Úterý , 26. 11. 2024

Artur

Pojídání placenty po porodu. Proč před tímto trendem odborníci varují?

Opravdu díky konzumaci placenty snáze „přežijete“ náročné šestinedělí a urychlíte hojení poraněných porodních cest? Ano, říká se to, ale všechno je úplně jinak. Místo těchto pozitiv můžete čekat spíše možnost infekce. Pro vás i vaše dítě!

17. 05. 2018

17. 05. 2018

Všem nastávajícím matkám i těm, které mají už své mateřské povinnosti dávno splněné, jistě neuniklo, že se poslední dobou hodně mluví o placentě. Konkrétně tedy o jejím pojídání, což se označuje termínem placentofágie. Tahle „móda“ totiž svět rozděluje na dva nesmiřitelné tábory. Jedni tvrdí, že jde o krajně nechutnou záležitost, druzí zase předhazují údajná zdravotní pozitiva, jež v sobě placenta skrývá. Na čí straně je pravda?

Jíst či nejíst. Toť otázka

Předně by se nejspíš slušelo říct, jak celá záležitost vlastně funguje. Každá novopečená matka si může ve specializovaném podniku nechat ze svého mateřského lůžka vyrobit to, co uzná za vhodné. V nabídce jsou koktejly, kapsle i tinktury. Některé ženy jako doplňkový sortiment vítají i různé krémy. Ačkoli se říká, že tahle „medicína“ je báječným zdrojem železa a přispívá k produkci mléka i duševní pohodě během šestinedělí, zatímco urychluje hojení porodních cest, možná je to jen mnoho povyku pro nic. Nebo spíš slibně výdělečný business?

Zdroj železa? To sotva

Američtí antropologové z Nevadské univerzity provedli zajímavý výzkum, během něhož monitorovali 30 prvorodiček. První polovina užívala placentové kapsle, druhé výzkumníci „naordinovali“ tablety obsahující sušené hovězí maso. Po měsíci trvání pokusu a krevních testech respondentek vyšlo najevo, že obě skupiny jsou na tom s obsahem železa v krvi skoro stejně. Jako bohatá zásobárna tohoto minerálu tedy placenta ani náhodou neobstála. Navíc se prokázalo, že kapsle z ní tvořené poskytují pouze 25 % denní doporučené dávky, což není žádná sláva.

Nechte si zdát i o duševní pohodě a klidu

Stejný tým vědeckých výzkumníků se zaměřil i na možnou souvislost mezi pojídáním placenty a slibovaným pocitem pohody během šestinedělí. Podle nich však bohužel a ke vší smůle neexistuje jediný důkaz, jenž by potvrdil, že konzumace plodového lůžka v jakékoli formě mírní depresivní příznaky, pomáhá s kojením a navyšuje energetickou hladinu. Místo domnělých pozitiv se naopak našla vážná negativa, která nelze smést jen tak ze stolu. O co jde?

K TÉMATU  Zánět močových cest jako bolestivý problém. Jak nemoc léčit?

„Zatím nejsou žádné oficiální standardy na to, jak by placenta měla být správně zpracována. Když není zahřátá na dostatečně vysokou teplotu, nezlikvidují se škodlivé bakterie a infekční patogeny. Ženy, které pak konzumují tyto kontaminované placentové tablety, mohou snadno předat infekce sobě i svým dětem,“ varuje spoluautor studie a antropolog Daniel Benyshek.

A co si o trendu pojídání placenty myslíte vy? Jste pro, nebo vám to přijde podivné?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Stres v těhotenství. Jak moc ovlivňuje vaše nenarozené dítě?

Samota má na zdraví člověka špatný vliv. Jaké nemoce vám podle vědců hrozí? A co vám přinese spokojený vztah?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Tetování už dávno není výsadou lidí na okraji společnosti. Naopak, dnes už existují i exklusivní tetovací studia s vybranou klientelou, ve kterých vás zdánlivě jednoduchá „kérka“ vyjde zhruba stejně draho jako nové auto. A když si prolistujete svůj oblíbený společenský časopis, přijde vám, že kdo nemá tetování, jako by dnes nebyl.
Podzim je ideálním časem vyrazit na výlet. Příroda se zbarvuje do oranžových, žlutých a červených tónů, památkám pomalu končí sezóna a proto téměř nikde se nemusíte mačkat s ostatními turisty. Naplánujte si výlet po severní Moravě.
Už jste slyšeli o naturopatii? Že ne? V tom případě poslouchejte dobře. Možná na alternativní medicínu nevěříte, ale pokud ano, naturopatie vás bude bavit. Existuje už od roku 1936 a je oblíbená hlavně mezi příznivci lidového léčitelství.
Koření je nedílnou součástí každé kuchyně - dává výjimečnou chuť jednotlivým pokrmům a dotahuje jeho tóny k dokonalosti. A kromě toho, že dokáže patřičně potěšit naše chuťové buňky, je přínosem i z hlediska zdraví. Samozřejmě v závislosti na použitých bylinkách. Proč ale koření kupovat, když si mnohem kvalitnější můžete vyrobit snadno v pohodlí doma?
Lékaři vám často promlouvají do duše, abyste se lépe starali o srdce a mozek. Na jeden orgán ale často zapomínají. Přitom jde o ten největší v těle, který je zároveň nejdůležitější pro naši obranyschopnost. Sídlí v něm až 80 % buněk imunitního systému. Jedná se o střeva a je důležité je mít v dobré kondici. Jedině tak budete připraveni na případný střet s koronavirem.
Influencerka Shopaholicadel zažila nečekaný Štědrý den, když došlo k rozchodu s jejím partnerem Janem Kulasem (30). Veřejnost se dozvěděla o těhotenství a potratu, na což okamžitě reagoval expřítel obviněním z nemocničního pobytu způsobeného alkoholem. Nyní Adéla odmítá spekulace o nových vztazích a vyjadřuje lásku k své nezávislosti. Jaké jsou její plány do budoucna a jak se vyrovnává s tlakem veřejnosti? To vše a více v našem podrobném článku.
Podívejte se na nápadité úpravy ulic ve Francii a New Yorku. Některé z nich jsou skutečně vtipné, přestože pouliční malby často balancují na hraně zákona. Co myslíte, je to zpestření nebo nevkus?
Nestíháte sníst banány včas a pak vám doma zčernají? Myslíte si, že přezrálé a již na první pohled nehezké banány už se nedají jíst? Možná už vám nebudou chutnat jen tak, ale můžete si z nich připravit dezert nebo třeba zmrzlinu. Jak můžete zužitkovat přezrálé banány? Určitě na mnoho způsobů, vyzkoušejte tyto recepty. A využít pak můžete i samotné slupky, které byste za normálních okolností vyhodili.
Možná tušíte, že květiny by se měly darovat vždy v lichém počtu a že bílá barva symbolizuje nevinnost. Nejspíš tušíte i to, že se bílá lilie hodí spíš na pohřeb než jako květina k narozeninám. Spoustu dalšího toho ale ještě nevíte.
Víte o tom, že to, jak dýcháte, má obrovský vliv na váš život? Na vaše zdraví, vaši vitalitu a také na vaši postavu! Proto byste se měli co nejdřív zaměřit na váš dech a naučit se správně dýchat. Můžete si díky tomu vyřešit spoustu zdravotních problémů a také problém s únavou.
O sexuálním násilí se mluví čím dál častěji a zabývají se jím i televizní a filmoví tvůrci. Ostřílená dvojice Biser Arichtev a Jan Coufal si jako předlohu vzali případ takzvaného Guru Járy, který pod záštitou duchovní pomoci zneužíval své klientky.
Nákup vánočních dárků se často mění v noční můru, každý z členů rodiny totiž obvykle všechno má, nic nepotřebuje a zejména starší lidé zkrátka nic nechtějí a je velmi těžké se jim zavděčit. Také každý rok řešíte tohle dilema? Nevíte, čím potěšit a obdarovat své nejbližší a docházejí vám nápady? Podle čeho vlastně dárky vybírat a opravdu se trefit? Nikdo nechce dát dárek, který nepotěší. Jděte na to letos chytře.

Výběr článků

S mužem se jednoduše můžete rozejít tak, že mu to oznámíte z očí do očí. To je pravděpodobně ten jediný správný způsob. Ne každý si na něj ale troufne, zejména po kratší známosti. V praxi se můžeme setkat s mnoha dalšími způsoby ”rozcházení se”, které vám možná vyrazí dech.
Měsíček lékařský je letnička, která dorůstá právě teď až do půlmetrové výšky. Sbírá se od poloviny června do konce srpna nebo počátku září a je to všestranná léčivá bylina. Využijte jejích účinků i vy a přidejte ji do domácí lékárničky nebo své kosmetické výbavy.
Úklid šatníku je skvělou příležitostí k vyřazení nenošených a nepadnoucích kousků. Vyhazování oblečení není nikdy snadné, nicméně může to být zvláštně osvobozující zkušenost. Jak ale na to? Více v článku.

Nepřehlédněte

Módní oblečení s námi mnohdy dokáže skutečné zázraky. Rozjasní nás, zvýrazní naše přednosti a podpoří náš styl. Druhou stránkou mince je ale fakt, že pokud zvolíme nesprávné modely, nastane spíše opačný efekt. V tomto článku se proto podíváme na šest nejčastějších módních chyb, které nám na oko přidávají kila navíc.
Když se řekne slovo “masožravky”, většina lidí si vybaví českou kultovní klasiku Adéla ještě nevečeřela. Bohužel díky tomuto filmovému snímku se většina pěstitelů obává, že je rostlina kousne. To je samozřejmě mylná domněnka, masožravky opravdu nekoušou. Jedná se naopak o krásné unikáty, které milují především děti. Možná si říkáte, že pěstování bude složité, přece jen se nejedná o typickou českou rostlinu. Jenže pěstování je naopak velice snadné.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek