Pondělí , 31. 03. 2025

Kvido

Nejčastější příčiny konfliktů mezi mužem a ženou a jak se naučit lépe komunikovat v partnerských vztazích

Muži a ženy, to jsou podle odborníků a psychologů dva různé světy, které si v podstatě nikdy neporozumí, ale neumějí bez sebe žít. Existují vůbec nějaké základní komunikační principy nebo vlastnosti, díky kterým se lze naučit porozumět svému protějšku? Zajímavé rady a podněty ze své praxe nám prozradila lektorka a koučka Hana Drahoňovská.
Muži a ženy, to jsou podle psychologů dva různé světy
zdroj: 123RF.com

02. 05. 2019

Jaké nejčastější problémy při komunikaci mezi ženou a mužem nastávají?

Nejčastějí příčinou problémů komunikace je nekomunikace. Je jedno, zda jde o životní partnery, přátele nebo rodinné příslušníky. Jednoduše nechávají problémy vyšumět, o nepříjemných věcech se nebaví a často se vyhýbají konfliktům. Nic neřeší a předpokládají, že tím je problém doživotně vyřešen. Nejčastější je, že si partneři nenaslouchají a neslyší se. Komunikace je o pozornosti. Na někoho mluvím a tím mu sděluji, věnuj mi prosím pozornost. Někdy ten druhý má tendenci dokončovat věty, skákat do řeči, dedukovat, co ten druhý chce říci a pak si po svém obsah věty vyloží. To je o vysvětlovacích stylech, které mohou být optimistické nebo pesimistické a opět o prostředí, z kterého vycházíme.

Jak případně řešit daný konflikt či zdroj našeho vzájemného neporozumění?

Pojďme si na úvod říci, že konflikt nemá být boj o to, kdo si prosadí vlastní zájem a vyhraje. Měli bychom ho vnímat jako rozpor v pohledech na jednu a tu samou věc. Každý ji vidíme díky vlastním programům z dětství a životním zkušenostem jinou optikou. To je potřeba si uvědomit a respektovat. Dá se s tím pracovat, pokud obě strany mají stejný cíl – domluvit se a nehrát slovní tenis, kdo komu dá větší smeč a kdo koho přehraje. Bez výčitek, bez používání slovíček „zase, vždycky, konečně, nikdy“. Ideálně nic neřešit doma, kde se veškerá energie z předchozích konfliktů kupí a jen na tu kupu přikládáme. Někdy pomůže si domluvit čas, termín, a případně si plánovat pravidelnost, jako když jdeme znovu a znovu na rande.

Je jedno, zda půjdeme na procházku, do kavárny, do restaurace či na večeři. Pakliže chceme něco řešit, doporučení je nesedět proti sobě, stůl je bariéra a konfrontační pozice. Sedněte si každý k rohu stolu nebo můžete i vedle sebe, byť je to nezvyklé. Lépe dojdete k nějakému výsledku, když máte k sobě blíž.

Často se na internetu nebo v knihách dočteme, že je lepší se konfliktu raději vyhnout a že páry, které se méně hádají, tak jsou šťastnější. Jde ve vztahu vážně o to nemít žádný konflikt nebo je lepší být otevřený a při konfliktech si věci alespoň vyříkat?

Ano, s tím mohu souhlasit. Páry, které se nehádají, jsou šťastnější. Jak to dělají, že se vyhýbají konfliktu, jaký návod se za tím skrývá? Často slýchávám tuto obecnou větu a pak se dozvím, že se snaží vznikající nedorozumění neřešit, ono se později objeví v jiné podobě a tak to jde dokola až se jeden z partnerů ozve, protože nedorozumění vnímá jako opakující se problém a celou dobu „předpokládal“, že to tomu druhému DOJDE. Nejhorší jsou falešné domněnky a dedukce. Přitom partner nemusí vědět, že sám živí nějaký problém, dokud se o tom nedozví. Nemusí si to vůbec uvědomit. Kdybychom řešili menší nedorozumění, můžeme se tak mnohdy vyhnout většímu konfliktu. Musí je chtít však řešit oba, nesmí jít o autoritativní rozhodnutí jednoho z partnerů a druhý pak rezignuje, aby měl klid.

K TÉMATU  Co si ženy ve skutečnosti myslí, když říkají...

Vztah je o dávání a braní a to by mělo být v rovnováze. Říkáme tomu citová banka. Je to totéž, jako když máte peníze v bance, vybíráte a dáváte tomu druhému své peníze, nevrací je a vy se dostanete do debetu. Debet zvyšujete dokud to jde a pak zjistíte, že jste na to sami. Výsledkem je, že jeden z páru zjistí, že zůstal s citovými dluhy sám a zdánlivě fungující vztah stál víceméně na něm, protože tu situaci sám dovolil.

S čím se nejčastěji potýkáte při vaší práci s klienty?

Nízké sebevědomí, chybějící sebedůvěra, program z dětství – nejsem dost dobrý, nejsem dost hodná holčička, chlapeček … bez ohledu na věk… Mluvím o dospělých lidech.

Napadá vás i nějaká vtipná situace skrze partnerskou komunikaci či neshody? Zážitky klientů nebo i vaše.

Klientka mi vyprávěla, jak byla seznámena svým kamarádem s panem Richardem někdy až o půlnoci na jedné společenské akci. Prohodili pár slov a když se chystala zavolat si taxíka, tak jí Richard nabídl odvoz, že má cestu kolem. Nechala se odvézt. Richard jí cestou vyprávěl o svém životě, podnikání a o všem, co se mu v životě nepovedlo a jaké byly jeho ex. Po 2 hodinách sezení v autě kousek od jejího domu, ho zdvořile přerušila, že je unavená a chce jít spát. Byla po jeho monologu bez energie. Za celou dobu se jí Richard na nic nezeptal, znal jen její křestní jméno a čtvrť, kde bydlela. Druhý den jí volal onen kamarád, že na Richarda udělala dojem, že si prý skvěle popovídali a jestli dovolí předat na ni číslo, že by se s ní ještě rád viděl. S poděkováním odmítla. Je to možná vtipné a současně smutné.

Jsou k dispozici nějaké statistiky nejčastějších příčin rozchodů mezi partnery?

Podle předběžných údajů uzavřelo sňatek 54, 5 tisíce párů mužů a žen, o 1, 9 tisíce více než v roce 2017. Vyšší počet uzavřených manželství byl naposledy zaznamenán v roce 2007. Nejvíce snoubenců si pro konání svatby zvolilo měsíc červen (10, 7 tisíce) a srpen (10, 6 tisíce). U 36, 6 tisíce párů šlo o první sňatek jak pro ženicha, tak pro nevěstu, u 7, 4 tisíce sňatků byli oba snoubenci rozvedení. Meziroční nárůst se týkal jak sňatků svobodných, tak rozvedených, přičemž u rozvedených byl výraznější (o 3 vs. 5 %). Nejvíce ženichů bylo ve věku 29 let a nejvíce nevěst ve věku 27 let. Podle předběžných údajů bylo v průběhu roku 2018 rozvedeno 24, 1 tisíce manželství, meziročně o 1, 6 tisíce méně. Čtyři pětiny mužů a žen se rozváděly poprvé. Celkem 10, 0 tisíce rozvodů právně ukončilo manželství bez nezletilých dětí, zbylých 14, 1 tisíce manželství s nezletilými dětmi. Rozvedeným mužům bylo v průměru 44, 8 let, rozvedeným ženám 41, 9 let.

K TÉMATU  12 důvodů, proč se nestydět za vztah s mladším mužem aneb ano, či ne?

Peníze, MD dovolená, nedostatek času na sebe, partneři se vzdalují, jsou postaveni před novou situaci po narození dítěte a rozdělují si role, kdo se bude starat o chod domácnosti a o peníze, jak bude nakládáno s časem. Setkávám se s tím, že role je partnerce/partnerovi autoritativně přidělena aniž by se na tom svorně domluvili. Ukazují se první problémy, které před narozením dítěte neexistovaly a nemuseli řešit. O vztah je nutné pečovat. Partneři si vyčítají, cítí se nepochopení. Komunikace – možná si ani neuvědomují, ale prosba, přání je dnes ve většině případů vkládána do rozkazů, pokynů, ironie. Ironie je skrytá forma agrese.

Místo proseb rozkazy

Kdy myslíš, že se uráčíš vynést ten koš? Jak dlouho budeš ještě u toho počítače? Komunikace je o trpělivosti, té je třeba se ve vztahu učit a opět se vrátím k tomu, že i těmi rozkazy si říkáme o pozornost toho druhého: „Prosím, věnuj se mi, poslouchej mě, co ti říkám a co bych rád.“

Znáte ten dialog? Partner A: „Posloucháš mě, co ti říkám?“ Partner B: „Jasně, že tě poslouchám!“

Kdyby B doopravdy poslouchal/a, nepřišla by otázka od A: Posloucháš mě?,  protože by B zachytila potřebu partnera A a něco by s tím udělal/a/.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

V domácnosti se mohou vyskytovat různí nepřátelé. Máme tím na mysli malé tvorečky, kteří jsou v přírodě velmi pilní a silní, i přesto, že jsou tak malí. Mezi ně patří i mravenci, co se mohou objevit jak v bytě, tak i domě nebo chalupě. Jak se jich zbavit?
Mezi poruchy příjmu potravy rozhodně nepatří jenom bulimie nebo anorexie. O nemoci zvané orthorexia nervosa jste možná ještě neslyšeli. Jde o skutečnou posedlost zdravým stravováním. Co všechno s sebou tato nemoc přináší?
Role psychiky v pohledu na náš zdravotní stav se dříve hodně přehlížela. Dnes již s jistotou můžeme tvrdit, že i klasická medicína zohledňuje psychický stav pacienta v celkovém náhledu na jeho diagnózu a na průběh léčení.
Nezapomínejte, že víkend je hlavně o odpočinku! Co vám přinesou volné dny napoví horoskop, který připravila astroložka Naďa Šmídová.
Proti chřipce se můžete dát očkovat a v případě, že nemoc propukne, lze vsadit na běžně prodávaná syntetická léčiva. Zkusit ale můžete bylinky i sílu přírody.
Většinu žen za život čeká několik událostí, které vyžadují speciální prádlo. Nemyslíme tím ale svatbu, výročí nebo kulaté narozeniny. Na mysli máme těhotenství, mateřství i samotnou menstruaci. Víme, že pohodlí začíná už pod šaty a při těchto událostech to platí dvojnásob.
Konflikty na pracovišti jsou nevyhnutelné, ať už jde o pomluvy, závist nebo spory mezi kolegy. Naučte se efektivně zvládat tyto situace a zachovat si profesionální postoj díky našim 10 osvědčeným radám. Zjistěte, jak konflikty předcházet, jak na ně správně reagovat, a kdy je čas vyhledat pomoc HR.
Blíží se Vánoce a s nimi i náklady spojené s dárky, oslavami a dalšími výdaji. Pokud se vám zdá, že váš rozpočet potřebuje trochu posílit, nejste sami. Předvánoční období je ideální čas na to, jak si přivydělat. Přinášíme praktické a efektivní tipy, jak získat extra příjem.
Hněv, strach, zklamání. Nepříjemné emoce, které prožívá každý. A každý na ně reaguje trochu jinak. Jak to udělat, abyste se v náročných situacích nenechaly vykolejit a co nejrychleji našly ztracenou rovnováhu?
Účes je něco, co může udělat každou ženu krásnou a přitažlivou. Kromě barvy, stylu a také stylingu hraje roli i délka vlasů. Že musí být pouze dlouhé? Rozhodně ne.
Pražské Rudolfinum se stalo v sobotu 8. března 2025 dějištěm 32. ročníku udělování filmových a televizních cen Český lev. Největším triumfem večera se stalo dobové drama Jiřího Mádla Vlny, které si odneslo celkem šest ocenění, včetně těch nejprestižnějších za nejlepší film, režii a scénář.

Výběr článků

I když svou matraci pravidelně udržujete v dobrém stavu, je nutné ji občas i hloubkově vyčistit. Je známo, že spánkem trávíme třetinu svého života, takže byste měli svůj spací prostor udržovat opravdu čistý a voňavý, abyste si dopřáli skvělou noc. Přinášíme vám tipy, jak svou matraci opravdu skvěle vyčistit krok za krokem.
Věděli jste, že v České republice trápí alergie skoro každého druhého člověka? A počty stále rostou. Mezi nejčastější alergie se řadí ty na pyl, jarní trávy a další kvetoucí keře. Právě teď na jaře je období, kdy se s projevy alergií potýká mnoho lidí. Jak mít tedy jarní alergie pod kontrolou?
Evropská komise vydala naléhavé varování spotřebitelům po celé Evropě týkající se několika oblíbených kosmetických produktů. Po jejich použití byly zaznamenány vážné zdravotní problémy, včetně potenciálního rizika neplodnosti. Nebezpečí tkví v chemické složce známé jako butylfenyl methylpropional, která se ve výrobcích může objevit pod názvem lilial. Tato látka, ač obdařená příjemnou květinovou vůní, byla v Evropské unii zakázána kvůli svým škodlivým účinkům na reprodukční systém. Spotřebitelé jsou vyzýváni k maximální opatrnosti a kontrole složení produktů před jejich nákupem.

Nepřehlédněte

Kromě relaxu mohou pomoci zdokonalit váš mozek, tělo nebo třeba i spánek. Hry na mobil už nejsou jen pro děti, tak neváhejte a zkuste si nějakou spolu.
Práce na zahradě je úplně jiná úroveň štěstí a spokojenosti. Pro některé lidi je zahradničení mnohem víc než jen koníček. Není to jen o dřině a potu, zahradničení také pomáhá stabilizovat vaši náladu a zdraví. Příroda a lidé jsou spolu propojeni, je důležité trávit čas v těsném kontaktu s přírodou, protože má velký vliv na naše zdraví. Pokud jste se snažili práci na zahradě vyhýbat, máme pro vás 10 dobrých důvodů, proč byste zde měli trávit co nejvíce času.