V mnoha českých domácnostech převládají k snídani vajíčka. A ono to opravdu není špatné, i vejce obsahují tělu potřebné živiny. Jenže ovesné vločky jsou ovesné vločky. Mohou být součástí jogurtu, müsli, granoly, můžeme si z nich připravit ovesnou kaši nebo je jenom rozmixovat do proteinového nápoje či přidat do sladkých lívanců. Hlavně na ně zkrátka nezapomínejte.
Jsou zdrojem tělu prospěšných látek
Ovesné vločky by měly být součástí každé jednotlivé snídaně. Důvod je prostý – jsou zdrojem tělu prospěšných látek. Kromě nepostradatelných bílkovin, jež by měly být součástí každého jídla dne, obsahují také sacharidy (hlavně škrob dobře se vázající na vodu) a vlákninu (konkrétně obsahuje betaglukan, který má za úkol snižovat špatný cholesterol v krvi).
Abychom však zmínili veškeré tělu prospěšné látky, které se v ovesných vločkách ukrývají, nesmíme zapomenout na řadu vitaminů. Obsahují vitamin A, vitamin D, také vitamin B5 a kromě toho i vitamin B6 nebo vitamin B1. Z minerálních látek stojí za zmínění draslík na dobrý krevní tlak, železo, fosfor, také sodík a zinek.
Ovesné vločky součástí nejedné diety
Ať už vám na cestě ke krásné figuře dopomáhá speciální dieta nebo jste si osvojili zásady zdravého jídelníčku, v každém případě se alespoň některé jídlo skládá z ovesných vloček. Důvodem toho je, že umí zadržovat pocit hladu. Ovesné vločky jinými slovy potlačují chuť k jídlu, tudíž nemáte tendenci se přejídat. A to se cení, vezmeme-li v potaz fakt, že přejídání škodí nejen našemu zdraví, ale především postavě, na které je to velice brzy znát.
Podle odborníků stojí za udržením delšího pocitu sytosti hlavně zmiňovaný betaglukan, který umí oddálit pocit hladu až o několik hodin.
Pro krásnější pokožku
Věděli jste, že ovesné vločky mají pozitivní vliv i na naši pokožku? Konkrétně nás chrání před nepříjemným pocitem svědění, také ulevují podráždění pokožky. Pokud si budete vybírat kosmetiku, mrkněte na složení – řada produktů může ovesné vločky obsahovat.
Ovesné vločky jako prevence cukrovky
Mezi nejobávanější nemoci dnešní doby patří cukrovka. Jedná se o nemoc, kvůli které se člověk potácí na hranici smrti a života. Tedy tak to alespoň řada pacientů popisuje. Jestli je to pravda, to mohou posoudit jenom ti, kteří cukrovkou trpí. Možná za tvrzením stojí fakt, že člověku bývá leckdy nepředvídatelně špatně z důvodu nízkého obsahu cukru v krvi. Ovšem to je jenom otázkou spekulací.
V každém případě není cukrovka nemocí, kterou by člověk chtěl trpět dobrovolně. Naštěstí existuje několik potravin, které slouží jako prevence tohoto onemocnění. A jednou z nich jsou zmiňované ovesné vločky, které obsahují kompletní sacharidy, jež se delší dobu rozkládají v těle. To zabraňuje rychlému rozložení na cukry a tím pádem se udržuje stabilní hladinu cukru v krvi.
Pro posílení imunity
V současné době panujícího koronaviru bychom se měli snažit o to, aby naše imunita byla opravdu velice pevná. A toho ostatně lze dosáhnout, stačí konzumovat kupříkladu hodně vitaminu C nebo zdravé jídlo plné tělu prospěšných látek. Sem spadají i ovesné vločky, které mají pozitivní vliv na naši imunitu. Pomáhají totiž takzvaným neutrofilům, které mají za úkol bojovat proti infekcím v těle.
Pro tělo plné energie
Zejména v chladných měsících nemáme energie na rozdávání. Nic se nám nechce, počasí je velmi pochmurné a neopouští nás pocit únavy. V těchto dnech je dobré vsadit na potraviny, které mohou doplnit potřebnou energii. Jednou z těchto potravin jsou mimo jiné i ovesné vločky, které umí přinést tělu zmiňovanou energii, která v organismu nějakou chvíli zůstane. Energie se rozhodně nerovná té, kterou získáte z rychlých cukrů. Je opravdu déletrvající, uvolňuje se postupně.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
5 tipů na zdravé, chutné a levné snídaně, které prospějí vaší linii
Ranní rutina, která vás postaví na nohy. Vyzkoušejte studenou sprchu