Středa , 04. 12. 2024

Barbora

Nela v koučinku: Třetice všeho dobrého

Jaké si odnesla Nela vědomosti a pocity z třetího sezení s Marcelou Hlaváčkovou v rámci koučování Emočních rovnic?
Nela v koučinku
„Prostě ten starý software vezmeme a nahrajeme tam nový.”

24. 05. 2022

Minule jsem se po druhé schůzce s Marcelou v seriálu Nela v koučinku veřejně doznala k mé nevraživosti, strachu, odporu – asi je jedno, jak tomu budu říkat, prostě je to negativní emoce – k chybování. Troufám si se domnívat, že takové smýšlení bude Achillovou patou vícerých z nás (a jestli ne, tak přijměte moji zcela upřímnou, dokonale závistivou poklonu).

Nikdy neříkej nikdy

To jsou ty moje/možná i vaše? cestičky v hlavě: „Musíš mít samé jedničky, když ne, tak bububu – je to chyba!“ Vyjmenovat by se jich dalo bezesporu nespočet. A to v žádném případě neházím chybu na rodiče nebo učitele, věřím, že to s námi mysleli dobře a dělali všechno, jak nejlíp jen dovedli.

Hezky jsme to spolu s Marcelou rozebraly a já se opět nestačila divit, co ze mě padá… Znáte ten pocit, kdy si o někom říkáte – ježišmarjá, jak ten/ta/to může být tak marná/marný/marné a zas naletět takové/mu partnerovi (šéfovi, lichváři… dosaďte si libovolně) A říkáte si: „To JÁ bych tedy nikdy…“ Hm. Marcele se „nevím“ neříká a taky se reaguje rychle. Proč? No aby si ta moje/vaše hlava nestihla něco rychle hezky nalhat.

Názorná ukázka možné blbosti

Tak si to ukážeme konkrétně? Kůže na trh?

„Já bych přece kvůli chlapovi nikdy nezměnila barvu vlasů, jak se oblékám….“

No jo, to jsem sice nezměnila, ale v rámci „nechybování“ (kdy chyba je samozřejmě i rozbít hrneček!) jsem pálila mosty, měnila práci a stěhovala se za hranice s tím, že je pro mě priorita rodina. To sice je, ale díky šikovným dotazům Marcely, a někdy pro mě bolavým odpovědím, jsem si uvědomila, že jsem mistr světa v opakování chyb a skákání hlavou proti zdi mi jde na Olympijskou medaili. Umím to zleva, zprava, z jiného a zaručeně lepšího úhlu, s rozeběhem i z místa a někdy si k tomu vezmu i trampošku. A ono furt nic.

K TÉMATU  Nela v koučinku: Šípková Růža a šáteček s pokračováním. Jsme na konci, přátelé

Co tady vidím jako „chybu“? Vzdala jsem se sama sebe a toho, kým jsem (a to v zásadnějších věcech, než je barva vlasů, na kterou si sáhnout teda nenechám) a opravdu mi v tom nebylo dobře. Ale teď pracuju na tom, abych ty varovný praporky poznala. Abych si stála za tím, kým jsem, a abych prostě zahnula třebas doleva a šla jinudy než skrz zeď.

obilí
Nikdy neříkej nikdy.

Ona ze mě ta boule na čele totiž bájnýho jednorožce úplně neudělá. I s tím dokážou Emoční rovnice pomoci. Moc se mi líbí, jak to Marcela vysvětluje: „Je to takový upgrade mozku, starý špatný software nahradíme novým a lepším“.

Praktické okénko ze třetího koučinku

  • shrnutí pocitů ve všech oblastech života (stále mě fascinuje, jak mozek hned ví, jak se cítíte, žádné dlouhé analýzy) – pak si to hezky můžete prohlédnout v grafu v appce
  • kladení otázek, střílení odpovědí a z nich Marcela „tahá“ ten starej software, který už v hlavě nechceme – to si odsouhlasíme
  • kontrola mnou otočených Emočních rovnic, tedy hlášek mýho starýho softwaru
  • konkrétní kontrola cílů, na kterých jsme se domluvily minule (méně hodin práce, úspory, kde je možnost vydělat víc, jak zlepšit ty či ony vztahy)
  • další kroky směrem k cíli – je to jízda, bavíme se opravdu konkrétně a ony se opravdu ty nové cesty objevují
  • dále vyplňuju týdenní zprávu, která je pak podkladem pro další koučink
  • učím se vizualizovat se zapojením relevantních smyslů a je to paráda, neřekla bych, že by mě to mohlo tak bavit – má to svá pravidla, která se stále učím. A co filmuju? Právě ty nové, otočené a chtěné softwarové cestičky. Na pár vteřin si zažiju film a zrežíruju si ho tak, že mi je v něm fakt báječně.
K TÉMATU  Z poradny kouče: Ze stresu je mi špatně, píše čtenářka. Naučte se ho zvládat pomocí několika technik

Sice trpělivostí neoplývám, ale zas nečekám změnu za minutu. Je mi jasné, že pokud moje hlava jela po zajetých kolejích X let, musím si máknout, abych přehodila výhybku. Ale třeba právě to nastavení vůči chybování – to se mi pomalu mění. Je to ten moment, kdy je to sice nepříjemný, ale dávám si do hlavy, že je to jen jako značka změna směru jízdy – přehoď výhybku, Nelouši! A změny už se začínají dít. I v pracovní sféře mi přišla moc příjemná nabídka, která mě posune ke kýženému cíli.

Suma sumárum

Jsem opravdu vděčná za dosavadní zkušenost jak s Marcelou, tak s koučinkem Emočních rovnic. Po třetí schůzce, která utekla jako voda, jsem odcházela s úsměvem. Nemohla jsem si pomoct, bylo mi prostě opravdu fajn. Asi se hlavě ulevilo, kolik ze sebe dostala mrvy… Teď je na čase vzít vidle a začít odhazovat, obracet a čistit. Nela v koučinku je teprve na začátku cesty.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nela v koučinku: Druhá schůzka s koučkou a moje chyby

Nela v koučinku: První schůzka s koučkou

Zdroje článku:
https://www.marcelahlavackova.cz/post/třetice-všeho-dobrého
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Léto je nejkrásnější období v roce. A přináší s sebou také zážitky, na které se nezapomíná. Jaké jsou výhody letního flirtu, a proč by jej měl alespoň jednou za život zkusit každý z nás? Letní románek je prostě nezapomenutelný!
Když nefungují semafory, musí dopravu usměrňovat policisté. Někteří si práci zpestří tancem, kterým pobaví chodce i řidiče. Tady je deset policistů ze všech koutů světa, jejichž taneční kreace zachytili kolemjdoucí.
Pokud zrovna nepracujete někde v hotelu, odkud si můžete domů nosit vyřazená prostěradla z kvalitní tkaniny, asi v jednom kuse dokupujete utěrky a hadry. Ty se totiž běžným používáním rychle opotřebovávají, stejně jako vaší péčí o ně.
Ještě v botníku nemáte bílé tenisky? Pak byste tuhle chybu měly rychle napravit. Tenisky se totiž hodí ke všemu – k sukni, džínům a třeba i k šatům. Podívejte se, jak můžete tenisky kombinovat.
Vaše dítě odmaturovalo a na vysokou školu ho nevzali. Mělo by si najít zaměstnání. Jenže by rádo mělo ještě poslední prázdniny. Jste rozvedená a jeho otec mu řekl, že od června přestává platit výživné. Je to správné? Jak dlouho má rodič vyživovací povinnost k dospělému dítěti? A má dítě právo na poslední prázdniny?
Všichni jsme někdy v životě emocionálně vyčerpaní. Je normální zažít předávkování jednou nebo druhou emocí a vypořádat se s jejich těžkostí a bojem. A pouze prostřednictvím této zkušenosti můžeme skutečně vidět krásu života. Ale když se emoční vyčerpání promění v neustálý zážitek negativních emocí, už to není zdravé.
Současná hygienická situace si žádá kooperaci nás všech. Je potřeba, abychom se chránili podle hesla, které bylo vytvořeno: „Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě.“ Roušku si můžete vyrobit mnoha způsoby.
První snímek princezny Kate po její léčbě vyvolává rozruch. Může fotka z oblíbeného obchodu utišit vlnu spekulací a konspirací?
Suchý šampon, to je pomocník mnoha z nás, o kterém jste už jistě slyšely. Jak s ním ale pracovat, aby se skutečně stal vaším přítelem do nepohody? Naučte se to!
Ztráta blízkého člověka je jednou z nejbolestivějších životních zkušeností. Bezprostředně po úmrtí vámi může zmítat zmatek, chaos a šok. Nebudete tomu věřit. Přichází velký žal a truchlení. Je možné se s tím vůbec vyrovnat? A jak? Co přesně dělat a kdy?
Příchod miminka představuje krásný okamžik v životě každé maminky. I přes to ale moc dobře víme, že právě založení rodiny mnohdy může zacloumat s rodinným rozpočtem. Příjem maminky se v tu chvíli smrskne na rodičovský příspěvek. Když k tomu přičteme kolik toho miminko potřebuje nebo jak se vše kolem zdražuje, často si říkáme, že by se hodila nějaká koruna navíc. Řešením může být přivýdělek na rodičovské, na který se nyní trochu detailněji podíváme.

Výběr článků

Omamná vůně konvalinky přivábí mnohé zahrádkáře k tomu, aby si tuto krásku pozvali ke svému prahu. Když si ji ale přinesete domů, může se vám z toho pořádně zatočit hlava. Co konvalinka obsahuje a opravdu je jedem naší zahrádky?
Období menstruace nemá ráda asi žádá z nás. Jak si ho tedy zpříjemnit, aby to nebyly dny v pekle? Zkuste pár tipů, aby vám bylo lépe!
Sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu se v současné době podepisují na zdravotním stavu velkého procenta populace. Tyto každodenní návyky přinášejí mimo jiné i bolestivé otoky nohou a podporují vznik křečových žil. Jak se s těmito běžnými, avšak velmi nepříjemnými problémy vypořádat?

Nepřehlédněte

Nové album Ondřeje Rumla Zapomenutý příběh posluchače zavede do klidné a radostné atmosféry Vánoc.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek