Nemusí to být nutně jen matka, kdo je sám na výchovu dítěte, i když v 90 % je to tak. Také termín samoživitelka není úplně přesný, nicméně se nejčastěji používá. Mnoho rodičů (otců) na své dítě přispívá pravidelně a podílí se i na nepravidelných výdajích typu sportovní výbava, jazykové kurzy, letní tábory apod. Spíše se tedy hodí termín, který používá i zákon: osaměle žijící rodič. A na co vše má ten, kdo vychovává dítě sám, nárok? Je mnoho druhů různých materiálních pomocí, příspěvků a dávek, které lze čerpat. Pojďme si je přiblížit.
Alimenty
Pravidelná měsíční platba od rodiče, který trvale s dítětem nežije. Její výše se vypočítává od měsíční mzdy rodiče, který platí, tj. většinou otce. Kromě alimentů je ještě možnost po dohodě nebo soudně získat příspěvky na další výdaje jako jsou léky, tábory, sportovní výbava, jazykové kurzy a další. Platit může ovšem pouze ten rodič, který je uveden v rodném listě. Pokud ho žena neuvede, nemá na platby alimentů nárok. Alimenty jsou uzavírány dohodou obou rodičů, není-li možné dospět k dohodě, jsou ustanoveny soudně. Jsou také vymahatelné a to i zpětně. Existuje i oficiální tabulka pro výpočet výživného, schválená Ministerstvem spravedlnosti ČR. Tabulka ale není pro soudy závazná, proto ji berte pouze jako orientační.
Porodné
Dříve měla na tento státní příspěvek nárok každá žena. I proto se porodnému říkalo někdy „kočárkovné“. Už je to ale jinak. Porodné již není vypláceno plošně, je určeno pouze pro maminky s nižšími příjmy. Konkrétně jsou to příjmy do 2,7 násobku životního minima tři měsíce před porodem. Do toho je počítán příjem celé rodiny, resp. všech členů, kteří spolu žijí v jedné domácnosti. Pokud je otec dítěte uveden v rodném listě, a nežije s matkou, je nutné ho oficiálně vyloučit ze společné domácnosti. Pak se jeho příjem nezapočítává. Porodné se vyplácí ve výši 13 000 Kč na jedno dítě, 10 000 Kč na dítě druhé. Žádejte na Odboru státní sociální podpory místně příslušného Úřadu práce dle trvalého bydliště matky.
PPM (tzv. mateřská)
U mateřské jsou podmínky stejné pro všechny matky, ať již žijí v páru či jsou na dítě samy. Podmínkou peněžité pomoci v mateřství je být zaměstnaná nebo si v případě OSVČ platit nemocenské pojištění 270 dní v posledních dvou letech a 180 dní před porodem. Výpočet výše mateřské je pak odvíjen od výše mzdy, resp. od výše nemocenského pojištění. Mateřská je vyplácena po dobu 28 týdnů. Řeší Okresní správa sociálního zabezpečení.
Rodičovský příspěvek
Rodičovská dovolená pak ve většině případů rovnou navazuje na mateřskou a můžete ji čerpat až do 4 let věku dítěte. Zde je vše stejné pro samoživitelky i ostatní matky. Pro každého je pak vyměřena částka 220 000 Kč, která se podle zvolené délky rodičovské rozpočítává na tuto dobu rovnoměrně. Čerpání můžete měnit po třech měsících. Aktuálně se ale jedná o zvýšení této částky, termín, kdy k tomu dojde ještě není pevně dán. Žádejte na Odboru státní sociální podpory místně příslušného Úřadu práce dle trvalého bydliště matky.
Přídavky na dítě
Jsou určeny pro péči o nezaopatřené děti. Pokud rodina či osoby žijící ve společné domácnosti nedosahují součtu příjmů ve výši 2,7 násobku životního minima, je jim určen přídavek na dítě. Ten se vyplácí až do věku 26 let dítěte (pokud dítě studuje) a je rozdělen podle věku dítěte. U dítěte do 6 let věku je to 500 Kč, od 6 do 15 let věku je to 610 Kč, od 15 do 26 let věku dítěte pak 700 Kč/měsíc. Žádejte na Úřadu práce.
Příspěvky na bydlení
Na tento příspěvek mají nárok jen ti, kteří mají nízké příjmy a jsou v místě bydliště hlášeni k trvalému pobytu. Dále se postupuje podle určeného koeficientu. Příjmy se dokládají každé čtvrtletí a podle nich je vypočítáno, na jakou výši příspěvku je nárok. Přesnou výši zkuste vypočítat v online kalkulačce nebo se zajděte zeptat na pobočku Ministerstva práce a sociálních věcí, které dávku vyplácí.
Dávky v hmotné nouzi
Je možné i čerpat dávky v hmotné nouzi. Mezi ně patří třeba příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, mimořádná okamžitá pomoc a další dávky. Některé jsou jednorázové, jiné i měsíční, v každém případě se ale vztahují pouze na ty, kterým po přídavcích na dítě, příspěvku na bydlení a dalších nezbudou žádné další prostředky na obživu.
Bude se hodit:
Na internetu si i můžete dopředu dávky spočítat. Na finančních portálech jsou volně dostupné kalkulačky Přídavků na dítě, příspěvku na bydlení, rodičovské i mateřské. Nečekejte, až vám vše vypočtou úřady a pro přehled si můžete vše dopředu sami spočítat.
V příštím díle přineseme přehled neziskových organizací a sdružení, které mohou také pomoci samoživitelkám s tíživou situací.