Čtvrtek , 15. 05. 2025

Žofie

Tělo potřebuje minerály a vitaminy. Které konkrétně?

Tělo je dobře propracovaný stroj, který nás pravděpodobně nepřestane fascinovat. Aby však fungovalo tak, jak má, je zapotřebí, aby bylo poháněno správným palivem. Ani klasický automobil nepojede bez benzínu, ani tělo nebude fungovat bez minerálů a vitaminů, které jsou jeho pohonnou hmotou.  
minerály vitaminy
Podpořte své tělo minerály a vitaminy. (foto: 123RF)

28. 10. 2021

I když je pravdou, že si některé vitaminy a minerály dokáže tělo vytvořit samo, většinou si jich nedokáže vyrobit dostatek. Je to tedy v každém případě na nás. Jen my ovlivníme, jak bude tělo správně fungovat a jak pevný náš imunitní systém bude. Do svého jídelníčku proto zakomponujte jak potraviny bohaté na minerály a vitaminy, ale také doplňky stravy, pokud máte pocit, že jich máte nedostatek.  

Minerály a vitaminy mají nezastupitelnou funkci v lidském těle 

Stejně jako minerály, jsou také vitaminy něčím, co nelze nahradit. Hrají nezastupitelnou roli v lidském těle. Známe třináct základních vitaminů, které rozdělujeme do dvou skupin podle jejich chemicko-fyzikálních vlastností. Dělíme je na lipofilní vitaminy ukládající se do zásob a sídlící v těle i několik týdnů a na hydrofilní vitaminy, které se do zásoby neukládají a jsou doplňovány právě potravinami a doplňky stravy.  

Co se týče minerálů, těch známe přibližně pětadvacet. Mluvíme o anorganických látkách, které do těla musí být dodávány. Jejich nedostatek se negativně projevuje nejen na stavu imunitním systému, ale také na fungování metabolických pochodů v těle či na stavbě tělesných tkání. Minerály rozdělujeme na makroprvky a mikroprvky. Makroprvků potřebujeme více, mikroprvků (čili stopových prvků) potřebujeme o něco méně.  

Minerály a vitaminy, bez kterých se tělo neobejde 

Hořčík pro kvalitní spánek a dostatek energie 

Jedním ze základních minerálů, bez kterého se tělo neobejde, je hořčík neboli magnesium. Hořčík se podílí na mnoha procesech v lidském těle. Pomáhá zlepšovat kvalitu našeho spánku, také zvyšuje energii během dne. Navíc pomáhá i s detoxikací organismu, při které se z těla dostávají ven škodlivé látky a toxiny.  

Magnesium se zpravidla doplňuje formou doplňků stravy. Důvodem toho je fakt, že i když je důležitost tohoto prvku známá, jen málokterý produkt ho obsahuje v takovém množství, v jakém ho tělo opravdu potřebuje. I když ho najdeme v datlích, banánech, nebo zelenině či luštěninách, nikdy zde není magnesia tolik, aby to pokrylo doporučovanou denní dávku.  

K TÉMATU  Jak vyzrát na menopauzu

Problémem je také to, že málokterý produkt či potravina obsahuje hořčík v takové formě, aby ho tělo dokázalo bezproblémově vstřebat.  

Vitamin C pro silnou imunitu 

Z řad vitaminů je nezastupitelným vitamin C. Na jeho doplňování se apeluje hlavně ve chvíli, kdy se blíží chřipková sezona. V jeho moci je totiž utužit a zpevnit imunitní systém. Kromě jiného zvyšuje obranyschopnost člověka a je účinnou prevencí proti mnoha nemocem. Najdete ho například v ovoci, předně v citrusech nebo rakytníku (zde se ho vyskytuje několikanásobně vyšší množství v porovnání se zmiňovanými citrusy).  

O vitaminu C se vedou dlouhé spekulace. Nikdo nedokáže přesně určit, jaké množství tohoto vitaminu tělo vlastně potřebuje. Řada lidí je toho názoru, že doplňovat ho není na škodu. Tělo si vezme jenom tolik, kolik skutečně potřebuje. Že by byl nadbytek vitaminu C škodlivý, to nikdy nebylo prokázáno.  

Zinek pro správný růst 

Pokud bychom se měli vrátit k minerálům, zmíníme ještě zinek. Mluvíme o prvku, který se zasloužil hlavně o správný růst. Stojí za zdravým růstem nehtů, vlasů a také za celou řadou hormonálních procesů. Také se podílí na zvýšené produkci testosteronu a často se na něj sází i při léčbě neplodnosti. I proto se mu říká minerál mužství.  

Jestliže byste ho hledali v potravinách, našli byste ho například v ústřicích, dále také v jehněčím nebo hovězím mase a taktéž ve vnitřnostech. Sídlí i ve žloutcích nebo dýňových semíncích. 

Vitamin D bojuje proti stresu 

I když tím seznam nejdůležitějších minerálů a vitaminů v lidském těle ani zdaleka nekončí, zmíníme poslední důležitý prvek – je jím vitamin D, který nám pomáhá v boji proti stresu. Stojí také za zvýšenou obranyschopností organismu a také za zdravou pokožkou.  

Během léta ho získáváme ze sluníčka. V zimě se za ním jezdí k moři, kde takzvaně “nasáváme vitamin D”. V chladných, churavějších ročních obdobích je zapotřebí vitamin D doplňovat do těla i jinak, pokud podzim a zimu nehodláme strávit v teplých krajích u šumějícího oceánu. Velké množství najdeme v rybách (například v ústřicích nebo mořských plodech obecně). Dále také v houbách, mléce či vejcích.  

K TÉMATU  Když pestrá strava nestačí. Vitamíny v tabletách - zbytečnost, nebo nutnost?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pomelo doplní vitaminy i zažene kocovinu. Zařaďte ho do svého jídelníčku

Co jíst, abychom byli zdraví a fit. Nepostradatelné jsou nejen vitaminy

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Provoněný domov pozitivně působí na naše smysly. Osvěžovače zakoupené v obchodech jsou ovšem nejen drahé, ale jejich složení může kvalitu vzduchu ovlivnit nepříznivě. Vyrobte si své vlastní vůně! Kombinujte a vymýšlejte podle ročního období i místnosti, do které chcete vůni umístit.
Česká zpěvačka Michaela Nosková se rozhodla poprvé otevřeně promluvit o domácím násilí, které trvalo tři roky. Její expartner ji psychicky i fyzicky týral. Nyní svůj příběh sdělila veřejnosti a popsala své pocity.
V rámci České republiky se můžeme setkat se školskými a neškolskými předškolními zařízeními, která jsou určena pro děti předškolního věku. Přičemž předškolní vzdělávání je dobrovolné a (vyjma dětí od 5 let, které jsou z pohledu současného vzdělávacího systému již povinné se předškolního vzdělávání účastnit) zaměřuje se na vzdělávání, rozvoj schopností i dovedností, podporu v osvojování kulturních, hygienických a sociálních návyků dítěte a oporu ve výchově.
Bez mobilu si už nedovedeme život představit. Místo toho, abyste ale surfovali na netu nebo si psali s přáteli a leželi doma na posteli, můžete ho využit k zeštíhlení a posílení celého těla. Mobilní aplikace vám mohou posloužit třeba k vytvoření zdravého jídelníčku nebo zařazení cvičení do každodenního programu. Na trhu je dnes nepřeberné množství apek, co za vás odvedou velký kus práce nebo vám hubnutí aspoň zpříjemní. Vyzkoušejte některý z navrhovaných tipů!
Česání vlasů nevypadá jako velká věda a na první pohled se zdá, že se na něm nedá nic zkazit. Opak je ale pravdou. To, zda správně používáte svůj hřeben, má vliv například na to, jak moc se vám vlasy mastí, ale i na jejich celkové zdraví a vzhled. Otázka je tedy nasnadě. Češete se správně?
Říká se, že historie, ač je sebevíc temná, by se měla připomínat. Důvod je prostý - pokud budeme mít neustále na paměti hrůzy, ke kterým v minulosti docházelo, nedovolíme, aby k něčemu podobnému došlo i nyní. I z toho důvodu se stále točí filmy s osvětimskou tématikou, které jsou založeny na skutečných událostech, nad kterými se jen nevěřícně kroutí hlavou. Kromě filmových snímků stojí za přečtení také knihy o koncentračních táborech, které vás možná více vezmou za srdce.  
Svým tvarem trochu připomíná mrkev. Jindy zase mívá kulatý tvar a na pohled tak připomíná přerostlou ředkvičku. O čem je řeč? O zelenině, kterou mnoho lidí (ne)vědomě přehlíží a do jídelníčku ji zařazuje jen zřídka. Znáte bílou ředkev?
Konopí seté, latinsky cannabis sativa, je bylinou, chcete-li rostlinou, která má na naše tělo blahodárné účinky a používá se v alternativní medicíně k tlumení bolesti, léčbě neurologických onemocnění nebo zeleného zákalu. A vhodné je i na kašel. Proto se na něj teď podíváme z té lepší stránky.
Poslední pracovní týden před Vánoci je tady. Co vás v něm může potkat prozradí astroložka Naďa Šmídová a její horoskop krásy a duševního zdraví.
Děti vyrostly, osamostatnily se a doma je najednou smutno a prázdno. Nikde žádné pohozené oblečení a najednou vám chybí i ty věčné otázky vašich potomků, co je k jídlu. Nikdo vás nepotřebuje a najednou si uvědomíte prázdno, které vás obklopuje. Pocity osamění a prázdnoty jsou často spojené s tzv. syndromem prázdného hnízda v důsledku osamostatnění již dospělých dětí.
Herečka Courteney Cox, známá především díky své roli Moniky Gellerové v kultovním seriálu Přátelé, oslavila své 60. narozeniny. Oslava proběhla v úzkém rodinném kruhu a herečka se podělila o některé momenty na svých sociálních sítích. Courteney Cox stále září, což potvrzují její fanoušci po celém světě. Kariéra

Výběr článků

Nutně potřebujete změnu? Chcete vyzkoušet úplně něco nového a láká vás přestěhovat se do zahraničí? Mnozí z nás se toho bojí, pochopitelně. Je to velký životní krok. Ale ne tak nereálný, jak si myslíte.
Udržet svou mysl i tělo zdravé je v dnešní době trochu těžké, nemyslíte? Ze všech stran se na nás valí negativní zprávy a vybudovat si napříč jim celkovou psychickou a fyzickou pohodu může být ošemetné.
Že byste rády přes zimu něco dělaly, ale chodit do posilovny vás nebaví? Stejně jako my vyzkoušejte formu cvičení, která je v kurzu. Kruhový trénink zpevní tělo zábavnou formou.

Nepřehlédněte

Rozčlenit byt s malou rozlohou může být oříšek. Tyhle byty na pár metrech čtverečních jsou příkladem toho, jak takový domov zútulnit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek