Neděle , 13. 07. 2025

Markéta

Otužování a terapie chladem. Kontakt se studenou vodou a vzduchem pomáhá celému organismu

Otužování pro větší imunitu proti nemocem nejsou jen babské řeči. Terapie chladem má benefity, které zvyšují naši tělesnou odolnost. Co s vámi udělá pravidelné šokování těla prudkým snížením okolní teploty?
Otužování a terapie chladem. Kontakt se studenou vodou tělu pomáhá
zdroj: 123RF.com

18. 02. 2020

18. 02. 2020

Nadechnout se a… vydržet

Vídáme je každý rok. V zimě se svlékají a jen v plavkách se noří do ledové vody, navzdory nízkým teplotám. Otužování v ledové řece získalo status tradice, ale už naši dědové říkali, jak moc je prospěšné našemu zdraví. Na druhou stranu, v zimě nám každý radí teple se obléct, neprochladnout a nechytit nějaké onemocnění. Jak nám může prospět svléknout si šaty v mrazu? Terapie chladem má svá pravidla, ale bez diskuze dokáže pomáhat.

Otužování jako boj s nadbytečným tukem?

V ledové vodě a na ostrém studeném vzduchu nesmíte pochopitelně zůstávat nazí nějaké dlouhé minuty. Pak by skutečně hrozilo podchlazení, o které nikdo nestojí. Co za bonusy přináší vystavení těla zimě a nepohodě? Potvrzený vliv na hubnutí, pokud si budete ledovou lázeň dopřávat pravidelně. Na šok tělo reaguje zrychlením metabolismu, který tak pracuje dvojnásobně rychle. To už ve vodě s teplotou pod 20 °C. Ještě jednou tolik, na čtyřnásobek, zrychlí ve vodě o teplotě pod 14 °C. Samozřejmě je účinek pouze krátkodobý, ale pobytem v ledovce tělo aktivuje tzv. hnědý tuk, který nám umí vytvářet nějaké to teplo navíc. A když hnědý tuk pracuje, pomaličku spaluje tuk bílý – ten, který nám většinou vadí.

Různé průzkumy uvádí, že vystavování se krátkodobému působení ledové vody zvyšuje naši tělesnou odolnost vůči onemocnění. Jinými slovy, otužování zvyšuje naši imunitu. Jak je to možné? Za všechno v podstatě může náš pohodlný život. Zdaleka to neplatí jen o náchylnosti k onemocnění a snížené imunitě, spousta civilizačních chorob je následkem života v dostatku.

Přílišné pohodlí nám neprospívá

Jsme zvyklí pohybovat se stále v takové teplotě, která nám vyhovuje. Pokud pocítíme, že je doma chladněji, přitopíme si. Když je venku nižší teplota než včera, vezmeme na sebe o jednu vrstvu navíc. Potom jedeme autobusem, který je vytopený jako kotelna, a tak dále. Nedá se na to nic namítnou, je to přirozené, mít kolem sebe příjemně. Naše tělo ale nemá žádný prostor reagovat na změnu teploty a z dlouhodobého hlediska mu to nedělá dobře. Schopnost adaptace se pomalu vytrácí. A když pak vzduchem poletuje nějaký virus… naše šance ho chytit roste.

K TÉMATU  Orgánová očista: Připravte svá játra na nadcházející vánoční svátky

Otužování má samé bonusy!

Tělu se ledová voda nelíbí. Je to pro něj nepříjemný stres, který spouští reakce po celém organismu, ze kterých po zdravotní stránce profitujeme. Terapie chladem zlepšuje cirkulaci krve, snižuje tlak, posiluje náš nervový systém a dokonce zlepšuje průtok lymfy. Otužování musíte vzít za ten správný konec. Jakmile na sebe pustíte studenou sprchu nebo se ponoříte do ledové vody, snažte se zklidnit. Lapání po dechu potlačte tím, že prodloužíte dobu nádechu a výdechu a budete se po celou dobu na dýchání soustředit. Stačí 30 sekund a můžete ven. Svojí „kůru“ pak můžete postupně prodlužovat na minutu, dvě minuty. Pokud chcete vyzkoušet něco jiného než proud vody, vyhledejte polárium, kde poznáte, co je to pravá kryoterapie.

Otužování a terapie chladem. Kontakt se studenou vodou tělu pomáhá
zdroj: 123RF.com
Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Děti jsou fascinovány celou zvířecí říší. I proto jejich kroky velmi často míří do zoologických zahrad, kde mohou být svědky existence i takových tvorů, které běžně v přírodě nepotkají. Po ukončení výletu do zoo se v nich však probouzí touha mít vlastního tvora, o kterého by mohli pečovat, také doma. A stává se, že po dlouhém naléhání a přemlouvání rodiče jednoho dne svolí. Jenže jaký domácí mazlíček je ten nejvhodnější?
Cestování se stane vášní prakticky každého, kdo se do něj ponoří a kdo si začne sepisovat seznam míst, která by chtěl během svého života navštívit. Na wish listu prakticky každého cestovatele se nachází nádherná Paříž, Fontána di Trevi v Římě nebo Spojené státy, které se chtějí zažít už jenom kvůli odlišné kultuře a faktu, že se jedná o naprosto jiný svět. Co si na papír ale napsat i taková místa, o kterých se předpokládá, že za pár let zmizí z povrchu zemského?
Blíží se narozeniny, svátek nebo jiná příležitost, při které chcete sestru obdarovat? Podívejte se, jaký dárek pro sestru vybrat. Přečtěte si osvědčené tipy.
Nechcete mít na svém břiše navždy důkaz toho, že jste se stala matkou? Zvolte účinnou prevenci v podobě každodenního mazání mandlovým či slunečnicovým olejem. A proč byste měla do jídelníčku zahrnout otruby a lněná semínka?
Sdílené koloběžky jsou dnes v Praze viditelné téměř na každém rohu. Tento fenomén, který je součástí rychle se rozvíjející sdílené ekonomiky, nabízí moderní způsob dopravy. Zatímco někteří je považují za revoluční řešení městské mobility, jiní je vidí jako překážku a bezpečnostní riziko. V tomto článku se podíváme na výhody i nevýhody sdílených koloběžek v Praze a jak ovlivňují každodenní život v české metropoli.
Spálit přebytečné kilogramy, které nám stojí před pocitem maximální spokojenosti. I to je cíl nejednoho člověka. Jenže pokud ani sebevětší snaha vynaložená v posilovně neukazuje výsledky, po kterých tak prahneme, musíme se poohlédnout po něčem jiném. Co třeba po spalovačích tuků, které z nás dokáží dostat naprosté maximum? Nemusíte sahat hned po obrovských pilulkách. Existují přírodní spalovače, jež stačí jen zařadit do svého jídelníčku.
Módní trendy na nás útočí ze všech stran. Ne vždy je ale tak jednoduché si s nimi poradit. Víte, jak je uchopit?
Ekologie se v současné době klade na první místo. Svůj podíl na tom má zjištění, že stojíme za rychle se oteplující planetou nebo že naším přičiněním mořští živočichové nežijí tak dlouho, jak by mohli, neboť se zamotají do plastových odpadků. Kromě toho, že se spustila řada kampaní bojujících proti plastům a proti nadměrné konzumaci masa, dostaly se také do popředí přírodní úklidové prostředky. Jinými slovy jsme se opět navrátily do minulosti.
Agresivita zahrnuje komplex jednání, které patří do lidské společnosti. Nelze ji ze života vyloučit, protože má nejen své negativní, ale také pozitivní stránky. Pomáhá nám přežít i překonat různé překážky. Pokud se však projevuje ve formě destrukce a násilí, do společnosti nepatří.
Na okenních parapetech každé druhé domácnosti najdete rostlinu, která má zvláštní aroma. Její lístky jsou malinko chlupaté, menší jsou dužinaté. Řeč je konkrétně o rostlině zvané rýmovník, která se stala oblíbenou hlavně díky svému umu odpudit nepříjemný hmyz, který do interiéru zpravidla v létě přilétá.
Bolest při pohlavním styku, bolestivá menstruace a problémy s početím. To všechno se může skrývat pod diagnózou endometriózy. Endometrióza je gynekologické onemocnění, které postihuje řadu žen především v plodném věku.
Připravuje vás o nervy celulitida nebo akné? Řešení těchto kosmetických problémů představuje olej z čajovníku australského. Mimochodem, ten vás zbaví také lupů a pomáhá zneviditelnit vzhled jizev!

Výběr článků

Velké oslavy, večírky, jednohubky, chlebíčky, šampaňské a často rachejtle a ohňostroje k Silvestru patří a těžko bychom si bez nich dokázali příchod nového roku představit. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, jaký je původ těchto oslav?
Sourozenecké vztahy jsou jedním z nejkomplexnějších pout v rodině. I když začínají sdílením dětského pokoje nebo hraček, postupně se vyvíjejí a čelí různým výzvám. Od soupeření o pozornost rodičů až po konflikty v dospělosti – dynamika mezi sourozenci bývá napínavá, ale zároveň nabízí obrovský potenciál pro vzájemnou podporu a lásku. Jak se vztahy mezi sourozenci mění v průběhu let a co dělat, aby se nezvrhly v trvalé konflikty?
Proslavila se coby Krasomila v pohádce "Pyšná princezna", aktuálně ale září coby Agatha Christie. Kvůli slavné autorce detektivek se Alena Vránová po delší době opět objevila ve společnosti. A vypadá fantasticky! „Je to audiokniha, do níž se posluchači mohou zanořit a báječně se v ní zabydlet. Jedinečná Alena Vránová věkem, výrazem, expresí vzpomínek kopíruje živost Agathy Christie, její stále přítomný nadhled, lehkou ironii, sarkasmus a zvláštní umanutost,“ uvedla odborná porota na adresu absolutního vítěze cen Audiokniha roku 2023, kterým se stal "Vlastní životopis" Agathy Christie.

Nepřehlédněte

V ČR jsou děti povinně očkovány proti devíti nemocem. Povinnost vysvětluje ministerstvo zdravotnictví ochranou zdraví celé společnosti. Roste ale počet rodičů, kteří děti očkovat nenechávají nebo ho odkládají do vyššího věku, protože je považují za nebezpečné. Závažné nežádoucí účinky ale nejsou prokázány.
Myslíte si, že podle prvotního pohledu na tvář člověka můžete usuzovat na jeho charakter? Podle fyziognomie tomu tak opravdu je. Roli hraje vzhled očí, nosu, úst, čela, ale i jejich vzájemné rozložení v obličeji. Pojďme si říct aspoň některé indicie, které vám mohou poskytnout důležité informace o druhém člověku. Je ale samozřejmě jen na vás, jak velkou váhu tomu budete přikládat...

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek