Přivydělat si při mateřské není tabu
Přídavky, které se získávají na děti během mateřské dovolené stojí za starou belu. Je pochopitelné, že maminky (zejména pak samoživitelky) hledají způsoby a možnosti, jak si přijít k dalším penězům. A pokud nechtějí plnit obálky, což je ostatně stejně jeden velký podvod, nebo nechtějí s miminkem v náručí stát alespoň na pár hodin u pokladny v obchodě, byznys se jim jeví jako to nejlepší řešení.
Tedy pokud by se kolem něj netočilo tolik domněnek, z nichž jistě ne všechny jsou pravdivé. Ale jak je rozeznat, které pravdivé jsou a které nikoliv?
Na mateřské se podnikat nesmí. Nebo ano?
Co ženám nejvíce koluje v hlavách je, že na mateřské se podnikat nesmí. Ale to je stejně velký nesmysl jako že v důchodu nesmíte podnikat. Zkrátka musíte číst mezi řádky. Každá žena jako podnikatelka na mateřské dovolené osobně podnikat nesmí, protože jí plyne peněžitá pomoc v mateřství z daného byznysu. Jenže nikde se nepíše, že za ni nemohou pracovat její zaměstnanci, externí pracovníci a jiní.
Pokud máte dobře rozjetou kariéru, rozhodně ji nemusíte rušit nebo se jí vzdávat.
Nastoupili jste na mateřskou ze zaměstnání?
POZOR! Existuje u podnikání na mateřské výjimka. Tou je, že pokud jste na mateřskou dovolenou nastoupili ze zaměstnání, s podnikáním můžete začít prakticky ihned po narození dítěte. Stačí si jen zřídit živnostenské oprávnění, díky kterému se z byznysu stane vedlejší příjem.
Paušální výdaje = nulová evidence čehokoliv
Zejména z počátku podnikání se přemýšlí nad tím, jak snížit zaplacené daně na začátku roku. Většina podnikatelů (tedy těch menších) proto dělá jednu věc, a sice uplatňuje paušální výdaje. Myslí si však, že díky nim není zapotřebí nic evidovat. Jenže jak jinak by se poznalo, zdali jste překročili hranici jednoho milionu korun či nikoliv?
Ano, výdaje uchovávat nemusíte, ale příjmy naopak ano. A sem spadají nejen vydané faktury, ale také přijaté platby, ať už mluvíme o hotovostních nebo bezhotovostních úhradách pohledávek. A samozřejmě nezapomínáme ani na neuhrazené faktury, které mají v evidenci také své místo.
Prodávat ručně vyrobené zboží můžu i bez živnosti
Mezi Čechy (a bohužel i maminkami konkrétně) koluje to, že pokud se rozhodnou prodávat ručně vyrobené zboží, mohou tak učinit bez založení životnosti. Ručně vyrobenými výrobky se myslí kupříkladu věnce, domácí svíčky, pletené povlaky na polštáře a mnoho dalšího. Pravda je však někde zcela jinde.
Příležitostný prodej si totiž nelze vynaložit jako prodej, který se opakuje třeba co měsíc. Jedná se o náhodný, jednorázový prodej. Jenže pokud máte v kredenci svíček rovnou dvacet a nikoliv jednu a rozhodli jste se ji nabízet, pak je živnost zapotřebí. Ze svých zisků zkrátka musíte odvést daň.
Proto pokud si chcete na mateřské přivydělat třeba jen pečením dortů či jinou činností, ke které bude docházet opakovaně, musíte se zaregistrovat na příslušných úřadech. O podnikání se totiž skutečně jedná.
Ani podnikání na mateřské není bez vyřizování
Ano, být ženou na mateřské, která zároveň podniká je sice v mnoha ohledech výhodné (zejména pokud mluvíme o vedlejší živnosti), ale neznamená to, že od všech úředních věcí můžete dát ruce pryč. Změny týkající se byznysu musíte také ohlašovat nejen na příslušných úřadech, ale i na pojišťovnách a samozřejmě na odboru sociální péče.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Psaní textů jako přivýdělek při mateřské. Možností je ale vícero
Copywriting – zajímavá možnost, jak si přivydělat z pohodlí domova