Středa , 14. 05. 2025

Bonifác

Otužování a terapie chladem. Kontakt se studenou vodou a vzduchem pomáhá celému organismu

Otužování pro větší imunitu proti nemocem nejsou jen babské řeči. Terapie chladem má benefity, které zvyšují naši tělesnou odolnost. Co s vámi udělá pravidelné šokování těla prudkým snížením okolní teploty?
Otužování a terapie chladem. Kontakt se studenou vodou tělu pomáhá
zdroj: 123RF.com

18. 02. 2020

18. 02. 2020

Nadechnout se a… vydržet

Vídáme je každý rok. V zimě se svlékají a jen v plavkách se noří do ledové vody, navzdory nízkým teplotám. Otužování v ledové řece získalo status tradice, ale už naši dědové říkali, jak moc je prospěšné našemu zdraví. Na druhou stranu, v zimě nám každý radí teple se obléct, neprochladnout a nechytit nějaké onemocnění. Jak nám může prospět svléknout si šaty v mrazu? Terapie chladem má svá pravidla, ale bez diskuze dokáže pomáhat.

Otužování jako boj s nadbytečným tukem?

V ledové vodě a na ostrém studeném vzduchu nesmíte pochopitelně zůstávat nazí nějaké dlouhé minuty. Pak by skutečně hrozilo podchlazení, o které nikdo nestojí. Co za bonusy přináší vystavení těla zimě a nepohodě? Potvrzený vliv na hubnutí, pokud si budete ledovou lázeň dopřávat pravidelně. Na šok tělo reaguje zrychlením metabolismu, který tak pracuje dvojnásobně rychle. To už ve vodě s teplotou pod 20 °C. Ještě jednou tolik, na čtyřnásobek, zrychlí ve vodě o teplotě pod 14 °C. Samozřejmě je účinek pouze krátkodobý, ale pobytem v ledovce tělo aktivuje tzv. hnědý tuk, který nám umí vytvářet nějaké to teplo navíc. A když hnědý tuk pracuje, pomaličku spaluje tuk bílý – ten, který nám většinou vadí.

Různé průzkumy uvádí, že vystavování se krátkodobému působení ledové vody zvyšuje naši tělesnou odolnost vůči onemocnění. Jinými slovy, otužování zvyšuje naši imunitu. Jak je to možné? Za všechno v podstatě může náš pohodlný život. Zdaleka to neplatí jen o náchylnosti k onemocnění a snížené imunitě, spousta civilizačních chorob je následkem života v dostatku.

Přílišné pohodlí nám neprospívá

Jsme zvyklí pohybovat se stále v takové teplotě, která nám vyhovuje. Pokud pocítíme, že je doma chladněji, přitopíme si. Když je venku nižší teplota než včera, vezmeme na sebe o jednu vrstvu navíc. Potom jedeme autobusem, který je vytopený jako kotelna, a tak dále. Nedá se na to nic namítnou, je to přirozené, mít kolem sebe příjemně. Naše tělo ale nemá žádný prostor reagovat na změnu teploty a z dlouhodobého hlediska mu to nedělá dobře. Schopnost adaptace se pomalu vytrácí. A když pak vzduchem poletuje nějaký virus… naše šance ho chytit roste.

K TÉMATU  Nezavírejte oči před nebezpečným modrým světlem

Otužování má samé bonusy!

Tělu se ledová voda nelíbí. Je to pro něj nepříjemný stres, který spouští reakce po celém organismu, ze kterých po zdravotní stránce profitujeme. Terapie chladem zlepšuje cirkulaci krve, snižuje tlak, posiluje náš nervový systém a dokonce zlepšuje průtok lymfy. Otužování musíte vzít za ten správný konec. Jakmile na sebe pustíte studenou sprchu nebo se ponoříte do ledové vody, snažte se zklidnit. Lapání po dechu potlačte tím, že prodloužíte dobu nádechu a výdechu a budete se po celou dobu na dýchání soustředit. Stačí 30 sekund a můžete ven. Svojí „kůru“ pak můžete postupně prodlužovat na minutu, dvě minuty. Pokud chcete vyzkoušet něco jiného než proud vody, vyhledejte polárium, kde poznáte, co je to pravá kryoterapie.

Otužování a terapie chladem. Kontakt se studenou vodou tělu pomáhá
zdroj: 123RF.com
Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Přejí si vaše děti pod stromeček chlupatého mazlíčka? Než to definitivně zavrhnete, vezměte v potaz, že "psí terapie" může příznivě ovlivnit jejich zdraví, konkrétně případné alergie i obezitu dětí. Jak je to možné?
Víte, jakou sexuální polohu preferuje váš protějšek? Pokud vyžaduje stále hlavně jen jednu polohu při milostných hrátkách, velice snadno si podle toho můžete vyložit, s kým máte tu čest.
Eva Urbaníková představuje nový film podle své knihy. Příliš osobní známost je o životní houpačce. Jednou jsi dole a jednou nahoře. Co se dělo při natáčení a co dalšího autorka veleúspěšné knihy ještě prozradila?
Odlety na vytouženou dovolenou bývají občas hektické a stejně tak působí i letiště. Musíte najít místo odbavení, projít kontrolou a nakonec trefit správný gate. Většinou vše funguje hladce. Co ale dělat, když se let opozdí, zruší, nebo nestihnete navazující letadlo?
Jaro je ideální doba pro detoxikaci těla i mysli, obnovu energie a restart. V tomto článku přinášíme tipy, jak efektivně očistit organismus od nahromaděných toxínů a zároveň posílit psychickou pohodu. Nabídneme návody na zdravou stravu, doplněnou o cvičení a meditační techniky, které pomohou obnovit rovnováhu a vitalitu. Poradíme, jak se zbavit stresu a negativních myšlenek, abyste se mohli těšit z nové energie a optimismu, které jaro přináší.
Zima pomalu klepe na dveře, Vánoce jsou za rohem, Ježíšek mnohdy přemýšlí, co rodině nadělit pěkného a nezapomenutelného. Co kdyby to letos byla třeba dovolená v teple? Ohřejete se, užijete si sluníčka, načerpáte ztracené síly a poznáte další zajímavé místo. Jaké? Co třeba exotický Zanzibar, který je pro rodinnou dovolenou jako stvořený?
Ve věku 92 let zemřel zpěvák, legenda české dechovky a představitel prince v pohádce Princezna se zlatou hvězdou Josef Zíma. Informaci zveřejnil na Facebooku zpěvák Pavel Skalický.
Rozčlenit byt s malou rozlohou může být oříšek. Tyhle byty na pár metrech čtverečních jsou příkladem toho, jak takový domov zútulnit.
Pokud jste se rozhodli, že regál je skvělým způsobem, jak dosáhnout úspory místa i zpřehlednění uskladněných věcí (může jít o potraviny, nářadí, nástroje, kanystry, přístroje a další), nyní stojíte před rozhodnutím, jaký regál si vlastně vybrat. V úvahu je třeba vzít hned několik parametrů.
Rozvod, rozchod, nevěra, výpověď z práce, smrt blízké osoby, nemoc, to vše bychom mohli označit jako životní krize. A nejen to, důvodů životních krizí je mnoho. Životní krize potkají během života každého člověka a některým z nich se nelze vyhnout.
Obnošené džíny, které už nosíte méně, ale vyhodit je nechcete. Pád snadných tipů a z vašeho odloženého kousku se může stát opět oblíbené oblečení. Tyhle chytré vychytávky vám ukážou, jak džíny vylepšit nebo využít na něco úplně jiného.

Výběr článků

Marie Frederiksson, která byla jako zpěvačka skupiny Roxette jedním z nejznámějších hlasů v 80. a 90. letech, zemřela po dlouhém boji s nemocí. Navždy se vryla do paměti hlavně písní It Must Have Been Love z filmu Pretty Woman.
Jednou z možností, jak se podívat na své hubnutí, je právě podle odlišností jednotlivých krevních skupin. Někomu z vás možná právě tato metoda bude dávat smysl a dokáže s její pomocí shodit pár nadbytečných kil.
V životě se můžeme setkat s celou spoustou onemocnění. Zatímco nad některými jenom mávneme rukou, jiné nás mohou výrazně poznamenat do konce života. A zatímco některé nám jsou moc dobře známé, nad jinými visí jeden obrovský otazník. Přesně takovou nemocí je i Bechtěrevova nemoc či také Bechtěrevova choroba.

Nepřehlédněte

Přejí si vaše děti pod stromeček chlupatého mazlíčka? Než to definitivně zavrhnete, vezměte v potaz, že "psí terapie" může příznivě ovlivnit jejich zdraví, konkrétně případné alergie i obezitu dětí. Jak je to možné?
Maminky v tomto videu natočil jeden tatínek, který je dal přes internet dohromady, aby ukázali světu, jak může být běžný život s postižením zábavný a plný radosti. Píseň, kterou společně zpívají, je dojemná skladba A Thousand Years. V originále ji nahrála zpěvačka Christina Perri k filmu Twilight sága: Rozbřesk - 1. část. Video bylo natočeniona podporu World Down Syndrom Day 2018, a představuje 50 matek s jejich dětmi. Původní inspirace vznikla díky britské organizaci Singing Hands, která pomáhá dětem ve skupinách učit Makaton. Tento jazykový program pomáhá slyšet lidem s problémy s učením nebo komunikací pomocí značek a symbolů. Tohle vás skutečně dojme!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek