Proti čemu měsíček pomůže
Měsíček lékařský nezaměňte s okrasným měsíčkem, který se běžně pěstuje na zahradách. U toho lékařského sbírejte obvodové okvětní jazýčky, případně celý květ i s kalichem. Mohou se sbírat také mladé lístky. Měsíček je silné přírodní antibiotikum. Zvyšuje obranyschopnost organizmu a jeho pravidelné užívání ničí škodlivé bakterie, viry a kvasinky.
Pitím nálevu z měsíčku příznivě ovlivníte činnost jater a žlučníku, pomůžete tělu při léčbě astmatu, kašle a při bušení srdce. Také upravuje menstruaci, hojí záněty a vhodný je při žaludečních vředech. Působí mírně sedativně a ovlivňuje odolnost nervové soustavy. Působí protinádorově a hojí ušní a oční záněty. Odvar z měsíčku lze použít i pro přípravu kloktadla.
Máte-li křečové žíly, utrhněte pár květů, jemně je naklepejte, aby pustily šťávu, přiložte na nohu a zafixujte obvazem. Opakujte denně alespoň týden. Křečovým žilám uleví také pravidelné natírání měsíčkovou mastí.
Nálev nebo tinktura na spáleniny a čerstvé rány
Nálev můžete použít ihned, příprava tinktury si vyžádá trochu času. Nálev připravíme z 20-30 g květů, které přelijete půl litrem vroucí vody a necháte asi čtvrt hodiny louhovat. Nejlepší je přikládat ještě teplé jako obklady.
Tinktura se hodí zejména při čerstvých krvácejících ranách. Plnou hrst květů na 1 litr pravé pálenky nechte vyluhovat 14 dnů na slunci nebo při teplotě 20 °C. Sceďte přes plátýnko a máte hotovo.
Mast nebo olej? Domácí výroba je jednoduchá!
Měsíčková mast a měsíčkový olej působí na podobné problémy. Vyzkoušejte, co bude pro vás vhodnější. Používají se na suchou a popraskanou pokožku, na otoky, křečové žíly, vředy, pro ošetření dětské pokožky, na ekzémy a další kožní problémy, včetně plísně na nohou i štípance od hmyzu.
Mast vyrobíme tak, že ve vodní lázni rozpustíme 250 ml kokosového oleje a vložíme cca 10 g květu. Louhujeme přibližně 2 hodiny, dokud všechny látky nepřejdou do masti. Pak přecedíme přes plátýnko a necháme ztuhnout. Na přípravu oleje vložte sušené květy měsíčku do skleněné nádoby a zalijte olejem, například olivovým nebo slunečnicovým. Kvítky musí být potopené, olej by měl být asi o 2 cm výš, než květy. Nádobu zakryjte víkem, dejte na slunné místo a nechte 4 týdny louhovat. Pak přeceďte a slijte do lahviček.
Měsíček místo šafránu. Bylina pro chuť, barvu i zdraví
Už od starověku se řadí měsíček mezi koření. Jeho nahořklá, pikantní, trpká a slaná chuť připomíná drahý šafrán. Kořeníme s ním polévky, rýži, kuřecí a vepřové maso či jen chleba s máslem. Mladé lístky přidáváme do zeleninových jídel a salátů. Můžeme dozdobit měsíčkovým květem.