Pátek , 22. 11. 2024

Cecílie

5 přírodních pomocníků na podporu imunity. Co skutečně pomáhá?

Pravý deštivý a sychravý podzim se pomalu začíná hlásit o slovo, a tak není divu, že v tomto zrádném počasí více stonáme my i naše děti. S nižšími venkovními teplotami a nedostatkem sluníčka se navíc zvyšuje riziko nachlazení, chřipky a v dnešní době bohužel i dalších virových onemocnění. Právě v tomto období je tedy více, než kdykoliv jindy v roce důležité myslet na posílení imunity, která hraje zásadní roli v naší přirozené obranyschopnosti a odolnosti proti bacilům. Efektivním způsobem, jak můžeme posílit imunitu sobě i svým blízkým, je za pomoci pěti přírodních pomocníků. Jaké to jsou?
na podporu imunity
Přírodní pomocníci na podporu imunity. (zdroj foto: www.123rf.com)

09. 11. 2020

09. 11. 2020

Echinacea

Co funguje na podporu imunity? Kouzelná rostlina echinacea! Známá také jako třapatka je z hlediska posílení imunity velmi cennou bylinkou. Nejenže potěší každého milovníka rozkvetlých zahrad a záhonů, ale také je velkým pomocníkem v oblasti lékařství. Existuje několik druhů echinacei, avšak v léčitelství je nejvíce používaná echinacea purpura – nachová nebo také purpurová.

Třapatka nachází uplatnění při léčbě infekcí močových a dýchacích cest, při nemoci z nachlazení a kožních onemocněních. Tato rostlina má schopnost podporovat imunitní systém. Další účinné látky, které třapatka obsahuje, jsou silice, kyselina kávová a vinná, polysacharidy a jiné cenné látky.

Echinacea je k dostání v mnoha různých podobách – například sušená, extrakt, tobolky, mast, ale také v podobě sirupů, které jsou chutné, což značně usnadňuje podávání těm nejmenším dětem. 

Rakytník

Také rakytník je v posledních letech vyhledávanou rostlinou na podporu imunity, která je typická svými oranžovými a trpkými plody. Právě ony se mohou pochlubit blahodárnými účinky na lidské tělo. V České republice je hojně pěstovaný rakytník řešetlákový.

Z dlouhého seznamu vitamínů obsažených v rakytníku stojí za zmínku vitamín B9, který podporuje krvetvorbu a růst i vývoj plodu miminka. Dále hojně obsažený vitamín C, jež je nezbytný k životu a udržení zdraví. Bohatě zastoupený vitamin D v plodech rakytníku přispívá ke správnému vývoji a růstu kostí. A v neposlední řadě vitamín E, který je velmi důležitým antioxidant.

Zpracování rakytníku má mnoho podob. Z bobulí lze připravit sirup či džem nebo je možné plody usušit, rozemlít a užívat denně jednu lžičku s medem. Listy jsou vhodné k přípravě netradičního rakytníkového čaje. Nejvíce účinných látek dodáte svému tělu při konzumaci čerstvých plodů bez jakékoliv úpravy.

Hlíva ústřičná

Na první pohled nepříliš vábná, ale přesto jedlá houba s léčivými účinky. Vyhledávaná mimo jiné pro své protizánětlivé účinky. Hlíva je vhodný přírodní doplněk stravy při virových onemocněních, ekzémech a popáleninách. Konzumace hlívy příznivě ovlivňuje i tvorbu červených krvinek a hladinu cholesterolu. Pravidelné užívání hlívy ústřičné pomáhá předcházet infekcím, zmírňuje průběh nemoci a celkově zlepšuje odolnost proti onemocnění.

K TÉMATU  Jsme to, co jíme. Kdy a jak nás strava ovlivňuje?

Zázvor

V indické a čínské kuchyni hojně používané koření žluté barvy, známé svou velmi výraznou aromatickou chutí. V některých zemích důležitá přísada do pečiva, limonád i piva a v českých domácnostech velmi oblíbená přírodní pochutina, kterou v zimních měsících nakupuje do zásob jako prevenci před nachlazením mnoho hospodyněk.

Ve všech úpravách, ať už čerstvý, sušený, nakládaný nebo vařený, působí blahodárně na lidské zdraví. Zázvor je velmi ceněnou pochutinou hlavně pro své protizánětlivé a antibakteriální účinky. Léčí rýmu, chřipku, podporuje hubnutí a krevní oběh a dokonce zpomaluje určité druhy rakoviny.

Pomáhá od žaludečních a těhotenských nevolností. Pokud dáváte zázvor dětem je však vhodné řídit se radou: méně je někdy více. Při užití většího množství se mohou projevit i vedlejší účinky zázvoru, které nejsou mezi lidmi příliš známé. Některým lidem vyvolává bušení srdce, pálení žáhy a zažívací potíže. Proto je zázvor dobré užívat opravdu jen v omezeném množství.

Nedoporučuje se jeho užívání diabetikům nebo lidem, kteří užívají léky na srdce.

Kozí kolostrum

Nakonec si blíže představíme přírodní produkt s názvem kozí kolostrum, známé také jako mateřské mlezivo. Kolostrum je velmi cenná látka, která se tvoří u matek (nejen těch lidských) těsně po porodu. Je to nesmírně důležitá látka výrazně působící na rozvoj imunity dětí. I proto se miminka přikládají matce k prsu ihned po narození.

Nedostatek této látky může zapříčinit slabý imunitní systém a následně náchylnost k onemocněním. Obsahuje vysokou koncentraci imunoglobinu, je bohaté na proteiny a lipidy. Látek obsažených v kolostru je velké množství. Za zmínku stojí minerály, vitamíny i cytokiny. Látky jsou obsažené v kolostru v malé koncentraci, ale nejdůležitější je celkový vliv prospěšných látek. Proto je kolostrum považováno za jedinečný přírodní produkt.

Kolostrum je díky doporučení lékařů stále vyhledávanějším doplňkem stravy nejen pro svůj cenný obsah, ale i díky šetrnému způsobu zpracovávání sušením mrazem, které uchová maximum aktivních látek v kolostru. Nejčastěji se s kolostrem setkáte ve formě prášku. Kolostrum se vyznačuje krémově bílou barvou a jedinečnou mléčnou chutí.

K TÉMATU  Superpotraviny nejsou drahé. Které si můžete dopřát za pár korun?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Imunita teď hraje prim. Toto jsou potraviny, které posílí obranyschopnost vašeho organismu

Starejte se o svůj nejdůležitější imunitní orgán

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Dům, do kterého je vidět téměř ze všech stran. Skleněný dům se poprvé objevil v roce 1949. Slavnou stavbu navrhl americký architekt Philip Johnson, získala jméno Glass House a stojí na Ponus Ridge Road v Connecticutu. Její vzhled inspiruje dodnes stavby po celém světě. Myšlenka otevřeného domu s prostým tvarem nabízí skutečně raritní bydlení, a jeho hlavním rysem je jednoduchost a minimalismus. A samozřejmě také dokonalý výhled do zahrady kolem, ale i mnohem dál. Prosklený dům si můžete nechat postavit i vy.
Vztahy jsou velmi křehká záležitost. Mohou být snadno otřeseny drobnými nedorozuměními či menšími problémy. Jakmile jsou jednou něčím takovým narušeny, je pak velmi těžké do nich vrátit ztracenou důvěru. Záleží-li nám na druhém člověku, snažíme se, aby se vztah zachránil. Pokud je toto i váš případ, tak si přečtěte, jak toho lze docílit.
Uskladnění vína musí mít nějaký pořádek. O ten se postarají stojany na víno a vinotéky, které jsou praktickým i designovým doplňkem interiéru. Materiálem číslo jedna je dřevo, ale kromě toho opravovaného dolehl i sem trend palet. Opravdovou chloubou domu je potom vinný sklípek do spirály se vstupem rovnou z kuchyně nebo jídelny.
Tenhle neobvyklý dům v přírodě je snem snad každého malého kluka. Pokud zůstanete sami na pustém ostrově, už víte, jak se tam zařídit, než dorazí pomoc. Ze své smůly uděláte prázdninový pobyt v ráji.
Rodinné podnikání je na denním pořádku. Když pracujete s lidmi, s nimiž nežijete v jedné společné domácnosti, ještě to jde. Ale pracovat s partnerem? Být s ním 24 hodin denně? Jde to a vůbec nemusí vzniknout pověstná ponorková nemoc. Jen je třeba dodržovat určité zásady.
Geneviève Grad, francouzská herečka a nezapomenutelná dcera četníka ze Saint-Tropez, zemřela ve věku 80 let po dlouhém boji s rakovinou. Široké veřejnosti se vryla do paměti jako Nicole Cruchot v prvních třech dílech slavné série s Louisem de Funèsem. Svou kariéru začínala jako baletka, aby se později stala ikonou francouzské kinematografie 60. let.
Od prvního ledna začínám hubnout. Cvičit. Učit se anglicky. Chodit na jógu. Přestanu kouřit... Ano, to je to magické datum, které mnohé z nás neuvěřitelně přitahuje. Nutí nás k tomu, abychom si dávali závazky, o kterých víme, že je stejně nikdy nedodržíme. Zkuste to letos jinak.
Dnes v pátek 9.2. nás čeká fascinující astrologický úkaz – Novoluní ve Vodnáři. Toto kosmické setkání slunce a měsíce přináší nejen nový začátek, ale také osvěžující energii a nové možnosti pro všechny znamení zvěrokruhu.
Mezi poruchy příjmu potravy rozhodně nepatří jenom bulimie nebo anorexie. O nemoci zvané orthorexia nervosa jste možná ještě neslyšeli. Jde o skutečnou posedlost zdravým stravováním. Co všechno s sebou tato nemoc přináší?
Miminka jsou zvědavá, smějí se, hrají si, zlobí, pošťuchují se navzájem a vyžadují pozornost. Tady se můžete podívat na všechno v jednom. Tyhle sladké děti vám možná vylepší den.
Nic nedokáže pokazit dovolenou tak jako špatné počasí a zdravotní obtíže. S počasím sice vy sami nic neuděláte, ale před zdravotními neduhy se můžete chránit tím, že si pečlivě sbalíte s sebou na dovolenou také lékárničku. V zahraničí se totiž léky první pomoci shání obtížněji.

Výběr článků

Dobře se odlíčit, hydratovat pleť nebo se dostatečně chránit před sluncem… Jsou určitá pravidla, která fungují, ať je vám 20 nebo 50 let.  Naše pokožka se ale postupem času mění a v každé etapě života potřebuje něco jiného. Co přesně?
Bylinková zahrádka v sobě skrývá mnoho kouzla. Kromě toho, že je krásná na pohled, je také zdrojem spousty podmanivých vůní a léčivých účinků pro naše tělo. Jak založit bylinkovou zahrádku, abychom se z ní mohli těšit i několik let? Máme pro vás pár tipů.

Nepřehlédněte

Ráda si dopřáváte relaxační koupel, kdy máte čas jenom sama pro sebe a nikdo vás neruší? Napustíte si vanu plnou horké vody, přidáte pěnu, ponoříte se do spousty bublin a zavřete oči. Tento prožitek si ale můžete ještě zpříjemnit. Navíc se krásně prohřejete a i v pošmourném počasí neztratíte dobrou náladu.
Každý romantický film je zpravidla doplněný svou hudbou, která nejenže podtrhne celou atmosféru, ale hlavně ve všech sentimentálních duších zanechá nepopsatelný pocit, ze kterého v příjemném slova smyslu naskakuje husí kůže. Vzbudí v nás rozmanité emoce a vtáhne nás do děje hlavních hrdinů. A zatímco některá hudba kolem nás propluje bez většího pocitu vzrušení, určité love songy jsou prostě legendy všech legend, při jejichž poslechu i po letech tajeme jak zmrzliny na slunci. Které patří mezi ty top?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek