Pondělí , 25. 11. 2024

Kateřina

Domácí difuzér v souladu se zdravím a duší

Navodí příjemnou atmosféru, zahalí domov do úžasné vůně a podpoří relaxaci. Nejen taková kouzla svede aromaterapie, která se stala nedílnou součástí všech milovníků nádherných vůní. Láká aromaterapie i vás? Mrkněte se na pár podrobností, které vás zasvětí do tajů všech jejích podmanivých benefitů.
difuzér
Aromaterapie v pohodlí vašeho domova. (foto: 123rf.com)

05. 01. 2022

05. 01. 2022

Aromaterapie je z hlediska alternativních metod výjimečná v každém detailu. Vytváří úžasné pocity díky voňavým tónům, během vteřiny nám poskytne příjemnou relaxaci a také krásně provoní celý domov. Tím ale výhody aromaterapie zdánlivě nekončí. Právě ona totiž patří k cestám, jak přirozeně obnovit naše zdraví a klidně se i zbavit drobných neduhů. Výborná je zejména jakožto doplňková léčba nachlazení či viróz, mnohdy také bývá snadnou cestou při boji s nespavostí. Výhod je celá řada. Než si spolu vyrobíme domácí difuzér, řekneme si trochu konkrétněji, proč by právě aromaterapie měla mít své čestné místo ve vaší domácnosti a jaká vůně je pro jaký účel nejvhodnější.

Zbaví vás nepříjemného nachlazení

Zejména v zimních měsících skoro každý z nás bojuje s chřipkou, virózou nebo dalšími respiračními nemocemi, které nás po několik dní převálcují kvůli horečkám, rýmě i kašli. A právě v takových chvílích je aromaterapie prospěšná. Díky éterickým olejům, jež jsou protivirové, antibakteriální a protizánětlivé. Jednotlivé oleje pak můžeme buďto inhalovat, masírovat s nimi postižené části, anebo si je pustit do prostoru pomocí difuzéru. Samozřejmě ale vždy záleží na konkrétních potížích.

Hodí se zejména…

  • Eukalyptus – ničí škodlivé bakterie, uvolňuje dýchací cesty, ulevuje od bolestí a posiluje imunitní systém. 
  • Máta – rozpouští hlen, napomáhá vykašlávání a usnadňuje smrkání. Pomáhá při bolestech hlavy a zmírňuje projevy horečky. 
  • Skořice – působí protizánětlivě, stimuluje imunitní systém, snižuje projevy nachlazení a prohřívá uvnitř tělo.
  • Tymián – má antivirové a antibakteriální účinky. Uvolňuje ucpaný nos a pomáhá při vykašlávání hlenu. 
  • Tea tree – vyniká protizánětlivými a antibakteriálními účinky, pomáhá v léčbě rýmy a kašle.

Poradí si se stresem i nespavostí

Aromaterapie má skvělé účinky také tehdy, pokud vás trápí stres či úzkost, případně v okamžiku, kdy bojujete s nespavostí. Právě aromaterapie je alternativní cestou ve smyslu řešení obtíží psychického charakteru. Na základě chytře zvolených olejů dokáže navodit silný pocit relaxace a podpořit vaše tělo tak, aby dosáhlo celkového uvolnění a odvedlo špatné myšlenky pryč. 

K TÉMATU  Třídění odpadu snadno a rychle: Návod, jak se ekologicky zorientovat

Hodí se zejména…

  • Levandule – dokáže zahnat zlé myšlenky, poskytne uvolnění a zajistí tělu hluboký spánek. Je výborná na celkové zklidnění.
  • Zázvor – uvolňuje napětí, celkově zklidňuje a snižuje bolest hlavy.
  • Šalvěj – působí jako přírodní sedativum, zmírňuje pocity stresu, úzkosti a napětí.
  • Ylang-ylang – působí jako antidepresivum a zlepšuje psychickou kondici.
  • Meduňka – usnadňuje navození a prohloubení spánku, celkově zklidňuje a působí proti depresím.
  • Bazalka – pomáhá při úzkostech, bolestech hlavy a zmírňuje nervové napětí.
  • Pačuli – podporuje relaxaci, je vhodná jako pomocník při meditacích. Působí jako přírodní antidepresivum. 
  • Hřebíček – pomáhá při duševní i fyzické slabosti způsobené stresem.
  • Jasmín – podporuje pozitivní myšlenky, navozuje zklidnění a pocit uvolnění.
  • Neroli – pozitivně působí na psychiku, podporuje pocit uklidnění a pomáhá koncentraci. 

Navodí atmosféru, jakou si přejete

Kromě léčivých dovedností aromaterapie navozuje také atmosféru přesně podle vašich tužeb. A záleží vždy jen na vás, jakou vůní svůj byt provoníte. V zimě se hodí tóny, které evokují teplo. Připravili jsme pro vás pár tipů, díky kterým si přesně takovou náladu navodíte. Jaké esenciální oleje pro takové okamžiky zvolit?

  • Vanilka
  • Jablko se skořicí
  • Karamel
  • Pomeranč
  • Perník
  • Hruška
  • Kardamom
  • Hřebíček

Jak si vyrobit domácí difuzér?

Zatímco někdo si raději aromaterapii užívá s pomocí inhalací, masáží nebo potíráním konkrétních oblastí, jiní si nejraději vůni pouští do celého bytu a nechávají se unášet ve víru voňavých kompozic. Pokud k nim patříte i vy a rádi byste aromaterapii propojili s kreativní činností, máme pro vás skvělý tip! Vyrobit si doma difuzér je totiž velmi jednoduché.

Co potřebujete?

  • Nádobu s úzkým hrdlem
  • Mandlový olej
  • Esenciální olej podle vlastního výběru (například kombinace cedru, pomeranče a vanilky nebo třeba jablka se skořicí)
  • Několik špejlí
K TÉMATU  Mytí oken snadno a rychle: Vyzrajte na neoblíbenou činnost s jednoduchými tipy

Postup: Smíchejte přibližně 14 lžiček mandlového oleje se 6ti lžičkami esenciálního oleje podle svého výběru. Pokud máte raději aromatičtější vůně, klidně přidejte i trochu víc. Směs potom nalijte do nádoby s úzkým hrdlem, do kterého umístěte několik špejlí. Domácí difuzér na olejové bázi vám vydrží přibližně měsíc.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Komáři, klíšťata a jiné potvory: Jak se proti nim bránit?

Zdravá vůně domova. Jak na domácí osvěžovač vzduchu, který zlepší náladu i stav vaší kondice

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

V dnešním světě se dá najít spousta způsobů, jak pracovat sám se sebou, a jedním takovým lifestylovým trendem je i biohacking, který je takovou filosofií budoucnosti a mluví se o něm jako o způsobu, jak využít v průběhu života svůj tělesný potenciál a užít si spoustu let v dobré duševní i fyzické kondici.
Jaký byl Colours of Ostrava 2024? Co přinesl a jak si poradili s technickými potížemi, kdy celý svět trápil výpadek IT systémů? Kdo byl největší hvězdou - Sam Smith nebo Lenny Kravitz? Festival opět přinesl pestrou paletu hudebních žánrů a nezapomenutelných zážitků.
Lepek je rostlinný protein, který se nachází ve všech odrůdách ječmene, žita a pšenice, a tak ho můžete najít v produktech denního stravování jako je typicky chléb, rohlíky, těstoviny apod. Jsou to ale i tak lahodné potraviny jako sušenky, müsli, nebo třeba preclíky a jiné dobroty z pekárny. Navíc se lepek do mnoha potravin dostává také během jejich zpracování nebo je do nich přidáván jako pojivo. Co když vás v životě potká alergie na lepek nebo se mu z nějakého důvodu chcete vyhnout?
Ačkoli menstruace občas bývá nepříjemná, je přirozenou součástí našeho života, která je důležitá pro naše zdraví i schopnost početí. Věděly jste ale, že barva vaší menstruace může hodně vypovědět o vašem zdraví?
Pelargonie, známější spíše jako muškáty, patří mezi nejoblíbenější květiny do truhlíků či jiných nádob. Pelargonie vodopádem svých barevných květů zdobí nejeden balkón či terasu. Pelargonie jsou velmi dekorativní, nenáročné na pěstování, odolné vůči chorobám a škůdcům, a proto jejich pěstování zvládne i naprostý začátečník.
Kdo by neznal kultovní seriál Přátelé, který je oblíbený napříč mnoha generacemi? Rosse, Rachel, Monicu, Joeyho, Chandlera a Phoebe milujeme všichni, ovšem pamatujete si děti, které v seriálu hrály? Kdo ztvárnil Bena a Emmu, jedny z důležitých postav seriálu? A co dělají nyní?
Viber uvádí novou funkci nazvanou Polls (ankety), která uživatelům umožní snadno si ve skupinových chatech a komunitách zorganizovat hlasování na jakékoliv téma. Nová funkce rozšíří možnosti komunikace mezi uživateli, protože jim dává možnost vyjádřit svůj názor na jakékoliv téma snadno a rychle. Umožňuje také každému, kdo se zúčastní dané konverzace, sledovat, jaké názory mají ostatní na určité téma, a to přehledně, aniž by se museli probírat tisíci odpovědí a názorů.
Rozchod dvou lidí, kteří se milovali, přátelili a byli spolu rádi, je vždy bolestivý. Často lidé setrvávají v partnerství jen proto, že se bojí kritické situace, kdy druhému řeknou, že chtějí jít dál. Ale být s někým, kdo vám už nic nedává, nemá smysl. Prostě někdy nastává čas se rozejít.
Ivan Trojan, výjimečný český herec, dnes slaví své 60. narozeniny. Syn známého herce Ladislava Trojana se proslavil jak na divadelních prknech, tak ve filmových a televizních rolích. Jeho talent a dlouholetá oddanost herectví mu přinesly mnoho ocenění, včetně několika Českých lvů. Pojďme se ohlédnout za kariérou tohoto vynikajícího umělce.
Vysoký cholesterol představuje závažný rizikový faktor pro vznik kardiovaskulárních onemocnění a mozkové mrtvice. Pokud se někdo potýká s vysokou hladinou cholesterolu v krvi, je mu doporučeno jeho hladinu snížit.

Výběr článků

Možná trápí i vás, jen o tom nevíte, nebo jste si toho ještě nevšimli. Ačkoliv jsou sklivcové zákalky považované za projev ”stáří” a zhoršujícího se vidění, ve skutečnosti se mohou objevit už kolem třicátého roku života.
Máte pocit, že solíte málo? Bez dochucení se jídlo nedá jíst, ale na druhou stranu, sůl nám ve větší míře škodí. Jak najít kompromis?
Na okenních parapetech každé druhé domácnosti najdete rostlinu, která má zvláštní aroma. Její lístky jsou malinko chlupaté, menší jsou dužinaté. Řeč je konkrétně o rostlině zvané rýmovník, která se stala oblíbenou hlavně díky svému umu odpudit nepříjemný hmyz, který do interiéru zpravidla v létě přilétá.

Nepřehlédněte

Říká se, že ženská stvoření jsou až příliš sebekritická. Žena s rovnými vlasy sní o dokonalých kudrlinách. Plné dámy se snaží zoufale hubnout, a ty štíhlé zkouší různými způsoby nabrat trošku té zdravé oblosti a tvarů. Čím to, že se sebou nedokážeme být nikdy spokojené? Může za to výchova, zažité stereotypy nebo to má jinou příčinu?
Nový rok se samozřejmě všude na světě slaví poslední den v roce. Ale vzhledem k tomu, že máme jakási časová pásma, slaví se příchod nového roku v různý čas i různými způsoby. Víte kdy a jak?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek