Pondělí , 14. 07. 2025

Karolína

5 nejčastějších chyb při soužití generací. Vyřešte je hravě

V dřívějších dobách bylo soužití generace s generací naprostou samozřejmostí. Dnes se do toho už mnoha lidem nechce. Příčiny jsou jasné – vznikají třecí plochy, o které nikdo nestojí. Když je však dokážete zvládnout, můžete si naplno vychutnávat pozitiva: například mít možnost hlídání a péče o dům, děti, zvířata a květiny, i když jste pryč.
soužití generací
Je soužití generací problémové? (zdroj foto: 123rf.com)

16. 11. 2020

Model soužití dříve fungoval, dnes už méně

Soužití více generací bylo v minulosti zcela samozřejmé. V jedné domácnosti bydlela nejmladší generace plus rodiče i prarodiče. Až později se začaly stavět výměnky a nová a nová stavení. Takže soužití dříve fungovalo. Dnes je situace o něco složitější.

Dříve lidé potřebovali ke štěstí mnohem méně. Dnes je to vlivem reklamy nemyslitelné. Je vám 35 a ještě nemáte hypotéku? Chyba. Je léto a vy nejste u moře? Chyba. Konzumní společnost proměnila lidské hodnoty a na toleranci jaksi prostor nezbývá.

Přesto stále některé rodiny z důvodu finančních úspor, pro zachování rodinných vazeb, nebo prostě z přesvědčení, žijí vícegeneračně. Nejčastěji v jednom domě s více bytovými jednotkami. Má to své výhody i nevýhody. Nyní se projdeme 5 nejčastějších chyb, co vznikají při soužití více generací. Všechny mají své řešení, nebojte.

Soužití generací představuje nulové soukromí

Když jste v jednom domě s více lidmi z jedné rodiny, logicky přicházíte o své soukromí. Prarodiče vědí o každém vašem pohybu, znají váš denní i noční rytmus života. To by ani tak nevadilo, ale problém nastává v případě, že si třeba přivedete návštěvu a chcete posedět na zahrádce. Prarodiče chodí kolem, naslouchají, nebo třeba zasahují do vaší zábavy.

Řešení situace:

Když se dostanete do podobné situace, co není příjemná, držte své emoce na uzdě. Až bude po všem, zajděte v klidu za prarodiči a požádejte je o respektování soukromí. Jste přeci jiná generace. Nikdo nechce, abyste se odstěhovali, takže musí dodržovat pravidla. Bude to i naopak – když chtějí mít svůj klid, nedovolte dětem, aby je rušily. Ctěte své soukromí.

Do všeho se „kecá“

Je jedno, zda budete umývat své auto, sázet květiny nebo pobíhat s dětmi venku. Další generace vám do toho bude pokaždé „kecat“. To děláte špatně a ono zase nedokonale. Prostě pořád bude v jejich očích něco srovnáváno s jejich vlastní pravdou.

K TÉMATU  Nástěnné hodiny jako dominanta obývacího pokoje?

Řešení:

Požádejte je, aby nepříjemnými poznámkami nekomentovali váš běžný život. To stejné pak dodržujte i vy. Můžete si myslet, co chcete, ale svému okolí to nebudete sdělovat. Každý má svou vlastní pravdu a také nárok na to, dělat si věci po svém.

Společná rozhodnutí

Máte v plánu založit kolem domu novou skalku? Nebo jste se rozhodli vykácet staré stromy a nahradit je další zelení? Ať budete dělat to či ono, na společném pozemku je potřeba dojít ke kompromisu. Není to lehké, ale jde to.

Řešení:

Domluvte se, že se sejdete u kulatého stolu. Každý má stejnou váhu názoru – není tedy pravdou, že by mladší měli poslouchat a starší generace rozkazovat. Ani naopak. Každý stejnou váhu názoru. Navrhněte možnosti řešení a zkuste se domluvit, která varianta bude nejlepší.

Většinou to trochu trvá, než si to zbytek obyvatel vezme za své. Ve společném bydlení není dobré dělat velké projekty bez alespoň „tichého“ souhlasu ostatních obyvatel.

Jiný názor

Jeden z nejprotivnějších bodů v mezigeneračním soužití. Každý vidí situaci ze svého úhlu pohledu a myslí si, že jeho úhel pohledu je obecnou pravdou. Pravda však neexistuje, každý má tu svou.

Řešení:

Připusťte si, že občasné hádky prostě patří k věci. Že se za ně ani jedna strana nemusí stydět nebo se cítit špatně. Mít jiný názor je normální – každý přeci vyrůstal jinak, má jiné hodnoty. I když vám občas bouchnou saze, nic se neděje a přejděte to, jede se dál. Zítra je zase nový den.

Chybí nadhled

Když o sebe denně zakopáváme, chybí nám nadhled nad celou životní situací. Často se tomu říká „žabomyší války,“ tedy situace, kdy se obě strany zarputile drží v bojových pozicích, a přitom jim život uniká mezi prsty.

K TÉMATU  50 matek s jejich dětmi zpívá píseň proti předsudkům. Všechny spojuje Downův syndrom, se kterým se děti narodily. Tohle vás dojme!

Nejlépe je to vidět na situaci, kdy jeden ze sourozenců zůstane bydlet v rodném domě, a ostatní se odstěhují. Z „domácího“ se najednou stane ten nejhorší. Všechno dělá špatně, zatímco ostatní jsou skvělí.

Řešení:

Dopřejte si trochu oddechu a zkuste odjet. Dejte si týden v přírodě nebo u známých, prostě přijďte na jiné myšlenky. Uvidíte, že není třeba se za každou cenu dohadovat. Získáte nadhled. To stejné se doporučuje i dalším členům společných prostor – potřebují vidět, že i jiní lidé mají různé názory. Nejde stále někoho poslouchat a chovat se podle jeho pravidel.

Na závěr jedno zlaté pravidlo: soužití generací vyžaduje notnou dávku trpělivosti. Jsme lidé, nejsme dokonalí, a proto každý z nás dělá chyby. Udělali jste něco špatně? Nevadí, jede se dál. To stejné se může stát i ostatním. Bez tolerance se neobejdete. Jsme prostě jiná generace.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Krásný vztah mezi sourozenci vypěstujete od narození. Jak na to?

Jak přežít dobu, kdy se z vašeho roztomilé dítka stane puberťák?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Dnes je ten správný den pro návštěvu kadeřníka. A pozor na náhodné setkání! Můžete se skutečně zamilovat! Co dalšího radí astroložka Naďa Šmídová pro dnešní den?
Na letošní zimu se opět vyrojila spousta krásného oblečení pro ženy. Hlavním heslem je různorodost. Frčí lesklé, kovové barvy, černá – bílá, žlutá, růžová a samozřejmě i různé barevné kombinace. Kožešinové límce jsou stále módní, ale měly by být vždy odnímatelné.
Od pradávna je člověk zvyklý žít ve společenství. Pokud z něj odešel, tak většinou jen z donucení. Dnes naopak mnoho lidí tvrdí, že je jim dobře samotným. Singl jsou prostě v módě. Ale co když onemocníte, potřebujete hlídat děti nebo potřebují pomoc starší rodiče? Přejíždět nebo bydlet společně? Je lepší, když žije více generací pohromadě, nebo každá zvlášť?
Moje mladší sestra byla vždycky jiná než já. Dostávalo se jí větší pozornosti, protože máma ji měla s druhým manželem, a pro něj ona byla princezna – a já jen přítěž. Musím uznat, že jsem na ni občas žárlila, ona byla tou rozmazlovanou a já jsem musela všechno dělat za ni.
Ano, i když se to může zdát neuvěřitelné, také na cukru vznikají závislosti. Po konzumaci cukru se v našem mozku spustí centrum odměn stejně, jako když si závislý člověk dá heroin. A člověk se logicky chce odměňovat. Proto je velmi důležité omezit příjem cukru a sledovat své tělo.
Trávíte v posilovně každou volnou chvíli? Tak trochu „flákáte“ pravidelné kontroly u zubaře? Pokud navíc často ponocujete, své šance na otěhotnění dramaticky snižujete. Jak s tím vším souvisí televizní ovladač?
První snímek princezny Kate po její léčbě vyvolává rozruch. Může fotka z oblíbeného obchodu utišit vlnu spekulací a konspirací?
Už druhý rok jsou hitem podzimu a zimy úpletové šaty. Tento velký trend přinášejí všechny značky a tak není nouze vybrat si z mnoha modelů, střihů, barev i materiálů.
V domácnosti se mohou vyskytovat různí nepřátelé. Máme tím na mysli malé tvorečky, kteří jsou v přírodě velmi pilní a silní, i přesto, že jsou tak malí. Mezi ně patří i mravenci, co se mohou objevit jak v bytě, tak i domě nebo chalupě. Jak se jich zbavit?
Myslíte, že malé děti jsou nevinná stvoření a neumějí lhát? Odborníci prokázali, že dítě dokáže lhát již ve třech letech. V té době už dětský mozek dokáže rozlišit mezi pravdou a lží. A děti zkouší, co se stane, když budou lhát. Jak reagovat, aby se to nezvrtlo?

Výběr článků

Už dávno neplatí, že poctivou čokoládu poznáme jenom podle toho, kolik obsahuje kakaa. Potrpíte-li si na skutečně kvalitní suroviny a čokoláda patří k jedné z nich, pak vězte, že číst její obal se rozhodně vyplatí.
Máte špatný den v práci? Nedaří se vám nebo si vás někdo pěkně podal? Nejste jediní, protože tuhle zkušenost má každý. Když se daří, tak se daří. Podívejte se, jak to může vypadat, když něco skutečně nevyjde.
Liběna Rochová, přední česká módní návrhářka, zakladatelka Studia LR, ale také vedoucí Ateliéru designu oděvu a obuvi na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Svoji tvorbu představila celému světu. V Paříži, Lyonu, Vídni, Düsseldorfu, New Yorku, Los Angeles, Bombaji, Dillí a v mnoha dalších destinacích. Jak se k módní tvorbě dostala a jaké překážky musela překonat?

Nepřehlédněte

Zvládání rodinného života může být výzvou, ale s několika jednoduchými a efektivními tipy můžete vytvořit harmonii a organizaci ve svém domově. V našem článku "Tipy na organizaci rodinného života" vám přinášíme osvědčené strategie a triky, jak lépe spravovat čas, úkoly a komunikaci ve vaší rodině. Od plánování rodinných aktivit po efektivní rozdělování domácích povinností – objevte praktické rady, které vám pomohou vytvořit klidný a organizovaný rodinný život. Dejte nám šanci vám přinést jednoduchost do každodenního chaosu!
Historie napsala mnoho příběhů. Inkoustová story z Mexika působí dojmem zábavné kuriozity, ale její podtext je spíše tragický.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek