Meal prep je trend, který musíte vyzkoušet. Díky němu se totiž naučíte lépe plánovat co budete jíst, a budete mít jídlo vždy připravené. Čerstvé, zdravé, domácí! Jak na to?
Meal prep v praxi
Každodenní vaření mnoho lidí nebaví – a vlastně na to ani není obvykle čas. I proto často saháme po polotovarech, po mražené pizze nebo polévce ze sáčku. Je to rychlé a zasytí, jenže to rozhodně není zdravé, stejně jako smažená jídla ze stánků. Základem všeho je plán.
Když si nachystáte plán toho, co během týdne uvaříte, co budete jíst v práci nebo vaše děti ve škole, vaše vaření získá na efektivitě. Meal prep doslova znamená příprava jídla. Navíc zamezíte i případnému vyhazování jídla, které se nestihlo sníst. Je dobré si dopředu doma zkontrolovat zásoby.
Koukněte se do lednice i do špajzu a zkuste si rozmyslet, co byste z toho mohli na následující týden uvařit, aby se najedla celá rodina. Pak si sepište seznam toho, co vám chybí, abyste měli na jídla potřebné suroviny.
Zásada: Kupujte jen to, co na seznamu máte a vždy se nejdříve snažte spotřebovat to, co už doma máte. Potraviny tak sníte dřív, než jim vyprší doba spotřeby a nebudete je muset zbytečně házet do koše.
Vařte velké porce
Pokud se chcete držet zásad o jednodušším a efektivnějším vaření, naučte se vařit vždy ve velkém. Je lepší navařit na více dní dopředu. Klidně totiž můžete jídlo rozdělit. A co zbude, to pak jednoduše zamrazte. Bude se to hodit. Z mrazáku pak můžete vytahovat krabičky či sáčky s připraveným jídlem, které se jen ohřeje.
Důležité je, že tohle jídlo bude domácí, a tedy i zdravější, protože máte přehled, co jste do něj dali za suroviny. Do mrazáku totiž můžete dát cokoliv – připravenou masovou směs, luštěniny i čirý vývar nebo hotové polévky. Zmrazování potravin patří k nejefektivnějšímu způsobu, jak uchovávat jídlo čerstvé na delší dobu nebo horší časy.
Máte rádi krabičky na potraviny? U meal prep se bez nich neobejdete. Jakmile jídlo uvaříte, rozdělte ho do plastových boxů nebo do zavařovacích sklenic a po vychladnutí dejte do chladničky. Pak si je můžete jen brát dle potřeby klidně celý týden.
Uvidíte, jak se vám bude lehčeji spát s vědomím, že máte připravené jídlo do práce, a když se vrátíte domů, víte, že se nemusíte trápit s přípravou večeře, protože rodině jídlo jednoduše ohřejete. Takto rozdělené jídlo určitě zužitkujete a vyhnete se zbytkům typu: „Na tohle jsem úplně zapomněla.”
Nakupování pouze toho, co potřebujete a spotřebování všeho jídla, odlehčí peněžence víc, než hromadění ze slev.
TIP: Jestliže vaříte pro víc členů domácnosti, připravené krabičky popište, ať nevznikne zmatek, co komu patří. Jednoduše vždy otevřete lednici a víte, co je vaše.
Každý den něco jiného
Nelíbí se vám ale příliš představa toho, že třeba tři dny jíte pořád to stejné? Nevadí, i tohle se dá s meal prep vyřešit. Uvařte si, ale všechno zcela nedochucujte. Nechte si otevřená vrátka, jak jídlo nakonec dokončíte.
Když budete mít uvařené maso, může být každý den na jiný způsob. Předem si připravte i těstoviny či rýži, luštěniny – a můžete si dle libosti tyhle suroviny kombinovat. Jeden den maso opečte a dejte si ho třeba s rýži. Druhý den ho natrhejte na kousky a udělejte chutný sendvič.
Předem si můžete upéct nebo podusit zeleninu a tu poté použít jako přílohu k masu. Jiný den ji smíchejte s luštěninami. Nebo z části luštěnin udělejte pomazánku. Ze zbytků zeleniny se dá navíc udělat i rychlá polévka, třeba se smetanou.
Vaření na týden sice nějaký ten čas zabere, ale během pracovního týdne se už nebudete muset u plotny zdržovat, a přitom celá rodina bude jíst chutné domácí a zdravé jídlo. Ušetříte však nejen čas, ale i peníze. Zužitkujete totiž všechno. A to je pravá podstata meal prep.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Krabičková dieta doma: Na co se zaměřit a jak ji vyladit k dokonalosti?
3 způsoby, jak si poskládat nutričně vyvážený oběd přímo v obchodě?