Pátek , 04. 04. 2025

Ivana

Jak vypadá správná péče o pokojovky v zimě?

Rostliny nerozeznávají čtyři roční období jako my lidé, ale pouze dvě. Ovšem od podzimu až do jara mají pokojové rostliny období takzvaného vegetativního klidu. Je chladno a brzy se stmívá, proto rostlinky přestávají tak rychle růst a kvést a prožívají zimní spánek.
pokojovky v zimě
Rostlinky rozlišují dvě období. Přes zimu mají období odpočinku.

17. 11. 2022

Dejte si pozor na topení a průvan

Pokojovky v zimě by se neměly hnojit ani přesazovat. Navíc nepotřebují ani tolik vody. Zároveň je však důležité, mít všechny rostlinky od konce září až do konce dubna na nejsvětlejším místě v bytě. Čím více světla budou mít, tím samozřejmě lépe. Ideálním místem je pro ně okno orientované na východ. Nemusíte je umisťovat jen na parapet, stačí, aby byly poblíž okna. Dejte si ale pozor na to, abyste pokojovku neumístili do blízkosti radiátoru nebo do průvanu. Tak byste svou rostlinku mohli zahubit.

S vodou šetřete

Už jsme zmínili, že pokojovky v zimě nepotřebují ani tolik zalévat. Je lepší vodou šetřit, protože přelití by jim mohlo výrazně uškodit. Většině rostlin postačí, když je budete zalévat dvakrát až třikrát za měsíc.

TIP: Nikdy ale nepoužívejte ledovou vodu, jen tu pokojové teploty a alespoň 48 hodin odstátou. Zdali rostlina potřebuje více vody, než jí dáváte, poznáte tak, že do zeminy strčíte prst. A pokud je ještě dva až tři centimetry pod povrchem úplně vyschlá, je dobré rostlinu zalít.

Zvlhčujte vzduch

Většina pokojových rostlin má také ráda vlhkost. Proto je můžete místo zalévání spíše rosit. Případně použijte zvlhčovač vzduchu, který umístíte přímo do středu květináče.

Jste zvyklí své rostliny sprchovat? V zimě raději sprchu vynechejte. Tu jim dopřejte zase až v květnu. Jenže i na rostlinky se bohužel práší. Proto nezapomeňte listy jednou za měsíc nebo za dva otřít navlhčeným hadříkem.

pokojovky
Jednou za čas rostlinky otřete vlhkým hadříkem od prachu.

Hnojte až na jaře

Nikdy rostliny během  podzimu a zimy nehnojte. Rostliny, jak jsme uvedli na začátku, procházejí obdobím vegetace. Nadměrné hnojení by jim mohlo uškodit. Jestliže jste ale dosud rostliny vůbec nehnojili, ještě máte čas to stihnout. Ale hnojivo nařeďte mnohem více, než se píše na obalu.

K TÉMATU  Amarylis - působivá pokojovka, kterou se naučíme pěstovat

Snažte se pokojovky v zimě netraumatizovat

Nezapomínejte rovněž na to, že rostliny nemají rády teplotní výkyvy. Většině pokojovek se nejlépe daří při teplotě mezi 15 až 21 stupni Celsia. Budete-li mít doma přes zimu teplotu vyšší, pak je nutné rostliny i častěji rosit nebo zalévat. Ale jakmile doma máte 24 stupňů a jednou za den otevřete okno a rázem máte v místnosti 19, pak mohou zažít teplotní šok a uvadnou.

Zbavte rostliny odkvetlých listů

Před zimou je také dobré rostliny zbavit žlutých listů a odkvetlých květů. Tak bude mít rostlina více síly a zároveň bude i zdravější. Řez se hodí i na povzbuzení rostliny.

pokojovky
Pokojovky v zimě odpočívají, proto přestaňte hnojit a omezte zálivku.

Jak na škůdce a plíseň?

Někdy se bohužel nevyhnete různým chorobám nebo škůdcům. Ty se objevují například tehdy, pokud rostliny nadměrně zaléváte, používáte nevhodnou zeminu nebo ze zcela jiných, neidentifikovatelných důvodů. Pokud se s takovým problémem vaše rostliny potýkají, neváhejte použít vhodný chemický přípravek na odstranění škůdců nebo nemocí. Volte ovšem takové přípravky, které nejsou škodlivé pro domácí mazlíčky ani děti. Většina těchto přípravků totiž není vhodná k používání v uzavřených místnostech.

Při výběru proto dávejte pozor, aby byl prostředek co nejekologičtější a pro lidi a zvířata zdravotně nezávadný. Pořídit si můžete například vizuální lapač škůdců. Prodávají se v podobě modrých nebo žlutých plastových trojúhelníků s nevysychavým lepidlem. Žlutý trojúhelník odchytne molice, mšice nebo smutnice, modrý slouží k zahubení třásněnek. Lapač jednoduše zapíchnete do květináče nebo zavěsíte na rostlinu pomocí slabšího drátku.

TIP: Pokud nechcete používat žádný přípravek, pak stačí do substrátu nalít trochu, přibližně 100 ml, mléka.

Jestliže rostliny, respektive zeminu napadla plíseň, což se stává vlivem přelití, pak ji co nejopatrněji odstraňte.

bylinky
I vaše bylinky uvítají co nejvíc světla.

Pokojovky v zimě otáčejte

Občasné otáčení rostlin je taktéž velmi důležité. Proč? Protože rostliny mají tendenci vytahovat se za sluncem a naklánět se. Když ale rostlinu každý den otočíte o jednu čtvrtinu či polovinu, zachová si stejný tvar a bude růst rovně.

K TÉMATU  Dřevěný interiér. Objevte krásu přírodního materiálu uvnitř vašeho domova

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Co nám pokojové rostliny říkají, když…

Přírodní hnojiva: Víte, čím vším můžete nakrmit pokojovky?

Zdroje článku:
www.pokojovky.co, www.dumazahrada.cz, primanapady.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Příchod miminka představuje krásný okamžik v životě každé maminky. I přes to ale moc dobře víme, že právě založení rodiny mnohdy může zacloumat s rodinným rozpočtem. Příjem maminky se v tu chvíli smrskne na rodičovský příspěvek. Když k tomu přičteme kolik toho miminko potřebuje nebo jak se vše kolem zdražuje, často si říkáme, že by se hodila nějaká koruna navíc. Řešením může být přivýdělek na rodičovské, na který se nyní trochu detailněji podíváme.
Červenec na Netflixu přináší pestrou nabídku novinek, které zaujmou každého diváka. Od thajského dramatického seriálu "Pán domu" přes třetí sérii jihokorejského hororu "Sladký domove" až po historický seriál "Dekameron" inspirovaný slavným literárním dílem. Milovníci animovaných fantasy se mohou těšit na šestou sérii "Dračího prince". Připravte se na bohatou nabídku zábavy, která vám zpříjemní letní večery.
Děti zoo milují. Některá zvířata jsou pěkně chytrá a chtějí si hrát, a pak se stane, že naše potomky pěkně vystraší. Tučňáci, lvi, tygři, oblíbené zvědavé žirafy nebo velbloudi, ale i medvědi nebo bobr, dorážející přes sklo. Tyhle legrační situace vás pobaví!
I ženy umí zdolat obrovské překážky a nejvyšší hory světa. Jednou takovou je horolezkyně Klára Kolouchová, která stanula na vrcholu Mount Everestu a čerstvě i obávané K2. Její výstup i životní příběh poutavě přiblíží právě vznikající dokument, který připravuje režisérka Jana Počtová.
Jakmile se začnete s přáteli bavit o tom, jestli doma chovat nějaké zvíře, můžete se dozvědět mnohé. Někteří nesnesou byť jen představu chlupů na koberci, kočky v posteli nebo pravidelného ranního venčení. Někdo si zase naopak neumí představit život bez zvířecího člena rodiny. Pokud byste ale chtěli argumentovat vlivem na vlastní zdraví, závěry výzkumů jsou jednoznačné – domácí mazlíček vašemu zdraví jedině prospěje!
Venku klesly teploty. To je nejvyšší čas udělat si úklid v šatníku. I vánoční svátky mohou být dobrým časem pro zbavení se nepotřebného oblečení. To ostatní počká pěkně na jaro.
Hodí se do každého bytu i domu, její pěstování je nenáročné a zvládnou ho i začínající pěstitelé. Ale víte vůbec, co kokedama je a jak se vyrábí?
Rádi utrácíte, ale kolikrát si říkáte, že už máte tolik věcí, až je není kam dávat? V tom případě se zamyslete nad tím, za co utrácíte a jestli náhodou není lepší místo utrácení investovat do něčeho, co se vám skutečně vyplatí.
Důvodem, proč máte svou zahrádku, je to, abyste mohli jíst zdravě. Proto je třeba vyhnout se chemii i v souvislosti s hnojením.
Včerejší program Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary (MFFKV) nabídl pestrou škálu událostí včetně besed, setkání s filmovými tvůrci a premiér soutěžních snímků. Fanoušci se mohli těšit na setkání s režiséry, speciální talk show a koncerty. Úterý patřilo také významným filmovým osobnostem a pestrému doprovodnému programu, který obohatil kulturní zážitek návštěvníků festivalu.
Není nic lepšího, než vlastnoručně vypěstovaná zelenina. Bez všech možných chemických hnojiv, pesticidů, insekticidů a bůhvíjaké další chemie. Ale v našich klimatických podmínkách není takové pěstování nic jednoduchého. Zejména v případě, že se stejně jako letos zima poněkud protáhne a i v nížinách sněží ještě v dubnu. Proto pro vás máme tipy a triky, které oceníte při pěstování rajčat.
Jiří Lábus, jeden z nejvýraznějších českých herců, slaví 26. ledna 2025 své 75. narozeniny. Za svou kariéru ztvárnil desítky postav v divadle, filmu i televizi a jeho hlas známe z mnoha dabingů. I v 75 letech je stále aktivní.

Výběr článků

Říká se o nich, že jsou bezpečným místem. Místem pro setkávání a vzájemnou podporu žen. Ne všechny ženské kruhy vám ale přinesou to, co od nich očekáváte. Dokonce se o nich říká, že mohou být nebezpečné pro muže. Proč? Čtěte dál.
Mentální anorexie je choroba psychického i fyzického rázu, která nás dokáže pořádně vystrašit. Zvláště, pokud se něco takového děje našemu dítěti. Bezesporu je ji třeba řešit s odborníky, jelikož může vážně poškodit zdravotní stav člověka. Nejdříve ale musíte sami zjistit, že jí daná osoba trpí. Nejčastěji se vyskytuje u dívek, avšak setkat se s ní můžeme u jakéhokoliv pohlaví i v každém věku. Jak ji poznat, abyste včas dokázali zamezit jejímu prohlubování?
Děti nutně nemusí trávit svůj volný čas hraním počítačových nebo mobilních her, které je nijak nerozvíjí. Daleko lepší je rozvíjet jejich kreativitu a motoriku s pomocí hraček, které vyplní jejich volný čas stejně dobře a u nichž si užijí stejnou porci zábavy. Těmito hračkami myslíme dětské stavebnice, které jsou mezi námi už dlouhá staletí.

Nepřehlédněte

Jaká zvířátka máme doma nejčastěji? Jsou to samozřejmě kočky a psi. Každý jedinec má jinou povahu, vždycky je ale milujeme. Tihle domácí mazlíčci mají jedno společné - když si hrají, stojí to za to a často nás překvapí něčím novým, čemu se rádi zasmějeme. Podívejte se na video!
Ačkoli bychom to měli dělat všichni, opravdu není pravidlem, že se v každé domácnosti třídí odpad. Pokud si neosvojíme tyto správné návyky, může se stát, že často budeme vyhazovat odpadky tam, kam prostě nepatří. Ještě horší varianta je ta, že netřídíme vůbec (hanba!). Přitom je to naprosto jednoduchá disciplína. Nejtěžší je pouze začít. Do lehkého začátku vám poradíme, jak na to, abyste přispěli k lepšímu životnímu prostředí.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek