Neděle , 13. 07. 2025

Markéta

Pěstování jahod: doma v truhlíku versus na zahradě

Jahody povětšinou známe ze zahrádek a málokoho napadne, že by se vůně jejich čerstvých plodů mohla linout i z parapetů v domácnosti. Nemyslete si, že pěstování jahod doma je beznadějný podnik, ze kterého nebude mít nic jiného než dekorativní efekt. Některým nadšencům se podaří vytvořit celou jahodovou plantáž na parapetu nebo na lodžii – a po celý rok z ní sklízet zralé plody. Jaké jsou tedy zásady pěstování jahod doma v truhlíku a venku v zahrádce?
pěstování jahod
Jak pěstovat jahody v truhlíku? (foto: 123RF)

24. 05. 2021

Kdy vysadit jahody na zahrádce?

Jak na pěstování jahod? Sazenice zahradních jahod se vysazují na jaře, nebo na podzim, přičemž před výsadbou se sazenice uchovávají v chladné místnosti po dobu nejméně 5 dnů.

Nejlepší čas na výsadbu je odpoledne. Přebytečné listy jsou odstraněny, zejména staré a uschlé, ponechte pouze dva vnitřní zelené listy. To je předpoklad jejich přežití, jelikož kořenový systém nemusí být schopen zvládnout zátěž a rostlina zemře.

Péče o čerstvě zasazené jahody

Sazenice mladých jahod vyžadují v prvním roce zvýšenou pozornost, zejména v počáteční fázi, kdy se ještě nezakořenily. V horkém počasí, v prvních dnech, jsou sazenice zastíněny a zalévání se provádí podle potřeby. Pokud pozdní mrazy ohrožují jarní výsadbu, pak je plantáž chráněna krycími materiály.

Pamatujte přitom, že zamokření půdy může vést k výskytu chorob a rozpadu kořenů. Proto věnujte zvláštní pozornost vlhkosti a jahody nezalévejte přespříliš!

Pusťte se do pěstování jahod doma!

Hlavní problém, který se u jahod v truhlíku doma na parapetě může vyskytnout, je potřeba osvětlení jahod v deštivých dnech. Vzhledem k tomu, že zahradní jahody vyžadují poměrně dlouhou denní dobu (asi 12 hodin), nemohou být umístěny na stinném místě.

Chcete-li si teda doma pěstovat vynikající jahody, budete potřebovat:

  • vytvořit optimální mikroklima na balkóně, verandě nebo na parapetu (větrání, topení, dodatečné osvětlení),
  • připravit nádoby na výsadbu sazenic,
  • na podzim namíchat vhodnou půdní směs nebo koupit hotovou,
  • připravit si sazenice z vlastního pozemku nebo je nakoupit v obchodě.

Pořiďte si sazenice nebo semena

Pokud máte nějaký pozemek, na kterém již jahody pěstujete, bude nejpohodlnější v září vykopat zdravé sazenice a okamžitě je přesadit do květináčů. Jinak si můžete sazenice zakoupit, jejich nabídka je převážně na jaře, kdy dochází k sázení.

K TÉMATU  Chata uprostřed přírody na Islandu. Z vířivky můžete sledovat polární záři

Taky můžete ale využít semen jahod a vypěstovat si je již od počátku. Jistě z nich vyrostou kvalitní jahodové keříky, avšak první plody uvidíte mnohem později. V každém případě se při nákupu zaměřte na odrůdu, která bude vhodná do vnitřních prostor.

Zasazení do květináče

Pro domácí pěstování je vhodné zvolit remontantní (stáleplodící) jahody – plody se na nich objevují po celý rok a rychle dozrávají. Vezměte tedy nádoby nebo květináče, které jsou dostatečně velké pro sazenice jahod, a na jejich dno položte pořádnou vrstvu malých oblázků, protože i když jahody potřebují pravidelné zalévání, nevydrží podmáčení a stojatou vodu v květináči.

Na spodní vrstvu nasypte rašelinovou půdu s přídavkem dřevěného popela a humusu a do této směsi jahody zasaďte.

Jak se starat o jahody na parapetu

Je vhodné umístit květináče s jahodami na dobře osvětlené parapety. Umístění na okenní parapety zvolte tehdy, pokud nemáte krytý balkon nebo lodžii. Tyto jemné rostliny musí být pečlivě chráněny před mrazem! Aby se vysazené sazenice jahod rychleji zakořenily, odstraňte první květní stopky, které se na ní objeví.

Jahody potřebují pro normální vývoj železo, proto vložte rezavé hřebíky do půdy květináče. Rostliny můžete opylovat vatovým tamponem nebo štětcem a každý den se jimi dotýkat každé květiny.

Rada na závěr: jahody si nezapomeňte patřičně užít

Až se vám podaří jahody konečně vypěstovat, a je jedno jestli doma nebo na zahrádce, nezapomeňte z nich napéct nějakou dobrotu. Vyzkoušet můžete třeba jahodový koláč nebo jednoduché jahodové řezy. Přejeme hlavně hodně úspěchů a dobrou chuť!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Doba pěstování se blíží! Vybíráme správné odrůdy brambor

Pěstování melounů na balkóně? Ano, jde to i v květináči

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Pokud jste nadšený cestovatel, a soustavně pracující člověk, pak asi jako každý bojujete s omezenými dny na dovolenou. Jak ale najít kompromis - tedy cestovat, a přitom si neplácat v práci volno? Řešením mohou být víkendové pobyty a my jsme si pro tentokrát vybrali jedno lákavé místo – evropské lákadlo v podobě Londýna. Co navštívit v Londýně, když nemáte moc času?
Umíte si představit, že by někdo nenápadně sledoval všechny vaše denní aktivity?
Legendární český herec Karel Heřmánek zemřel ve věku 76 let. Smutnou zprávu na sociálních sítích oznámilo Divadlo Bez zábradlí, které založil a kde působil jako principál. Heřmánek byl známý především svou rolí v pohádce „S čerty nejsou žerty“ a zanechal po sobě pět dětí.
Intrauterinní inseminace (IUI) je prvním krokem asistované reprodukce pro páry, kterým se nedaří počít. Obvykle se provádí zhruba po roce, kdy se nedaří během nechráněného pohlavního styku zplodit potomka. Jedná se o základní a neinvazivní metodu, jak otěhotnět. Hlavní princip spočívá v tom, že je spermiím zjednodušena a zkrácena cesta k vajíčku jejich přímou aplikací přímo do dělohy. IUI se provádí na reprodukčních klinikách a nabízí ho také gynekologie Gynem.
Stačila vteřina navíc nebo kousek vedle a dopadlo by to špatně. Dechberoucí momenty, při kterých zrovna někdo natáčel. Možná na něj nevěříte, ale jak se říká - tihle lidé měli z pekla štěstí.
Pořádná sněhová nadílka je u nás stále vzácnější. Sáňky už se staly minulostí a možná to čeká i zimní brusle. Pěkně zamrzlý rybník nebo náledí na chodníku nás přitom vybízí k tomu se sklouznout, většinou ale končíme na zemi! Někdy se to neobejde bez modřin, ale prostě se nejde nezasmát.
V dnešní uspěchané době je důležité najít čas na sebe a své blízké. Ať už hledáte novou vůni, kvalitní kosmetiku, nebo produkty pro zdravou výživu, Notino.cz nabízí široký sortiment produktů, které vás zaujmou. Ponořme se do světa krásy a pohodlí, který pro vás máme připravený.
Domácnost jako ze žurnálu, to je snem mnohých. Inspirovat se můžete buďto na sociálních sítích nebo v magazínech, které o bydlení pojednávají. Anebo si prostě a jednoduše můžete pustit nejlepší seriály, které vám prozradí, jak k zařizování nebo správě vašeho domova přistupovat. Všechny přináší Netflix, který je svou nabídkou známý široko daleko.
Když se podíváte do ledničky u svých rodičů nebo u známých, možná vás překvapí, že tam dávají i potraviny, které vy uchováváte jinde. Víte však, co je tedy správné, a jaké potraviny bychom do lednice opravdu dávat neměli?
Sluníčko a teploty překonávající 20°C. Takto nějak přichází léto do české kotliny. Nemusíte na něj čekat na přelom května a června. Za takovým létem můžete vyrazit už v dubnu, třeba do Turecka nebo na Mallorcu.
K Vánocům neodmyslitelně patří štědrovečerní tabule. Stůl je středobodem, na který patří adventní věnec, dekorace i cukroví. Prostřený ale může vypadat i úplně jinak, než jak máte ve zvyku. Možností je nekonečno. Inspirujte se s jeho výzdobou!

Výběr článků

Stává se to každé z nás. Tvářenka nám spadne na zem a rozláme se na kousíčky. Ani zlomená rtěnka není nic neobvyklého. Ale proč hned drahou kosmetiku vyhazovat, když si ji můžete doma snadno opravit?
Někdo jich má málo, jiný zase až moc. Pihy jsou nedílnou součástí pokožky každého z nás. Drobné pihy krásy jsou víceméně neškodné, ovšem to neznamená, že by znaménka nebyla riziková. Naopak. I ony se v budoucnu mohou proměnit v zákeřný melanom, kterému jde předejít jedině poctivou prevencí u dermatologa. A my známe jednu moderní metodu, před kterou neuteče žádné znaménko.
Některé ženy mají štěstí – jejich tchyně je milá, peče nejlepší bábovku a nikdy se neplete do výchovy vnoučat. Pak jsou tu ty ostatní. A právě pro ně je tento článek. Pokud váš vztah s tchyní připomíná napětí ve filmu Hitchcocka, čtěte dál.

Nepřehlédněte

Novinka Činoherního klubu, "Milá Evičko, milý Luďku", představuje inscenaci, která překlenuje generace. Režisérka a autorka Beata Parkanová čerpá z bohatého zdroje korespondence a deníků svých prarodičů a otevírá tak divákům pohled do intimního světa dvou lidí, jejichž vztah přečkal desetiletí. Tento první divadelní počin je poctou běžným životům plným neobyčejných příběhů.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek