Úterý , 22. 04. 2025

Evžénie

Opalovací krémy mohou měnit naši DNA

Dokážete si představit, jak moc dokážou být opalovací krémy nebezpečné? V některých případech mohou pozměnit i naši DNA! Neodnesete to vy, ale vaše děti a vnoučata už možná ano.

09. 06. 2021

Před třemi lety proběhl výzkum v rámci Centra pro výzkum toxických látek na Masarykově univerzitě v Brně a tamní vědci zjistili, že opalovací krémy, které obsahují tak zvanou látku EHMC, by skutečně lidské DNA změnit mohly, a to i přesto, že EHMC je látka jinak zcela neškodná. Jenže když přijde do kontaktu s UV zářením, může být naopak velmi nebezpečná.

Zdraví jedinci se bát nemusejí. A ti ostatní?

Opalovací krémy mají právě před UV zářením naši pokožku ochránit. Paradoxem ovšem je, že když použijete krém s výše zmíněnou látkou, změní se na takzvaný genotoxin, který poškozuje DNA buňky. A aby toho nebylo málo, EHMC se používá kromě opalovacích krémů také v další kosmetice, například v lacích na vlasech nebo v parfémech. 

Pro zcela zdravého jedince není látka EHMC nijak zvlášť nebezpečná. Na druhou stranu podle vědců mohou existovat i výjimky, kdy si s touto látkou naše imunita zkrátka neporadí. Obecně u zdravého jedince platí, že tělo genetické změny většinou „opraví“ samo. Stále ovšem není jasné, co se děje ve chvíli, kdy toho naše tělo schopno není.

Někteří se dokonce přiklánějí k názoru, že tyto změny provedené látkou EHMC mohou být patrné až u následujících generacích. 

Hledejte minerální opalovací krém

Co můžete udělat vy proto, abyste se nemuseli bát těchto negativních vlivů na vaši DNA? V první řadě se vyhýbejte všem opalovacím krémům, které obsahují benzofenony, které mohou narušit hormonální systém, a parabenové konzervanty.

Nejlépe uděláte, když budete používat bio opalovací krémy, které se většinou skládají jen z jojobového, olivového a slunečnicového oleje, doplněného o přírodní máslo a včelí vosk. Tyto opalovací krémy jsou minerální, neboť obsahují minerální filtr oxid zinku.

Jak tedy poznáte, který krém je pro vás ten správný, a který naopak může uškodit?

  1. Vždy hledejte opalovací krém s minerálními filtry. Ty totiž fungují mechanicky, což znamená, že na pokožce vytvářejí slabou ochrannou vrstvu, která chrání před sluncem, ale nevstřebávají se do pokožky.
  2. Dívejte se na složení. Čím je složení přírodnější, tím je samozřejmě lepší. Krémy by měly obsahovat minimálně 99 % přírodních ingrediencí v BIO kvalitě. 
  3. Hlídejte si certifikaci. EcoCert Organic Cosmetics, COSMOS Organic, BHDI, NaTrue či české ochranné známky CPK či CPK bio jsou příklady certifikátů, které zajišťují kvalitu produktu. Také hledejte označení UVA v kroužku na obalu. To znamená, že opalovací krém zajišťuje ochranu i proti hlouběji působícímu škodlivému UV záření. 
K TÉMATU  Jak pečovat (nejen v létě) o vlasy, abyste je měly krásné jako modelky z reklamy?

Čím vyšší ochrana, tím víc zaplatíte

Také jste si vždycky kupovali opalovací krém s tím nejvyšším faktorem? To jste si zřejmě i dost připlatili. Přitom účinnost krému se se stoupající výší ochranného faktoru (SPF) nijak výrazně neliší. Je samozřejmé, že opalovací krém s faktorem 30 je účinnější než ten s faktorem 15, ale rozhodně ne o tolik, jak jste si možná mysleli.

V prvním případě krém odfiltruje 97 % UV záření, v případě SPF 15 93 %. Faktor 50 pak odstíní 98 % UV záření. Vše ostatní se nazývá 50+. Nikdy vás ale zřejmě nenapadlo ptát se, proč neexistuje faktor 60 nebo 70. Je to přitom jednoduché. Ochrana se nijak významně nezvyšuje. Krémy by byly zase jen o něco dražší a ze zákazníka by pak firmy dostaly víc peněz prakticky za nic.

Proto se většinou doporučuje volit zlatou střední cestu a tou je faktor 30. Máte-li ale skutečně světlou kůži a patříte do skupiny fototyp 1 a 2, samozřejmě padesátkou nic nezkazíte, ale ve vašem případě platí pravidlo, že byste se na slunci neměli ukazovat vůbec.  Jak se říká, všeho s mírou a až si půjdete koupit opalovací krém, nedívejte se jen na cenu, ale především na jeho složení. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak investovat do péče o sebe, aniž byste museli utratit jedinou korunu

První pomoc při bodnutí hmyzem

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Vidíte manželství jako metu, do níž vstupujete v princeznovské róbě bránou opentlenou květinami ve stylu "žili šťastně až do smrti“? Nebo jako strašák, který omezuje vaši osobnost? Je manželství a rodina ještě stále základem vztahu dvou lidí? A jaké má tato instituce výhody a nevýhody?
Jednoduchý čistý design, kombinace dřeva a betonu. To je Ion Adventure Hotel na Islandu, který má vlastní termální lázně s výhledem do okolní přírody. V noci pak můžete přímo z bazénu pozorovat na obloze polární záři nebo se koukat ven proskleným výhledem z restaurace v prvním patře. Nádhera!
Nic nedokáže pokazit dovolenou tak jako špatné počasí a zdravotní obtíže. S počasím sice vy sami nic neuděláte, ale před zdravotními neduhy se můžete chránit tím, že si pečlivě sbalíte s sebou na dovolenou také lékárničku. V zahraničí se totiž léky první pomoci shání obtížněji.
Zvažujete, že svému dítěti začnete dávat kapesné a nevíte, kdy je nejlepší čas? Jak začít a co všechno dopředu promyslet?
Módní oblečení s námi mnohdy dokáže skutečné zázraky. Rozjasní nás, zvýrazní naše přednosti a podpoří náš styl. Druhou stránkou mince je ale fakt, že pokud zvolíme nesprávné modely, nastane spíše opačný efekt. V tomto článku se proto podíváme na šest nejčastějších módních chyb, které nám na oko přidávají kila navíc.
Každý rok se světu představí nové trendy, kterými se můžeme řídit při vybírání nového šatníku nebo zařizování svého bydlení. Zaměřme se nyní na trendy ze světa bydlení, které se budou krapet lišit od těch z roku 2020. Hlavní roli budou hrát přírodní materiály.
V dnešní době je velmi jednoduché zajít do obchodu a koupit si síťku pomerančů nebo citronů. Je to samozřejmě skvělé řešení vitaminu C, rozhodně lepší než polykání tabletek, které kromě vitaminu C obsahují celou řadu dalších nepotřebných látek.
„Petra je tak úspěšná a krásná. Té se nikdy nevyrovnám.“ „Když půjdu ven v téhle sukni, určitě si o mně moji kolegové řeknou, že nemám vkus.“ „Moje děti mají tak nešikovnou mámu. Vím, že to jiné matky zvládají všechno mnohem lépe.“ Něco vám chybí - a to je sebeláska!

Výběr článků

Nejen díky šíření koronaviru je téma podpory imunity v posledních dnech často diskutovaným tématem. Podporovat imunitu je nutné během celého roku, ale zejména v období s vyšším výskytem respiračních a jiných onemocnění. Imunita velmi úzce souvisí se zdravým životním stylem.
Partnerský vztah by se měl vyvíjet. Od počáteční krásné zamilovanosti až po období, kdy mají oba zúčastnění pocit, že být spolu je vlastně fajn. V této fázi se velmi často sestěhovávají do společné domácnosti a plánují budoucnost, kterou chtějí sdílet dohromady.

Nepřehlédněte

Lucemburský princ Frederik, syn prince Roberta a princezny Julie z Nassau, zemřel 1. března 2025 ve věku 22 let. Dlouhodobě bojoval s mitochondriálním onemocněním POLG, vzácnou genetickou poruchou, která ovlivňuje fungování buněk a může vést k vážným zdravotním komplikacím. I přes svůj zdravotní stav se věnoval podpoře vědeckého výzkumu a osvěty o této nemoci.
Tato anglická diva se proslavila předně jako zpěvačka, ale zároveň také svým skladatelským nadáním a působností v modelingu. Dua Lipa má původ v samotné Albánii. Mohli byste se domnívat, že její jméno je smyšlené pro zviditelnění ve světě showbyznysu, a že pod ním jen vystupuje, ale není tomu tak. Dua Lipa je skutečně její rodné jméno.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek