Pondělí , 21. 07. 2025

Vítězslav

Zákon o odškodnění po trvalých následcích očkování ve sněmovně. Ministerstvo zvažuje finanční spoluúčast rodičů

V ČR jsou děti povinně očkovány proti devíti nemocem. Povinnost vysvětluje ministerstvo zdravotnictví ochranou zdraví celé společnosti. Roste ale počet rodičů, kteří děti očkovat nenechávají nebo ho odkládají do vyššího věku, protože je považují za nebezpečné. Závažné nežádoucí účinky ale nejsou prokázány.
Zákon o odškodnění po trvalých následcích očkování je ve sněmovně
zdroj: 123RF.com

21. 11. 2019

Kde je očkování dětí povinné

V minulých letech zavedlo povinné očkování Francie a Itálie. Tam je předmětem očkování 10 chorob, tedy více než u nás. V letošním roce je zavedlo Řecko a stejný krok zvažuje Irsko a Velké Británie. V Německu se připravuje povinné očkování od roku 2020. V této souvislosti prohlásil německý ministr zdravotnictví Jens Span, že „…podmínkou svobody je také jistota, že mě můj protějšek zbytečně neohrožuje a nenakazí…

Zákon o náhradě újmy způsobené očkováním je připraven

Sněmovní zdravotnický výbor schválil 29. října návrh zákona o náhradě újmy způsobené povinným očkováním. Odsouhlasil také pozměňovací návrh umožňující vznik odborné komise, která by měla posuzovat složité případy. Odškodnění by se mělo vztahovat jen na případy, kdy došlo k trvalému poškození. Tím se myslí trvalá škoda na zdraví s nepříznivým vlivem na uplatnění poškozeného v dalším soukromém i společenském životě.

Rozhodovat bude komise

Zda může očkování za trvalé poškození dítěte, by měla rozhodnout nezávislá odborná komise. Jejím předsedou má být zástupce ministerstva, členy by byli nejméně dva zdravotničtí pracovníci z příslušného oboru a právník. Komise by na základě zdravotnické dokumentace a dalších zjištěných skutečností rozhodla, zda újma na zdraví je či není následkem povinného očkování.  

Méně případů, než při užívání acylpyrinu

Odškodnění by se podle odborníků mohlo týkat méně než deseti případů ročně. Odborníci mluví o jednom případu na milión vakcín. Podle odborných studií mohou být důsledkem reakce organismu na podání očkovací látky alergická reakce, ztráta pohyblivosti paže či ramene, postižení mozku či zánětlivé onemocnění kloubů, vyskytnou-li se ovšem v určitém čase po očkování. Problémy nevyvolává samotná vakcína, ale nešťastná souhra několika dalších nepříznivých okolností. Špatná imunitní reakce je pouze jednou z nich.

K TÉMATU  První akční hrdina v podání Jiřího Mádla. Jirka to zvládl bez kaskadérů, ale občas to i bolelo

Přitom například užívání léků s kyselinou acetylsalicylovou (acylpyrin, aspirin, anopyrin apod.) může někdy způsobit vážné krvácení z trávicího ústrojí a skončit až smrtí pacienta. Podle odborných studií se tato komplikace objevuje až v 3,64 případech na 1000 pacientů léčených po dobu 1 roku. Tedy podstatně častěji, než reakce související s povinnými vakcínami u dětí. Na druhou stranu, podávání kyseliny acetylsalicylové zabrání až u pětiny léčených pacientů vzniku infarktu myokardu.
Prostě dosud nebyl vynalezen žádný lék, který by neměl nežádoucí účinky a všem pacientům přinesl pouze kladný efekt. Ovšem úkolem státu je chránit většinu společnosti, a to se také v případě povinného očkování děje.

Za zdraví dítěte odpovídá zákonný zástupce. Uhradí jeho léčbu?

Nad problematikou povinného očkování se ministerstvo zdravotnictví zamýšlí i z opačného úhlu pohledu. Tedy nad odpovědností rodičů, kteří dítě očkovat nedají. V zákoně o ochraně veřejného zdraví je sice již nyní za odmítnutí očkování pokuta 10 000 Kč. Ministerstvo zdravotnictví však zvažuje, že pokud dítě onemocní v souvislosti se zanedbáním očkování, musel by zákonný zástupce uhradit část nákladů na léčbu.

Problematika je řešena v novele zákona o ochraně veřejného zdraví, která nyní čeká na první čtení ve sněmovně. Podle ní by neočkované děti neměly být přijímány nejen do mateřských škol, ale ani do dětských skupin a podobných zařízení, které pobírají příspěvek od státu. Dotknout se to může i táborů či škol v přírodě.

Podle nedávného Eurobarometru, který organizuje Evropská komise, považuje sice 88 % Evropanů očkování za důležité k ochraně vlastního zdraví, avšak současně 48 % respondentů věří nepravdivým informacím o vakcinaci. Odpověď odborníka na webu České vakcinologické společnosti hovoří za vše:

Rodič: „Kde je moje právo se rozhodnout neočkovat, když mi dítě nevezmou do školky, pokud tak učiním?“
Vakcinolog: „Kde je právo dětí na zdravé dětství?“

Podrobné informace o mýtech a faktech o očkování najdete na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR a webu České vakcinologické společnosti.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

V průběhu letních měsíců se častěji vydáváme mimo domov. Tím se ovšem dostáváme do hledáčku klíšťat. Co nám tito roztoči mohou způsobit, jak se jim bránit a co dělat, když už se zakousne? Zapomeňte na staré rady, dnes už je vše jinak. Žádné krémy, aby se pustilo apod.
Již půl roku se potýkáme s rouškami v různých prostorách. Zatímco někdo v roušce musí trávit jen nezbytný čas například při nákupu, pro jiné se tato povinnost vztahuje na celou pracovní dobu. Pleť pod vlivem vlhka, tepla a nedostatku vzduchu logicky velmi trpí. Objevil se nový problém – jmenuje se maskné. Jak předejít jeho vzniku a jak s ním bojovat, když už se objeví? Poradíme vám.
Ilona Csáková se po delší pauze vrací na hudební scénu s novým singlem "Afrodiziaka", který je předzvěstí jejího podzimního turné "Tornero". Píseň, na níž se podíleli členové kapely No Name, nabízí zralou a důvtipnou interpretaci lásky, podtrženou minimalistickým videoklipem režiséra Václava Noida Bárty. Přestože singl působí solidně, postrádá energii, která by jej učinila skutečným comebackovým hitem.
Tetování už dávno není výsadou lidí na okraji společnosti. Naopak, dnes už existují i exklusivní tetovací studia s vybranou klientelou, ve kterých vás zdánlivě jednoduchá „kérka“ vyjde zhruba stejně draho jako nové auto. A když si prolistujete svůj oblíbený společenský časopis, přijde vám, že kdo nemá tetování, jako by dnes nebyl.
Sebevědomí hraje klíčovou roli v každém vztahu. Pokud je stabilní a zdravé, vytváří prostor pro vzájemnou důvěru, respekt a harmonii. Naopak nízké sebevědomí může vést k nejistotě, žárlivosti a konfliktům. Jak si tedy udržet zdravé sebevědomí ve vztahu a zajistit, aby vztah prospíval?
Ve světě krásy panuje řada mýtů a stereotypů. Některé z nich jsou pozůstatky starších studií, jiné vznikly jednoduše mezi lidmi a postupně se staly dostatečně přesvědčivé natolik, že ovlivnily naše chování a přístup ke kráse jako takový. Vyznat se ve světě pravdy a mýtů je skutečně nelehký úkol, ovšem, abychom vám jej alespoň trochu usnadnili, připravili jsme pro vás seznam těch nejčastějších mýtů, které i dodnes kolují mezi námi.
Otevíráte schránku a mezi letáky vidíte obálku s pruhem. Nervozita je na světe. Co to přišlo? Je to pokuta nebo snad exekuce? Nebo nějaké špatné parkování? Ne všechny obálky s pruhem jsou důvodem k nepokoji.
Máte něco málo našetřeno a své úspory schováváte pod polštářem doufajíc, že vám je inflace “nesežere”? Bohužel inflace dosáhne i na vaše úspory, které sídlí na běžném účtu. Aby došlo naopak k jejich zhodnocení, vyplatí se je investovat. Do čeho? To je už na vás. Ať už se rozhodnete pro akcie, nemovitosti, dluhopisy nebo pro spořící účet, pomůžou vám knihy o investování, které vás navedou na tu správnou cestu.
Taky jste to slyšela? Vyber si buď kariera, nebo dítě! Naštěstí dneska už jde zvládnout vše. Přinášíme 5 rad, jak hravě zvládnete obojí.

Výběr článků

Elenu trápí to, co mnoho dalších žen, ačkoliv o tom veřejně nemluví. „Můj manžel se mi nedávno svěřil s tím, že by chtěl ještě další vztah. Jsme manželé přes dva roky, cítím se ve vztahu šťastná. Jenže mu očividně nestačím. Chtěl by ještě jinou ženu, chodit s ní na rande a dokonce souložit. A já si mám prý taky někoho najít. Jenže já nic takového nechci, co mám dělat?“ Její muž mluví o tzv. polyamorii a v mužských fantaziích se nejedná o nic ojedinělého.
Období dovolených nemusí skončit s prázdninami. Máme pro vás tip na úžasné místo, ze kterého se vám nebude chtít ani odjet. Místo, ve kterém si na své přijdou milovníci osvěžujícího koupání, objevování památek i nadšenci pro horskou turistiku.
I když školy a školky fungují, tak většina dětí v nich moc času netráví. Stačí jim totiž pár dnů v kolektivu a onemocní. Chřipku střídá nachlazení či angína. Během měsíců, kdy byly doma a nosily roušky, se oslabila jejich přirozená obranyschopnost a nyní jim stačí málo. Tohle byste měli udělat, abyste jejich imunitu opět nastartovali a vaše ratolesti trávily více času v lavici než v posteli.

Nepřehlédněte

Vždycky jsem si myslela, že rodiče mohou mít jednání svých dětí pod kontrolou a dokážou je ochránit před nebezpečím. Vždy, když jsem slyšela nějaký příběh k tomuto tématu, tak jsem byla paní chytrá, prý mně by se to stát nemohlo, já bych to poznala, moje dítě je poučeno, blá, blá, blá…. No, nikdy neříkej nikdy a to mé určité povyšování, že já jsem lepší matkou rychle vzalo za své. Setkala jsem se s tím tak z blízka, že bych to opravdu nikomu nepřála.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek