Čtvrtek , 03. 07. 2025

Radomír

Obsedantně-kompulzivní porucha: problém doprovázený úzkostí

Deprese a úzkosti jsou dnes běžné jevy, se kterými se potýkáme. Zatímco někdo k těmto stavům sklouzne z důvodu špatného rodinného zázemí, jiný se do depresí dostane z důvodu až příliš velké snahy uspět. A někdy - někdy je na vině takzvaná obsedantně-kompulzivní porucha. O co konkrétně jde?
obsedantně-kompulzivní porucha
Co je to obsedantně-kompulzivní porucha? (Foto: 123RF)

16. 08. 2021

Možná se vám to stalo taky – scházíte ze schodů, jste připraveni vyrazit na nákup, ale z ničeho nic si pomyslíte: ,,Vypnula jsem sporák? Nenechala jsem zapnutou žehličku? Není otevřené okno?” Nad těmito vtíravými myšlenkami máme tendenci pouze mávnout rukou, což je samozřejmě špatně. Může to být obsedantně-kompulzivní porucha.

Když se k tomu přidá i časté mytí rukou odůvodněné strachem z možných nemocí, které by se na člověka mohly nalepit, pravděpodobně se skutečně jedná o obsedantně-kompulzivní poruchu.  

Úzkostné onemocnění, které může mít černý scénář 

V posledních letech se s tímto onemocněním setkáváme velice často. Mluvíme o úzkostné nemoci, která spočívá ve vtíravých myšlenkách vzbuzujících strach. Tento pocit, respektive jev následně vyúsťuje až v úzkost, kterou se následně snažíme zahnat všemi možnými způsoby.

Mezi ně patří i rituály, respektive tendence všechno opětovaně kontrolovat, abychom zmiňovanému strachu předcházeli. Právě kvůli tomu se neustále vracíme k už zamknutým dveřím nebo se několikrát vracíme do koupelny, abychom zkontrolovali, že kulma opravdu není zapojena do zásuvky.  

Lidé o svém problému často vědí 

Co je až zarážející, tak zjištění, že lidé o svém problému často vědí. Jsou si moc dobře vědomi absurdity svého chování, ovšem nejsou schopní s tím něco dělat, i když jim to zasahuje do osobního života či to je nebo jejich okolí otravuje.  

Jaké jsou typické příznaky onemocnění? 

Pojďme si o obsedantně-kompulzivní poruše prozradit víc. Pozastavme se zejména u jejích příznaků, k nimž patří: 

  • Agresivní chování 
  • Strach, že jsme něco zapomněli 
  • Nutnost mít všechno na svém místě, jinak se někomu může něco stát 

Čili k těm prvotním příznakům patří obsese, kvůli které se dostáváme do neřešitelné situace. I když si jsme často vědomi toho, že pořádek naši rodinu ve skutečnosti neochrání, respektive že kvůli nepořádku se rodině nic nestane, přesto v nás strach z tohoto pramení, což se následně přelévá do silných emočních stavů.  

K TÉMATU  Léčivé houby. Které vám pomohou s imunitou, které s pamětí a co dalšího ještě umí?

Poté se člověk dostává do takzvané kompulze, během které máme tendenci několikrát věci kontrolovat či nesmyslně často si mýt ruce. Do této kategorie symptomů úzkostného onemocnění patří i potřeba třeba třikrát zaklepat, abychom “zůstali v bezpečí”.  

Rozvinout se může i u dětí 

I když se to zatím jeví jako typický problém dospělých, není tomu tak. Obsedantně-kompulzivní porucha se může vyskytnout i u těch nejmenších. Jen se to u nich tolik nepozná. Důvodem je jejich zvláštní chování, které je snad součástí každého dětství. Zpozornit bychom však měli ve chvíli, kdy opakující se rituály začnou komplikovat život dítěte nebo kdy se začnou projevovat problémy ve škole. Pokud to dojde až do stádia, kdy se objeví stres a vytratí se kontrola a ovládání se, je načase vyhledat lékaře. 

Co za onemocněním vězí? 

Nabízí se otázka, proč se obsedantně-kompulzivní porucha vlastně objevuje. Podle odborníků má na vzniku nemoci vliv hlavně genetika, tedy dědičnost. Jistou roli hraje i způsob, jakým bylo dítě vychováváno. Pokud se například klad až nadměrný důraz na čistotu, tak přesně v tomto okamžiku se na úzkostné onemocnění zadělalo.  

Psychoterapie jako východisko 

Jak se obsedantně-kompulzivní porucha léčí? Naštěstí se mnohdy nemusí přistupovat k farmaceutickým produktům, ale stačí podstupovat psychoterapie. Ty dnes nejsou tabu, svého psychologa má každý třetí z nás. Jeho hlavním úkolem bude porazit úzkost, která se obvykle snižuje opakováním zajetého rituálu, jak už ostatně bylo zmíněno. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Co je to Bechtěrevova nemoc? Odhalme příznaky i stádia nemoci

Zánět močových cest jako bolestivý problém. Jak nemoc léčit?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Podzimní únava může zpomalit vaši produktivitu, ale správná strategie vám pomůže zůstat soustředěná a plná energie. Naučte se, jak si vytvořit ideální prostředí pro práci, jak se vypořádat s únavou a zvýšit svou efektivitu nejen při práci z domova, ale i v každodenním životě.
V sobotu si dopřejte nějakou aktivitu a pohyb, v neděli potom relaxujte. Co dalšího se objeví o víkendu? Horoskop krásy a duševního zdraví pro vás připravila astroložka Naďa Šmídová.
Adidas, jeden z hlavních partnerů RunCzech, opět připravil exkluzivní kolekci triček k osmi závodům letošní běžecké série. Autorkou grafických návrhů triček je ilustrátorka, animátorka a digitální umělkyně Eliška Podzimková, jejíž projekt PLEŠOUNI chce adidas touto spoluprací podpořit.
Máme tu nový rok, nejspíš jste si stanovili různá předsevzetí a jedno z nich může být právě cvičení. Možná jste se ale pokoušeli cvičit už dřív, ale moc dlouho vám to nevydrželo. Anebo jste se k tomu nakonec ani neodhodlali. Čím to vlastně je? A jak to jednou provždy vyřešit a doopravdy se cvičením začít? Pojďme si o tom něco povědět!
Aktuálně nejedna zahrada oplývá pěstovanou zeleninou. Zatímco z počátku jara a léta trápilo zahrádkáře sucho, nyní jsou tím hlavním problémem škůdci, kteří okupují pěstovanou zeleninu. Žádný zahrádkář si však nemusí nechat svou zeleninu vzít, se škůdci totiž lze efektivně bojovat. Dokonce se nemusí použít ani chemie, po které sahají především nezkušení zahrádkáři, kteří jednotlivé druhy zeleniny pěstují vůbec poprvé.
Když je hezky, chcete se posadit ven na zahrádku. K obědu o víkendu, s návštěvou nebo na večerní grilování, krytý přístřešek je skvělá věc. Můžete v něm i jen tak lenošit, číst knížku nebo trávit čas s rodinou. Zahradní altány mohou mít mnoho podob, a dají se koupit jako skládačka nebo postavit přímo na míru. Prohlédněte si galerii.
V padesáti pěti letech se dnes málokdo ztotožní s pojmem senior. Důležité je ale to, že mnoho cestovních kanceláří nabízí pro lidi ve věku 55 let a více výhodné podmínky pro dovolenou. Dovolená pro seniory na vás vyskakuje na každém rohu, skutečně se ale tak vyplatí, jak cestovky inzerují? Zjistili jsme to!
Lidé zranění při pádu na zamrzlém či zasněženém chodníku musí o odškodnění bojovat dlouho, v 67 procentech déle než rok. Až ve třech čtvrtinách případů totiž obce a technické služby odmítají za zranění přijmout odpovědnost. Konečné odškodnění se přitom může vyšplhat na statisíce, průměr je 287 tisíc korun. Podle zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích zodpovídá za náhradu škody, která vznikla při neprůchodnosti chodníku, město či obec. Jak se zachovat, když se vám to stane?
Mít pupík přes léto je na jednu stranu zátěž, protože čelíte vysokým teplotám. Ale maminky, které si toto období v roce prožily těhotné, se shodují na jednom – dokonale se vyřádíte v módě!
Voda je pro člověka jeden z nejdůležitějších prvků. Víte, že tvoří až 60 % těla dospělého jedince? Je nezbytná pro biochemické reakce, zásobování celého těla živinami, odstraňování odpadních látek a pro udržování krevního oběhu a tělesné teploty. Jak se ale v létě udržet správně hydratovaní, co se počítá, a co ne?
Suchá pokožka může být způsobena mnoha faktory. Mezi nejčastější patří dehydratace, stárnutí, sezónní změny, alergie a nedostatek mikroživin. V závislosti na příčině lze ke zlepšení stavu kůže použít různé metody. Mohou to být různé léčivé masti nebo jiné zvlhčující prostředky, pití většího množství vody a užívání některých doplňků stravy.
Pandemie se rychle šíří. Čísla nemocných stoupají, proto byste neměli na nic čekat a podpořit svou imunitu. Nikdy totiž nevíte, kdy a kde se s nemocným můžete setkat. Abyste měli dobře fungující obranyschopnost, musíte mít ve formě střeva. K tomu vám pomohou probiotika. Soutěžte s námi a vyhrajte balíček doplňků stravy Naturevia, ve kterém najdete kvalitní přípravky pro celou rodinu.

Výběr článků

Bolesti zad mají mnoho podob. Mohou se lišit intenzitou a dobou trvání, a zejména příčinou. Vždy se jedná o problém, který je souborem individuálních, psychosomatických a pracovních stereotypů. Jednou z psychosomatických a častých příčin bolesti je stres.
Herečka Courteney Cox, známá především díky své roli Moniky Gellerové v kultovním seriálu Přátelé, oslavila své 60. narozeniny. Oslava proběhla v úzkém rodinném kruhu a herečka se podělila o některé momenty na svých sociálních sítích. Courteney Cox stále září, což potvrzují její fanoušci po celém světě. Kariéra

Nepřehlédněte

Cílem lymfodrenáže je zlepšit kvalitu lymfatického oběhu, popřípadě odčerpat přebytečnou lymfu z podkoží zpět do oběhu. Postup je nutno znát a bezpodmínečně respektovat, a tak patří jen do rukou zkušených odborníků. Nesmí způsobit žádné bolestivé pocity, nepoužívají se při ní žádné emulze ani oleje.
Zima pomalu klepe na dveře, Vánoce jsou za rohem, Ježíšek mnohdy přemýšlí, co rodině nadělit pěkného a nezapomenutelného. Co kdyby to letos byla třeba dovolená v teple? Ohřejete se, užijete si sluníčka, načerpáte ztracené síly a poznáte další zajímavé místo. Jaké? Co třeba exotický Zanzibar, který je pro rodinnou dovolenou jako stvořený?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek