Čtvrtek , 03. 07. 2025

Radomír

Nejčastější chyby po cvičení. Děláte je také? Brání vám dosáhnout vysněných cílů!

Tipů a triků, jak správně cvičit, najdete všude dost. K dosažení výsledků je ale potřeba nechybovat v tom, co děláte pak. Kdy se najíst, kolik a čeho? Máte i další otázky? My známe odpovědi!
Jaké jsou nejčastější chyby po cvičení? Brání vám dosáhnout vašich cílů!
zdroj: 123RF.com

Nepřeceňujte své síly

Dnes jsou módní extrémní zátěže, dynamické kruhové tréninky, náročné běhy, silové jógy… A mnoho lidí tomu podlehne. Chybou je si naložit více než ve skutečnosti zvládnete. Účinnější je dobře zvládnout třeba jen tříkilometrový běh a chodit častěji, než si dát kiláků deset a týden se nemoci hnout. Důležité také je, abyste náročnou aktivitu neukončily náhle. „Během pohybu dochází k neustálému zvyšování krevního tlaku. Pokud se zastavíte uprostřed aktivity, dostaví se závratě, v důsledku kterých se můžete zranit,“ varuje fitness expertka Samantha Clayton. „Nejlepším řešením je postupné snižování intenzity, které zaručí bezpečný a přirozený návrat srdeční frekvence do normálu,“ objasňuje Samantha Clayton.

Jezte chytře

Že se snažíte před tréninkem a po něm moc nejíst, abyste tedy vážně zhubnuly? Špatně! „Hodně žen chodí na tréninky vyhladovělé a nemají pak energii na cvičení. Riskují tak hypoglykemický šok,“ upozorňuje trenér hardcore tréninků Štěpán Ginzel. „Po samotném cvičení mají pochopitelně hlad a sní, na co přijdou. Bohužel myslet si, že díky pohybu si mohu dovolit hřešit více než obvykle je chybou. Místo dortu je salát s tuňákem nebo kuřecím masem tou správnou cestou ke zhubnutí,“ radí Štěpán Ginzel. Zkrátka svému tělu byste měly dodat energii kombinaci kvalitních bílkovin a sacharidů dvě hodiny před tréninkem a pak zhruba 30 minut po ukončení fyzické aktivity. Doplníte tak potřebné palivo, které zajistí řádnou regeneraci a obnovu svalstva.

Protahujte i po skončení

Většina z nás se poctivě rozcvičuje na začátku tréninku, ale ihned po jeho ukončení míříme do sprchy. Po jakékoli aktivitě je potřeba tělo ještě chvíli nechat pracovat v nízké intenzitě, aby se vyplavil laktát a druhý den jste neměli svaly namožené a bolavé. Pak je třeba svaly protáhnout. „Pokud budete zanedbávat potréninkový strečink, budou se vám svaly zkracovat. A jestliže protahování budete ignorovat dlouhodobě, koledujete si navíc o úrazy, které vás ze hry vyřadí na dlouhou dobu,“ upozorňuje terénní triatlonista a trenér Jan Kubíček. Doporučuje proto protáhnout hlavní partie využívané při zátěži. V každém cviku setrvat 45 vteřin. „Klidně to dělejte ve sprše, ale dělejte.“ Tělo vám za to poděkuje.

K TÉMATU  Neuvěřitelná proměna mladé Američanky, zhubla 150 kilo!

Sprchujte se hned

Mnoho lidí po dokončení tréninku opouští tělocvičnu pouze po převlečení, jelikož dávají přednost soukromí v prostředí své domácí koupelny. I během takto rychlého přesunu však může dojít k nastydnutí (i když je venku vedro) nebo ke zbytečnému zanícení pleti. Veřejná sportoviště jsou plná bakterií, které se snadno dostanou do otevřených pórů. Vsaďte na rychlou sprchu, ať se těmto komplikacím, které vám radost a snahu mohou zkazit, vyhnete.

Buďte opatrní s regenerací

Někomu regenerace a odpočinek v programu zcela chybí, jiný rád kombinuje dřinu s odpočinkem. Oboje není dobře. Říká se, že odpočinek dělá mistry, tak si tu saunu jednou za čas naplánujte. Správné saunování má totiž blahodárné účinky na lidské tělo. Pokud jste ale po zátěži a ihned míříte na vyhřáté rošty, děláte chybu. Během sportování dochází k rozproudění krevního oběhu a zvýšení tělesné teploty. Tělo tak musí vynaložit mimořádné úsilí, aby se dokázalo udržet v optimální teplotě. Tím, že organismus vystavíte dalšímu horku, mu navodíte zbytečný stres a navíc budete riskovat oslabení imunitního systému. Inspirujte se například u profesionálních sportovců, kteří po tréninku nedají dopustit na osvěžující ledovou sprchu. Proud studené vody posiluje obranyschopnost organismu a také uleví namoženým svalům a šlachám. Saunu nechte až na jiný den.

Autor: bk

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Koronavirus nezmizel. Spíše naopak, čísla nakažených opět rostou. Ve velkém se šíří rýma a přibývá nachlazených. K tomu všemu klepe na dveře pozimní vlna chřipky. Je tak nejvyšší čas posílit svou obranyschopnost. Během letošního podzimu bude čelit pořádnému náporu. Chcete-li zůstat fit, pak nezapomínejte na vitaminy a minerály. Pomoc najdete také v přírodě.
Možná tušíte, že květiny by se měly darovat vždy v lichém počtu a že bílá barva symbolizuje nevinnost. Nejspíš tušíte i to, že se bílá lilie hodí spíš na pohřeb než jako květina k narozeninám. Spoustu dalšího toho ale ještě nevíte.
Mnoho odborníku se shoduje, že pití vody je prospěšné. Dodává nám energii, posiluje imunitní systém, obecně nás udržuje zdravé a jde o nezbytnost. Nicméně všeho moc škodí. Nadměrná konzumace vody může být až život ohrožující a můžete si na vodě vypěstovat i závislost.
Okenní parapety nemusí zét prázdnotou, i když teploty padají k nule. Stačí, když si vysadíte rostliny, jež jsou pro podzim typické a kterým podzim dokonce prospívá. Jednou takovou podzimní květinou je vřes, který se hravě popere i s prvními zimními mrazíky. Jelikož ho lze koupit v bílé i růžové barvě, bude hezky zdobit jinak pochmurné a smutné okenní parapety.  
Dříve jste ve skříni našli maximálně dva druhy rostlinného oleje. Nyní jeho rozmanitost přímo ohromuje, ve výsledku však vyvolává mnoho otázek – od prostého „Co je to za olej?“ až po „Jaký druh jídla s ním vařit?“ Pojďme si v těch olejích udělat kapánek jasno a zjistit, které z nich se vyplatí používat v kuchyni pravidelně. Nejspíše budete kukat, jaké oleje se do vaší kuchyně mohou vůbec dostat!
Anorexia nervosa tzv. anorexie je zahalená velkým množstvím stigmat, a třeba právě vás zajímá pravda. Jak nepříjemné je žít v těle anorektika, na kterého se okolí dívá skrz prsty? Uvažování člověka s mentální poruchou není jednoduché, a to včetně člověka trpícího anorexií.
Recept na dlouhověkost hledají lidé odnepaměti. Když už na tomto světe, nemohou být napořád, tak se alespoň snaží o to, aby zde byli co nejdéle. A od koho jiného čerpat moudrost, než od lidí, kteří se dožili požehnaného věku.
Poruchy příjmu potravy se nestarají o to, kolik peněz vyděláváte nebo jaký máte společenský status. Kdokoli, a to od princezny po chudáka, se může stát obětí mentálního onemocnění jménem bulimie, které mění a ohrožuje život. A celebrity pochopitelně nejsou výjimkou. Některé z nich málem zemřely!
Pokud jste vášnivá zahradnice nebo máte vymezené místo na pěstování plodin na vašem balkoně, pak jistě mezi vaší úrodou nechybí ani rajská jablíčka. Rajčata jsou nejen chutnou pochoutkou k odpolední svačině, ale také skvělou ingrediencí na vaření, například k italským receptům. Seznamte se s těmi nejlepšími kroky pro perfektní úrodu rajčat.
Krásný podzim, který nás čeká, přímo láká na výlety do přírody. Stromy začnou hrát všemi barvami, a tak pokud není venku zrovna lijavec, stačí se teple obléknout a hned můžete vyrazit. Ať už sami, v páru nebo s rodinou, podzimní přírodu si zamilujete.
Připadáte si zmatení z toho, co vlastně jíst? V dnešní době jsme přehlcení velkým množstvím informací o stravě! Někdo radí jeden výživový směr a druhý zas radí jiný výživový směr. Takže jak se má pak člověk v tom vyznat, že? V dnešním článku vás seznámím s největšími výživovými chybami. Poté už se nebudete muset starat o to, jaký výživový směr je nejlepší. Stačí totiž přestat dělat následující chyby a máte vyhráno! 
Letošní první úplněk je tady! Začínáme ve znamení Lva, kde zdánlivě nepřekonatelné osobní ego pohlcuje vše ostatní! V této fázi se setkáváme s napětím mezi individuálním nárůstem a kolektivní solidaritou, což vyvolává otázky ohledně toho, zda naše osobní pocity nepřinášejí nečekané otřesy k druhým! Nezapomeňte, že úplněk ovlivňuje jak dny před úplňkem, tak dny po úplňku.

Výběr článků

Kempování je neodmyslitelně spojené s létem. Pokud plánujete prázdniny pod stanem, příprava je klíčová. Občas se při hektickém balení stane, že zapomenete na důležité věci. I z toho důvodu jsme připravili seznam několika věcí, které je dobré mít na mysli, než vyrazíte do přírody.
Vaše domácí prostředí může mít obrovský vliv na vaši pohodu. Objevte, jak malé změny ve vašem bydlení mohou vytvořit oázu klidu a štěstí, ve které se budete každý den cítit skvěle.
Předpokládá se, že do roku 2025 budou ženy ovládat dvě třetiny majetku v USA. Zde je několik skvělých investičních tipů šitých na míru ženám.

Nepřehlédněte

Můžete lásku ovlivnit tím, co naservírujete k obědu? Přísloví, že láska prochází žaludkem, má určitě svůj význam. Jídlo je totiž jeden ze způsobů, jak zapůsobit na partnera, uklidnit ho nebo povzbudit pro další partnerské aktivity. A také společně strávit denně klidný čas.
Zimní zahrady jsou u nás stále více oblíbené. Kdo by si nechtěl užívat sluníčka a přirozeného světla i v době, kdy venku panuje zima. Vybudováním zimní zahrady navíc zvětšíte svůj obytný prostor a vznikne tak příjemné spojení s přírodou. Pokud je prostor i vytápěný, nic vám nebrání trávit zde váš čas kdykoliv. Jakou si vyberete?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek