Pondělí , 14. 07. 2025

Karolína

5 nejčastějších chyb při soužití generací. Vyřešte je hravě

V dřívějších dobách bylo soužití generace s generací naprostou samozřejmostí. Dnes se do toho už mnoha lidem nechce. Příčiny jsou jasné – vznikají třecí plochy, o které nikdo nestojí. Když je však dokážete zvládnout, můžete si naplno vychutnávat pozitiva: například mít možnost hlídání a péče o dům, děti, zvířata a květiny, i když jste pryč.
soužití generací
Je soužití generací problémové? (zdroj foto: 123rf.com)

16. 11. 2020

Model soužití dříve fungoval, dnes už méně

Soužití více generací bylo v minulosti zcela samozřejmé. V jedné domácnosti bydlela nejmladší generace plus rodiče i prarodiče. Až později se začaly stavět výměnky a nová a nová stavení. Takže soužití dříve fungovalo. Dnes je situace o něco složitější.

Dříve lidé potřebovali ke štěstí mnohem méně. Dnes je to vlivem reklamy nemyslitelné. Je vám 35 a ještě nemáte hypotéku? Chyba. Je léto a vy nejste u moře? Chyba. Konzumní společnost proměnila lidské hodnoty a na toleranci jaksi prostor nezbývá.

Přesto stále některé rodiny z důvodu finančních úspor, pro zachování rodinných vazeb, nebo prostě z přesvědčení, žijí vícegeneračně. Nejčastěji v jednom domě s více bytovými jednotkami. Má to své výhody i nevýhody. Nyní se projdeme 5 nejčastějších chyb, co vznikají při soužití více generací. Všechny mají své řešení, nebojte.

Soužití generací představuje nulové soukromí

Když jste v jednom domě s více lidmi z jedné rodiny, logicky přicházíte o své soukromí. Prarodiče vědí o každém vašem pohybu, znají váš denní i noční rytmus života. To by ani tak nevadilo, ale problém nastává v případě, že si třeba přivedete návštěvu a chcete posedět na zahrádce. Prarodiče chodí kolem, naslouchají, nebo třeba zasahují do vaší zábavy.

Řešení situace:

Když se dostanete do podobné situace, co není příjemná, držte své emoce na uzdě. Až bude po všem, zajděte v klidu za prarodiči a požádejte je o respektování soukromí. Jste přeci jiná generace. Nikdo nechce, abyste se odstěhovali, takže musí dodržovat pravidla. Bude to i naopak – když chtějí mít svůj klid, nedovolte dětem, aby je rušily. Ctěte své soukromí.

Do všeho se „kecá“

Je jedno, zda budete umývat své auto, sázet květiny nebo pobíhat s dětmi venku. Další generace vám do toho bude pokaždé „kecat“. To děláte špatně a ono zase nedokonale. Prostě pořád bude v jejich očích něco srovnáváno s jejich vlastní pravdou.

K TÉMATU  Koberec nebo lino? Jak se rozhodnout, co je nejlepší volba?

Řešení:

Požádejte je, aby nepříjemnými poznámkami nekomentovali váš běžný život. To stejné pak dodržujte i vy. Můžete si myslet, co chcete, ale svému okolí to nebudete sdělovat. Každý má svou vlastní pravdu a také nárok na to, dělat si věci po svém.

Společná rozhodnutí

Máte v plánu založit kolem domu novou skalku? Nebo jste se rozhodli vykácet staré stromy a nahradit je další zelení? Ať budete dělat to či ono, na společném pozemku je potřeba dojít ke kompromisu. Není to lehké, ale jde to.

Řešení:

Domluvte se, že se sejdete u kulatého stolu. Každý má stejnou váhu názoru – není tedy pravdou, že by mladší měli poslouchat a starší generace rozkazovat. Ani naopak. Každý stejnou váhu názoru. Navrhněte možnosti řešení a zkuste se domluvit, která varianta bude nejlepší.

Většinou to trochu trvá, než si to zbytek obyvatel vezme za své. Ve společném bydlení není dobré dělat velké projekty bez alespoň „tichého“ souhlasu ostatních obyvatel.

Jiný názor

Jeden z nejprotivnějších bodů v mezigeneračním soužití. Každý vidí situaci ze svého úhlu pohledu a myslí si, že jeho úhel pohledu je obecnou pravdou. Pravda však neexistuje, každý má tu svou.

Řešení:

Připusťte si, že občasné hádky prostě patří k věci. Že se za ně ani jedna strana nemusí stydět nebo se cítit špatně. Mít jiný názor je normální – každý přeci vyrůstal jinak, má jiné hodnoty. I když vám občas bouchnou saze, nic se neděje a přejděte to, jede se dál. Zítra je zase nový den.

Chybí nadhled

Když o sebe denně zakopáváme, chybí nám nadhled nad celou životní situací. Často se tomu říká „žabomyší války,“ tedy situace, kdy se obě strany zarputile drží v bojových pozicích, a přitom jim život uniká mezi prsty.

K TÉMATU  Čím si doma můžete vyzdobit stěny 13x jinak

Nejlépe je to vidět na situaci, kdy jeden ze sourozenců zůstane bydlet v rodném domě, a ostatní se odstěhují. Z „domácího“ se najednou stane ten nejhorší. Všechno dělá špatně, zatímco ostatní jsou skvělí.

Řešení:

Dopřejte si trochu oddechu a zkuste odjet. Dejte si týden v přírodě nebo u známých, prostě přijďte na jiné myšlenky. Uvidíte, že není třeba se za každou cenu dohadovat. Získáte nadhled. To stejné se doporučuje i dalším členům společných prostor – potřebují vidět, že i jiní lidé mají různé názory. Nejde stále někoho poslouchat a chovat se podle jeho pravidel.

Na závěr jedno zlaté pravidlo: soužití generací vyžaduje notnou dávku trpělivosti. Jsme lidé, nejsme dokonalí, a proto každý z nás dělá chyby. Udělali jste něco špatně? Nevadí, jede se dál. To stejné se může stát i ostatním. Bez tolerance se neobejdete. Jsme prostě jiná generace.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Krásný vztah mezi sourozenci vypěstujete od narození. Jak na to?

Jak přežít dobu, kdy se z vašeho roztomilé dítka stane puberťák?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Možná jste zůstali neplánovaně doma a už nevíte, jak svým dětem a sobě zpestřit nucený pobyt v karanténě. Staré koníčky i nové zájmy čekají na znovuobjevení.
Proměňte jarní úklid z rutinní povinnosti na rodinnou zábavu. Zjistěte, jak motivovat děti k účasti a vytvořit z úklidu zábavnou aktivitu, která posílí rodinné pouto.
Druhů čaje existuje skutečně nepřeberné množství. Čaj, to je životní styl, rituál, který se opakuje dnes a denně. Někdy jím zaháníme žízeň, jindy ho pijeme na chuť. Ovocný nebo bylinný čaj známe dozajista všichni, ale už méně jsou nám známé jejich účinky nebo podrobnější dělení. Pojďme se proto na čaje podívat společně.
Upevnit do stojanu, vytáhnout krabice s ozdobami a pustit se do díla. První jdou na řadu světýlka! Někdo si ale na stromku postaví Betlém a vláček. Podívejte se na video.
Josef Zíma, legenda českého divadla a hudební scény, si během svého života vybudoval významnou kariéru, která zahrnuje působení v divadlech, na filmovém plátně i v hudebním průmyslu. Narozený v roce 1932 v Praze, Zíma se rozhodl nesledovat profesní dráhu svých rodičů, učitelů, a místo toho se od mládí věnoval zábavnímu průmyslu. Tento článek nabízí podrobný pohled na jeho životní a kariérní cestu, od úspěchů na scéně po jeho významné osobní příběhy a výzvy.
Dopřáváte si klasického turka? Mnoho z nás nedá dopustit na silnou kávu. Jakmile ji ale dopijeme, kávovou sedlinu, která zůstane na dně, bez milosti vyhodíme. To je ovšem škoda, protože lidově nazývaný lógr může u vás doma najít další využití.
Potrpíte si na zlato, stříbro nebo nerezovou ocel? Nosíte diamanty či perly? Pak je pro vás možná dobré vědět, jak správně byste měla o šperky pečovat, aby vám vydržely déle a stále vypadaly jako nové.
Srbská performerka Marina Abramović je ve světě současného umění pojem. Proslavila se tím, že svými výstavami neustále testuje hranice fyzické i psychické výdrže – vlastní i diváků. Přestože je jí už 79 let, její tvorba má stále sílu šokovat, dojímat i otevírat důležitá společenská témata.
Stres a neustálý tlak na výkon v práci, strach ze selhání a z toho, že nebudete schopna dostát požadavkům okolí. To jsou některé z faktorů, které vedou u mnoha dříve výkonných a schopných lidí ke stresové poruše, známé jako syndrom vyhoření. Jak ho poznat a jak jej řešit?
Martin Chodúr si po dvouleté usilovné práci splnil velký sen – natočil desku s šedesátičlennou Janáčkovou filharmonií Ostrava v čele s dirigentem Markem Prášilem. Na albu se podílel textově i aranžérsky, a společně s dramaturgem Janem Adamem sestavili čtrnáct vánočních písní a koled. Album pojmenovali podle titulní písně Hallelujah.

Výběr článků

Ženy v České republice otálejí s těhotenstvím stále častěji. Průměrný věk prvorodičky se zvyšuje a během několika posledních let překročil hranici třiceti let. Lékaři před tímto trendem pravidelně varují a upozorňují, že i na reprodukční kliniky vyráží ženy až v příliš vysokém věku.
Britská zpěvačka, herečka a skladatelka Marianne Faithfull zemřela ve věku 78 let. Hudební ikona, která prožila bouřlivý život plný vzestupů i pádů, se proslavila nejen hitem As Tears Go By, ale i syrovými a temnými alby jako Broken English či Before The Poison. Svým charakteristickým hlasem interpretovala tvorbu Kurta Weilla, Toma Waitse i meziválečné jazzové klasiky. Faithfull několikrát vystoupila i v Česku, naposledy v roce 2015.
Už několik posledních let je módním trendem označovat výrobky přízviskem bio, farmářský nebo lokální. My se dnes podíváme na kloub především slovíčku 'bio', které v nás sice může evokovat něco, co je velmi kvalitní, ale ve skutečnosti tomu tak být rozhodně nemusí.

Nepřehlédněte

Každý z nás má v sobě tři hlavní aspekty; vnitřní žena, vnitřní muž a vnitřní dítě. Máme-li všechny tři v rovnováze, žijeme harmonický život. Nemáme-li, začnou určité oblasti v našem životě skřípat.
Geranium je známé svou květinovou a lehce kořenitou vůní. Je to esencí, která zaujme každou ženu. Objevte tajemství této vonné esence, její výhody pro zdraví a krásu, a jak může obohatit každodenní život.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek