Sobota , 19. 04. 2025

Rostislav

Plíseň v bytě jako nevítaný společník. Užitečné rady, jak se jí zbavit

Zejména během zimy k nám do domácnosti zavítal nevítaný host jménem plíseň. Projevuje se nejen nepříjemným zápachem, ale také tmavými skvrnami poblíž oken nebo v rozích místnosti, kde se drží vysoká vlhkost. Plíseň trápí hlavně majitele bytů, kteří mají plastová okna a jimž se vlhkost vzduchu v příbytku především v zimě pohybuje ve vysokých číslech.
plíseň
V první řadě najděte příčinu, proč plíseň vzniká. (foto123rf.com)

27. 12. 2021

Jelikož je plíseň v bytě opravdu nevítaným, ale především zdraví škodlivým společníkem, měli bychom se s ním umět velmi rychle vypořádat. Pojďme si prozradit, jak nad plísní vyzrát, i když se to zprvu může jevit jako předem prohraný souboj.

Kdy se plíseň vyskytuje 

Možná nebydlíte v bytě nebo nemáte plastová okna, a přesto se u vás plíseň vyskytla. Obecně platí, že tento nevítaný host přijde do domácnosti, kde se vlhkost vzduchu pohybuje nad padesáti až šedesáti procenty. Čím je vlhkost vzduchu vyšší, tím větší problémy to přináší.

Je velice důležité, abychom hodně větrali hlavně v koupelně. Zde se totiž vlhkost vzduchu může dostat do obrovských čísel jen po dvacetiminutovém sprchování. Pokud bychom nevětrali, plíseň by tuto místnost prakticky neopouštěla.

Zejména v zimě je nutné větrat. Zřejmě si říkáte, že takhle topíte pánu Bohu do oken. Ale větrání je efektivní způsob, jak plísním předcházet. Nemusíte větrat dlouhé hodiny, stačí po ránu alespoň pár minut, během kterých neuteče tolik tepla a vyžene se nahromaděná vlhkost z místnosti ven.

Malé absorpční přístroje pomáhají

Pokud vás plísně v bytě dostihly, je na čase zainvestovat do malých absorpčních přístrojů, které jsou spolehlivým pomocníkem v boji proti nepříjemnému a nevítanému hostu. S jejich pomocí se udržuje v bytě přirozená vlhkost, ať už je venku jakékoli počasí a ať už venku vládne jakákoli teplota.

Nemusíte se obávat toho, že by absorpční přístroje vzduch v domácnosti vysušovaly. Mají za úkol opravdu jen hlídat vlhkost a aby nedošlo ke vzniku plísně a dalších podobných jevů.

Vysušte zdi 

Když se zbavíte vlhkosti, zbavíte se plísně. Je známé, že plísně se vyskytují jenom na mokrých zdech a stěnách (respektive na vlhkých zdech a stěnách). Abyste zamezili jejímu šíření nebo přetrvávání, je zapotřebí stěny i zdi vysušit. K tomu skvěle slouží elektrický vysoušeč, který tak sníží riziko vzniku plísní na minimum.  

K TÉMATU  SOUTĚŽ: Zmírněte projevy přechodu s přípravky Naturevia

Existují například horkovzdušné vysoušeče, které pracují i v uzavřené místnosti a velmi efektivně a rychle vysouší mokrá či vlhká místa. Je však třeba používat tato zařízení v dostatečné vzdálenosti od stěny, abyste neriskovali jejich popraskání.  

Zateplení fasády jako konečné řešení 

Pokud se vám plíseň v bytě vyskytuje opakovaně, je na čase udělat radikálnější krok, kterým je zateplení fasády. Jedná se o ten nejúčinnější způsob, jak můžeme ošetřit vnitřní stěny. Na ošetření používáme speciální přípravky, které jsou zpravidla dezinfekční a které umí efektivně likvidovat nejen plísně, ale také houby, řasy a bakterie. Jelikož mluvíme o zdraví nebezpečných jevech, investice do zateplení = investice do vlastního zdraví.  

Ještě před zateplením a novým vymalováním se musí postižené stěny mechanicky odstranit špachtlí. Jen málokdo si uvědomuje, že plísně pronikají až do hloubky stěn a jejich povrchové odstranění ještě neznamená, že máte vyhráno.  

Další tipy, jak plísni nepřidávat

  • Prádlo hlavně v chladném období roku sušte tam, kde zároveň větráte. Stejně tak žehlení je lepší ve větrané místnosti. Mokré prádlo i žehlička totiž vlhkost vzduchu výrazně zvyšují.
  • Do kuchyně si kupte opravdu kvalitní a účinnou digestoř. Při vaření se taktéž zvyšuje vlhkost vzduchu a digestoř může následkům předcházet. Navíc předejde i zvlnění skříní a podobnému poničení.
  • Při rosení květin zbytečně nestříkáme vodu i na stěny nebo zdi. Tím jen přidáváme plísním do vínku čili přispíváme k jejich vzniku.
  • Na mechanické odstranění plísně nepoužívejte agresivní přípravky jako savo apod. Plíseň pouze vybělí a obsahují látky, které na zeď následně přitahují další vlhkost. Dostanete se tak do začarovaného kruhu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Čištění pračky snadno a rychle!

I lednička musí být ve zdravé kondici. Jakou teplotu má správně mít?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Stres je nevyhnutelnou součástí života a je nesmírně důležité naučit se jej ovládat. Pokud se mu nedokážeme bránit, může způsobit vážné problémy fyzického i psychického rázu.
Ptáte se, kde využít kameny v zahradě, aby vše fungovalo? Váš pozemek je místem, kde se snoubí krása přírody s kreativitou. Horniny a minerály přidávají estetickou hodnotu, ale také mohou ovlivnit její funkčnost a zdraví. Poradíme vám s výběrem.
Rozčlenit byt s malou rozlohou může být oříšek. Tyhle byty na pár metrech čtverečních jsou příkladem toho, jak takový domov zútulnit.
V generacích to tak chodí, že jedna pomáhá druhé. Hlídání vnoučat babičkami a dědečky k tomu bezpochyby patří. Je také dobré pro budování rodinných vztahů. Nikoli jako sebeobětování, ale jako skvělý čas strávený s generací, která vám může hodně dát, a funguje to i naopak.
Tmavý režim mobilních aplikací je dnes velmi oblíbený. Zejména uživateli je velmi vyzdvihovaný. Jejich spokojenost míří rovnou do vesmíru a četnost používání appek se díky tomu znatelně zvyšuje. Do svých systémů je postupně zařazují i technologičtí giganti. Není tedy pochyb ani sporu o tom, že mluvíme o trendu dnešní doby. A jelikož s dobou jde i oblíbený Bazoš, i on začal svým uživatelům nabízet exkluzivní tmavou novinku.
Každý z nás má ty nejlepší rady a recepty, jak zvládnout nachlazení. Někdo rovnou běží do lékárny, někdo se uchyluje k tradiční čínské medicíně a někdo sahá po osvědčených dobrých rad našich babiček.
Mezi námi jsou tací, které bolí hlava jednou nebo dvakrát za rok. Pak existují lidé, kteří se potýkají s bolestmi hlavy téměř pravidelně. A některé z nás postihuje ubíjející migréna, kvůli které jsou dočasně vyloučení ze společenského života. Ale víte, co dělat, když na bolest hlavy ani migrénu nic nefunguje?
Vlastnímu dýchání obvykle nevěnujeme pozornost. Pravdou však je, že bez něj by naše tělo fungovalo jen několik minut, a že jeho kvalita v mnoha ohledech ovlivňuje naše zdraví i celkové rozpoložení.
Léto je sice oblíbeným ročním obdobím pro mnoho z nás, ale naše pokožka a vlasy toto nadšení zrovna nesdílí. A proto bychom se o své tělo měli v létě starat ještě více než v ostatních ročních obdobích, nebo přinejmenším specificky. Jak by měla vypadat péče o vaše vlasy v době, kdy je spaluje letní žár?
Vždycky, když jsem si četla ty příběhy o tom, jak někdo po letech spokojeného manželství přiznal, že je na stejné pohlaví, nechápala jsem to. Říkala jsem si, jak strašně těžké to musí pro toho druhého být. Nikdy jsem nechtěla, abych něco podobného zažila. Vlastně jsem si nic takového ani nepřipouštěla, prostě jsem si říkala, že mně se nic podobného stát prostě nemůže.
V posledních letech získávají stále více na popularitě předlohy pro rodinné kroniky, které mají inspirovat babičky a dědečky k vyprávění o rodinné historii. Zájem určitě oživil i populární televizní seriál, v němž právě touto formou autoři zmapovali více než padesát let českých dějin. Rodokmeny jsou prostě v módě.
Věčná krása, která žena by po ní neprahla? Proto se dennodenně snažíme našemu přání přiblížit a stojí nás to nejen velké úsilí, ale především peníze.

Výběr článků

Říká se, že střepy přinášejí štěstí. Ještě větší radost vám však udělá, když se žádné sklo nerozbije. Někdy je proto lepší nechat broušený křišťál ve skříni. Takové akce jsou třeba zahradní oslava, piknik s kamarádkami nebo silvestrovský večírek.
Vánoce se stejně jako každý rok nesou ve znamení jídla a pití. Přejídání je na denním pořádku a střevní problémy jakbysmet. Kromě jídla se však kouzelné svátky na konci roku nesou i ve znamení pohádek a tradičních zvyků. Víte, jaké vánoční tradice dodržujeme u nás, v České republice?
Máme po úplňku. Co vás nyní čeká o víkendu? Nahlédněte do našeho speciálního horoskopu krásy a duševního zdraví od astroložky Nadi Šmídové.

Nepřehlédněte

Ve středu 16. dubna 2025 se v Národním divadle v Praze konalo poslední rozloučení s hercem Aloisem Švehlíkem. Zemřel 2. dubna ve věku 85 let. Do síně slávy českého divadla a filmu patřil desítky let – od roku 1988 byl členem činohry Národního divadla, kde zanechal silnou profesionální stopu.
Žádné léto se neobejde bez pokrývky hlavy, otázkou ale je, co tento rok nosit? Podle módní stylistky Holly Katz: „Není v létě nic módnějšího, než si chránit obličej před sluncem."

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek