Neděle , 20. 07. 2025

Ilja

Petra (46): Jsem outsider, rodina se mě zřekla. Vážně jsem tak špatná?

Chtěla jsem vždycky dělat všechno správně, ale nedařilo se mi. Někdy jsem měla pocit, že jsem jeden velký omyl, že můj život je jeden velký omyl, a dnes si to myslí i moje rodina. Nevím, jestli jsem skutečně tak špatná, špatná máma, špatná manželka i dcera, ale rodina se mnou už nějaký čas vůbec nekomunikuje, a to mě trápí. Nejhorší ve svém životě snad už mám za sebou, ale i tak propadám beznaději.
outsider
ilustrační foto (foto: 123RF)

15. 02. 2022

Už jako dítě jsem byla docela outsider. Neuměla jsem si najít přátele, ve škole se mnou nikdo nechtěl sedět v lavici, měla jsem jen jednu kamarádku, a docela jsem se proto i uzavřela do sebe. Na učňáku to ale bylo lepší, tam jsme měli docela dobrou partu. S tou jsme ale hodně holdovali večírkům, a tak přišly problémy, které moji rodiče špatně nesli. Předtím totiž neměli se mnou žádné starosti. Já jsem ale byla ráda, že konečně mám nějakou partu kamarádů, připadala jsem si, že někam patřím.

Nakonec mě z učňáku vyhodili. Nedostudovala jsem a v osmnácti letech mě máma poslala za hledáním plnohodnotné práce. Začala jsem dělat uklízečku ve škole, kde jsem poznala svého muže. To měla máma radost! Vlastně to byl i její plán. Místo mi totiž u kamarádky domluvila ona. Můj muž byl ode mě o hodně starší, byl již rozvedený, a tak se mě v podstatě ujal.

On měl radost, že má mladou ženu, já jsem měla kde bydlet a máma mě už neměla na krku. Prostě ideální. Byla to ale chyba, manžel mě hned po svatbě začal sekýrovat, nikam mě nepouštěl a záhy jsem mu porodila dvojčata. Po porodu jsem ale začala trpět depresemi a ty jsem zaháněla pitím. Další obrovská chyba. Už jsem nebyla jen outsider, ale ke všemu i matka alkoholička.

On to s tebou myslí dobře

Občas jsem si postěžovala mámě, kamarádek jsem už zase moc neměla. Vlastně jsem se mohla stýkat jen se svou sousedkou, a tak jsem se svěřila mámě, že nejsem šťastná. Že doma snáším ponižování, že musím poslouchat na slovo a být prostě hodná žena, dobrá hospodyňka a starostlivá máma.

K TÉMATU  Eva (23): Je to ten pravý? Den před svatbou si nejsem jistá

Já jsem ale zatoužila po tom dodělat si alespoň střední školu, v tom mě ale nikdo nepodporoval. I proto jsem asi sáhla po flašce. Matka mi řekla, že je to můj úděl, že si za to mohu sama, když jsem se nechala vylejt ze školy. Takže teď mám žít život po boku svého manžela a být ráda, že mám to, co mám. Přece to on se mnou myslí dobře.

Už jsem to nezvládala

Byla jsem sama, i když jsem měla děti. Byla jsem outsider a nezvládala jsem to. Začala jsem pít hodně a dostala jsem se do dalších problémů. Propila jsem si peníze na domácnost, i když jsem se o děti dokázala postarat, už jsem to nebyla já. Postupem času jsem už vlastně nezvládala nic, vyhledala jsem ale tentokrát pomoc u své sousedky, která mi slíbila, že mi najde léčení. Chtěla jsem se zvednout a zase bojovat, ale už jsem to nestihla.

Jednou jsem se vrátila domů z obchodu a na stole stál dopis. Všechny věci manžela i dětí byly pryč. Vzal je a odvezl neznámo kam, opustili mě, a to proto, že jsem byla alkoholičkou. Chtěla jsem se léčit, ale jako bych zase neměla důvod. Na sezení jsem přestala chodit a začala jsem znovu pít. Nevěděla jsem, kde bych muže a děti měla hledat, začala jsem se litovat a málem jsem se upila k smrti.

Sousedka mě zachránila

Moje sousedka mě ale zase jednou zachránila. Jednou mě našla skoro v bezvědomí, odvezla mě do nemocnice a odtud jsem putovala rovnou do léčebny. Vyléčila jsem se, a od té doby jsem se flašky ani nedotkla. V té době už byly děti plnoleté. Začala jsem pátrat, kde jsou a kde je můj muž. Ten ale už mezitím podal žádost o rozvod, a tak jsem po opuštění léčebny měla zase plno starostí. Ustála jsem to, i s dětmi jsem se setkala, snažila jsem se jim alespoň něco vynahradit, ale bylo pozdě.

K TÉMATU  Jitka (45): Můj muž se dostal neprávem do vězení. Co teď?

Nikdo z rodiny neocenil snahu, nikdo mi nepomohl se vrátit do života a úplně mě zavrhli. Bolí to a nejvíc mě trápí, že už to asi nespravím. Opravdu jsem tak špatná?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

„Nadpřirozené schopnosti mám už od malička. Dnes je využívám k pomoci dalším lidem,“ říká Marie

Pití alkoholu prý zlepšuje zdraví. Kde je správná míra a jak se pozná, že už patříte do skupiny alkoholik

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Někdy není času nazbyt – v práci fofr, doma lítačka, člověk si pomalu ani nesedne. Ale jíst se musí, zvlášť když nechcete zbytečně utrácet za oběd v restauraci. Nechte si poradit a odložte při tom předsudky stranou. Rychlý oběd totiž může být i velmi zdravý a plnohodnotný. Dokonce se může stát, že rychlé recepty se ve vaší kuchyni usadí už napořád. Pusťte se s námi do vaření a uvidíte, že manžela a děti už ani nebudete muset přesvědčovat. Tak co, už zapínáte plotnu?
Když vám několik lékařů nezávisle na sobě oznámí, že v pětadvaceti letech máte počínající artrózu a nic se s tím nedá dělat, můžete udělat dvě věci. Buď to vzdát a trpět po zbytek života bolestmi kyčlí a všeho možného, nebo lékařům nevěřit a vzít situaci do vlastních rukou.
V dnešní době mnoho lidí pracuje z domu, a proto se chtějí ve své domácnosti dobře. Jaké kroky podniknout, abychom se cítily dobře a zároveň nám nevyschl náš finanční polštář? Pojďme se podívat na pár tipů, pomocí nichž můžeme zútulnit naši domácnost.
Přestože Vánoce jsou obdobím radosti a dávání, může být výběr vhodného dárku pro děti někdy komplikovaný. Dnešní článek na Dámské Lize upozorňuje na pasti nevhodných dárků pro nejmenší pod stromečkem. Od nesprávných hraček až po problematické trendy, prozkoumáváme, co by rodiče měli brát v úvahu při výběru dárků pro své ratolesti, aby byly nejen radostné, ale i bezpečné svátky
Tohle se stalo téměř každému. Na chvilku nedáváte pozor, rychle sáhnete pro propisku nebo telefon a jedním nekontrolovaným pohybem převrátíte sklenku s vodou – v horším případě se sladkou limonádou, čajem, nebo dokonce kávou. Nevěšte hlavu, máme pro vás sedm kroků, jak můžete svůj notebook zachránit.
Voda je pro člověka jeden z nejdůležitějších prvků. Víte, že tvoří až 60 % těla dospělého jedince? Je nezbytná pro biochemické reakce, zásobování celého těla živinami, odstraňování odpadních látek a pro udržování krevního oběhu a tělesné teploty. Jak se ale v létě udržet správně hydratovaní, co se počítá, a co ne?
Myslíte si, že podle prvotního pohledu na tvář člověka můžete usuzovat na jeho charakter? Podle fyziognomie tomu tak opravdu je. Roli hraje vzhled očí, nosu, úst, čela, ale i jejich vzájemné rozložení v obličeji. Pojďme si říct aspoň některé indicie, které vám mohou poskytnout důležité informace o druhém člověku. Je ale samozřejmě jen na vás, jak velkou váhu tomu budete přikládat...
Přemýšlíte o tom, že byste své dítě na týden nebo dva poslali na dětský tábor? Pro koho jsou tábory vhodné, a komu naopak ublíží? Pojďme se podívat na výhody a nevýhody letního táborování.
Být matkou je jedinečnou cestou plnou radosti, ale i výzev. V našem článku "Podpora a komunita pro matky" se zaměříme na sílu spojení a sdílení mezi matkami. Prozkoumáme různé způsoby, jak mohou matky najít podporu ve svém okolí, a jaký přínos může mít aktivní zapojení do komunitních sítí. Přineseme příběhy, tipy a zkušenosti, které mohou pomoci vytvořit síť solidarity mezi matkami v různých životních situacích. Přijměte naši pozvánku do světa, kde sdílení zkušeností posiluje a vytváří pevné pouto mezi matkami, a kde vzniká bezpečné a podporující prostředí pro všechny, kdo mají to nejcennější – své děti.
Obujte si své Manolo Blahnik, protože holky jsou zpět. Druhá série „A jak to bylo dál...“ je stále v našich myslích (díky návratu Samanthy Jones), ale už teď se nemůžeme dočkat, jaké nové drama třetí série přinese.
Dlouho jsem nemohla najít lásku, vždycky jsem byla trošku při těle, měla jsem problémy s pocením, nějaké zdravotní problémy, které způsobovala moje nadváha a pleť samý pupínek. Bojovala jsem s tím v pubertě hodně dlouho a neměla jsem žádné sebevědomí.
I když si v době neutichající rýmy myslíme, že se nám nemůže nic horšího stát, existuje celá spousta daleko vážnějších onemocnění, které nám dokážou život obrátit doslova naruby. Jednou z nich je rakovina – nemoc, která je obrovským náporem na psychiku.

Výběr článků

Není svíčka jako svíčka. Velmi záleží na tom, z čeho je vyrobená. Věděli jste, že většina těch běžně prodávaných škodí zdraví? I z tohoto důvodu si v posledních pár letech lidé zvykli vyrábět si svíčky sami. Vyjdou je mnohem levněji a přesně vědí, z čeho se skládají. Můžete to zkusit i vy.
Rádi utrácíte, ale kolikrát si říkáte, že už máte tolik věcí, až je není kam dávat? V tom případě se zamyslete nad tím, za co utrácíte a jestli náhodou není lepší místo utrácení investovat do něčeho, co se vám skutečně vyplatí.

Nepřehlédněte

Máte doma kočku? Pak určitě budete souhlasit, že nad jejím chováním někdy zůstává rozum stát.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek