodu.

K TÉMATU  Zavařování ovoce a zeleniny: v myčce, v troubě, v mikrovlnce

Poupata opadávají

Radost z nových květů je nepopsatelná, ovšem co když ještě nerozkvetlá poupata odpadnou dřív, než se rozvinou? Odpověď je jednoduchá, v místnosti je suchý vzduch nebo jednoduše zima. Rostlině pomůžete tím, že ji přesunete někam více do tepla, kde je vzduch o něco vlhčí. Pozor si také dejte na přenos rostlin v zimním období z obchodu domů, rostlina by měla být vždy pečlivě zabalena do papíru.

Neduživé výhony

Jakmile na rostlině zpozorujete dlouhé výhony světlé barvy, přeneste ji tam, kde bude mít dostatek světla – takto rostliny reagují při nedostatku světla především v zimních měsících. Rostlina pak nemá dostatek živin ke správnému růstu.

listy
Při pohledu na rostlinu je na první dobrou znát, že něco děláte špatně.

Rostlinu mohou také napadnout nejrůznější škůdci a nemoci. Všímejte si, jestli vám po bytě nelétají tmavé mušky smutnice nebo se na listech neusadily mšice. Pamatujte, že ačkoliv rostlina nemluví, zmiňovanými znaky vám dává najevo, že není něco v pořádku. Zkoušejte, nevzdávejte se a uvidíte, že brzy porozumíte.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Přírodní hnojiva: Víte, čím vším můžete nakrmit pokojovky?

6 nenáročných pokojovek, které zvládnou péči i těch nejhorších pěstitelů

Zdroje článku:
www.gardeningknowhow.com, www.ukhouseplants.com
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Martin Hoffman a nová česká kriminálka Vedlejší produkt si získaly divácké srdce a výrazně ovlivnily televizní tabulky. Seriál nejenže posílil pozici České televize, ale svým úspěchem zastínil i ostatní nové pořady včetně očekávané premiéry na Primě.
Aby bylo zajištěno bezproblémové fungování těla a všech jeho funkcí, je zapotřebí, abychom mu dodávali jeho pohonné hmoty. Jimi se myslí především vitaminy, také minerály, antioxidanty a další živiny, které se společně podílí na správném fungování organismu. Jedním z klíčových vitaminů je vitamin D, jehož nedostatek umí v těle způsobit opravdu velkou paseku.
Dnešní medicína dokáže vážně zázraky. Jedním z takových oborů je oftalmologie. Oční specialisté vám už zvládnou pomocí umělých nitroočních čoček zcela obnovit poškozené vidění a vrátit vás do normálního života, aniž byste musely používat brýle či kontaktní čočky. Není ale čočka jako čočka.
Zkoušíme zahnat blbou pachuť dnešní doby pohybem. Když budeme sedět na gauči jako bábovky a sledovat špatné zprávy, rozhodně vám dobře nebude. Čas, který nyní máme, je třeba využít pro dobro věci.
Zemřela Jitka Vrbová, zpěvačka country, jazzu a swingu. Bylo jí 84 let. Spolupracovala se Stanislavem Chmelíkem a skupinou Akáty, působila i v dalších hudebních formacích. Vedle zpěvu pracovala jako učitelka. Mezi její známé písně patří Jen ty má Sázavo nebo Co nevidět se sejdem.
Chcete-li být sebevědomé bytosti, které mají vlastní názor a umí asertivně jednat, bude dobré, když se zaměříte na vlastní intuici. Ta lze trénovat na více úrovních. Pokud jste tímto tématem nepolíbení, nezoufejte. Na následujících řádcích si totiž povíme vše podstatné o tom, co má na rozvoj intuice vliv. Proto čtěte a nechte se inspirovat společně s námi. Co je to intuice a proč se vyplatí jí naslouchat?
O v pořadí pátém koučinku Nely s Marcelou se dočtete níže.
Hledáte-li kvalitní nepromokavé boty, které využijete zejména v nepříznivých dešťových podmínkách, zkuste se poohlédnout po stylových dámských holínkách. Na trhu jsou vysoké i nízké typy holínek, které nejsou pouze funkčním doplňkem, ale také vysoce módním prvkem našeho outfitu. Na následujících řádcích se tak dočtete, co všechno by bylo dobré vzít v potaz, než si nové dámské holínky zakoupíte.
Období, kterým nyní procházíme, je složité. A asi bychom se shodly na tom, že pro všechny. Staří lidé jsou samotní, mladí lidé musí řešit péči o děti a jejich výuku. Hodně domácností se potýká s nedostatkem peněz. Někteří se potýkají se špatným zdravotním stavem. Věřte ale, že bude líp, a je potřeba si udržet, alespoň někdy, dobrou náladu. Tak si dejme nějaké super české komedie!
Zatímco většina zatím cestuje jenom prstem po mapě, jiné už nebaví sedět doma. Chtějí něco zažít, i když tomu epidemiologická situace zrovna nenahrává. Jenže panující koronavirus cestování nepřeje už nějaký ten pátek, proto se mnozí lidé rozhodli vydat se na cestu, i když je venku stále hrozící riziko nakažení.
Výroba domácí kosmetiky není složitá, a navíc je to zábava. Vaší pleti udělají výrobky z přírodních ingrediencí určitě dobře. Už žádná chemie! Je fajn, že můžete ovlivnit složení vaší kosmetiky. A péče o vaše tělo bude tak pouze ve vašich rukách.

Výběr článků

Trápí vás zdravotní problémy, které se vám neustále vracejí? Máte nějakou nemoc už od dětství a chtěli byste se jí zbavit i bez pomocí léků? V dnešním článku se dozvíte, jak mohou nemoci vznikat! Že jejich kořenem je především psychika. Jak je to možné? A jak to napravit? Čtěte dál a získáte odpovědi!
Kdo by neznal a nemiloval levanduli. V průběhu měsíce června se levandule dostává do květu a všechno kolem sebe překrásně provoní. Levanduli máme všichni spojenou zejména s Francií a konkrétně s oblastí Provence. Dnes se ale pěstuje téměř v celé Evropě.
Ať už v Jihočeském kraji strávíte jediný den nebo týdenní dovolenou, vždycky budete mít co poznávat a na co se dívat. Objevujte krásu našich měst, historie a přírody.

Nepřehlédněte

Odvážná a nezapomenutelná. Jana Štefánková, známá nejen jako první česká Playmate, ale také jako ikonická moderátorka pořadu Peříčko, dnes slaví své 50. narozeniny. V článku se podíváme na její úspěšnou kariéru v showbyznysu, kterou po letech vyměnila za život a podnikání na exotických Seychelách.
Bylinky mají mocnnou sílu. Pomohou nejen proti nachlazení, ale také posílit imunitu, zlepšit celkově zdraví. Po kterých byste měly sáhnout a proč?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek