Pátek , 04. 04. 2025

Ivana

Srdeční nemoci i nehody. Na co se v Česku nejčastěji umírá?

Dopravní nehody opravdu nejsou tou nejčastější příčinou smrti, i když to z televizních reportáží často tak vypadá. Jsou až na pátém místě žebříčku nejčastějších příčin úmrtí u nás. Jaký důvod smrti obsadil první příčku?
na co se umírá
Jaké jsou nejčastější příčiny smrti u nás? (zdroj foto: www.123rf.com)

07. 01. 2021

Kardiovaskulární onemocnění obsadila první místo 

Každým rokem u nás umírá několik desítek, ne-li stovek tisíc lidí. A podle statistik se počet úmrtí každoročně zvyšuje. Na co se u nás nejvíce umírá? Jak bylo zmíněno, většina lidí se domnívá, že za smrtí stojí dopravní nehody. Tak to alespoň vypadá díky televizním reportážím, které o jiných důvodech smrti nemluví. Jenže nehody jsou až na pátém místě žebříčku.  

První příčku žebříčku nejčastějších příčin úmrtí u nás obsadila kardiovaskulární onemocnění čili nemoci srdce. Každým rokem bohužel usmrtí třetinu všech zemřelých u nás. Co je však pozitivní, tak je fakt, že se počet zemřelých na nemoci srdce nezvyšuje, ale stagnuje už posledních deset let. Dokonce někteří odborníci tvrdí, že se lehce snižuje.  

Nejčastější kardiovaskulární nemocí, na kterou se v České republice umírá bývá chronická ischemická choroba srdeční. V tomto případě dochází k nedokrvení srdečního svalu. Dále stojí za smrtí Čechů infarkt myokardu a klasické selhání srdce. To však většinou úzce souvisí se zmiňovanou chronickou ischemickou chorobou srdeční, konstatují lékaři.  

Rakovina na druhém místě 

Na co však Češi každým rokem umírají víc a víc je rakovina, respektive zhoubné novotvary. Říká se, že rakovina dřímá v každém člověku a je jen otázkou spekulací, jestli se u člověka objeví či nikoli. Statistiky mluvící o úmrtích u nás tuto domněnku potvrzují.  

Abychom však byli trochu konkrétnější, za největší počet úmrtí na rakovinu může nádor plic. Ten se každoročně objevuje nejvíce, a to jak u mužů, tak i u žen. Více však na nádor plic umírají pánové, ženy naopak více umírají na rakovinu prsu, což se zase mužů příliš netýká.  

Velkým problémem jsou také nádory tlustého střeva a konečníku. I na tento typ rakoviny každoročně umírá velké procento lidí.  

K TÉMATU  5 důvodů, proč letět do Dubaje

Mezi nejčastější příčiny smrti patří také cukrovka 

Diabetes neboli cukrovka – to je velice závažné onemocnění, při kterém se ani plnohodnotně nežije, ale na druhou stranu ani neumírá. Tak to tedy tvrdí mnozí odborníci. A i když se někomu může jevit cukrovka jako banální onemocnění, opak je pravdou. Právě na toto onemocnění v České republice každoročně umírá velké množství lidí.  

Podle posledních statistik na cukrovku umírá stále více a více pacientů. Za posledních deset let se tato příčina smrti dostala z osmého místa žebříčku na čtvrtou pozici, což je opravdu razantní a znatelný skok. Cukrovka před deseti lety tvořila asi dvě procenta všech úmrtí u nás, aktuálně jsou to čtyři až pět procent.  

Pozor na chřipku a zánět plic 

Když doputoval koronavirus do České republiky, najednou se vytasily statistiky mluvící o počtu zemřelých na klasickou chřipku. Díky statistikám jsme si mohli uvědomit, že chřipka opravdu není tak banální onemocnění, jak se o ní mluví nebo jak si řada lidí myslí. V žebříčku nejčastějších příčin úmrtí obsadila šesté místo čili octla se těsně za dopravními nehodami.  

Úmrtí na chřipku, případně zánět plic, každoročně tvoří tři procenta všech úmrtích u nás. K úmrtí na chřipku dochází většinou během zimy, nejvíce pak v únoru.  

Co je velice zajímavé, tak je fakt, že na chřipku nejvíce umírají svobodné ženy. Jak je to možné, to se neví. Dále jsou také velice ohrožené děti ve věku od jednoho do devíti let. I ty bohužel na chřipku nebo záněty plic velice často umírají.  

Chronická onemocnění na konci žebříčku 

Mezi deseti nejčastějšími příčinami úmrtí u nás bychom našli také chronická onemocnění. Že jsou chronická onemocnění příliš velkou kategorií? Pak si ji pojďme trochu zkonkrétnit.  

K TÉMATU  10 tipů na výlety: Cestujeme po severní Moravě

Nejvíce se u nás umírá na chronická onemocnění jater. S tímto mají problém především pánové, a to ve věku od pětatřiceti do čtyřiapadesáti let či pánové po rozvodovém řízení. Dále se umírá na chronické nemoci dolní části dýchacího ústrojí. Na toto se umírá opět především v zimě. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Těhotenská cukrovka. Co vás všechno může potkat?

Sezení nebo špatná ústní hygiena. Co dalšího ještě může mít vliv na vaše srdce? To jste možná netušily!

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Když se začal venku šířit nový typ koronaviru, došlo k nařízené karanténě a v platnost vešla celá řada nouzových opatření. Lidé se uchýlili do svých domovů, odkud řada z nich začala pracovat. Ti, kteří z domu pracovat nemohli, se začali dívat na Netflix.
Hledáte originální tipy na výlety v okolí vašeho bydliště, nebo se rádi podíváte i do jiných krajů České republiky? Přinášíme vám nový seriál, v němž vám prozradíme tipy na ta nejkrásnější a nejzajímavější místa ze všech krajů naší země.
Prach a nepořádek má rád asi málokdo. A jelikož se vysávání většinou neřadí mezi nejoblíbenější činnosti, můžete úklid výrazně zrychlit a zefektivnit, pokud se vyvarujete následujících chyb.
Legenda české hudební scény Michal David spojil síly se světovými hvězdami a jeho ikonická píseň Pár přátel dostala nový život. Nová verze s názvem Oh What a Dream We Had se stala hymnou charitativní organizace Prevent Cancer Foundation a upozorňuje na problematiku rakoviny. Na nahrávce se podíleli umělci jako Lara Fabian, Billy Idol nebo Lauri Ylönen z The Rasmus. Projekt zároveň vzdává hold zpěvákově zesnulé dceři Michaele.
Typy zahrad dělíme podle přístupu k jejich řešení. Jaké rostliny na nich vysadíte už je potom další krok, i když má podle dané charakteristiky také svá pravidla. Vyberte si z mnoha stylů ten, který je vám nejbližší.
Sůl možná není až tak zdravá na talíři, ale jako kosmetický přípravek dokáže hotové zázraky. Účinky mořské vody známe snad všechny, ale nemusíme hned jezdit k moři, abychom si mohly dopřát všechny blahodárné účinky soli.
Patříte mezi vášnivé hokejové nebo fotbalové fanoušky? Doteď jste chodili fandit v dresu, ale teď byste rádi nějakou změnu? Vyzkoušejte trička s potiskem. Zvolit si můžete nejen barvu trička, ale vytvořit si můžete i vlastní design.
Čeká vás zařizování nového bytu nebo snad rekonstrukce toho stávajícího? Inspirujte se trendy v bydlení pro rok 2022. Cílem pro nadcházejících dvanáct měsíců je vytvořit ze svého domova místo, kde se budete cítit příjemně, v klidu a bezpečí.
V době, kdy se digitální svět neustále vyvíjí, přinášíme inspirativní příběhy žen, které si vyšlapaly cestu k úspěchu ve světě technologií. Přečtěte si o výzvách, které překonaly, a inovacích, které přinesly. Tyto příběhy nejen motivují, ale ukazují, že technologický sektor není jen doménou mužů.
Ne, že by za vás bylinky vyřešily veškerá kila přibraná během vánočních svátků. Pokud je ale rády používáte, mohou vám pomoct nastartovat vaše trávení a tělo pak bude snadněji odbourávat nahromaděné tuky. Jestli jste se tedy rozhodly začít s hubnutím, klidně po nich sáhněte.

Výběr článků

Ať už jsou ve špenátovém salátu, restované nebo v omeletě, houby jsou chutnou pochoutkou nabitou živinami. Obsahují selen a ergothionein, což jsou silné antioxidanty. Také zde najdeme vitamíny skupiny B. Ačkoli jsou bílé potraviny často považovány za chudé na živiny, houby jsou výjimkou. Obsahují mnoho minerálů, jako je selen, draslík, měď, železo a fosfor, které se v potravinách rostlinného původu často nenacházejí. Ačkoliv se mezi sebou liší, všechny houby se mohou pochlubit působivým nutričním profilem. Níže si představíme 7 důvodů, proč by měly houby být pravidelnou součástí jídelníčku.
Věděli jste, že je docela snadné vyrobit si chutný a zdravý sirup z květů černého bezu nebo třeba šeříku? Bezový sirup se používá na limonády, koktejly a dezerty. Nebo můžete jednoduše nalít palačinky nebo zmrzlin. Takový sirup patří i do ovocného čaje. Možností je nepřeberné množství, stačí si vybrat a vychutnat si výbornou sladkost a nádhernou vůni! Že už na takový zdravý sirup máte chuť? Tak neváhejte a pusťte se do toho!
Karlovy Vary opět žijí filmem! Již druhý den probíhá 58. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, který přilákal četné diváky i filmové hvězdy. Zahajovací ceremoniál a první víkend festivalu nabídl exkluzivní filmové projekce a oslavy, které označují pokračování desetidenního svátku kinematografie. Festival slibuje mnoho dalších zajímavostí a setkání s předními osobnostmi filmového průmyslu.

Nepřehlédněte

Pro pobyt v přírodě a při různých sportovních aktivitách venku jistě oceníte funkční oblečení, se kterým vás nepřekvapí žádné počasí ani nepříznivé podmínky. Proto bude nejlepší volbou softshellový materiál, s nímž se nemusíte bát žádného dobrodružství.
Nežijeme v Kalifornii ani v jiné lokalitě, kde sluníčko intenzivně hřeje po celý rok a zelenina či ovoce má několikero sklizní. Čtyři roční období znamenají mimo jiné přizpůsobit své tělo a jeho režim na počasí, které přijde. Na podzim byste se tedy neměla stravovat stejně jako v létě, kdy je tělo dobré spíš ochladit. Co udělá vašemu organismu dobře na podzim?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek